• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Телекабел оптички пакети

GoDLiK3

Gaining Experience
11 октомври 2014
95
88
Даваат фискална ама УЈП има нагласено дека тие сметки се забранети за скенирање. Ама па од друга страна забранетите сметки аутоматски се подесени да не ги скенира. Нека си ебат мајката. Како да сакаат да насамарат некој да се фане у коштац и д аго казнат за пишљивијо поврат.
Сметки над 30к денари не се скенираат, а од телекабел досега нема проблем излезено можи слободно да се скенира.
Правилата се dogshit, ако пројде пројде ако не fuck it.
 

џонидерп

Gaining Experience
16 јуни 2019
82
57
Кој е бројот за пријава на проблем со интернетот? Незнам дали на правиот вртам, нон стоп зафатено е.
02 6121 609
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
150
54
Колку се доплаќа за ТВ со пакетите за оптички интернет од Телекабел?


Планирам да го земам 40/40 пакетот, али не гледам да има инфо за ТВ-то? (и како им е решено, не сум слушнал да имаат ИПТВ платформа, претпоставувам дека го носат на втора фрекфенција и го делат сигналот на ниво на корисник, па со коакс до ТВ?)
 

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
466
728
Скопје
Каква втора фрекфенција, со коаксијален од надвор од појачало до ТВ.
Разделени им се приклучоците, дури и не мораш да имаш ТВ претплата за оптички интернет (како што мораш да имаш ТВ претплата за кабелскиот).
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
150
54
Каква втора фрекфенција, со коаксијален од надвор од појачало до ТВ.
Разделени им се приклучоците, дури и не мораш да имаш ТВ претплата за оптички интернет (како што мораш да имаш ТВ претплата за кабелскиот).
Значи градат паралелно две мрежи :D

Ќе ги разгледам примарно Андроид ресиверите, ако ми брка работа такво нешто ќе земам само интернет :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #382

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,475
1,093
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Тогаш за кисела вода кога ставав (кога беше старото нормално) ми рекоа дека мора да пуштаат кабел нов и ќе траело околу 3 часа, толку часа да сум бил дома.

Фати коронава па не поставив за среќа :)
 

Tiernaaa

Intern
4 ноември 2020
1
4
Со оптичкиот интернет не сте обврзани да користите тв,може само интернет.Јас користам пакет 40/40 и брзината е одлична во текот на целиот ден. Кога и да ми треба контакт центарот секогаш ги добивам веднаш. Кога ќе имате некаков проблем јавете се во Штип техничка поддршка на 032/612-612.
Мислењето е автоматски споено:

Со оптичкиот интернет не сте обврзани да користите тв,може само интернет.Јас користам пакет 40/40 и брзината е одлична во текот на целиот ден. Кога и да ми треба контакт центарот секогаш ги добивам веднаш. Кога ќе имате некаков проблем јавете се во Штип техничка поддршка на 032/612-612.
 

pande2020

Intern
30 март 2020
14
3
Не знам за тебе друже но јас со телекабел имам нонстоп проблеми навечер исто оптика 100мб брзина брзината паѓа до 30 јавувано,пријавувано джабе веројатно ги откачувам наредниот месец.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,558
10,787
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Замисли се викаш телекабел а продаваш wireless :ROFLMAO:
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
150
54
Некој да живее во делот на Тобако 2 и да користи оптички интернет од Телекабел? Ако да, како сте задоволни од брзината?
Имам двајца пријатели што користат 40/40, ама едниот Тафталиџе, другиот Козле и се задоволни, но од делот на Аеродром не сум сретнал некој да каже дали е задоволен/незадоволен.
 

VaskaIlieva

Gaining Experience
30 април 2020
55
154
Некој да живее во делот на Тобако 2 и да користи оптички интернет од Телекабел? Ако да, како сте задоволни од брзината?
Имам двајца пријатели што користат 40/40, ама едниот Тафталиџе, другиот Козле и се задоволни, но од делот на Аеродром не сум сретнал некој да каже дали е задоволен/незадоволен.
Касно гледам .Ако не си ставил веке јас не би ти препорачал.За нетфликс youtube и такви ствари ке ти биде солиден за друго не.Добар нет ке имаш после 11 навечер ping google.com ти е 150-200 ms + packet loss.Мене ме убедуваа дека нема везе тоа што тоа време има повеќе корисници.Викенд ти е ваков нетот цел ден.
Ако си во новите згради побарај понуди од телеком имаш подобри опции за поевтино.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
966
1,342
Касно гледам .Ако не си ставил веке јас не би ти препорачал.За нетфликс youtube и такви ствари ке ти биде солиден за друго не.Добар нет ке имаш после 11 навечер ping google.com ти е 150-200 ms + packet loss.Мене ме убедуваа дека нема везе тоа што тоа време има повеќе корисници.Викенд ти е ваков нетот цел ден.
Ако си во новите згради побарај понуди од телеком имаш подобри опции за поевтино.
Нормално ќе има загубени пакети и пинг кога користат технологија за делба на оптички влакна (GPON/EPON). Но, не е проблемот во технологијата (начинот), туку во фактот што наместо максимално да се вклучат 10 корисници (карикирам) , тие ги делат за 30. Пример кабелот има 1.2Gbits/s пренос, и ко ќе го поделат на 30 луѓе со просечни брзини од 50/50 секако ќе има шум и оптеретеност. И затоа ко ќе се јавиш одговорот е стално дека „линијата и брзините се ОК“, а што се случува зад сето тоа останува сива зона.

Не сфаќам зошто постојат АЕК, дали има некој надлежен што прави мерење на квалитетот на услугата (загубени пакети, варијација со латенции и сл.) и како е тоа регулирано со правилникот. Ако знае некој кај може да се најдат овие информации (пожелно со линк) нека ги сподели. И јас се справувам со загубени пакети и латенци, ама од друг оператор. Ама имав Телекабел пред околу две години и истите проблеми беа тогаш.

Користев коаксиален интернет со години и имаше од време на време латенции, но никогаш немав загубени пакети. Оваа оптикава е повеќе како „офтика“.
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
150
54
Касно гледам .Ако не си ставил веке јас не би ти препорачал.За нетфликс youtube и такви ствари ке ти биде солиден за друго не.Добар нет ке имаш после 11 навечер ping google.com ти е 150-200 ms + packet loss.Мене ме убедуваа дека нема везе тоа што тоа време има повеќе корисници.Викенд ти е ваков нетот цел ден.
Ако си во новите згради побарај понуди од телеком имаш подобри опции за поевтино.
Ти благодарам на инфо.
Бидејќи ми треба исклучиво за работа не сакав да ризикувам и зедов од телеком (Л пакет 100/100 и М телевизија 90 канали), 1800 денари месечно.
Засега е добар од Телеком, се држи околу 90-95мбпс download/upload.
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
228
117
Ти благодарам на инфо.
Бидејќи ми треба исклучиво за работа не сакав да ризикувам и зедов од телеком (Л пакет 100/100 и М телевизија 90 канали), 1800 денари месечно.
Засега е добар од Телеком, се држи околу 90-95мбпс download/upload.
Ако одеше преку нивни агент наместо во салон истиот пакет плус гратис сите спортски канали ќе беше 1500 денари. Зборувам за нов договор заедно со нов телефонски број, не на постоечки.
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
150
54
Ако одеше преку нивни агент наместо во салон истиот пакет плус гратис сите спортски канали ќе беше 1500 денари. Зборувам за нов договор заедно со нов телефонски број, не на постоечки.
Не, секако ќе ми беше вака бидејќи ми е договорот на неопределено.
Си платив 2000ки на старт за приклучок за да можам кога сакам да го раскинам (во државава нема да сум подолго од 9 месеци и морам вака).
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,385
4,871
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,946
2,507
Прават проверка на мрежата, дали ќе му издржи ова она. Добив таква информација од нив преку контакт центарот.
Не си требал да ги прашуваш за неосновано зголемената брзина на интернет во контакт центарот. Си требал веднаш да поднесеш приговор во АЕК.
Денес на еден ќе му ја зголемат, утре на друг...кај ќе ни биде крајот.
 

UnderMyRules

Gaining Experience
27 ноември 2008
716
223
UnderMyRules's setup  
Processor & Cooler
2.1GHz 8-core AMD Jaguar
Motherboard
CUH-7000
Storage
1TB
RAM
8GB GDDR5 + 1GB
Video card
4.2 TFLOP AMD Radeon (36CU, 911MHz)
Case
PS4 PRO
Mouse
PS4 controler v2
Keyboard
don't need one
Audio
DOLBY ATMOS
Monitor
SONY x900e 55" 4K HDR TV
OS
PS4 ORBIS
Оптиката на телекабел е за нијанса пофлексибилна од обичниот интернет, а тоа значи дека кога сакаш можеш да пуштиш youtube, google, facebook и евентуално да симнеш некој филм отом потом. Со обичниот интернет неможеш да уживаш ни во овие "многу оптеретувачки" интернет страници, немојте ни случајно да помислите на Youtube повеќе од 720p, никако!! Имам пробано со Аек, многу им се симпатични телекабел некако не иде тој муабет кај нив. Едноставно само откачете се побрзо од нив, 11 години бев во тешки маки, 3 модема скршени одошто едниот леташе од 7ми спрат(сите здрави живи среќни поминавме), пиење "витамини" во изобилство, се побратимивме и добив 12 кумови и кумашинки од телекабел преку телефон и од добро познатата ""екипа"" исто така 3ца старосвати си зедов да има за живот.
Луѓе среќни сме во 2020та има опции за интернет, од 2008 сум на ортома со телекабел, ВЕ ЗАМОЛУВАМ сите за да имате здрав прав и среќен живот заборавете на телекабел, незнам зашто уопште постојат како фирма, имале наводно интернет провајдер и во Грција, затоа Грција од цел балкан има најлош интернет..
И така среќно живееме од 2019та септември месец, втор живот ни се пружи шанса и имаме нов КУМ се вика Неотел, да ни е жив и здрав.(читајте меѓу редови, телекабел зима интернет од неотел али пакет од 300/300 го дели на 12 пакети 100/100, 37 пакети по 40/40 и 22 пакети 20/20)
Среќна нова година на сите, сеуште славам од 2019та наваму секој ден ми е роденден!

ПС: Лажат сите за Covid19, првпат е приметен вo далечната 2000та година во Македонија кога Телекабел одлучи да се насели во Скопје!!
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
966
1,342
Оптиката на телекабел е за нијанса пофлексибилна од обичниот интернет, а тоа значи дека кога сакаш можеш да пуштиш youtube, google, facebook и евентуално да симнеш некој филм отом потом. Со обичниот интернет неможеш да уживаш ни во овие "многу оптеретувачки" интернет страници, немојте ни случајно да помислите на Youtube повеќе од 720p, никако!! Имам пробано со Аек, многу им се симпатични телекабел некако не иде тој муабет кај нив. Едноставно само откачете се побрзо од нив, 11 години бев во тешки маки, 3 модема скршени одошто едниот леташе од 7ми спрат(сите здрави живи среќни поминавме), пиење "витамини" во изобилство, се побратимивме и добив 12 кумови и кумашинки од телекабел преку телефон и од добро познатата ""екипа"" исто така 3ца старосвати си зедов да има за живот.
Луѓе среќни сме во 2020та има опции за интернет, од 2008 сум на ортома со телекабел, ВЕ ЗАМОЛУВАМ сите за да имате здрав прав и среќен живот заборавете на телекабел, незнам зашто уопште постојат како фирма, имале наводно интернет провајдер и во Грција, затоа Грција од цел балкан има најлош интернет..
И така среќно живееме од 2019та септември месец, втор живот ни се пружи шанса и имаме нов КУМ се вика Неотел, да ни е жив и здрав.(читајте меѓу редови, телекабел зима интернет од неотел али пакет од 300/300 го дели на 12 пакети 100/100, 37 пакети по 40/40 и 22 пакети 20/20)
Среќна нова година на сите, сеуште славам од 2019та наваму секој ден ми е роденден!

ПС: Лажат сите за Covid19, првпат е приметен вo далечната 2000та година во Македонија кога Телекабел одлучи да се насели во Скопје!!
My brain on TKBL.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,531
Мислења
846,098
Членови
29,330
Најнов член
Leonard
На врв Дно