1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

SSD - бенчмарци, сетап, искуства, предлози и прашања (генерална дискусија)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 15 Декември 2010.

 1. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,360
  1,484
  25 Март 2013
  Машко
  Samsung. Само зависи што компјутер и потреби имаш бидејќи 2тб е скапо. Размисли за 480 гб Nvme + поефтиното QVO на пример.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 2. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,055
  648
  28 ноември 2015
  Машко
 3. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,353
  2,165
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Немам NVME интерфејс само м2 сата. Идејата е да имам само 1 ссд во м2 слотчето (помалце жици), во моментов имам 2 ссдиња + хдд + ссд во м2 слотчето и хаос е. :) затоа мора да биде 2тб и еден од овие модели, иначе и јас тежнеам кон Самсунгот ама па ако нема голема разлика во квалитет/перформанси WDто е 50е поевтино.
   
 4. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,360
  1,484
  25 Март 2013
  Машко
  Јас би со Самсунгот, важат за по-reliable и имаат 5 годишната гаранција (кај нас таа ја кратат), а многу луѓе само за софтверот што доаѓа со Самсунгот би платиле 50 евра.

  Цена/перфоманси се пак тука негде. Отприлика 20% подобар е Самсунгот за 20тина % поскапа цена.
   
  На Molec му/ѝ се допаѓа ова.
 5. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,334
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  Самсунгот, без мислење многу многу
   
  На Astraion и Molec им се допаѓа ова.
 6. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  257
  138
  9 Февруари 2012
  Машко
  Другари можеби е некаде објаснето во страниците поназад, ама ве молам ако не е проблем да ми кажете како да постапам....

  SSD Kingston A400 120mb и е само 30% искористено.
  Write speedot на SSD ми е 53kb/s, додека Read си е 277kb/s што е нормално на Sata 2.
  Screenshot

  Ја имам оваа плоча:
  P8H61-M | Motherboards | ASUS Global

  Ги симнав Chipset (Intel Management Engine Components) драјверите од официјалната горенаведена страна, но добивам error "The platform is not supported".
  Одбрано ми е AHCI пред да инсталирам Windows 10 64 bit, исто така имам HDD 160gb.
   
 7. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  225
  199
  25 Април 2011
  Голема е разликата помеѓу kb, KB и MB.
   
 8. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  257
  138
  9 Февруари 2012
  Машко
  MB/s obviously a typo :(
   
 9. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  257
  138
  9 Февруари 2012
  Машко
  Малку го оправив ама не е како што треба.....

  Screenshot
   
 10. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,999
  1,238
  5 oктомври 2007
  Машко
  Sata II i Kingston и се е можно. Но сепак мислам е малце прениско. Ај дај еден AS SSD тест, а пробај и друг Сата порт, па и друго кабелче ако треба. Intel RST драјвер обавезно.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На Deksa и RagingDemon им се допаѓа ова.
 11. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,360
  1,484
  25 Март 2013
  Машко
  Колку ти е, толку ти е. Ништо не му е на дискот, тие се брзините за сата 2 (од 250 до 300 Mbps, сата 3 е веќе од 450mbps па нагоре.)
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 12. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,334
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  Не е малку, баги си го оправил. Од 50 на 240 има огромна разлика, инаку толку е со сата 2, плус кога излезе тој чипсет и плоча ссдата не беа нешто ин, тек почнуваа да се раѓаат :)
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  257
  138
  9 Февруари 2012
  Машко
  Со Write вредноста сум задоволен, ама следниве вредности се слаби во споредба со тоа колку треба да бидат на SATA II со овој диск:
  Screenshot (мои резултати)
  Screenshot (проперни резултати)
  Инсталирав нови BIOS и Chipset drivers, инсталацијата за Intel Management Engine Interface не ми успеа, а сепак се појави во Device Manager и е Working, тоа го добив после BIOS апдејтот со што ми се покачи Seq Write Speed.
  Screenshot
  Некоја идеа?
   
 14. kikaco...

  kikaco...
  Intern

  11
  36
  5 Декември 2013
  Машко
 15. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  888
  584
  1 Јуни 2016
  Кај нас на работа околу 70 лаптопи го имаат SSDво преку година дена веќе .. до сеа кај никој нема заебано.
   
 16. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  3,910
  3,487
  5 Декември 2009
  Машко
  Истото го имам ставено на 10 тина статични и немаат мака. Едното година и пол, другото година

  Sent from my Huawei P20 Lite using Tapatalk
   
 17. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,360
  1,484
  25 Март 2013
  Машко
  Супер е зимај. Подобро е од Гигабајт потврдено
   
 18. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  767
  1,232
  12 Септември 2013
  Машко
  Во што е подобро ако не ти е проблем да објасниш.
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 19. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,360
  1,484
  25 Март 2013
  Машко
  Помалку завршуваат на сервис од Гигабајт
   
 20. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,055
  648
  28 ноември 2015
  Машко
  Земи 240 гб разлика во цената е премала и повеќе ќе издржи зашто контролерот е подобар и поквалитетен.
   
 21. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,554
  4,361
  23 Јуни 2015
  Машко
  Работиш во сервисот во Анхоч? Дај сподели % на сервисирани уреди по бренд, ако не е проблем.
   
  На Banjifiko и Tozo8 им се допаѓа ова.
 22. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,481
  5,054
  21 Јануари 2009
  Од сервисот на Анхоч веќе се изјаснија дека Gembird се најробустни напојувања, па би сакал да видам и за SSD-ава како стои работава.
   
 23. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,554
  4,361
  23 Јуни 2015
  Машко
  Ај и тебе да те замолам за експертско мислење околу напојувањата генерално. Дај неколку совети, на што да внимаваме кога купуваме.

  Ти се занимаваше со електро(лање)ника, така?
   
  На architect му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,481
  5,054
  21 Јануари 2009
  Ако ти се согласуваш со мислењето што го постираа тогаш од сервисот на Анхоч дека Gembird биле најробустни напојувања, најмалку од нив имале на сервис, а многу почесто имале од другите брендови за кои цел свет збори дека се подобри, тогаш веќе не треба повеќе да дискутираме.
  Од електроника не се разбирам ама сигурно нема да верувам дека баш Gembird напојувања кои Анхоч ги продава, се најбољи и сите други брендови што се поскапи се тапа и се расипуваат.

  По ова мислење од сервисот на Анхоч, воопшто не е важно дали мислењето јас ќе го слушнам од некој на форум или од сервисот на Анхоч.
  Во ред е да му укажеш на членот дека веројатно не е сервисер и не може да даде таква статистика, ама дека ќе било релевантно ако работел во сервисот на Анхоч... не.
   
 25. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,554
  4,361
  23 Јуни 2015
  Машко
  Ама јас не се разбирам многу, ете Анхоч си пишаа. Сега сакам мислење од тебе, бидејќи се произнесе како експерт на компјутерски напојувања.
   

Сподели

Вчитување...