1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

SSD - бенчмарци, сетап, искуства, предлози и прашања (генерална дискусија)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 15 Декември 2010.

1. ТАТА_МАТА

ТАТА_МАТА
    Practice makes perfect

1,294
    1,414
    25 Март 2013
    Машко
    Samsung. Само зависи што компјутер и потреби имаш бидејќи 2тб е скапо. Размисли за 480 гб Nvme + поефтиното QVO на пример.

На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
  2. StefAngel

StefAngel
    Gaining Experience

796
    464
    28 ноември 2015
    Машко
  3. Molec

Molec
    Unstoppable

1,346
    2,135
    18 Мај 2011
    Машко
    Све ме занима
    Немам NVME интерфејс само м2 сата. Идејата е да имам само 1 ссд во м2 слотчето (помалце жици), во моментов имам 2 ссдиња + хдд + ссд во м2 слотчето и хаос е. :) затоа мора да биде 2тб и еден од овие модели, иначе и јас тежнеам кон Самсунгот ама па ако нема голема разлика во квалитет/перформанси WDто е 50е поевтино.

4. ТАТА_МАТА

ТАТА_МАТА
    Practice makes perfect

1,294
    1,414
    25 Март 2013
    Машко
    Јас би со Самсунгот, важат за по-reliable и имаат 5 годишната гаранција (кај нас таа ја кратат), а многу луѓе само за софтверот што доаѓа со Самсунгот би платиле 50 евра.

Цена/перфоманси се пак тука негде. Отприлика 20% подобар е Самсунгот за 20тина % поскапа цена.

На Molec му/ѝ се допаѓа ова.
  5. RagingDemon

RagingDemon
    Unbeatable

6,332
    5,218
    24 Март 2009
    Машко
    Самсунгот, без мислење многу многу

На Astraion и Molec им се допаѓа ова.
  6. Deksa

Deksa
    Gaining Experience

218
    118
    9 Февруари 2012
    Машко
    Другари можеби е некаде објаснето во страниците поназад, ама ве молам ако не е проблем да ми кажете како да постапам....

SSD Kingston A400 120mb и е само 30% искористено.
    Write speedot на SSD ми е 53kb/s, додека Read си е 277kb/s што е нормално на Sata 2.
    Screenshot

Ја имам оваа плоча:
    P8H61-M | Motherboards | ASUS Global

Ги симнав Chipset (Intel Management Engine Components) драјверите од официјалната горенаведена страна, но добивам error "The platform is not supported".
    Одбрано ми е AHCI пред да инсталирам Windows 10 64 bit, исто така имам HDD 160gb.

7. DareDevil

DareDevil
    Gaining Experience

218
    195
    25 Април 2011
    Голема е разликата помеѓу kb, KB и MB.

8. Deksa

Deksa
    Gaining Experience

218
    118
    9 Февруари 2012
    Машко
    MB/s obviously a typo :(

9. Deksa

Deksa
    Gaining Experience

218
    118
    9 Февруари 2012
    Машко
    Малку го оправив ама не е како што треба.....

Screenshot

10. marv

marv
    Practice makes perfect

1,853
    1,100
    5 oктомври 2007
    Машко
    Sata II i Kingston и се е можно. Но сепак мислам е малце прениско. Ај дај еден AS SSD тест, а пробај и друг Сата порт, па и друго кабелче ако треба. Intel RST драјвер обавезно.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

На Deksa и RagingDemon им се допаѓа ова.
  11. ТАТА_МАТА

ТАТА_МАТА
    Practice makes perfect

1,294
    1,414
    25 Март 2013
    Машко
    Колку ти е, толку ти е. Ништо не му е на дискот, тие се брзините за сата 2 (од 250 до 300 Mbps, сата 3 е веќе од 450mbps па нагоре.)

На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
  12. RagingDemon

RagingDemon
    Unbeatable

6,332
    5,218
    24 Март 2009
    Машко
    Не е малку, баги си го оправил. Од 50 на 240 има огромна разлика, инаку толку е со сата 2, плус кога излезе тој чипсет и плоча ссдата не беа нешто ин, тек почнуваа да се раѓаат :)

На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Deksa

Deksa
    Gaining Experience

218
    118
    9 Февруари 2012
    Машко
    Со Write вредноста сум задоволен, ама следниве вредности се слаби во споредба со тоа колку треба да бидат на SATA II со овој диск:
    Screenshot (мои резултати)
    Screenshot (проперни резултати)
    Инсталирав нови BIOS и Chipset drivers, инсталацијата за Intel Management Engine Interface не ми успеа, а сепак се појави во Device Manager и е Working, тоа го добив после BIOS апдејтот со што ми се покачи Seq Write Speed.
    Screenshot
    Некоја идеа?

14. kikaco...

kikaco...
    Intern

11
    32
    5 Декември 2013
    Машко
  15. mihovkris

mihovkris
    Gaining Experience

763
    477
    1 Јуни 2016
    Кај нас на работа околу 70 лаптопи го имаат SSDво преку година дена веќе .. до сеа кај никој нема заебано.

16. StalkeR

StalkeR
    Unstoppable

3,838
    3,386
    5 Декември 2009
    Машко
    Истото го имам ставено на 10 тина статични и немаат мака. Едното година и пол, другото година

Sent from my Huawei P20 Lite using Tapatalk

17. ТАТА_МАТА

ТАТА_МАТА
    Practice makes perfect

1,294
    1,414
    25 Март 2013
    Машко
    Супер е зимај. Подобро е од Гигабајт потврдено

18. borcep

borcep
    Practice makes perfect

730
    1,184
    12 Септември 2013
    Машко
    Во што е подобро ако не ти е проблем да објасниш.

На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ТАТА_МАТА

ТАТА_МАТА
    Practice makes perfect

1,294
    1,414
    25 Март 2013
    Машко
    Помалку завршуваат на сервис од Гигабајт

20. StefAngel

StefAngel
    Gaining Experience

796
    464
    28 ноември 2015
    Машко
    Земи 240 гб разлика во цената е премала и повеќе ќе издржи зашто контролерот е подобар и поквалитетен.

21. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,369
    4,080
    23 Јуни 2015
    Машко
    Работиш во сервисот во Анхоч? Дај сподели % на сервисирани уреди по бренд, ако не е проблем.

На Banjifiko и Tozo8 им се допаѓа ова.
  22. Avid

Avid
    Unbeatable

3,297
    4,776
    21 Јануари 2009
    Од сервисот на Анхоч веќе се изјаснија дека Gembird се најробустни напојувања, па би сакал да видам и за SSD-ава како стои работава.

23. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,369
    4,080
    23 Јуни 2015
    Машко
    Ај и тебе да те замолам за експертско мислење околу напојувањата генерално. Дај неколку совети, на што да внимаваме кога купуваме.

Ти се занимаваше со електро(лање)ника, така?

На architect му/ѝ се допаѓа ова.
  24. Avid

Avid
    Unbeatable

3,297
    4,776
    21 Јануари 2009
    Ако ти се согласуваш со мислењето што го постираа тогаш од сервисот на Анхоч дека Gembird биле најробустни напојувања, најмалку од нив имале на сервис, а многу почесто имале од другите брендови за кои цел свет збори дека се подобри, тогаш веќе не треба повеќе да дискутираме.
    Од електроника не се разбирам ама сигурно нема да верувам дека баш Gembird напојувања кои Анхоч ги продава, се најбољи и сите други брендови што се поскапи се тапа и се расипуваат.

По ова мислење од сервисот на Анхоч, воопшто не е важно дали мислењето јас ќе го слушнам од некој на форум или од сервисот на Анхоч.
    Во ред е да му укажеш на членот дека веројатно не е сервисер и не може да даде таква статистика, ама дека ќе било релевантно ако работел во сервисот на Анхоч... не.

25. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,369
    4,080
    23 Јуни 2015
    Машко
    Ама јас не се разбирам многу, ете Анхоч си пишаа. Сега сакам мислење од тебе, бидејќи се произнесе како експерт на компјутерски напојувања.

Сподели

Вчитување...