1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

SSD - бенчмарци, сетап, искуства, предлози и прашања (генерална дискусија)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 15 Декември 2010.

 1. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  320
  267
  29 oктомври 2009
  Фотограф
  Јас сум со 960 Evo не верувам дека ќе има разлика у секојдневна употреба, чисто ради бенчмарко оти беше по слаб за тоа прашав.
   
 2. toplel

  toplel
  On your way to fame

  566
  574
  18 Август 2016
  Машко
  По спецификации пишит дека брзина е 450/450, а гледам на Write ојт од прилика до 220. Дали имат врска шо SSD-то е на две партиции (C/D)? Никогаш не сум обрнал внимание, па пред некое време ја најдов паковката и читам 450/450 па си реков да проверам. Посебно ко ја видов цената споредена со сегашниве... Не се разбирам многу во овој сегмент па од ваше искуство, дали брзиниве се во ред?

  as-ssd-bench KINGSTON SV300S3 01.6.2019 12-12-45.png
   
 3. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,665
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Тие бројки се од ATTO бенчмарк кој користи компресирачки податоци за тест, а AS SSD користи некомпресирачки и затоа е таква разликата. Најчесто тестираат со ATTO за да има поголеми бројки на амбалажите :)
  Немаат никаква врска партициите, брзините ти се ОК.
   
  На toplel му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  397
  221
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Имав малце повеќе слободно време па си поиграв со AS SSD Benchmark и Cristal Disk Mark на стариот Samsung 850 Evo 120GB и новиот Intel S 545S 256GB. Обично тука ставаат резултат од само 1GB, ама приметив дека на тестовите од 2,3,5,10,16 GB резултатите се малку поразлични од 1GB па затоа ги закачив. AS SSD 1GB.jpg AS SSD 3GB.jpg AS SSD 5GB.jpg AS SSD 10GB.jpg CristalDiskMark 1GB.jpg CristalDiskMark 4GB.jpg CristalDiskMark 16GB.jpg CristalDiskMark 32GB.jpg
  Не ми се јасни различните 4KiB фајлови и тестирањата на 1,2,4,8,16 GB ама разликата е очита.
  На 1GB и двата драјва даваат прилично исти резултати, додека на 2GB и над таа граница Самсунгчето веќе паѓа во write speed. Вероватно оти е 120 GB и има помал ќеш.
   
  Последна промена: 8 Јуни 2019
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 5. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,834
  5,013
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Некогаш 10кава знае да ми го пушти плавиот екран DPC Watchdog Violation, не често ама се случува...
  Глеам во принцип конфликт со firmware на SSD било(имам видено одамна, го баталив моментот, еве сеа пак дека ми го јави плавиот екран па пак sирнав да видам што би можело да прави проблем и се потсетив..)...на Crucial m4-кава го имам 000F одкога го земав и беше прочуен дека е добар фирмвер, дека немаше потреба тогаш да се прави абдејт....
  Инаку последен firmware е 070H, по форуми е стандардниот муабет, демек нема потреба да се абдејтува, нема значајни промени во перфроманси...арно ама, официјалните лица на Crucial викаат дека е спремен со новите операции и новата комуникација што ја нуди win 8....
  Да му правам абдејт, што викате?
  • Resolved a power-up timing issue that could result in a drive hang, resulting in an inability to communicate with the host computer. The hang condition would typically occur during power-up or resume from Sleep or Hibernate. Most often, a new power cycle will clear the condition and allow normal operations to continue. The failure mode has only been observed in factory test. The failure mode is believed to have been contained to the factory. This fix is being implemented for all new builds, for all form factors, as a precautionary measure. The fix may be implemented in the field, as desired, to prevent occurrence of this boot-time failure. To date, no known field returns have been shown to be related to this issue. A failure of this type would typically be recoverable by a system reset.
  Можно е после големиот абдејт на 10кава, што пројде пред неколку месеци, да се вратиле поставките што ги правевме за SSD, исклучувања на некои функции како беа заборавив веќе :) ....
   
  Последна промена: 17 Јуни 2019
 6. DACIA

  DACIA
  Gaining Experience

  73
  75
  5 Јули 2015
  Машко
  Нов пц билд, ссд кингстон а400 240гб, работна температура 47-48, со мачење крева и до 51. Ссд-то е ново. Искуства? Нормална а температурава на овие горештини или?
  Другите делови се супер со температура
   
 7. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,378
  922
  8 Декември 2009
  Ако си читнал порано, ќе знаеш дека ссд и кингстон не идат у иста реченица. А за температурата, не е страшно.
   
  На JasSum и DACIA им се допаѓа ова.
 8. DACIA

  DACIA
  Gaining Experience

  73
  75
  5 Јули 2015
  Машко
  ами за 30 евра не би очекувал повеќе. Во споредба со 5400 рпм хдд е преродба.
  пишува дека граничава му е околу 70тина степени така да не му ја мислам мн :D
   
 9. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  922
  619
  1 Јуни 2016
  Кај нас веќе година и повеќе на работа се користат Кингстон SSD-a на над 80 лаптопи.
  Ни еден не откажал до сеа.
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,182
  3,163
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  После 6 месеца без формат. Screenshot_1.png
   
  На PC_GAMER и mihovkris им се допаѓа ова.
 11. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  397
  221
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Веројатно немаш проток на воздух у кутијата. Отвори ја и нема да иде повеќе од 35.
   
 12. Torlakian

  Torlakian
  Gaining Experience

  111
  81
  21 oктомври 2014
  Машко
  После 4 години и 7 месеца без формат. as-ssd-bench Samsung SSD 840 11.08.2019 03-58-48.png
   
  Avid, gremlin и на PC_GAMER им се допаѓа ова.
 13. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  922
  619
  1 Јуни 2016
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,182
  3,163
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Screenshot_2.png
   
  На mihovkris му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Ab@ace

  Ab@ace
  Gaining Experience

  429
  388
  21 Мај 2016
  Машко
  [​IMG]
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 16. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  922
  619
  1 Јуни 2016
  Еве и јас да ставам од кингстонот на работа :D

  upload_2019-8-11_5-37-46.png
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,194
  3,499
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Access time катастрофа.

  Еве од мене еден тест, 850 Про 256 гига, 3+ години неформатиран со отприлика 10% ОР оставено, и најчесто малку слободен простор на драјвовите.

  as-ssd-bench Samsung SSD 850 12.8.2019 08-50-40.png
   
  PC_GAMER, olikomerc и на FLEGMA им се допаѓа ова.
 18. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,394
  12,524
  2 Август 2012
  Машко
  Друже @Necromancer зошто не користиш Intel драјвери?
   
 19. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  802
  868
  2 Март 2011
  Машко

  И после една година

  upload_2019-8-12_9-52-9.png


  Koj тука не е нормален?
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 20. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,394
  12,524
  2 Август 2012
  Машко
  Се е у реду. Онаму си пуштил Rapid а сега не.

  Само јас сакам да ви обратам внимание да не ги малтретирате дисковите со бенчмарци.

  Исправен бенч е:
  • На чист Windows со драјвери и без антивирус со исклучен System Restore
  • Ако не може тогаш на рестартиран систем со исклучени Антивирус, LAN и System Restore со направен trim откако овој седел idle едно 30 минути
  • Максимум 2 пати со ред
   
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,194
  3,499
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Не знам, не сум обрнал внимание. На IRST мислиш?
   
 22. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  802
  868
  2 Март 2011
  Машко
  По грешка сум го делетнал маџишн. Абе АС ССД дали знае што работи? Еве најнов бенч со недолоадирани window процеси (веднаш после бут ап)

  upload_2019-8-12_11-33-19.png

  Edit: требало да се прави бенчмарк со RAPID OFF. Инаку тестот не е реален.
  -Самсунг лажишн.
   
  Последна промена: 12 Август 2019
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 23. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,394
  12,524
  2 Август 2012
  Машко
  Да. Барем за 1/3 има подобри резултати.

  Поназад во темава имам напишано дека RAPID е waste и се служи со трикови (она се резултати од RAM-oт)

  Всушност RAPID е Superfetch и Prefetch на Samsung начин односно нивна кованица. На хартија е замислен одлично а во пракса само троши RAM и не допринесува за ништо освен за спектакуларно резултати на бенчмарк.


  Мој совет е да ставите Intel RST спрема плочата (видете ја верзијата која е на CD-то и ставете макс. 3 верзии понов)
  Најнов IRST може да биде контрапродуктивен. Врзани се за моделот и верзијата на чипсетот (Intel OROM = микро код на чипсетот)
   
  Metuzalem, Necromancer и на DelphiUser им се допаѓа ова.
 24. zirkach

  zirkach
  Gaining Experience

  165
  107
  12 Февруари 2015
  Машко
  После 4 години неформатирано (кренат acronis image еднаш), 4к е ниско ама не е правен тест со други верзии на драјвери
   

  Прикачени датотеки:

 25. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,194
  3,499
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Не ми поминува инсталацијата, во прилог log и скрин. Сега кога видов, и претходно ми го има правено ова, затоа веројатно немам IRST. Еве гуглам, да видам што кажува за "Fatal error while trying to obtain single-instance mutex".

  Код:
  2019:08:12 13:37:31:429:  Adding W2K12-x64 (0xA0000602 == 0x80000602)
  2019:08:12 13:37:31:429:  Adding Windows8.1-x64 (0x90000603 == 0x80000603)
  2019:08:12 13:37:31:429:  Adding W2K12R2-x64 (0xA0000603 == 0x80000603)
  2019:08:12 13:37:31:429:  Adding Windows10-x64 (0x90000A00 == 0x80000A00)
  2019:08:12 13:37:31:429:  Adding W2K16-x64 (0xA0000A00 == 0x80000A00)
  2019:08:12 13:37:31:430:  Banned Applications loaded
  2019:08:12 13:37:31:432:  Checking .NET version...
  2019:08:12 13:37:31:432:  Expected version: v2.0.50727
  2019:08:12 13:37:31:432:  Found registry key for the expected .NET version.
  2019:08:12 13:37:31:432:  Checking .NET version...
  2019:08:12 13:37:31:432:  Expected version: v3.0
  2019:08:12 13:37:31:432:  Found registry key for the expected .NET version.
  2019:08:12 13:37:31:432:  Checking .NET version...
  2019:08:12 13:37:31:432:  Expected version: v3.5
  2019:08:12 13:37:31:432:  Found registry key for the expected .NET version.
  2019:08:12 13:37:31:432:  Checking .NET version...
  2019:08:12 13:37:31:432:  Expected version: v4\Client
  2019:08:12 13:37:31:432:  Found registry key for the expected .NET version.
  2019:08:12 13:37:31:432:  Checking .NET version...
  2019:08:12 13:37:31:432:  Expected version: v4\Full
  2019:08:12 13:37:31:432:  Found registry key for the expected .NET version.
  2019:08:12 13:37:31:432:  Checking .NET version...
  2019:08:12 13:37:31:432:  Expected version: v4.5\Client
  2019:08:12 13:37:31:432:  Found registry key for the expected .NET version.
  2019:08:12 13:37:31:432:  Looking for .NET version 4.5 or above
  2019:08:12 13:37:31:432:  Found version: 4.7.03190
  2019:08:12 13:37:31:432:  Checking .NET version...
  2019:08:12 13:37:31:432:  Expected version: v4.5\Full
  2019:08:12 13:37:31:432:  Found registry key for the expected .NET version.
  2019:08:12 13:37:31:432:  Looking for .NET version 4.5 or above
  2019:08:12 13:37:31:432:  Found version: 4.7.03190
  2019:08:12 13:37:31:432:  Loading saved properties
  2019:08:12 13:37:31:436: W VC2015++ 32bit detected, skip it
  2019:08:12 13:37:31:436: W VC2015++ 64bit detected, skip it
  2019:08:12 13:37:31:436:  Effective command line: "E:\Intel RST\Intel RST RAID driver version 17.5.1.1021\SetupRST.exe"
  2019:08:12 13:37:31:438:  >>> Log start
  2019:08:12 13:37:31:438:  Opened existing mutex
  
  2019:08:12 13:37:33:439: E GetMutex: wait unsuccseffull (0)
  2019:08:12 13:37:33:440:   Fatal error while trying to obtain single-instance mutex (B7)
  2019:08:12 13:37:33:441:  >>> Log End
  2019:08:12 13:37:43:393:  Copied to clipboard: 'C:\Users\USERNAME\Intel\Logs'
  2019-08-12_LI_Moment(2).jpg

  Проблем со инсталација дава и на претходни верзии на IRST (v14, v15, v16, v17....).
   

Сподели

Вчитување...