1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ransomware - како да се заштитите

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од gokica, 1 Април 2016.

 1. Ile bocev

  Ile bocev
  Gaining Experience

  253
  191
  15 ноември 2015
  Машко
  Фала богу до сега е арна работава :)
   
 2. chemioftw

  chemioftw
  Gaining Experience

  363
  206
  26 Март 2015
  Машко
  Галичанец
  Оу фак :D
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,914
  5,820
  21 Јануари 2009
  Во ред е, лошо беше објаснето на bleepingcomputer (за чудо) и ја требаше да најдам малку подобро објаснето за да сфатам.
   
 4. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,678
  6,924
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  [​IMG]

  :D
   
 5. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,914
  5,820
  21 Јануари 2009
  Во hkey blabla локациите не се пишува самото entry пошо тоа се рачуна како фолдер
  Требало да напишат you can add a DWORD entry in the following location
  HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows Script Host\Settings

  Enabled збунува дека е фолдер
  Како што се збуни претходниот член така се збунив и јас.
  И тоа е нормално за оние кои не чепкале многу многу во регистри.
  Сега можеш да додадеш некој коментар у стилот на „тоа е кога не се разбирате“ и слично.
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,678
  6,924
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Епа тоа е кога не се разбирате. И слично. :oh:
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 7. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,832
  2,675
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Ja одма додадов ама тоа ти е џабе пошто како што разбрав треба да отвориш Word документ со некое шкљ име за да ти се активира скриптата? Што и онака никогаш во живот не би го направил, така да..
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,309
  11,422
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Samsung Magician и Skype имаат .js фајлови, а дали ги користат и за што... Тоа е друго прашање.
   
 9. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,678
  6,924
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Епа тоа е работата, не користат само они такви фајлови, има еден куп софтвери, ако не ај да земеме да ги осакатиме компјутерите само за да не се заразиме со некој вирус..
   
 10. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  831
  279
  18 ноември 2013
  Машко
  Lokvan, Oktar и на borcep им се допаѓа ова.
 11. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  594
  1,415
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  image.png Незнам дали би можело ова да е мамка, сега ми стигна, среќа на телефон видов. Видете му го и гмаил јузерот :)
   
  boro1, borcep, CyberMen и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,288
  6,400
  27 Март 2014
  мејлот е самоубиство..
   
  igor_igor, Krkac и на boro1 им се допаѓа ова.
 13. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  808
  1,321
  12 Септември 2013
  Машко
  Вчера добивам .svg на ФБ од бивши колега, го прашувам што е ова, ми вика немам појма ништо не сум праќал. И сега го читам ова.
  Цитат:
  On Sunday, researcher Bart Blaze said that a new campaign has popped up on Facebook Messenger where users are receiving images that are SVG files that contain embedded JavaScript. The script redirects users to a phony YouTube page that instructs them to install an extension to view the content.

  See more at: Nemucod Infections Spreading Locky Over Facebook
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,914
  5,820
  21 Јануари 2009
  Прочитав и ја вчера.
  Но сепак, не е директива зараза, „The script redirects users to a phony YouTube page that instructs them to install an extension to view the content“ и ова ако го направиш... common sense алармот веќе треба да заѕвони на фејк јутјуб страната
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 15. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  808
  1,321
  12 Септември 2013
  Машко
  Апсолутно треба да зазвони алармот, само треба и помалку компјутерски свесните (не мислам на нас тука) да го прочитаат, иако е тешко три реда да се прочитаат, а да не пишува за некоја старлета како се измочала во трговски. Се извинувам за вулгарноста.
   
  Daniel86, Avid и на Krkac им се допаѓа ова.
 16. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,452
  12,629
  2 Август 2012
  Машко
  Common sense алармот вели да се користи HTML5 а Flash да се прогони од системот.
  Во Chrome да се користи Flash Block со per site дозволи (на пример на Speedtest)
  За се останато ќе знаете дека е апашка работа ако ви се бара плагин.
  И Java да се сотре ако може.
   
 17. chemioftw

  chemioftw
  Gaining Experience

  363
  206
  26 Март 2015
  Машко
  Галичанец
  Стишија нешто со рансомверот од септември навака.
   
 18. HoLfElDeR

  HoLfElDeR
  Gaining Experience

  145
  74
  13 oктомври 2010
 19. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,914
  5,820
  21 Јануари 2009
 20. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,678
  6,924
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Мислам дека не е ништо страшно, и дека со мануелно репрограмирање ќе се отстрани вирусот, освен ако не е направен да збагоса матрица од дисплеј, t-con, или пак да доведе до хардверски дефект, од типот горење на внатрешни компоненти.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 21. architect

  architect
  Unstoppable

  1,924
  2,286
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Ова е за Android корисници, а не за LG така да :) WebOS > се останато
   
 22. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,506
  3,441
  12 Јануари 2016
  Машко
  Ништо ново, неук корисник инсталира „апликација“ од којзнае каде и завршува заебан.
  Ќе се флешува фирмверот и тоа е тоа, а дека ќе плати за тоа - ќе плати (или ќе замара некој како нас). Многу пати видено...
   
  На Psycore и Daniel86 им се допаѓа ова.
 23. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  568
  218
  28 ноември 2015
  Машко
  Јас седев во читална на јавна мрежа, и ми се чини не сакајќи стиснав на реклама заразена со Цербер Рансомвер. Ми напраи доста беља, фајловите ги криптира и ги претвара во нечитливи .CRB фајлови. За среќа сликите преживеаа, не стасал до таму. Книги, фајлови од факултет, пуздер се :))

  Лошата работа беше што не забележав дека имам вирус иако напати гледав процес на 100% во Таск Менаџерот кој што го кинев од време на време. Ама сам се палеше пак.

  Гледав видео за ова и за среќа беше лесно да се отстрани од Виндозето. За среќа ијам и Убунту, па го пуцкам на Убунту уместо на Виндозе. Ако треба и Јуникс Шел ќе научам само да не се вратам на Виндозе...

  ;)

   
 24. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,452
  12,629
  2 Август 2012
  Машко
  Одлична алатка за проверка на ранливоста на вашиот систем. Ова е ransomware simulator со кој симултано се врши проверка од најпознатите рансом вируси.
  За download
  Download Ransomware Simulator "RanSim" - MajorGeeks

  За инфо

  Моите резултати со Norton Security 2016 без додатен софтвер за превенирање на рансоми.
  Untitled.png
  Искрено, не очекував толку добар скор само со Norton-от.
  Ова е добар резултат но треба нешто да се направи за да нема "exposed files"

  Одличен трид за ова со апдејтирани алати и искуства.
  Флегма велит да не се претерува со додатни алати туку да се користи мозокот. Користење на постара верзија на Outlook (пре 2013) со блокирање на сите атачменти освен .jpg (во регистри) и користење на Sandboxie кој автоматски ќе ги изолира сите browser-и е одлична појдовна точка.

  Мене навистина не ми е јасно игнорирањето на моето упорно мантрање за да се користи Sandboxie под изговор дека е комплициран за користење за неискусни(?) корисници. Ова особено важи за ликови кои дремат на порно сајтови и страни за warez.

  За постот ме поттикна синоќеѓното искуство со кигенератор кој одбиваше да работи во изолирана околина (сендбоксана)
  Имено, авторите на вирус одат чекор понатаму па нивните вируси знаат да препознаат изолирана околина па или нема да се активира или нема да ги пројави своите малициозни активности.
  После тоа, заминав чекор понатаму и кигенераторот го покренав во виртуелка каде што, пази чудо, најнормално се активира без присуство на антивируси. Не велам дека беше крипто сра*е ама во секој случај беше малициозно.
  За инфо, се работеше за кигенератор за Corel X8 (Core кигенератор)
   
  На lumixoid, MasteR_#0, NecrotoX и уште 4 други им се допаѓа ова.
 25. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  808
  1,321
  12 Септември 2013
  Машко
  Касперски го блокираше уште во самиот почеток пред да почне со проверка кај мене. Не преговара воопшто.
   

Сподели

Вчитување...