1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ransomware - како да се заштитите

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од gokica, 1 Април 2016.

 1. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,481
  5,054
  21 Јануари 2009
  Пфф, ова е старо.
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 2. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,665
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Дали има врска и мора My Documents да биде во C:\? Заштo мене ми е во D:\, а гледам програмов само во тој фолдер автоматски се инсталира. Инаку еве резлултати, имам 2/2 incorrectly blocked и јас, користам Аvast Free:

  2017-02-03 (2).png
   
 3. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,384
  12,508
  2 Август 2012
  Машко
  Нема врска. За да бидеш 100% сигурен стави една слика, еден ворд, и некое рандом ексе во дифолт патеката. Или во C:\Users
  Рансомот, по некое непишано правило, се активира во корисничкиот простор и од таму почнува поход. Има ренсоми кои не чепкаат на други партиции (овие се ретки)
  Ова е вака затоа што само C:\Users не е надгледуван од Trusted Installer и автоматски има полабави UAC барања. И за root од било кој драјв важи ова.
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 4. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,384
  12,508
  2 Август 2012
  Машко
  Така и треба. Тестов е валиден ако имате ажуриран антивирус.
   
 5. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,598
  1,359
  27 Јануари 2011
  Машко
  Нема сигурна заштита од ransomware. Секојдневно излегуваат нови мутирани кои поминуваат покрај антивирус без никаков проблем.
  Секако дека треба да се има упдејтиран антивирус, но не терба да спиеме на уво и да мислиме дека сме заштитени 100%. Предпазливост при отворање на мејлови од непознати (сеуште најраспространет начин за дистрибуција) и посета на сумњиви сајтови кои даваат нешто без пари, коини, жетони за покер, голи женски, филмови чија премиера е наредниот месец итн.
   
  moongose, Avid и на borcep им се допаѓа ова.
 6. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  765
  1,232
  12 Септември 2013
  Машко
  Филмовите се посебна приказна. Симнуваш од пајретбеј .ехе од 700мб, скенираш чисто, палиш сендбокси и рипаат заштитите за содржината на боксот. Многумина што одвај научиле да симнуваат од торент има да ги поткачи ко слана цвет. Среќа брзо ќе ги решат невалидните акаунти ама пак штетата е направена.
   
 7. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,366
  3,240
  12 Јануари 2016
  Машко
  Интересна варијанта на ransomware - наместо фајловите MBR ransomware го енкриптира MBR. Резултатот е дека целиот фајл систем е недостапен, и уцената е спремна.

  Налетав на една (исто интересна) заштита од MBR ransomware направена од Cisco Talos:
  GitHub - vrtadmin/MBRFilter: Cisco Talos MBR Filter Driver


  Cisco's Talos Intelligence Group Blog: MBRFilter - Can't Touch This!

  View: http://youtu.be/nLyOi75Wu3A
  Testing MBRFilter against Ransomware that modify the Master Boot Record

  View: https://www.youtube.com/watch?v=WO-YFP5EuO4
   
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 8. vladimir171

  vladimir171
  Gaining Experience

  344
  163
  15 ноември 2007
  Машко
  И вака на крај на 2018-та некоја препорака за добра заштита за Ransomware?
  Во четвртокот еден од пц-ата со remote access на внатрешна мрежа ми беше почастен со .rapid :) Секако последица од неколку кориснички грешки (кој става лозинка и после ја запишува во хинт?? И која храброст е да оставиш отворена конекција во firewall од секаде на таа порта...) Сега се соочувам со доста спамови преку меил поради компромитираната IP, па сакам да ги намалам шансите за повторување на нападот пред да улета некоја колешка со хед трик да ми отвори повторно работа :)
  Во рок од 6 часа ми беа енкриптирани скоро 7тб на четири различни партиции и имаше изоставено само неколку документчиња, ниеден декриптор не помага за .rapid па нажалост се мораше да оди..
   

Сподели

Вчитување...