1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за антивирус

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од JasSum, 11 Декември 2018.

 1. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,199
  781
  8 Мај 2010
  Машко
  Јас моментално користам ESET Internet Security + NextDNS како додатно за филтрирање на трафикот од страни кои би имале малициозен код како и оние тракинг кодови и реклами. За сега со моменталниве подесувања имам добар процент на блокирани реклами.

  Она што сметам за ESET е дека е лесен софтвер за мојот лаптоп кој еве кај и да е ќе истече една година никогаш не заглавил во процеси и да троши ресурси, па дури и кога мануелно ќе го пуштам да скеира помалку троши ресурси од Chrome што за мене е ок.

  Од видеа кои ги има на јутуб може да се види дека ESET и не се покажал нешто добро, но тоа што за мене е супер е што го имам подесено до толку агресивен да биде што нема да дозволи ништо да се симне на компјутер што би преставувало потенцијална зараза, а не па и да го стартувам (common sense).

  И како дополнителна екстензија во прелистувачот го имам WDBP кој мислам дека од кога го имам 2-3 пати ако ми има блокирано старна, се останато е од ESET, но не троши ресурси па може да стои скриен во екстензиите на прелистувачот.

  Сето ова за корисник како мене кој го користи лаптопот најчесто за работа а не за секојдневно симнување кракови и пачови е повеќе од доволно.
   
  На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Avid

  Avid
  Guru

  4,074
  6,048
  21 Јануари 2009
  Malwarebytes е најдобрата компанија за анти малвер уште од нејзиното излегување.
   
  На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,715
  26,336
  4 Септември 2008
  Malwarebytes не е антивирус, дури ни новиот не е.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 4. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,111
  4,818
  8 Април 2011
  Машко
  Jас не се замарам многу со антивируси иначе од бесплатните аваст антивирус користам а од платените бит дефендер. Мака сум немал до сега па не ги менувам.бит дефендерот е профи има многу опции за моќен фајрвал да сетираш.
   
  На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Avid

  Avid
  Guru

  4,074
  6,048
  21 Јануари 2009
  Како тоа не е?
  Има real-time заштита, која се плаќа, но имаш trial 2 недели или нешо така.
   
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,715
  26,336
  4 Септември 2008
  Не е, анти малвер е, а новото комплетно решение сеуште не е доволно добро.
   
 7. Avid

  Avid
  Guru

  4,074
  6,048
  21 Јануари 2009
  Вирусот е малвер.
  Антивирус е веќе застарен збор, сите антивируси одамна се анти малвер уствари.
  Што не е добро во комплетното решение на Malwarebytes?
   
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,715
  26,336
  4 Септември 2008
   
 9. Avid

  Avid
  Guru

  4,074
  6,048
  21 Јануари 2009
  Аха, Malwarebytes се кочи и пропуштил многу штетници кога наеднаш му се пуштиле 1700 егзиња.
  Класично real world сценарио.
  Другите антивируси не се кочеле и покажале подобри резултати на истиов тест.
  Малвербајтс е тиња.
  Океј.
   
  На itstheigyg му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Gappo

  Gappo
  Gaining Experience

  74
  90
  20 Јануари 2016
  Машко
  Windows Defender + Common sense
   
 11. mkdboy

  mkdboy
  Intern

  72
  8
  16 Септември 2010
 12. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  146
  74
  16 Јуни 2017
  Машко
  Јас веќе 3-4 години користам ESET NOD32 Antivirus и навистина сум задоволен. Не бара големи ресурси додека работи во позадина, едноставен е за користење. Го имам инсталирано на десктоп и на лаптоп. Во секој случај ги задоволува моите потреби. Топло го препорачувам.:)
   
  На Astraion и Chicco69 им се допаѓа ова.
 13. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,633
  2,459
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  You have been served.  Пред едно 5 и нешто години толку го мразев овој бренд, ама сега (од 2019) ми е прва ствар шо ја инсталирам на нова машина. (во комбинација со Windows Firewall Control)

  Подобар "за парите" нема. :hay:
   
  boro1, Chicco69 и на psyside им се допаѓа ова.
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,715
  26,336
  4 Септември 2008
  KIS е подобар, за 300 се наоѓа, 20 - на денари на месец :cool:
   
 15. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,130
  805
  1 Јуни 2016
  upload_2020-1-14_0-29-32.png

  Околу 200 денари го платив клучот, лани. Не можам да се пожалам.
   
  Chicco69, psyside и на boro1 им се допаѓа ова.
 16. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  567
  2,478
  21 Април 2016
  Машко
  'KAV Free' сум го препорачувал и инсталирал по пријатели во минатото, затоа што е пали вози. 'Eset' пак на тие што имаат минимално знаење (да убацат нов клуч). :silentsry:

  Со новиов 'Cloud Free' ми тргна малку килаво. Прво не сакаше да се даунлоудира, а потоа нејќеше да се инсталира (првиот пат). Проблемот за симињање да ти бил uBlock Origin. Блокажа поради шпиунажа, собирање податоци, пратење, whatever, а може да е и false positive.
  Capture.JPG
  Инаку скоро сите антивируси шпиунираат и собираат приватни информации (особено бесплатните верзии), тоа не е ништо ново. За приватност (не само безбедност), позитивни зборови сретнав само за Emsisoft и ClamAV (овој поише е за Линукс и е далеку од вистински AV). Еве дел од погоре линкуваниот извор:
  Capture2.JPG
  Затоа долги периоди сум без AV (нормално ништо не сум закачил), но со стегнат фајрвол и обавезна употреба на 'uBlock Origin' (и/или 'uMatrix') + 'Decentraleyes' + 'Smart HTTPS'.
  Сето тоа на 'Chromium' и од скоро 'Pale Moon' (подесени за максимална приватност и безбедност).

  ~~~~~~~~~~
  Еве сега го тестирам 'Kaspersky Security Cloud Free'. Не е интрузивен, не се чувствува успорување при работа, проаѓа. :)
  За ефикасноста нема потреба да коментирам, секогаш е на врвот. Единствен минус, што уште веднаш при инсталирање ми лапна 1.1 GB од системската партиција. :crazy: Со идни апдејти и скенирања, очекувам да лапне уште малку простор. Не е страшно, другите знаат да бидат и повеќе алчни.
  Фул скенот одеше релативно споро, но сигурно. И класика, не пронајде ништо спорно во скенираните 669411 фајлови.

  Минатиот месец го тестирав 'Norton' (после неколку години) и можам да кажам дека не е тој стариот што го знаеме од времето (гломазен, спор и неефикасен блоатвер)...
  Работи топ, екстра брз е и завзема околу 700 МБ. Лошо е што дава само еден ден трајал, а после тоа не можев да го обновам.
  Има на ЈТ видеа како да се влезе со туѓ акаунт и да се активира на 90 дена, ама јас касно разбрав - веќе бев блокиран...

  И што подалеку од Avast & AVG, тие се класичнен Spyware, особено фри верзиите.
  Capture3.JPG
   
  На Astraion и mnikolce им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...