1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за антивирус

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од JasSum, 11 Декември 2018.

 1. architect

  architect
  Unstoppable

  1,919
  2,269
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Само да те потсетам дека постовите не ги пишуваш за поединци туку за цел форум. Слободно пиши што имаш да кажеш за она што го наведе, јас а верувам и другите членови ќе го прочитаме од почеток до крај :)
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,774
  5,525
  21 Јануари 2009
  Види, се покажа дека ти не ни ги кликаш линковите што ги постираш а не знам како би очекувале и воопшто да ги прочиташ.
  Да ги имаше прочитано ќе сфатеше дека ова нема никаква врска со антивирус за домашни корисници, лол.
  Малверот скенирал веб сервиси и дифолт пасворди.
  Ќе направел хаварија на Линукс и Виндоус СЕРВЕРИ.
  Ама, на кого да објаснуваме...
   
  На Gaston и moongose им се допаѓа ова.
 3. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  436
  250
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Чим си толку сигурен да ти дадам линк да закачиш еден па пушти после скрин шотс како доказ!
   
 4. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,774
  5,525
  21 Јануари 2009
  Ти бе читаш ли убаво или само колку да пишеш нешто?
  Прашањето беше (ваљда) дали фајлови маскирани со .dll екстензија а всушност се .docx или слично фајлови, би биле енкриптирани од рансомвер.
  Тоа што ти закачи сеа скоро рансомвер, и мислиш дека си го папал најјако на свет, не значи дека рансомверот ќе енкриптира маскирани .dll фајлови.
  А ако прашањето на Флегма му било за откако се веќе енкриптирани или нешто трето, тогаш треба да дообјасни пошо ми нема логика.
   
  Последна промена: 9 Јуни 2019
  На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  436
  250
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Абе ти го фалеш дефендеро дека бил ногу јак. Земи докажи практично.
  Иначе далееееко од тоа да мислам дека сум папал нешто јако, а не па најјако на свет. Тоа шо изгубив некоја слика и видео ај дон ѓив а шит.
   
 6. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,774
  5,525
  21 Јануари 2009
  Прво, научи се да цитираш кога прашуваш нешто конкретно.
  Второ, ќе докажам, дај прати го.
  Само знам дека нема да пратиш, само се праиш костреж безвеза, а тоа е нормално кога нема залихи од кремата на псај.
   
 7. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,022
  2,288
  28 Јануари 2017
  Машко
  Јас ти ги читам постовите твои од А до Ш без разлика дали се сложувам или не, башка шо се километарски, од нив научив (совен одредени факти и информации) дека критериумот за навреда ти е низок, по малце си тргаш со матиката кон тебе (од ова патиме сите) и очекуваш да имаме време колку и ти за реплики и студии.
  Проштај за анализата на табиетот, јас така те гледам, продолжи со постовите и малце да ги... спастриш во ТЛ/ДР верзија :hay:
   
  На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
 8. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  95
  24
  3 oктомври 2018
  Женско
  Може торент од антивирус кој не бара кракување, и е free forever? :devil:
   
 9. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  292
  235
  9 oктомври 2010
  На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
 10. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  95
  24
  3 oктомври 2018
  Женско
 11. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  292
  235
  9 oктомври 2010
  [​IMG]
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,774
  5,525
  21 Јануари 2009
  Сликава може да се искористи за 90% од нештата што ги прават/кажуваат 90% од жените.
   
  На mihovkris му/ѝ се допаѓа ова.
 13. julll

  julll
  Intern

  59
  24
  20 Август 2016
  Здраво
  Ми треба препорака за бесплатен антивирус за ептен стар пц. До сега го користев мајкрософт секјурити ессеншиал ама од пред една недела не прави апдејт а зошто е така не знам. Значи ми треба колку толку да ме штити а да не јаде рам пошто многу ми е стар пц-то а секојдневно го користам.
   
 14. krema

  krema
  Professor

  9,265
  8,994
  24 Јуни 2009
  Машко
  Panda Antivirus.
   
  На julll му/ѝ се допаѓа ова.
 15. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,535
  3,445
  11 Декември 2008
  Машко
  Kaspersky Free
   
  На boro1 и julll им се допаѓа ова.
 16. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,774
  5,525
  21 Јануари 2009
  ublock origin, noscript + mvps hosts фајл
  и virustotal.com пред инсталирање сомнителни ствари
  не ти треба антивирус
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  982
  525
  12 Април 2017
  Машко
  Неточно! Сите не сакаат да се замараат со некои ствари. И јас немам антивирус, али секој не е технолошки спремен за да не користи антивирус. Ако ти се посере нешто, ти знаеш да го поправиш или форматираш, али секој не знае.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,774
  5,525
  21 Јануари 2009
  океј братче
   
 19. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,176
  745
  8 Мај 2010
  Машко
  Еве ти нешто lightweight - 360 Total Security: Free Antivirus Protection | Virus Scan & Removal for Windows, Mac and Android доволно ти е.
  Подобри варијанти: Panda и Avira ама зе позахтевни од ова погоре.
   
  На RoninMK и julll им се допаѓа ова.
 20. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  436
  250
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима

Сподели

Вчитување...