• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Препорака за антивирус

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,802
2,704
Струмица

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,473
10,588
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,693
1,087
Јас незнам кој е срање,а кој не. Користам Panda Dome, само затоа што Windows Defender цицаше премногу ресурси.

Знам дека Панда, поготово бесплатна верзија, не е најдобар - ама е најлесен.

Испратено од HD1910 преку IT.mk форум апликација
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,693
1,087
Друже тоа не е базирано на искуство. Базирано е на тестирања и факти.

Значи ако некој антивирус е добар, ќе биде исто добар за сите, не само за тебе.
Zasto taka ja ti kazuvam od iskustvo sum probal mnogu anti virusi samo eset se pokaza za mene najdobar sto nemara da znaci deka i za tebe e taka...pozdrav
Испратено од HD1910 преку IT.mk форум апликација
 

mkdboy

Intern
16 септември 2010
103
29
Најбољи
 
Погледнете го атачментот 88900
 


Се слагам, Есет е само уште едно срање.
Zasto taka ja ti kazuvam od iskustvo sum probal mnogu anti virusi samo eset se pokaza za mene najdobar sto nemara da znaci deka i za tebe e taka...po
Друже тоа не е базирано на искуство. Базирано е на тестирања и факти.

Значи ако некој антивирус е добар, ќе биде исто добар за сите, не само за тебе.

Испратено од HD1910 преку IT.mk форум апликација
Vo red druze sekoj ima pravo na svoe mislenje ja go kazav moeto...pozdrav
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,473
10,588
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Zasto taka ja ti kazuvam od iskustvo sum probal mnogu anti virusi samo eset se pokaza za mene najdobar sto nemara da znaci deka i za tebe e taka...po

Vo red druze sekoj ima pravo na svoe mislenje ja go kazav moeto...pozdrav
Јас имам прабжво на мислење дека ти не треба да имаш право на свое мислење, к8ј победува сега тука?


Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
285
195
И јас користам ESET NOD32 со лиценца. Не дека е којзнае каков антивирус, но како за мои потреби задоволен сум. Го имам и на десктоп и на лаптоп веќе неколку години.
 

Starr

Intern
30 декември 2017
62
9
Jas koristam Microsoft Security Essentials, no sakam nekoe programce koe ke pravi monitoring na kompjuterot posto nesto mi e bavenm a poim nemam sto se ovie procesive vo pozadina. Imav Kerish doctor no ne mozam da najdam seriski broj za aktivacija na net. Predlozete sigurna strana so kodovi, zatoa sto mozam uste pogolema belja da napravam so simnuvanje na se i sesto.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,448
8,562
Скопје
Jas koristam Microsoft Security Essentials, no sakam nekoe programce koe ke pravi monitoring na kompjuterot posto nesto mi e bavenm a poim nemam sto se ovie procesive vo pozadina. Imav Kerish doctor no ne mozam da najdam seriski broj za aktivacija na net. Predlozete sigurna strana so kodovi, zatoa sto mozam uste pogolema belja da napravam so simnuvanje na se i sesto.
Скенирај со Malwarebytes и Adwcleaner. Не ти треба никаков програм за „мониторинг“.
 

Starr

Intern
30 декември 2017
62
9
Go simnav Malwarebytes i e 14 dena trial, no celo vreme mi izleguva na sekoja stranica bukvalno, deka ne e bezbedna i mi smeta, kako toa da go otstranam, ne mozam sekoja stranica da ja dodavam vo exceptions.

Imgur
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,448
8,562
Скопје
Go simnav Malwarebytes i e 14 dena trial, no celo vreme mi izleguva na sekoja stranica bukvalno, deka ne e bezbedna i mi smeta, kako toa da go otstranam, ne mozam sekoja stranica da ja dodavam vo exceptions.

Imgur
Дали направи целосен скен со Malwarebytes? Дали скенираше со AdwCleaner?
Лог да постираш некој?
14 дена е трајл за активна заштита, иначе е целосно бесплатен за скенирање по желба.
Ако се појавува буквално на секоја страница, тоа може да значи дека имаш малвер.
Дали користиш ublock origin? Ако не, обавезно.
Што адд они користиш за Firefox? Може имаш некој лош.

Не е лошо да пуштиш и еден скен со
Download Farbar Recovery Scan Tool
Да видиме што тоа се крие на твојот компјутер.

[edit] Од она што прочитав, некоја гадинка е навлезена у Фајрфокс и не е лошо целосно да го избришеш и инсталираш наново.
 

Starr

Intern
30 декември 2017
62
9
Еве го првиот скен сo Adw и што има во карантин upload_2020-7-22_23-33-15.png
1.
# -------------------------------
# Malwarebytes AdwCleaner 8.0.6.0
# -------------------------------
# Build: 06-24-2020
# Database: 2020-06-15.1 (Cloud)
# Support: Customer Support & Help Center | Malwarebytes
#
# -------------------------------
# Mode: Clean
# -------------------------------
# Start: 07-20-2020
# Duration: 00:00:03
# OS: Windows 7 Ultimate
# Cleaned: 21
# Failed: 0


***** [ Services ] *****

No malicious services cleaned.

***** [ Folders ] *****

Deleted C:\ProgramData\PARETOLOGIC
Deleted C:\Users\Beti\AppData\Roaming\PARETOLOGIC
Deleted C:\Windows\Installer\{773A8CA8-3876-4AA1-AB78-EECA231BFF3A}
Deleted C:\Windows\SysWOW64\config\systemprofile\AppData\LocalLow\IObit\Advanced SystemCare
Deleted C:\Windows\SysWOW64\config\systemprofile\AppData\Roaming\IObit\Advanced SystemCare

***** [ Files ] *****

Deleted C:\Windows\Reimage.ini

***** [ DLL ] *****

No malicious DLLs cleaned.

***** [ WMI ] *****

No malicious WMI cleaned.

***** [ Shortcuts ] *****

No malicious shortcuts cleaned.

***** [ Tasks ] *****

No malicious tasks cleaned.

***** [ Registry ] *****

Deleted HKCU\Software\Lavasoft\Web Companion
Deleted HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings\ZoneMap\Domains\webcompanion.com
Deleted HKCU\Software\ParetoLogic
Deleted HKLM\SOFTWARE\Classes\CLSID\{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}\shellex\ContextMenuHandlers\Advanced SystemCare
Deleted HKLM\Software\Classes\Interface\{9BB31AD8-5DB2-459E-A901-DEA536F23BA4}
Deleted HKLM\Software\Classes\Interface\{BD51A48E-EB5F-4454-8774-EF962DF64546}
Deleted HKLM\Software\Classes\TypeLib\{FA6468D2-FAA4-4951-A53B-2A5CF9CC0A36}
Deleted HKLM\Software\Microsoft\Shared Tools\MSConfig\services\ReimageRealTimeProtector
Deleted HKLM\Software\Reimage
Deleted HKLM\Software\Wow6432Node\Lavasoft\Web Companion
Deleted HKLM\Software\Wow6432Node\ParetoLogic
Deleted HKLM\Software\Wow6432Node\\Classes\Interface\{9BB31AD8-5DB2-459E-A901-DEA536F23BA4}
Deleted HKLM\Software\Wow6432Node\\Classes\Interface\{BD51A48E-EB5F-4454-8774-EF962DF64546}
Deleted HKLM\Software\Wow6432Node\\Classes\TypeLib\{FA6468D2-FAA4-4951-A53B-2A5CF9CC0A36}
Deleted HKLM\Software\Wow6432Node\\Google\Chrome\NativeMessagingHosts\com.ascplugin.protect

***** [ Chromium (and derivatives) ] *****

No malicious Chromium entries cleaned.

***** [ Chromium URLs ] *****

No malicious Chromium URLs cleaned.

***** [ Firefox (and derivatives) ] *****

No malicious Firefox entries cleaned.

***** [ Firefox URLs ] *****

No malicious Firefox URLs cleaned.

***** [ Hosts File Entries ] *****

No malicious hosts file entries cleaned.

***** [ Preinstalled Software ] *****

No Preinstalled Software cleaned.


*************************

[+] Delete Tracing Keys
[+] Reset Winsock

*************************

AdwCleaner[S00].txt - [3338 octets] - [20/07/2020 04:22:39]

########## EOF - C:\AdwCleaner\Logs\AdwCleaner[C00].txt ##########
 
Еве го скенот со Malware извештај немам но има 94 детекции и еве слика од само пррвите пошто сите не можам да ги сликам а незнам кај да најдам лог текс документ 1.JPG 2.JPG
 
ublock origin не користам незнам ни што е тоа.
Еве адд онс на Firefox addons.JPG
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,448
8,562
Скопје
Добро, овие од AdwCleaner не делуваат вака на прв поглед на нешо сериозни.
За Malwarebytes лог оди тука
upload_2020-7-22_23-42-34.png
Па кога ќе отидеш на датата има стрелче надолу за да го зачуваш логот
upload_2020-7-22_23-42-58.png

Тоа со farbar да скенираш и да постираш логови а и Фајрфоксот да го реинсталираш.

Mozilla official ми смрди на фејк, бриши го тој адд он.
А и другиот адблокер бриши го, инсталирај го овој
uBlock Origin – Get this Extension for Firefox (en-US)
 

Starr

Intern
30 декември 2017
62
9
Еве лог на првиот скен од Malwarebytes.
Сега заврши скенот со Farbar и еве логс, овој текст Addition не ми дава да го прикачам а многу е долг да го копирам, како да го пратам?
 

Атачменти

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,467
1,086
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
285
195
Истото и јас можам да го потврдам(y). И јас пред некоја недела мигрирав од NOD32 на Internet Security и од тогаш па еве до сега супер си ја врши работата.:) Морам да напоменам и дека пред да мигрирав на Internet Security и со NOD32 не сум имал било какви проблеми претходно.

Едноставно топла препорака за сите верзии на ESET.:)
 

PandaBomber

On your way to fame
13 јуни 2012
419
566
Nod32 е звер, со тоа што од април 2020 лиценците се заклучени по регион. Па најдобар начин да се купи е ebay seller што нуди клуч што се активира преку ВПН. Само таков може да работи долго.
 

Cyb3rAng3l

Gaining Experience
16 октомври 2016
52
89
Берово
funny story, пред 1 година земав од G2A.com key за Smart Security, го активирав, траеше до Октомври,2020... Сега е обновен и трае до 2022, плус надограден на Smart Security Premium :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,045
Мислења
837,515
Членови
28,976
Најнов член
Horus
На врв Дно