1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за антивирус

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од JasSum, 11 Декември 2018.

 1. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,007
  716
  1 Јуни 2016
  Да се надоврзам, коа сте почнале за дефендер.
  Имаше една игрица што се викаше Marvel Heroes Omega, беше MMORPG, и додека си дремев на неа и користеф дефендер, хард дискот се убиваше од крцкање и од Usage, CPU Usage скокаше ко ненормално итн итн.
  Ја ставив во exclusions, немаше фајде.
  Се префрлив на Касперски, проблемот го снема.
  Дефендерот на нормална работа знае да качи 120 - 250 MB RAM Usage (не е многу, ама мене ми смета ете, навикнат сум на помалце) додека Касперски си спие на 40 - 60 MB Usage.

  Иста приказна беше кога почнав WoW - Legion да играм.
  Така да дифендер за мене више, не.
   
  Chicco69, Lokvan и на psyside им се допаѓа ова.
 2. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,887
  5,759
  21 Јануари 2009
  Во кој период се овие 2 работи?
   
 3. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,007
  716
  1 Јуни 2016
  Со Marvel Heroes, почеток на 2018.
  WoW - Legion - Лето 2018 до ден денес.
  За RAM Usage, од кога знам за Win 10.
  upload_2019-5-28_14-33-32.png
   
 4. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,887
  5,759
  21 Јануари 2009
  Скриншотов од кога е, од сега кога немаш defender?
   
 5. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,494
  3,422
  12 Јануари 2016
  Машко
  ^ ^
  AV whisperer :p


  @mihovkris истово или слично многу пати сум читал да го пишуваат гејмери по нетот за дефендерот, богами и јас лично сум искусил „сецкања“. Не дека RAM Usage му е толку голем проблем (за мене, за други со 8ГБ и помалку секако Е проблем). Правиот проблем е CPU Usage, пошто тоа и тоа како се приметува.

  Инаку чудно е што Авид не го видел ова и сам, пошто Авид како avid гејмер (pun intended) би требало прв да примети проблеми во гејминг. ;)
   
 6. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,007
  716
  1 Јуни 2016
  Не не, ова е моментално на работа со дефендер.
  Исти ѓаол е и тука.
   
 7. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  558
  2,413
  21 Април 2016
  Машко
  Според последните квартални тестови на MRG Effitas:
  MRG_Effitas-2018Q4-360.JPG

  На кого му одговара фифти-фифти заштита со Дефендер, бујрум. :)
  Во е-банкарство се котира малку подобро.

  Q1 2019 In-the-Wild real financial malware test results.JPG

  Но колку подобро?
  Capture.JPG
  Од ОС последниве години користам Win10 LTSB затоа што нема ништо од сра*ата што ги има Про верзијата ... освен Дефендер и One Drive. Прво што правам е комплетна деинсталација на дефендерот.
  Не ми се потребни никакви тестови за да осетам сериозно успорување на PC-то од него. Не сум фанатик по заштита и антивируси и добро знам како ми функционира компјутерот без AV, како и со поголемиот број антивируси што ги инсталирам од време на време чисто поради тестирање.

  Имам и една постара конфигурација каде полесно може да се приметат разликите. Без AV имам добра претстава како функционира, а со AV вака изгледаат моите субјективни впечатоци:

  1. Webroot SecureAnywhere - супер брз, као да немаш антивирус. Во тестовите на Effitas скоро секогаш го делеше првото место со Касперски. Од лани тргна на лошо, во позадина данлоудираше фајлови од 10 GB и повеќе, во неколку наврати ми ја блокираше C: партицијата и конечно го пензионирав.

  2. ESET Internet Security - приоритет ми беше минимум ресурси и успорување на ПЦ-то и можам да кажам дека се погоди топ. Во последнава година од кога почнав да го користам имам чувство како да немам антивирус. Нема успорување, кога треба реагира веднаш, има едноставен интерфејс за користење... Единствен проблем е на неколку месеци да побарам лиценца на интернет и терам даље.

  3. Kaspersky Free - по фри од ова здравје, а си работи топ. Милион години е понапред од фри верзиите на Битдефендер, Аваст, АВГ, кои знаат да направат каша попара, некогаш комплет да го зезнат оперативниот систем...
  Касперски знае да се осети при работа со по некој микро стутер, но е подносливо дури и на стара машина. Ако ништо друго, те потсетува дека си заштитен. :)

  Сумирано, ESET Internet Security ако се плаќа, или ако се бараат клучеви по нет на неколку месеци (а ги има секогаш), или Kaspersky Free. За домашна употреба не би се замарал со ништо друго.

  Инаку сум терал периодично без антивируси со години и никогаш ништо не сум закачил - не гледам порниќи на интернет, не симнувам игри/кракови, не кликам 'јес' кај што не треба... :innocent:
   
  Dave1, Astraion, architect и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,494
  3,422
  12 Јануари 2016
  Машко
  Зошто бе не може два лајка да се стават? :hay:
  (еден за содржината, а вториот за формата)
   
  На Chicco69 и architect им се допаѓа ова.
 9. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,887
  5,759
  21 Јануари 2009
  За погрешна работа ставаш лајк... лајк треба да ставиш ако конечно си сфатил дека тестовиве се бесмислени.
  Еве го твојот скриншот во кој слепо веруваше. Види го ЕСЕТ
  upload_2019-5-28_20-19-43.png

  А сега еве го ЕСЕТ од друг тест што го постирал чико
  upload_2019-5-28_20-20-12.png

  И сега ти тука можеш да направиш асален спин дека ова се две различни работи, а всушност не се баш.
   
  На Zippo и Lokvan им се допаѓа ова.
 10. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,494
  3,422
  12 Јануари 2016
  Машко
  Спиновите ти ги оставам, а еве ти и на тебе лајк да ме набедуваш дека сум скржав. :innocent:

  Во меѓувреме прочитај разлика меѓу општ и financial malware (и види што споредуваш).
  Поентава можеше сосема успешно да ја направиш со AV тестовите за општ малвер (еве јас да ти помогнам). Есет баш таму има добри резултати во тестирањата (хинт, дури и дефендер). Ама површен си (како и за повеќето работи, вклучително и за тролањево?) те мрзеше макар и накратко да ги погледаш тестовите па едноставно го ископира скриншотот од Чико, наместо да направиш свој со соодветна содржина. Ја пропушти приликата и пак испадна лош дискутатнт (дури и тролањето е потпросечно)... ;)


  едит: Тестовите не се бесмислени, употребуваат различни методолгии, тестираат различни работи... И нормално имаат различни резултати. А тестовите може и да се дополнуваат меѓу себе, ете MRG Effitas изгледа повеќе се фокусирани на тестирање на безбедноста на финансискиот аспект на ај-ти работењето.
   
  Последна промена: 28 Мај 2019
 11. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Intern

  72
  19
  18 Септември 2013
 12. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  762
  681
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Проблемот кај тебе на работа е немање ИТ како што треба.

  1. Купувате Windows лиценци кои нудат долгогодишни безбедносни закрпи. 1 WSUS сервер решава се и компјутерите се up-to-date.
  2. Windows Defender, Windows Firewall и Shadow Copies се must во ова време на Randsomeware.
  3. Генерален мрежен фајрвол, 3000 еура годишно за 200 корисници и немате проблем.

  Некад не е до буџетот, туку до тоа што имате и како управувате со истото. Гледам на нет корисници со лаптопи стари 7-8 години им наоѓаат намена.
   
 13. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,443
  12,616
  2 Август 2012
  Машко
  Во почетокот ќе ти биде интересно но како што одминува времето се повеќе ќе чувствуваш тиха језа заради изгубеното време и (особено) енергија.
  Подобро играј Solitaire
   
  На moongose и Avid им се допаѓа ова.
 14. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,188
  758
  8 Мај 2010
  Машко
  Јас мислам дека ЕСЕТ не се така лоши, ова со блокирање на веб страни кои се заразени ми се допаѓа, што ти дава малце повеќе детали, истото го има и дефендер, за другите не знам.

  Не е лош ЕСЕТ, и цената е примамлива за лиценца.
   
 15. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,602
  2,420
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  ESET Internet Security? Кач пара ако може да знам?
   
 16. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,887
  5,759
  21 Јануари 2009
  Добро тогаш, фала што ти ја долови мојата поента :D
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 17. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,188
  758
  8 Мај 2010
  Машко
  IS да, 3$ - 1 уред.
  [​IMG]
   
  На Astraion му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,494
  3,422
  12 Јануари 2016
  Машко
  Поентата е всушност дека дури и твоите поенти подобро ги правам од тебе. :geek:
   
 19. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,887
  5,759
  21 Јануари 2009
  Ама јас нели сум трол, како може да имам добри поенти!?
   
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,313
  25,708
  4 Септември 2008
  Зошто би платил за ESET, кога има KIS за 5$?
   
 21. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,887
  5,759
  21 Јануари 2009
  Ја на пример пошо на зелено коа ми мава е боље отколку на црвено.
   
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,313
  25,708
  4 Септември 2008
  Screenshot_3.jpg Screenshot_4.jpg

  [​IMG]
   
  На mihovkris му/ѝ се допаѓа ова.
 23. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,007
  716
  1 Јуни 2016
  Јас есет престанав да користам од коа пуштив на 2 машини кај што не најде ништо, додека касперски и дури AVG Free партали направија.
  Зборам за постарите верзии, сеа не знам како е.
   
 24. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,494
  3,422
  12 Јануари 2016
  Машко
  Сеедно, некогаш имаш и добри поенти и добри дискусии (не пропуштај на кој збор е акцентот).
   
 25. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,887
  5,759
  21 Јануари 2009
  На boro1 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...