1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Oppo дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Full_Infected, 20 Јуни 2018.

 1. Full_Infected

  Full_Infected
  Intern

  192
  42
  7 Април 2016
  Машко
  Следниот нај моќен андроид телефон - www.gsmarena.com/oppo_find_x-7885.php

  Дали имаме корисници на Опо брендот и што би рекле за овие смартфони?
   
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,770
  9,415
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  I am not that impressed.
  Од кај испаднаа па сеа овие Опо? Кинези?
   
  На Full_Infected му/ѝ се допаѓа ова.
 3. skopje_mkd

  skopje_mkd
  Gaining Experience

  360
  190
  5 Февруари 2016
  најдобри биле за селфија :)
   
  На Full_Infected му/ѝ се допаѓа ова.
 4. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,657
  1,453
  27 Јануари 2011
  Машко
  Price About 1000 EUR
  а нема веЃа
   
  На Full_Infected и SiPy` им се допаѓа ова.
 5. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,662
  4,523
  23 Јуни 2015
  Машко
   
  На Full_Infected му/ѝ се допаѓа ова.
 6. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,502
  6,564
  27 Март 2014
  Кинез без педигре.
   
 7. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,145
  675
  8 Август 2017
  Машко
  OPPO ги знаев како спонзори на Барселона фудбалскиот тим, имаа дури и телефон со нивно издање, а и сеуште се како што гледам, често го има нивното лого на стадионот, нешто како премиум партнер се, реклами и слично. Инаку ги читав како рекордери, ги имаше кога првпат извадија најтенок телефон на светот, под 7мм или така нешто. Од тој аспект се едни од првите кинези после Хуавеи и Оппо што испаднаа од Кина, имаа официјални продавници низ цела европа, дури и Белград ако не грешам.
   
 8. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,154
  1,241
  11 Март 2011
  По форуми се тврди дека Oppo и OnePlus имаат случна сопственичка структура, иако фирмите го негираат тоа, т.е. наводно OnePlus е ќерка фирма на Oppo.

  Факт е дека телефоните многу им личат, што по изглед, што по спецификации, минус софтверот на OnePlus.

  Сигурно се добри телефоните, веројатно, за тука, проблемот е набавка и сервис.
   
 9. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,145
  675
  8 Август 2017
  Машко
  Да така пишува на Википедиа, дека Оне Плус е подбренд на Оппо наменет за интернационалниот пазар, инаку и Виво се под нивна капа ако не грешам, под ББК Електроникс матичната фирма.
   
  На Full_Infected му/ѝ се допаѓа ова.
 10. brasica

  brasica
  On your way to fame

  622
  947
  18 Април 2010
  Имаат дивизија OPPO Digital којашто произведува блу-реј плеери и важат за едни од најдобрите како и DAC-ови и слушалки. Во тој поглед се многу солидни. За телефони не ги пратам.
   
  Full_Infected, Oktar и на igor_xxxx им се допаѓа ова.
 11. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,254
  1,433
  10 Септември 2010
  Го немаш ова видено а :) ?

  OPPO Digital - Ultra HD Blu-ray Disc Players - Buy Direct from the Manufacturer
   
  На Full_Infected му/ѝ се допаѓа ова.
 12. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,667
  3,391
  24 Септември 2012
  Оне плус потекнува од инженери на ОППО.

  OnePlus - Wikipedia


  OnePlus was founded on 16 December 2013 by former Oppo vice-president Pete Lau and Carl Pei.
   
  Full_Infected, mviktors и на bxxxn им се допаѓа ова.
 13. brasica

  brasica
  On your way to fame

  622
  947
  18 Април 2010
  На Full_Infected и igor_xxxx им се допаѓа ова.
 14. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,254
  1,433
  10 Септември 2010
  Дефинитивно... криво ми е што прекинаа со нови уреди, со години се мислев на Оппо да одам.Него ај да не одиме надвор од темата :)
   
  Full_Infected, brasica и на Oktar им се допаѓа ова.
 15. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,145
  675
  8 Август 2017
  Машко
  Главна причина што нема корисници овде на Оппо и Виво, е тоа што телефоните не се достапни на АлиЕкспрес, бар не во оние попознатите продавници, a по перформанси се со некои мидренџер медиатек/снапдрагон процесори, а со многу поголеми цени од Шаоми на пример. Па така не сум ги сфаќал за озбилен играч. Пример Оппо А77 на Бангоод се нуди за 390$
  OPPO A77 5.5 inch 4GB RAM 64GB ROM Snapdragon 625 Octa core 4G Smartphone
  што ми е нонсенс, кога имам на Алиекспрес Ми6 за тие пари.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 16. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,761
  2,110
  25 Март 2013
  Машко
  Oppo, Vivo, OnePlus се една иста компанија иако за OnePlus ептен се трудеа да скријат. Првите две важат за исклучително квалитетни но и скапи брендови. Во однос цена/перформанси OnePlus е без конкуренција
   
 17. Janev

  Janev
  Intern

  29
  39
  16 Јуни 2018
  Машко
  Дали само јас првпат слушам денеска за овој бренд?
  Чисто ме интересира колку сум заостанат?:eek:
   
 18. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  Какво плагијаторско има: Oppo Find X.
   
 19. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,483
  2,701
  9 Февруари 2011
  Да, сите го копираат Х на Xperia X. Дури и Apple, а еве сега и Oppo.
   
  cipiripi, SiPy` и на goran_oh им се допаѓа ова.
 20. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,321
  2,566
  19 Јули 2013
  2013-та првпат е спомната таа марка на форумов... :)

  Untitled-1.png
   
  На mackod и Janev им се допаѓа ова.
 21. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,352
  1,139
  26 Април 2013
  Машко
  Па без да се увредиш касниш едно 5 години:)

  Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
   
  На Janev и Astraion им се допаѓа ова.
 22. Janev

  Janev
  Intern

  29
  39
  16 Јуни 2018
  Машко
  Таман работа да се навредам.
  Мислев вака колку е познато меѓу луѓево?
   
 23. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,352
  1,139
  26 Април 2013
  Машко
  Па можи да се кажи дека е доста познато меѓу луѓево.


  Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
   
 24. Ile bocev

  Ile bocev
  Gaining Experience

  274
  202
  15 ноември 2015
  Машко
  Дечки каде може да се најде Оppo Find X Кај нас и колку чини одприлика ?
   
 25. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,416
  866
  12 Април 2017
  Машко
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...