• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

OnePlus паметни телефони - генерална дискусија

goran_oh

Practice makes perfect
26 април 2013
1,426
1,196
Ohrid
Само едно да ти напоменам за нордот,ако сакаш да користиш Volte/Voice over WiFi и 5G нема да ти работи out of the box,ке мораш да менуваш policy file самиот за да работи и со секој нареден апдејт тоа се бриши мораш на ново тоа да го правиш,иначе телефон си вреди за парите.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

yasho

On your way to fame
11 јануари 2014
462
582
Скопје
Не сваќам работиш во Австрија а кредити за телефон од мк???
Моја сугестија ако си Австеија земај Пиксел 4а.

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
Не се разбравме, веројатно не се изразив најдобро... работам во Австрија, во фирмата кај што работам може да земам како службен телефон од понудена листа, на неа е Нордот и пар полоши/постари модели... не е некој избор во моментов, ковид ли е, не знам. Може да земам телефон сега или во иднина,кога ќе има нормална понуда.

Нема никаква врска со Мк, ниту барам да земам телефон од Мк, само прашав за искуство со конкретниот модел (ако некој што го користи може да сподели), за да решам дали да го земам деновиве или да барам друго чаре.
Мислењето е автоматски споено:

Само едно да ти напоменам за нордот,ако сакаш да користиш Volte/Voice over WiFi и 5G нема да ти работи out of the box,ке мораш да менуваш policy file самиот за да работи и со секој нареден апдејт тоа се бриши мораш на ново тоа да го правиш,иначе телефон си вреди за парите.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
Фала на сугестјата, ама просто ми е неверојатно тоа да е случај овде... колку знам, нема шанса да се пушти во продажба ако нема VoLte &5G...

Особено што 5g им е главна поента , сите ќе ги вратат... ако е телефон направен за други пазари, најверојатно е така, кај сите производители функционалности како Volte, 5G и сл. се сертифицираат и отклучуваат посебно по држава и оператор, ако е донесен од странство, многу е веројатно.
 
Последна промена:

l1d0v1c

Practice makes perfect
10 март 2011
649
1,345
Скопје
Препорака за некоја мобилара/сервис кој би се нафатил да направи промена на дисплеј со тач на Oneplus 5? Првично би ги избегнал Mobelix, но доколку нема избор ќе ги контактирам нив.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,279
1,358
Сменет пред недолго време во Алфа мобил (на почеток на Водњанска), плус новиот немаше фингерпринт и тој го преместија за неполн ден
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,810
2,723
Струмица
Секој добар сервисер за Самсунг ќе ти го среди. Сменети 4 дисплеи по ред на еден Oneplus 3T и сите си работеле без проблем.
Не би требало да те чини повеќе од 20 евра.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,006
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,006
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,006
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Атачменти

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,585
978
Ајде и овие почнаа со тие преценетите Хаселблад.
 

boriseto

Gaining Experience
7 јули 2013
418
380
Ама е морничаво ова претставувањето...

Енихау, да видиме цената, ама некако ми се допаѓа овој обичниот...
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,585
978
Лесно е со кинезиве, биди прав фраер па кажи Apple од кого копира...
Ова е во позитивна смисла, порано им беа доста кринџ евентите (освен тој еден Кинез од Њујорк што презентираше), и на нив и на Самсунг.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,298
3,446
Битола
Истиот факен дизајн го тераат од 7PRO до денес. Само тој камера бампот форма и позиција менува по малку.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,006
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Letdown, и од сензор спецификации и од real world tests,

The OnePlus 9 Pro’s main camera module features a 48MP Sony IMX 789 with a 1/1.43-inch sensor size, 1.12-micron pixels, a seven-element lens, OIS, an f/1.8 aperture and a wide 23mm focal length equivalent.
Ист сензор со IMX 689, ребрендиран со мали твикови.
Како за споредба Mi 11U ќе има

1/1.12
1.4 um

Голема разлика.....

MEDIA=youtube]XeXt1T3p8UI[/MEDIA]
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,950
Членови
29,319
Најнов член
Busaco
На врв Дно