• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

OnePlus паметни телефони - генерална дискусија

cipiripi

Gaining Experience
7 септември 2010
320
360
Никој не планира да плати данок кога купува телефон од странство и на повеќето му успеваше ( мислам и на тебе)
Shipping Cost не ми излегува, ти верувам дека е скапо...
Ме спомна малку, срамежливо заедливо, па да ти кажам, објаснам за последниот телефон што го земав.

Купив С20+ со Снапдрагон, 12/256ГБ и поштата беше само преку Федекс. Знаев дека ќе ги платам давачките, не очекував дека нема и никогаш не ми проаѓаше без данок.
Само за давачки дадов 10000 денари, вкупно ми излезе нешто над 800ЕУ.
А сега, после 15дена, може да се деси и за 600ЕУ да го продадам.
Тоа значи дека без данок ми прошол телефонот!? Според тебе - Да.

Не би требало површно да извлекуваш заклучоци.Испратено од SM-G977N преку IT.mk форум апликација
 

sostius

On your way to fame
16 јануари 2017
239
580
Кочани
www.kochovphotography.com
sostius's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x
Motherboard
AsRock x470 Gaming K4
Storage
Samsung 870 Evo 500GB, 860Evo 256GB, 8TB WD Red
PSU
Corsair H850i
RAM
16GB Trident Z F4-3200C14D-16GTZRX
Video card
Asus Strix 1080ti
Case
NZXT H500
Mouse
G305, G502, Mx Master 2s
Keyboard
Obins ANNE PRO 2, Logitech G19
Audio
Focusrite Solo MK2, B&W LM1 on Nobsound amp, Langsdom FA890 and Samson SR850
Monitor
Asus PG279Q
OS
Win 10
Ако го продаваш телефонот, прв сум на листа на чекање.
Ме спомна малку, срамежливо заедливо, па да ти кажам, објаснам за последниот телефон што го земав.

Купив С20+ со Снапдрагон, 12/256ГБ и поштата беше само преку Федекс. Знаев дека ќе ги платам давачките, не очекував дека нема и никогаш не ми проаѓаше без данок.
Само за давачки дадов 10000 денари, вкупно ми излезе нешто над 800ЕУ.
А сега, после 15дена, може да се деси и за 600ЕУ да го продадам.
Тоа значи дека без данок ми прошол телефонот!? Според тебе - Да.

Не би требало површно да извлекуваш заклучоци.Испратено од SM-G977N преку IT.mk форум апликација
Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,623
1,034
Само што ми стигна нотификација за ова. Незнам дали е безбедно да се направи апгрејд.Screenshot_20201107-222837.jpeg

Испратено од 1+7TPRO по DHL
 

Zvone Boban

Intern
24 октомври 2019
41
23
Само што ми стигна нотификација за ова. Незнам дали е безбедно да се направи апгрејд.Погледнете го атачментот 93215

Испратено од 1+7TPRO по DHL
Ако си на ОБ3 нема потреба, твојот софтвер е понов. Ако веќе го инсталираш, не го ресетирај телефонот него треба да инсталираш еден АПК фајл претходно.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,416
28,116
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
@cipiripi Продажба на Snapdragon S20 модел би била грешка imho :/
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,416
28,116
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,385
685
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
wow, тргање у погрешна насока скроз o_O
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,623
1,034
But why? Толку добра маркетинг стратегија имаа за Нордтот, сега се закопаа живи...

Испратено од 1+7TPRO по DHL
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,416
28,116
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,416
28,116
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Zvone Boban

Intern
24 октомври 2019
41
23
Кој е подобар избор за 24к (толку е нордот во мобеликс)? Не е саркастично , сериозно те прашувам пошто планирам да го земам нордот периодов.
Nord е Oneplus 8 Lite што е во ранг со S20 lite, и би го избрал пред S10 lite.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,416
28,116
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,650
2,165
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Nord е Oneplus 8 Lite што е во ранг со S20 lite, и би го избрал пред S10 lite.
S20 Lite не постои како модел и нема ни да има, S20 FE постои но е 150 евра поскап од S10 Lite и Nord-от со хардвер не е ни блиску во ранг на S10 Lite SD765 vs SD855 ... во моментов дур го има на лагер S10 Lite е доста подобар уред бидејќи долгорочно флегшип хардвер и поголем екран е подобро него мидрејнџ хардвер со помал 90 херцен екран и 5Г (ако тоа воопшто нешто менува).
А за мидрејнџ секако Нордот е еден од подобрите уреди.

 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,431
637
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Кој е подобар избор за 24к (толку е нордот во мобеликс)? Не е саркастично , сериозно те прашувам пошто планирам да го земам нордот периодов.
Ако камера е приоритет ми note 10 е одличен уред во тој ценовен ранк.

Топ батетија/ џек/ екран/ камера (5 корисни леќи)

S10lite има побрз процесор ако ти е до процесор.

Ако сакаш најбрз екран poco x3.

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,589
Мислења
821,384
Членови
28,245
Најнов член
slavkovski
На врв Дно