1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

OnePlus паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 1 Јуни 2017.

 1. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,138
  1,495
  26 Март 2016
  Даскал
  А зошто земаш здраво за готово пристрасно обоена декларација од една индивидуа? Треба да се сумираат мислењата на голем број критичари за мобилни телефони, здруженија, групи коишто се занимаваат со тоа. Ничиј збор држи вода, ама секој по малку вистина дава. А тоа што OnePlus ги доби сите пофалби за дисплеј на годината кај СИТЕ критичари не е случајност.
   
 2. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,474
  1,958
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Полека друже, ниту констатирав ниту слепо кажав дека човекот е во право, во спротивно затоа и му пишав дека сум изненаден од таа констатација.
  Е сега он имал и S20+ и OP8 Pro така да неговото мислење ми е битно, крај на крајот тука сме за да споделиме искуства и мислења.
   
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,941
  27,611
  4 Септември 2008
  Маша, gremlin и на smole им се допаѓа ова.
 4. Иванчо

  Иванчо
  Gaining Experience

  341
  444
  22 Мај 2013
  Машко
  Веб-администратор,
  Ја би да видам повеќе споредбени слики :) те чекам за брзо со таков пост
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,941
  27,611
  4 Септември 2008
  После апдејтот од пред 2-3 дена телефонот е осетно подобар.

  Перформанситe се неверојатни, хром работи помазно (не е како Samsung интернет) али доста подобро, батеријата е монструм, и екранот е исто така подобрен (калибрација/бои на ниска осветленост) за жал веќе го немам S20 + со кој го споредив директно на исто видео, тримувано во иста секунда за да видам дали HDR-от е подобрен. Би рекол со овие промени најблиску што дошол телефон до Samsung хај енд левел, со исклучок на G2 кој го напраи ршум S4/S5.

  Проблемите со мрежа и спор хром (лоадирање) остануваат, мизерни бројки имам на Speedtest.
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,254
  543
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,941
  27,611
  4 Септември 2008
  Зависи.

  Зум S20 +
  Предна S20 +
  Динамика S20+
  Темница S20 + (многу мала експозиција има OP8P)
  Ниска осветленост OP8P
  Детали/оштрина S20 + (64MP ден - сонце)
  Детали/оштрина 12 vs 12 ден/сонце = OP8P
  Детали/оштрина ниска осветленост = OP8P
  4K 60 = OP8P
  4K 30 = OP8P
  1080P = OP8P
  1080P super steady = S20 +
  Бои = S20 +
  Контрасат = OP8P
  Експозиција = 50/50

  Едит, за батеријата,

  --- Споени мислења, 7 Јуни 2020 ---
  Screenshot_20200607-064054~2.jpg

  Screenshot_20200607-064104~2.jpg
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,419
  870
  12 Април 2017
  Машко
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,941
  27,611
  4 Септември 2008
  Сакав да посочам како функционира "120" херци сетингот.
   
 10. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,254
  543
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Mi note 10 како им се држи за сликање?

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,941
  27,611
  4 Септември 2008
  Во low light меле се, во темно губи. Фокусот на OP8P е тотален beast, у секое светло фокусира.
   
 12. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,254
  543
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Па добро, горе доле слични резултати имаш со DXOmark. Mi note 10 има поголем score заради две леќи за зум (x2 и x5)

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,941
  27,611
  4 Септември 2008
  DXO Mark се нерелевантни затоа што јас Snapdragon уреди тестирам со GCAM.
   
 14. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,419
  870
  12 Април 2017
  Машко
  Не, туку твоите тестирања се нерелевантни. 2% од корисниците имаат GCAM, другите 98% користат default камерата.

  Значи DXO Mark се релевантни за 98% од корисниците.
   
  На DarthJe5us, Скоти, DrMTR и уште 2 други им се допаѓа ова.
 15. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,474
  1,958
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  OnePlus Z specs and Indian pricing leak

  OnePlus Z ќе има подобра камера од 7 и обичниот 8 o_O.

  Едит: цената не е лоша ако не ја утнат примарната камера!
   
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,941
  27,611
  4 Септември 2008
  Како кажеш ти така е. DXO Марк се користат за да се видат слики во фул резолуција, рецензиите им се патетика.

  БТЊ за мене и лично зборев, ме прашаа кој како стои со камера, и коментирав за моите споредби, помеѓу нив коментирав кој какви резултати вади, и споредбите на DXO марк не играат улога затоа што ги споредувам со GCAM.

  Па ако нема OIS не сум сигурен.
   
  Последна промена: 8 Јуни 2020
 17. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,474
  1,958
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Биди по прецизен кои 98%? Цел свет, еу, македонија, карпош, ит.мк?
  Ако е така зошто ние правиме муабет тука? Членот убаво си праша и он си кажа свое мислење.

  Неговите тестирања СЕ релевантни за ние тука што читаме, кој сака да следи слепо DXOMARK, Displaymate и остали слободно, рецензиите се бесплатни.
  Мене лично GCAM ми вади драстично подобри резултати на K20 Pro а тој користи Sony IMX586 како и Oneplus 7/7T/8 не бара рут не бара дури ни знаење има готови профили сега за најпопуларните модели.

  Не викам слепо да се следи ничиј совет, инсталирајте пробајте, мене на шаоми-то ми направи огромна разлика, можеби ОП имаат подобар софтвер па ете може и нема да има ама вреди да се проба.

  Дополнително DXOMARK не прават followup ривјуа, така да што и да се поправило, сменило кај нив не важи ставаат печат у една збунувачка агрегирана бројка и толку.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,419
  870
  12 Април 2017
  Машко
  Се извинувам, не сум го прочитал тој дел.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,254
  543
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  1. Дали ја проба рентген камерата?
  2. Во план ти е да го проубуваш P40p и споредуваш со ОП8п?
  3. Ипхоне11 vs ОП8p?
  4. Дали има G-cam зa S10+/OnePlus8p, ако одговорот е да, дали се исплати да се ѓњави чоек?
   
 20. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,511
  6,575
  27 Март 2014
 21. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  603
  578
  20 ноември 2013
  Машко
  lol, многу корисници имаа проблем со екран (image retention, burn in, color shift) нешто поправија со апдејт но многу корисници ги вратија назад

  source: Reddit

  не ми јасно со недостатоци да е најдобар... да не спомнувам колку години по ред користам само 1+
   
  На psyside и DrMTR им се допаѓа ова.
 22. Twisted Fate

  Twisted Fate
  Intern

  4
  4
  16 Јуни 2010
  Здраво дечки, имам прашање. Би сакал да земам One Plus 7Pro (моментално 500 долари во САД), дали ќе работи 4G конекцијата на Телеком. Ова го прашувам бидејќи имав Nexus 5 претходно, америчкиот модел, и во Македонија никогаш немав 4G а во странство без проблем, па не сакав да испадне иста ситуација со One Plus. Фала и поздрав.
   
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,941
  27,611
  4 Септември 2008
  Jок, тоа само пристрани корисници го зборат. Дисплејмејт му даде награда за најдобар дисплеј, грешка се.

  Едит, лелеле што доаѓа од Anandtech, замислете колку време треба за ова, LOL.

  Андреј е ЛЕГЕНДА.

  [​IMG]
   
  Последна промена: 13 Јуни 2020
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 24. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,352
  1,139
  26 Април 2013
  Машко
  Нема да имаш проблем со 4г.
  [​IMG]

  Sent from my GM1910 using Tapatalk
   
  На Twisted Fate му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,419
  870
  12 Април 2017
  Машко
  Линкче има или не е објавено сеуште?
   

Сподели

Вчитување...