• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Официјална тема за Напојувања

boksata

Gaining Experience
27 декември 2017
259
361
Во Анхоч имаш DeepCool, Gigabyte и Sharkoon, ниедна од трите не е баш најразвикана за напојувања. Во Сетек има Cooler Master солидни опции, јас би ти препорачал MWE Gold како поефтина, non-modular варијанта, или V650 Gold како поскапа и модуларна опција, под услов да не ти е проблем да почекаш Сетек да го донесат. Мислам дека 650W ти се сосема доволно за конфигурацијата.
Нема потреба да е модуларно, фала ти. Ќе го почекам ако треба секако немам избор многу.
 

Vlad944

On your way to fame
3 март 2015
381
831
Битола
Разгледај Riotoro Enigma G2 650W за 5700 денари од Нексио,ребрендирани Seasonic focus +.Нексио ги прќат деловите во Инфогејт пошто соработвале со нив и од таму ќе ги подигниш а и карго неплаќаш :)
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,918
4,309
Ethermine
www.facebook.com
ребрендирани Seasonic focus
Не мешајте риоторо со сисоник...
Исто ко да ми рече мене некој samsung galaxy s10 виетнамска копија е ребренд на оригиналниот samsung galaxy s10.
Инжинерите што ги дизајнирале сисоник напојувањата и сеа си отвориле сопствен бизнис и прават риоторо напојувања и се шлепаат на туѓа слава со образложение дека се ребрендирани...
Не сисоникот не е ребрендиран туку напротив сеуште си постое.
Риоторото е со квалитет колку и гигабајт напојувањата коишто се колку толку солидни.
Али не и на ниво на EVGA и Seasonic.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,597
2,720
Инжинерите што ги дизајнирале сисоник напојувањата и сеа си отвориле сопствен бизнис и прават риоторо напојувања и се шлепаат на туѓа слава со образложение дека се ребрендирани...
Не сисоникот не е ребрендиран туку напротив сеуште си постое.
Ќе си дозволам да те поправам малку, добронамерно, се надевам нема да се налутиш. Riotoro има инжинери од Corsair, а не од Seasonic. Конкретно Enigma G2 напојувањата од Riotoro се всушност производство на Seasonic, базирани на Focus+ платформата. Seasonic си постојат, и се помеѓу најдобрите напојувања на пазарот, баш ради тоа и се OEM производител за многу брендови, вклучително и Riotoro. Можда Enigma G2 не е само Focus+ со друга лепенка, ама се на исто ниво на квалитет. Било која tier листа за напојувања ги става во иста категорија.

EDIT: Еве и извор, да не биде дека тропам од ум.

https://www.kitguru.net/components/power-supplies/zardon/riotoro-enigma-850w-g2-power-supply-review/
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,918
4,309
Ethermine
www.facebook.com
Ќе си дозволам да те поправам малку, добронамерно, се надевам нема да се налутиш. Riotoro има инжинери од Corsair, а не од Seasonic. Конкретно Enigma G2 напојувањата од Riotoro се всушност производство на Seasonic, базирани на Focus+ платформата. Seasonic си постојат, и се помеѓу најдобрите напојувања на пазарот, баш ради тоа и се OEM производител за многу брендови, вклучително и Riotoro. Можда Enigma G2 не е само Focus+ со друга лепенка, ама се на исто ниво на квалитет. Било која tier листа за напојувања ги става во иста категорија.

EDIT: Еве и извор, да не биде дека тропам од ум.

https://www.kitguru.net/components/power-supplies/zardon/riotoro-enigma-850w-g2-power-supply-review/
Не ми беше тоа муабетот...
Риоторо си е риоторо
Сисоник си е сисоник
плус не можам да верувам на бренд што е на пазаров 2 години скоро.
Чекај сеуште не почнале да рикаат а допрва се во продажби.
Нема тука што љутиш.
Споредбата е исто со виетнамски , корејски и оригинален мобилен самсунг. Можда и таму работат инжинери од самсунг отпуштени :D
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,008
5,438
Мелмак
не е исто. фабриките односно произведувачи на напајања се тие. нешо ко произведувачи на проџесори гледај (имаш соник фаундри, тсмц, интел а после самиот производ е брендиран под друго име на пример амд). се работи за ОЕМи кои ги изработуваат напојувањата по спецификации на брендот.

е сеа овие на риоторо се апла стар модел на сисоник унутра (као да отвориш некој постар модел сисоник исти се унутра со овие). риоторо немаат ништо освен налепниците дизајнирано.

од мобилен не ми се пишува на широко на темава но со напајања е интересна приказна за производство.
Не ми беше тоа муабетот...
Риоторо си е риоторо
Сисоник си е сисоник
плус не можам да верувам на бренд што е на пазаров 2 години скоро.
Чекај сеуште не почнале да рикаат а допрва се во продажби.
Нема тука што љутиш.
Споредбата е исто со виетнамски , корејски и оригинален мобилен самсунг. Можда и таму работат инжинери од самсунг отпуштени :D
Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
 

Skorp

Gaining Experience
25 август 2016
379
317
Skopje
Планирам да купувам 10900к и не знам дали ќе ми биде доволно напојувањето.
Моментално имам EVGA 650 GQ, 80+ GOLD али заедно со процесорот би земал и водено ладење за истиот.
Какво напојување би ми препорачале? Остатокот од конфигурацијата ми е на профилот.
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8,183
4,974
OHRID кај ензероно
Планирам да купувам 10900к и не знам дали ќе ми биде доволно напојувањето.
Моментално имам EVGA 650 GQ, 80+ GOLD али заедно со процесорот би земал и водено ладење за истиот.
Какво напојување би ми препорачале? Остатокот од конфигурацијата ми е на профилот.
Процесорите не менуваат многу во потрошувачка, најмногу графичките карти али со 600w real gold немаш мака и со rtx titan gpu.
 
18 февруари 2018
1
0
Поздрав, народе.
Сакам да правам конфигурација со Рајзен 5 3600, но прво би зел графичка од типот Гт710, а подоцна би доставил некоја во рангот од 70-130вати што троши.
Што напојување препорачувате?
Дали ова 450 ватно Cooler Master MWE Bronze 450 V2 е добро? Или 550 ватно од иста серија што чини 4100ден? Не планирам оверклок на ниту една компонента да правам. Или евентуално beQuiet 450 w bronze semi modular system power 9 што чини 3400ден во нексио?
***а гледам дека и ова е фино Thermaltake Smart RGB 500W, Snaga 500 V, aktivni PFC, Hlađenje 120mm ventilator, 24-pinski konektor 1, ATX12V 1, SATA 5, FDD 1, PCIe 2, Molex 4, 80 PLUS certified, 150 x 86 x 140mm ми се чини дека варијантава без ар џи би на термалтејков е бестселер на амазон. Што би препорачале?
 
Последна промена:

Goce gl

Gaining Experience
3 март 2019
70
70
здраво дечки! имам cooler master elite v.3 400w сум со намера да го сменам вентилаторот многу е бучен па сакам да го сменам со вентилатор од 1000 rpm и airflow 42.1 cfm ќе го поврзам преку молех куќиштето од страна е отворено се користи без капак:p.сега не сум сигурен дали ова ќе биди доволно мислам вентилаторот со таа брзина за ладејне на напојувајнето.компјутерот се користи за основни работи не се играат игри.ако имате совет дали ова што сум го наумил е погрешно или некоја подобра идеја:)
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,934
2,464
Поздрав, народе.
Сакам да правам конфигурација со Рајзен 5 3600, но прво би зел графичка од типот Гт710, а подоцна би доставил некоја во рангот од 70-130вати што троши.
Што напојување препорачувате?
Дали ова 450 ватно Cooler Master MWE Bronze 450 V2 е добро? Или 550 ватно од иста серија што чини 4100ден? Не планирам оверклок на ниту една компонента да правам. Или евентуално beQuiet 450 w bronze semi modular system power 9 што чини 3400ден во нексио?
***а гледам дека и ова е фино Thermaltake Smart RGB 500W, Snaga 500 V, aktivni PFC, Hlađenje 120mm ventilator, 24-pinski konektor 1, ATX12V 1, SATA 5, FDD 1, PCIe 2, Molex 4, 80 PLUS certified, 150 x 86 x 140mm ми се чини дека варијантава без ар џи би на термалтејков е бестселер на амазон. Што би препорачале?
Не ти е избалансирана конфигурацијата и не гледам голем простор за надоградба. За што ќе го користиш, кога планираш и што планираш да ти биде следна надградба? Ако е за гејминг, новите nvidia графички бараат 750w напојување, а не знаеме ни амд како ќе изигра
 

LeRade

Gaining Experience
17 септември 2008
78
95
Здраво :D

Ме интересира мислење или искуство со напојувањата од NZXT...
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,194
3,280
Битола
Топ се. OEM им е Seasonic коишто прават релативно најдобри напојувања на пазарот. Сум поседувал две NZXT напојувања досега. Но, скапи се бидејќи амерички niche brand. Можеш да добиеш ист квалитет за малку поефтина цена од други брендови. Јас ги купувам бидејќи го почитувам брендот.
Мислењето е автоматски споено:

Држи PSU TIER листа да видиш кои брендови се најдобри:

 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,514
915
Дали ова напојување вреди за парите, сум слушнал дека многу производители штедат на своите ентри левел напојувања во однос на поскапите, не биле со ист квалитет.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,487
10,627
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Не се сите со ист квалитет. Паметам на времето на Anandtek ги критикуваа, Seasonic имаа најквалитетни и најнеквалитетни ефтини напојувања. Секогаш литајте ривјуа и мерења кога ќе земате сериозно напојување кое ќе ве служи долго и секогаш да биде Gold или Platinum.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,934
2,464
Дали ова напојување вреди за парите, сум слушнал дека многу производители штедат на своите ентри левел напојувања во однос на поскапите, не биле со ист квалитет.
Треба да е добро, ама за 12 евра повеќе го имаш Seasonic Focus GX-550 80+ Gold 550 што е Tier 1 на листата погоре и е со 10 години фабричка гаранција
 

LeRade

Gaining Experience
17 септември 2008
78
95
Ја во моментов имам EVGA G3 650w, дали за понатамошен update на графичка карта GeForce RTX 3080 би било доволно :rolleyes::unsure:
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,514
915

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,194
3,280
Битола

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,096
Мислења
838,453
Членови
29,018
Најнов член
dimitar.spiroski
На врв Дно