• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Официјална тема за Напојувања

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,522
858
Ја во моментов имам EVGA G3 650w, дали за понатамошен update на графичка карта GeForce RTX 3080 би било доволно :rolleyes::unsure:
Зависи што компоненти имаш и што ќе правиш со таква графичка ,но 650В е кнап ,смени го со над 850в со доплата

Sent from my Samsung Note 10+ 5G using Tapatalk
 
25 март 2020
11
2
Mi treba napojuvanje za slednata konfiguracija :
CPU : Ryzen 3100 / Intel i9300/f
GPU : 1660 super /1560 super
RAM : 8/16
Mem : 120ssd+1tb hdd

Mislam deka 450w/500w kje bide sosema dovolno , no nemam mnogu poznavanje za PSUs. Sekoe mislenje kje bide dobredojdeno.
p.s. im on a budget
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,917
4,308
Ethermine
www.facebook.com
Првпат ми улетаа Риоторо на ригови, од 4 напојувања 2 запалени :) односно мирисаа на изгорено. Првпат у мојава копачка кариера да има некое напојување да горе внатре и со стопени намотки на трафо.Станува збор за 750ватни напојувања со терет од 400в на секое.
Вие пак препорачувајте си ги еден на друг и направете си бејла у собата да ви мириса на изгорено.
Ако биле овие од Seasonic немало после 1 година да гораат и да се топаат калеми.
Screenshot_26.png
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,847
28,773
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Првпат ми улетаа Риоторо на ригови, од 4 напојувања 2 запалени :) односно мирисаа на изгорено. Првпат у мојава копачка кариера да има некое напојување да горе внатре и со стопени намотки на трафо.Станува збор за 750ватни напојувања со терет од 400в на секое.
Вие пак препорачувајте си ги еден на друг и направете си бејла у собата да ви мириса на изгорено.
Ако биле овие од Seasonic немало после 1 година да гораат и да се топаат калеми.
Погледнете го атачментот 94258
Се тоа е ок, ама не може да се исклучи и рандом несреќа...
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,745
2,409
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
Asrock B450 Pro4
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 2933Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G102 | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Првпат ми улетаа Риоторо на ригови, од 4 напојувања 2 запалени :) односно мирисаа на изгорено.
Која серија, Onyx, Enigma, Enigma G2, нешто друго?
OEM за Onyx и Enigma се Great Wall, а само за G2 се Seasonic.

Мене ми рикнаа две CM V450S, првиот пат на idle, вториот пат гледав YT (малтене idle), на систем кој никогаш не трошел над 250W или бил теретен, клокан итн.
Вториот пат бонус летаа искри од напојувањето и чад, падна осигурач на таблата и во стан и во влез, среќа ништо не зема со себе.

Што требаше да заклучам? За конкретниот модел во септември 2014 и март 2015 во Сетек им се погодиле лоши серии, дека Enhance - OEM за V450S не знаат да направат напојување, нешто трето?
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,917
4,308
Ethermine
www.facebook.com
Која серија, Onyx, Enigma, Enigma G2, нешто друго?
Општо на темава наводно риоторо марката била на сисоник...
Инаку серија Onyx 750w се овие од не баш ефтините.
Не мешај сеа и ти со 450ватни од 2000 денари со овакви од над 6000 денари :)
Збораме за квалитет наспорти цена.
Спрема мене на риоторо или риторо како и да се викаат имаат 2ка у квалитет.
Едно чифтек испадна поквалитетно од овоа . П.С Чифтеците од 750вати истераа 3 години со оптеретеност од по 400-450вати просек.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,325
4,421
Ме чудиш со Riotoro то.. Го имам истото во пц веќе година и пол, додека пак повеќе од 2 години вртат на ригови без никакви проблеми... 10 напојувања поточно.
Најверојатно си погодил некои со фабричка мана.. :))
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,745
2,409
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
Asrock B450 Pro4
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 2933Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G102 | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Не мешај сеа и ти со 450ватни од 2000 денари со овакви од над 6000 денари :)
Паа V450S беше баш накај 6000 тогаш пред 5-6 години, не беше пет парачко напојување :)

Инаку да дефинитивно не се сите напојувања базирани на Seasonic платформи, (и не дека Great Wall не знаат да склопат нешто добро, имаат секакви дизајни од лоши до одлични како SF моделите не Corsair) а фирмата е технички основана од поранешни вработени во Corsair и Nvidia.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,917
4,308
Ethermine
www.facebook.com
Најверојатно си погодил некои со фабричка мана.
Јас само споделив инфо . Понатаму си знаат другите.
Јас сум презадоволен од чифтеците и корсаирот повисоките класи.
И тоа со 2-3 генерации на ригови истите напојувања се ставаат.
А за тоа за фабрички мани не треба таква ( реномирана ) компанија да си дозволи нели ?
Не е овоа codegen , delux !
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,325
4,421
Да, се сложувам со тоа дека не треба да има фабрички мани. Во право си. :)


Инаку, кога сме веќе на напојувања.. Cooler Master извади серија на бели напојувања од Vanguard серијата, 550,650,750 и 850W.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,522
858
Да, се сложувам со тоа дека не треба да има фабрички мани. Во право си. :)


Инаку, кога сме веќе на напојувања.. Cooler Master извади серија на бели напојувања од Vanguard серијата, 550,650,750 и 850W.
Одамна го има корсаир бела и се меркав ама немаат овде па затоа зедов црна јеб га.
Тоа беше во 2017мислам

Sent from my Samsung Note 10+ 5G using Tapatalk
 

itstheigyg

Gaining Experience
21 мај 2017
453
441
Препорака за едно од овие три?
Ми треба од 600 до 700w, а да не е поскапо од 5,6к
 

Mario Markovski

Gaining Experience
29 ноември 2018
52
67
Препорака за едно од овие три?
Ми треба од 600 до 700w, а да не е поскапо од 5,6к
Spored mene Corsair 100%
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
997
1,705
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4690 & Gammaxx 200T
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston Now UV300 120GB /HDD 1TB WD 64MB Caviar Blue
PSU
CM Masterwatt lite 700w
RAM
Patriot DDR3 2x8GB 1600MHz
Video card
Sapphire Nitro+ RX 580 8GB
Case
MS Cyclops V
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Од наведените последното Corsair.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,522
858
Препорака за едно од овие три?
Ми треба од 600 до 700w, а да не е поскапо од 5,6к
Корсаир е подобар батка, за наша напатена Македонија што имаа на лагери,но според странските рецензери кај корсаирот одлично се покажа само оние над 750W, а под 700W на КулерМастер подобро се покажа од корсаирот зборам на тие под 700w значи обрни во Сетек за Кулер мастер 700/650W.
А ако мораш во Анхоч тогаш Корсаирот нема сомнение иако тој модел е преценет и не е тоа-тоа затоа во сетек ги има повеќе избори за Корсаир

Sent from my Samsung Note 10+ 5G using Tapatalk
 

itstheigyg

Gaining Experience
21 мај 2017
453
441
Корсаир е подобар батка, за наша напатена Македонија што имаа на лагери,но според странските рецензери кај корсаирот одлично се покажа само оние над 750W, а под 700W на КулерМастер подобро се покажа од корсаирот зборам на тие под 700w значи обрни во Сетек за Кулер мастер 700/650W.
А ако мораш во Анхоч тогаш Корсаирот нема сомнение иако тој модел е преценет и не е тоа-тоа затоа во сетек ги има повеќе избори за Корсаир

Sent from my Samsung Note 10+ 5G using Tapatalk
Така и напраив на крај, отидов сетек и скоро ништо немаа на лагер од тоа што беше на страната и го земав ова
Ќе го биде ли?
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,522
858
Така и напраив на крај, отидов сетек и скоро ништо немаа на лагер од тоа што беше на страната и го земав ова
Ќе го биде ли?
Добро е,ќе биде, за 650W Cooler M. е подобар од Корсаирот 650w инаку над 750w на Корсаирот е далеку подобар од C.M.
Патем со здравје да користиш
Sent from my Samsung Note 10+ 5G using Tapatalk
 

dariuus

Gaining Experience
19 ноември 2018
80
102
Ве молам за мислење за Cooler Master MWE Bronze 550W V2. Инаку ја возам следнава конфигурација:
 1. CPU: Pentium G4560
 2. MB: MSI B 250-M Mortar
 3. RAM: 2x4GB Kingston HyperX 2400 MHz
 4. GPU: GeForce 8600 GT 256MB
 5. HDD: Toshiba P300 1TB
 6. PSU: Gembird 80 Plus 500W.
Супер е за таа конфигурација плус за во иднина ако ставиш помоќна графичка
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
288
195
Здравје за во иднина планирам една половна 580-ка со 8гб или некоја од типот на 1060 или некоја друга која најдобро би одговарала за процесорчево.

Инаку морам да го мењам напојувалово, денес не знам колку пати ми замрзна слика и не реагираше на никакви команди, ми се рестартираше, па дури сега еве се обидов да покренам некоја игрица и не успеав и самиот се изгасна. А баш овој период ми е потребен компјутеров посебно за скајп.
 

dariuus

Gaining Experience
19 ноември 2018
80
102
Здравје за во иднина планирам една половна 580-ка со 8гб или некоја од типот на 1060 или некоја друга која најдобро би одговарала за процесорчево.

Инаку морам да го мењам напојувалово, денес не знам колку пати ми замрзна слика и не реагираше на никакви команди, ми се рестартираше, па дури сега еве се обидов да покренам некоја игрица и не успеав и самиот се изгасна. А баш овој период ми е потребен компјутеров посебно за скајп.
Јас порано го имав со RX560 4GB презадоволен бев од тоа што го играв се буткаше
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
288
195
Јас порано го имав со RX560 4GB презадоволен бев од тоа што го играв се буткаше
Штом е така тогаш можам да замислам како 580-кава ќе лета.:cool:
Мислењето е автоматски споено:

Јас порано го имав со RX560 4GB презадоволен бев од тоа што го играв се буткаше
Патем, сега пробав пак да го уклучам компјутерот и веќе не се подига. Една/две секунди откако ќе притиснам на повер копчето и веднаш се гаси.

Ќе мора да побрзам со набавката на ново напојувало додека има залиха од горенаведениот Cooler Master.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,522
858
Ве молам за мислење за Cooler Master MWE Bronze 550W V2. Инаку ја возам следнава конфигурација:
 1. CPU: Pentium G4560
 2. MB: MSI B 250-M Mortar
 3. RAM: 2x4GB Kingston HyperX 2400 MHz
 4. GPU: GeForce 8600 GT 256MB
 5. HDD: Toshiba P300 1TB
 6. PSU: Gembird 80 Plus 500W.
За таа конфиг. е сосема доволна ,но подобро оди на 650w ценовна разлика е помалку 1000 и башка за понатака ќе ви се најдат . Патем тоа што пиша дека ти мрзне или мешто ти праи проблем и мислам дека не е до напојување туку до матичната е тоа да се провери чест случаи кај МСИ матична, за среќа се поправа.

Sent from my SM-T720 using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,093
Мислења
838,294
Членови
29,012
Најнов член
Ivan1985
На врв Дно