• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Официјална тема за Напојувања

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
300
206
Пробај без таа GT8600, таа серија на Нвидиа имаа доста проблеми со ладни лемови ако добро се сеќавам, може таа да ти прави проблеми. Секако по перформанси не е нешто подобра од интегрираната на G4560 :)
Off topic - Пробав друже ама истиот исход е - едноставно не се покренува системот. Како привремено решение се префрлив на старата 775-ка која ја чувам за зорт како сега и еве нема проблеми. Сакав да постирам слики од матичната ама тоа најверојатно у друга посоодветна тема (или ако веќе има некоја постоечка слободно посочи ми). Инаку @Pane-G беше во право, до матичната била. Од позади забележав две флеки - нешто како мрсно:sick:. Едната се наоѓа од десна страна од cpu backplate (кога ќе ја свртиш од позади) и втората на лемот на долниот слот PCI Express 2 мислам дека беше... оној слот што се наоѓа веднаш под главниот слот во кој се става графичката (ама и таа флека исто така од позади). Освен ако има некоја можност да се провери дали може да се спаси ама не ми се верува дека би постоел сервис за ваков вид на проблеми. А искрено баш ми е жал, ама буквално е многу сочувана матичната и не е воопшто малтретирана...:(

Не, не е подобра од интегрираната ама сепак во некои сегменти во некои игри за нијанса е подобра (дава некој 3-4 фпс плус). Во секој случај мелемот е една 580-ка со 8GB:cool:
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,535
870
Пробај со чепкалка за уши (бибо) и контакт спреј и натопи го врз чепкалаката обилно оти брзо сушат и внимателно зачисти ги мрснотиите и флеките и гледај да не остане ,,влакна,, од памукот и остај да се суши и потоа види дали добро се лемени па пробај што бидна? Иако е малку тешко да работи ,за тоа треба асален мајстор се детално да провери од каде доаѓа флеките. Ама контакт спреј за електронски компоненти а не тие од автоелектричарски иако нема разлика но за секој случајSent from my SM-T720 using Tapatalk
 
Последна промена:

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
59
98
Наутро кога го вклучувам компјутерот кулерот од напојувањето ми пушта силен звук (бучи и крчи како да полетува :D), ако го удрам со рака куќиштето на задна страна се смирува бучењето, ретко знае по неколку секунди да почне пак али со удар се решава.
Преку денот воопшто не менува на звук, туку само на прво вклучување.
Го поминав со компресиран воздух и ги преврзав сите кабли да не допира на нив, но не се реши проблемот.

Некоја идеја што може да биде проблемот?
Истиот проблем го имав, само што беше константно брчење кус период после преместување во ново куќиште, мислев дека се работи за некоа жица од мртов агол или лошо штрафење ама испадна дека вентилаторот бил мршав од внатре. На крај му шибнав некое олд скул југо масло во лежиштето и сега оперира како да е испаднато од Be Quiet! фабрика. Вечен нека е Тито :ROFLMAO:
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
300
206
Пробај со чепкалка за уши (бибо) и контакт спреј и натопи го врз чепкалаката обилно оти брзо сушат и внимателно зачисти ги мрснотиите и флеките и гледај да не остане ,,влакна,, од памукот и остај да се суши и потоа види дали добро се лемени па пробај што бидна? Иако е малку тешко да работи ,за тоа треба асален мајстор се детално да провери од каде доаѓа флеките. Ама контакт спреј за електронски компоненти а не тие од автоелектричарски иако нема разлика но за секој случајSent from my SM-T720 using Tapatalk
Ај ќе пробам па ќе пишам.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,631
1,087
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Прашање: има ли некое напојување кое дава информации / може да се мониторира, рецимо врзано на usb на PC-то, за тоа: колку троши во моментот, колку е температура/и, колку врти вентилаторот? (и ако има дали го има кај нас).

благодарам.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,128
1,603
Прашање: има ли некое напојување кое дава информации / може да се мониторира, рецимо врзано на usb на PC-то, за тоа: колку троши во моментот, колку е температура/и, колку врти вентилаторот? (и ако има дали го има кај нас).

благодарам.

Нешто вакво од логинг.
 

Speedster

Gaining Experience
1 јануари 2016
428
448
Speedster's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 3900X 12-Core Processor
Motherboard
ASRock X570 Taichi
Storage
Samsung SSD 970 EVO Plus 500GB
PSU
HX Series™ HX1000 — 1000 Watt 80 PLUS® PLATINUM
RAM
G.Skill 8192 MB (DDR4-2137) - XMP 2.0 - P/N: F4-3600C18-8GTZN X 2
Video card
NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER
Case
be quiet! Pure Base 500 Mid-Tower Case
Mouse
COOLER MASTER Sentinel III
Monitor
MSI MAG272CQR (MSI3CA6)
OS
Windows 10 Pro
Прашање: има ли некое напојување кое дава информации / може да се мониторира, рецимо врзано на usb на PC-то, за тоа: колку троши во моментот, колку е температура/и, колку врти вентилаторот? (и ако има дали го има кај нас).

благодарам.
Има

NZXT имаат таков софтвер што дава информации .
 

GunnerMkd

Gaining Experience
29 ноември 2017
79
109
Скопје
Прашање: има ли некое напојување кое дава информации / може да се мониторира, рецимо врзано на usb на PC-то, за тоа: колку троши во моментот, колку е температура/и, колку врти вентилаторот? (и ако има дали го има кај нас).

благодарам.
пред месец дена земав nzxt c750 од странство и налетав на ова nzxt e850 кај нас нексио знам има nzxt напојувања незнам дали го имаат ова ама е ете еден пример баш за тоа што бараш
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,102
2,410
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Прашање: има ли некое напојување кое дава информации / може да се мониторира, рецимо врзано на usb на PC-то, за тоа: колку троши во моментот, колку е температура/и, колку врти вентилаторот? (и ако има дали го има кај нас).

благодарам.
Подобрите од NZXT, i серијата на Corsair, премиум NEX супернови на евга... Генерално чинат повеќе од обичните и работат со proprietary софтвер.
 

Pinceta

Gaining Experience
16 март 2011
560
178
Скопје
Здраво дечки,

каде низ Скопје да најдам/купам SATA Modular Power Cable ?

едит: изгледа logging имаат, да идам директ таму?
 

GunnerMkd

Gaining Experience
29 ноември 2017
79
109
Скопје
Здраво дечки,

каде низ Скопје да најдам/купам SATA Modular Power Cable ?

едит: изгледа logging имаат, да идам директ таму?
на логинг незнам што им пишува дали имаат залиха или не ,ама во секој случај ако ти е далеку да идеш директ таму би ти препорачал по телефон да ги прашаш прво дали имаат сигурно на залиха тоа што бараш
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,128
1,603
Дали HWmonitor е валидна програма за проверка на напони на напојувањето?
Ако е валидна дали ова значи дека ми е за менување напојувањето. Stress test е пуштен CPU на 100% e, GPU 80+ во фурмарк.

 

borcep

Practice makes perfect
12 септември 2013
959
1,493
Скопје
Лично на инструмент повеќе му верувам отколку на софтвер. Пробај штекни и измери, мислам не треба повеќе да падне од 11.5V отприлика. Ако немаш, ќе ти позајмам и напојување и мултимер ака.
 
Последна промена:

alkibijad01

Gaining Experience
8 октомври 2016
223
192
Дали HWmonitor е валидна програма за проверка на напони на напојувањето?
Ако е валидна дали ова значи дека ми е за менување напојувањето. Stress test е пуштен CPU на 100% e, GPU 80+ во фурмарк.

Јас му верувам барем досега.
Пробај прво со друго напојување, 12 волтната гранка е сомнителна.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,128
1,603
Лично на инструмент повеќе му верувам отколку на софтвер. Пробај штекни и измери, мислам не треба повеќе да падне од 11.5V отприлика. Ако немаш, ќе ти позајмам и напојување и мултимер ака.
@alkibijad01


Ќе видам дали имам некое напојување низ дома, до пред некој месец беше до кај 11v ама сега гледам уште пониско е. Се посомневав затоа што ми пукаат звучниците и во ист момент понекогаш губам слика од графичка.

Ова со пукањето мислев поврзано е со еден прекидач дома ама не сум сигурен сега. Како да измерам со мултимер? На кој кабел и пинови?

Да напоменам дека напојувањево е 10+ години старо. Купено е на времето за GTX 260 :D
 
Последна промена:

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,379
8,666
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
@alkibijad01


Ќе видам дали имам некое напојување низ дома, до пред некој месец беше до кај 11v ама сега гледам уште пониско е. Се посомневав затоа што ми пукаат звучниците и во ист момент понекогаш губам слика од графичка.

Ова со пукањето мислев поврзано е со еден прекидач дома ама не сум сигурен сега. Како да измерам со мултимер? На кој кабел и пинови?

Да напоменам дека напојувањево е 10+ години старо. Купено е на времето за GTX 260 :D
Црвениот кабел на +12 (жолт) црниот кабел на црн кабел земја. Додека е оптеретено.

Мада од мое скромно искуство варирање на волтажата не покажува ништо драматично, шум на линијата се мери другачие со осцилоскоп.

А волтажата ја регулира на секундарното, па падот на напон би покажал расипан или слаб регулатор, евентуално.
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,429
1,065
Неврленд
Буразери, на HWMonitor ова ли го гледате волтажата на матичната шо ја покажува, подцртаното со црвено? Откако сменив конфигурација мониторот често знае да трепне , т.е. на секуднда да снема слика. Мислев да не е до драјверо графички, ама и после бришење и нов драјвер пак исто.
Па си мислам дали мош напојувањето веќе попушта. А старо е 2-3 години.
New Picture (5).jpg
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,102
2,410
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Буразери, на HWMonitor ова ли го гледате волтажата на матичната шо ја покажува, подцртаното со црвено? Откако сменив конфигурација мониторот често знае да трепне , т.е. на секуднда да снема слика. Мислев да не е до драјверо графички, ама и после бришење и нов драјвер пак исто.
Па си мислам дали мош напојувањето веќе попушта. А старо е 2-3 години.
Погледнете го атачментот 98080
Во рамки на нормала е. Ама тоа не значи ништо. Што напојување е? Може да пробаш да смениш кабел (hdmi)?
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
966
1,342
Буразери, на HWMonitor ова ли го гледате волтажата на матичната шо ја покажува, подцртаното со црвено? Откако сменив конфигурација мониторот често знае да трепне , т.е. на секуднда да снема слика. Мислев да не е до драјверо графички, ама и после бришење и нов драјвер пак исто.
Па си мислам дали мош напојувањето веќе попушта. А старо е 2-3 години.
Погледнете го атачментот 98080
Мислам дека видео кабелот или напојувањето од мониторот е проблемот. Пробај мрдај ги каблите што одат до мониторот можно е некој да има лош контакт па можда ќе видиш што е проблемот. Инаку вредностите горе се сосема океј.
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,429
1,065
Неврленд
Во рамки на нормала е. Ама тоа не значи ништо. Што напојување е? Може да пробаш да смениш кабел (hdmi)?
Deepcool DE530- 350 real wat.
Почна да цифка по малце откако сменив конфигурација и при подигање на њиндоњс и секојпат коа ќе ке оптерете процесоро. Ама тоа цифкање е неспоредливо со кога ќе се оптерете графичката - 1060ка. Со графичката баш квиче, али така си квиче уште која почмнав да ја користам 1060ката пред едно година ипол. :)
Иначе го сменив HDMI кабелот еднаш мислејки да не е до него, пошто приметив некако одвај влегува. Овај сега кабел шо целосно е влезен у приклочоко на графичката. Матичната е малечка и е на горнио дел од кутијата и некако нема многу простор ако заштитната гума на HMDI кабело е подебела.
HDMI 1.jpg
HDMI 2.jpg
Кабело шо ми е у рака едвај влегуваше, нецелосно.
Иначе трепнувањето на сликата еднаш го забележав кога компјутеро е у BIOS.
Еве скриншот после 5 мин оптеретување на furmark и cputre New Picture (7).jpg ss.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,102
2,410
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Ако има проблеми, ќе гаси комплет, нема само мониторот да гаси. Пробај отпушти ја графиката и подспушти ја малце да може да влезе кабелот прописно.
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,429
1,065
Неврленд
Ако има проблеми, ќе гаси комплет, нема само мониторот да гаси. Пробај отпушти ја графиката и подспушти ја малце да може да влезе кабелот прописно.
Највероватно е до кабело. Само шо го потеглив малце од страната кај мониторот еднаш трепна. Сунце му калајсано кабелско :mad:
А ја се мислам цело време напојување да мењам :)
Туку незнам дали ќе можам да го изведам тоа со спуштањето на графичката,
али ќе пробам.
А буразер, а да ја стругнам со нешто гумата на кабело шо ми е у рака? Се мислам дека тај идеше со мониторо. Овај другио е постар.

Edit: Сегашнио кабел е со потенка гума и е баш сосема влезен, прописно.
Највероватно некаде има прекин. Откако го мрднав еве ниедно трпкање веќе 15-20 мин. Дакле добро ќе биде да си набавам нов кабел.
 
Последна промена:

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,102
2,410
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Абе моеш троа да го стругнеш...
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,429
1,065
Неврленд
Абе моеш троа да го стругнеш...
Сеа ми текна како го приметив дека не влегувал целосно тај кабел.
Откако си земав компјутеро од мајсторо со ми смени матична и процесор, уклучаб пеце ,м влегувам у BIOS и аш слика. Подигнат њиндоњс има слика,
у БИОС јок. После приметувам дека одвај на милиметар се држе кабело. :D
Иначе не бива да се спуште графичката. Таква кутијата на тај дел, има ивица.
Туку ја го ја пола саат веќе нема трепка. Утре го зимам овај и у продавница тражам нов иста дебелина на тоа гумата. @toplel го најде решењето за мојта мука. Ајде нека му се упише/додаде едно решење од мислењата. :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,535
Мислења
846,167
Членови
29,330
Најнов член
Leonard
На врв Дно