• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Официјална тема за Напојувања

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
298
201
За таа конфиг. е сосема доволна ,но подобро оди на 650w ценовна разлика е помалку 1000 и башка за понатака ќе ви се најдат . Патем тоа што пиша дека ти мрзне или мешто ти праи проблем и мислам дека не е до напојување туку до матичната е тоа да се провери чест случаи кај МСИ матична, за среќа се поправа.

Sent from my SM-T720 using Tapatalk
Немој жити мајка, па баш сега кога само овој компјутер го имам.:eek::sick: Ако е матичната тогаш како да проверам?:unsure:
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,535
870
Па со унимер, ама за почеток види дали се подуени некои кондезантори,сум видел подуени само кај МСИ,а другите ретко. Подобро некои поупатен што знае со унимер

Sent from my SM-T720 using Tapatalk
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
298
201
Па со унимер, ама за почеток види дали се подуени некои кондезантори,сум видел подуени само кај МСИ,а другите ретко. Подобро некои поупатен што знае со унимер

Sent from my SM-T720 using Tapatalk
Проверив, сите кондензатори се на број (нема набабрени).

Сепак мислам дека е проблем со напојувалото. Еве прееска работеше едно 20-тина минути без проблем, но потоа пак замрзна (не реагираше на никакви команди ни на тастатута ни на маус, а и не сакаше да се ресетира) и после некое време сам се изгаси. А еве сега не подига воопшто.

Утре ќе гледам да го применам методот на елиминација со компонентите, иако сум сигурен дека проблемот е во напојувалото.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,535
870
Проверив, сите кондензатори се на број (нема набабрени).

Сепак мислам дека е проблем со напојувалото. Еве прееска работеше едно 20-тина минути без проблем, но потоа пак замрзна (не реагираше на никакви команди ни на тастатута ни на маус, а и не сакаше да се ресетира) и после некое време сам се изгаси. А еве сега не подига воопшто.

Утре ќе гледам да го применам методот на елиминација со компонентите, иако сум сигурен дека проблемот е во напојувалото.
Е ако така штом велиш напојување така нека биде,но сепак провери сите компоненти да ги елиминираш сите сомнежи па тогаш до напојување . На братучед ми имаше проблем со напојување но не е така што опишавте проблемот ,сепак гледај да е квалитетно напојување и препорачано минимум 650W инаку напојувањето е како заштитна инвестиција за други компоненти да не заебеш.

Sent from my SM-T720 using Tapatalk
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
298
201
Е ако така штом велиш напојување така нека биде,но сепак провери сите компоненти да ги елиминираш сите сомнежи па тогаш до напојување . На братучед ми имаше проблем со напојување но не е така што опишавте проблемот ,сепак гледај да е квалитетно напојување и препорачано минимум 650W инаку напојувањето е како заштитна инвестиција за други компоненти да не заебеш.

Sent from my SM-T720 using Tapatalk
Имаш право, долго време го занемарував напојувалото и затоа сега се соочувам со ова. Утре ако проверам ќе пишам тука каков е исходот.

А 650 сакаш да кажеш е подобра инвестиција во однос на 550 за во иднина, во смисла на надградба на системов со некоја 580-ка? Пошо знам 580-кава и слични на нејзе во тој ранг сака да лапа струја.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,535
870
Имаш право, долго време го занемарував напојувалото и затоа сега се соочувам со ова. Утре ако проверам ќе пишам тука каков е исходот.

А 650 сакаш да кажеш е подобра инвестиција во однос на 550 за во иднина, во смисла на надградба на системов со некоја 580-ка? Пошо знам 580-кава и слични на нејзе во тој ранг сака да лапа струја.
Да да мислам на 650W е златна средина и подобра за идни планови и плус полесно се продава во иднина пошо дури тогаш 550 е како кнап и потешко да продадеш. Од денешно време графичките станува се помоќни со два пинови а ретко да има со еден пин како на времето па и матичната и рамот да не спомнувам

Sent from my SM-T720 using Tapatalk
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
298
201
@Pane-G денес најдов малце послободно време и со методот на елиминација открив дека сепак е до напојувалото. Патем имав шанса и да го зачистам внатре куќиштето, да заменам паста на процесорот и напојувалото...
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,535
870
@Pane-G денес најдов малце послободно време и со методот на елиминација открив дека сепак е до напојувалото. Патем имав шанса и да го зачистам внатре куќиштето, да заменам паста на процесорот и напојувалото...
Значи до напојување било, тогаш најубаво 650В да си земеш само гледај да е 80+ не е важно дали е Голд,Силвер или Бронзе важно е квалитетно и стабилно на пример ОВА или ОВА . Ако дозволуваш над буџетот тогаш оди во Нексио или пак под буџетот оди во Анхоч. Патем и во анхоч дава попуст само ако плаќаш во готово
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
298
201
Да да, 80 плус обавезно. Само во моментов мислам дека не ми дозволува буџетот да ги изберам тие варијанти - освен можеби ако планот за купување би го одложил за малце подоцна па да соберев уште некој денар. Проблемот е тоа што сега баш компјутеров ми треба за скајп и такви ствари. Во секој случај ќе известам што избор сум направил. Патем фала за поддршката и советите.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,535
870
Да да, 80 плус обавезно. Само во моментов мислам дека не ми дозволува буџетот да ги изберам тие варијанти - освен можеби ако планот за купување би го одложил за малце подоцна па да соберев уште некој денар. Проблемот е тоа што сега баш компјутеров ми треба за скајп и такви ствари. Во секој случај ќе известам што избор сум направил. Патем фала за поддршката и советите.
Не мора нов да купиш можеш и асалан половен од форумџии што продават ,таквите напојување траат со подолга гаранција еве пример одамна јас купив Антек голд плус во форумов и супер си тераше

Sent from my SM-T720 using Tapatalk
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
298
201
@Pane-G абе врагов сака да се мајтапи со мене. Денес купив CM MWE Brоnze 500W и дури и со него не сака да се покрене системот. А претходно нели со методот на елиминација ми покажуваше дека е старото напојувало. Не дека сум фрлил пари за џабе, сепак ова може да ми се најде за во иднина. Ќе проверам пак со методот на елиминација после празнициве. Ама и ако се испостави дека е матичната богами тогаш тешко мене.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,535
870
@Pane-G абе врагов сака да се мајтапи со мене. Денес купив CM MWE Brоnze 500W и дури и со него не сака да се покрене системот. А претходно нели со методот на елиминација ми покажуваше дека е старото напојувало. Не дека сум фрлил пари за џабе, сепак ова може да ми се најде за во иднина. Ќе проверам пак со методот на елиминација после празнициве. Ама и ако се испостави дека е матичната богами тогаш тешко мене.
Знаев дека е нешто друго инаку MSI и Интел матична се склони за вакви проблеми освен исккучоци на некои модели на МСИ. Затоа велам пред да купиш напојување испитај ги некои компоненти за да елиминираш сомнежите, но битна работа барем ќе имаш ново напојување.

Sent from my Samsung Note 10+ 5G using Tapatalk
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
147
53
Наутро кога го вклучувам компјутерот кулерот од напојувањето ми пушта силен звук (бучи и крчи како да полетува :D), ако го удрам со рака куќиштето на задна страна се смирува бучењето, ретко знае по неколку секунди да почне пак али со удар се решава.
Преку денот воопшто не менува на звук, туку само на прво вклучување.
Го поминав со компресиран воздух и ги преврзав сите кабли да не допира на нив, но не се реши проблемот.

Некоја идеја што може да биде проблемот?
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,697
1,280
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Тоа никогаш не успеав да го решам на напојувања со 8cm кулери.
Ако стои у ладна просторија се дешава тоа. Од коа ќе загрее, се смирува.
За решение, и јас би сакал да знам.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,697
1,280
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Решение ипол. Браво.
Оди и UPS купувај у случај струја да снема. Ако нема повеќе време 10 купи си, да имаш цело време.
 

itstheigyg

On your way to fame
21 мај 2017
489
505
Наутро кога го вклучувам компјутерот кулерот од напојувањето ми пушта силен звук (бучи и крчи како да полетува :D), ако го удрам со рака куќиштето на задна страна се смирува бучењето, ретко знае по неколку секунди да почне пак али со удар се решава.
Преку денот воопшто не менува на звук, туку само на прво вклучување.
Го поминав со компресиран воздух и ги преврзав сите кабли да не допира на нив, но не се реши проблемот.

Некоја идеја што може да биде проблемот?
Лепенката на вентилаторот се вади и се подмачкува со некое уље, ко нов ќе е.
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
701
710
Наутро кога го вклучувам компјутерот кулерот од напојувањето ми пушта силен звук (бучи и крчи како да полетува :D), ако го удрам со рака куќиштето на задна страна се смирува бучењето, ретко знае по неколку секунди да почне пак али со удар се решава.
Преку денот воопшто не менува на звук, туку само на прво вклучување.
Го поминав со компресиран воздух и ги преврзав сите кабли да не допира на нив, но не се реши проблемот.

Некоја идеја што може да биде проблемот?
Од толку тепање, да му го замениш хард дискот?
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
147
53
Механичар, кај има тенко машинско масло?
Ова го зедов пред година дена од пазар на тезга :D
Мислењето е автоматски споено:

Од толку тепање, да му го замениш хард дискот?
Не го зарекувај :D
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
147
53
Лепенката на вентилаторот се вади и се подмачкува со некое уље, ко нов ќе е.
Побратиме спојлати :)
Го подмачкав со машинско масло и сега преде како маче :D

Тоа никогаш не успеав да го решам на напојувања со 8cm кулери.
Ако стои у ладна просторија се дешава тоа. Од коа ќе загрее, се смирува.
За решение, и јас би сакал да знам.
Земи си машинско масло, отвори го, треба да ја извадиш лепенката и под неа има уште една кружна гумичка, стави му таму масло и немаш мака.
 

MrDjeci

Intern
12 декември 2020
1
1
@Pane-G абе врагов сака да се мајтапи со мене. Денес купив CM MWE Brоnze 500W и дури и со него не сака да се покрене системот. А претходно нели со методот на елиминација ми покажуваше дека е старото напојувало. Не дека сум фрлил пари за џабе, сепак ова може да ми се најде за во иднина. Ќе проверам пак со методот на елиминација после празнициве. Ама и ако се испостави дека е матичната богами тогаш тешко мене.
Пробај без таа GT8600, таа серија на Нвидиа имаа доста проблеми со ладни лемови ако добро се сеќавам, може таа да ти прави проблеми. Секако по перформанси не е нешто подобра од интегрираната на G4560 :)
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,093
4,354
SK
Инаку врши работа и моторно масло од аута... Од мои искуства 10W-40 посебно добро подмачкува. Сериозен сум инаку. :D

Само ова е купување на време, иако некогаш со години може вака да тера вентилаторот, може и за многу кратко да почне пак да трокира... Веројатно зависи колку бил оштетен претходно, како и да е вреди да се проба (кој има време и живци.. и масло).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,950
Членови
29,319
Најнов член
Busaco
На врв Дно