• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Официјална тема за Напојувања

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,374
1,315
Скопје
Сеа ми текна како го приметив дека не влегувал целосно тај кабел.
Откако си земав компјутеро од мајсторо со ми смени матична и процесор, уклучаб пеце ,м влегувам у BIOS и аш слика. Подигнат њиндоњс има слика,
у БИОС јок. После приметувам дека одвај на милиметар се држе кабело. :D
Иначе не бива да се спуште графичката. Таква кутијата на тај дел, има ивица.
Туку ја го ја пола саат веќе нема трепка. Утре го зимам овај и у продавница тражам нов иста дебелина на тоа гумата. @toplel го најде решењето за мојта мука. Ајде нека му се упише/додаде едно решење од мислењата. :)
со скалпер/нож симни го горниот дел од гумата .. зарез од 45степена на косо малце колку да не удира у лимот, ја имам истата мака одамна :)
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,496
1,118
Неврленд
со скалпер/нож симни го горниот дел од гумата .. зарез од 45степена на косо малце колку да не удира у лимот, ја имам истата мака одамна :)
Значи да резимираме у склад со темата.
Овие бројки за волтажата од HWMonitor при 5 мин оптеретување на графичка и процесор кажуваат дека напојувањето е у ред. Така ли?
HWMonitor.jpg
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,369
3,184
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Значи да резимираме у склад со темата.
Овие бројки за волтажата од HWMonitor при 5 мин оптеретување на графичка и процесор кажуваат дека напојувањето е у ред. Така ли?
Погледнете го атачментот 98088
Генерално да. Ако има проблем ќе гаси скрос.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
1,012
1,369
Значи да резимираме у склад со темата.
Овие бројки за волтажата од HWMonitor при 5 мин оптеретување на графичка и процесор кажуваат дека напојувањето е у ред. Така ли?
Погледнете го атачментот 98088
Во нормална граница флуктуација на напон се движи од +/- 5% во просек. На повисока класа напојувања е помалку. Овие вредности се сосема океј.
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,496
1,118
Неврленд
Хвала лепо буразери. Веќе не се секирам за напојувањето. Трепкањето го снема од кабелот. Сеа и така сум на годишен одмор слободен можам да ги погејмам малце па DeepCool-o нека писка, нека вриште коуку сака :D
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,755
1,253
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Прашање: има ли некое напојување кое дава информации / може да се мониторира, рецимо врзано на usb на PC-то, за тоа: колку троши во моментот, колку е температура/и, колку врти вентилаторот? (и ако има дали го има кај нас).

благодарам.
nice
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,315
1,757
SuperNOVA 650 P2, be quiet! Dark Power Pro 11, Corsair RM650x некаде во Скопје има? Или можеби да се futureproof-не и да се оди на 800W варијанта.
 

Thunderous_One

Gaining Experience
22 декември 2020
47
64
Струмица
Се мислев дали да отворам посебна тема за ова, ама да не замарам ќе прашам овде. Имам Corsair CX750 80+ Bronze. Ми беше од претходната конфигурација што веќе ја продадов, но си го задржав напојувањето пошто многу ми се допаѓаше и сметам дека е доста квалитетно (и го земав за добри пари, 4к). Како и да е, го планирам за мојот нов билд, што ке биде остварен кога ке имам пристап до графичка по нормална цена. Е сега првично не планирав да зимам flagship GPU. Но, сега планот ми е да земам RTX3080 во иднина. Процесорот ќе биде секако AMD (65W или 95W). За RTX3070 мислам дека ке биде супер, но за повеќе не сум сигурен, може ли совет од некој што го има оваа напојување или може да процени дали би било соодветно, пошто имам читано за power spikes во новите графички и тоа ме загрижува.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,369
3,184
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Се мислев дали да отворам посебна тема за ова, ама да не замарам ќе прашам овде. Имам Corsair CX750 80+ Bronze. Ми беше од претходната конфигурација што веќе ја продадов, но си го задржав напојувањето пошто многу ми се допаѓаше и сметам дека е доста квалитетно (и го земав за добри пари, 4к). Како и да е, го планирам за мојот нов билд, што ке биде остварен кога ке имам пристап до графичка по нормална цена. Е сега првично не планирав да зимам flagship GPU. Но, сега планот ми е да земам RTX3080 во иднина. Процесорот ќе биде секако AMD (65W или 95W). За RTX3070 мислам дека ке биде супер, но за повеќе не сум сигурен, може ли совет од некој што го има оваа напојување или може да процени дали би било соодветно, пошто имам читано за power spikes во новите графички и тоа ме загрижува.
Јас возам 3700x со RTX3070 на 650W напојување. Доволно е и до 3080. Твоето нема да има мака. Треба да е доволно и за повеќе.
 

Thunderous_One

Gaining Experience
22 декември 2020
47
64
Струмица
Јас возам 3700x со RTX3070 на 650W напојување. Доволно е и до 3080. Твоето нема да има мака. Треба да е доволно и за повеќе.
Добро твоето напојување е прилично по квалитетно ко што гледам. Али чим ти си на 650-ка, би требало јас да спијам подобро на вечер хах.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,369
3,184
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Добро твоето напојување е прилично по квалитетно ко што гледам. Али чим ти си на 650-ка, би требало јас да спијам подобро на вечер хах.
Најбрзите 3070ки се капувани на 290W. На LN2 треба да ги возиш за да успееш да повлечеш толку.
Процесорот, ете нека повлече 250W peak, шо никад не се случува со новиве 6 и 8 јадрени. 540W се тоа во пик.
CX750 не е некое треторазредно па да не вади декларирана моќ, напротив, вади 750 и згора. NVidia препорачува 750W за 3080, и тоа си остава луфта за лоши PSU-a.
Добар си, не се секирај.

За другпат - Power Supply Calculator - PSU Calculator | OuterVision
 

Thunderous_One

Gaining Experience
22 декември 2020
47
64
Струмица
Најбрзите 3070ки се капувани на 290W. На LN2 треба да ги возиш за да успееш да повлечеш толку.
Процесорот, ете нека повлече 250W peak, шо никад не се случува со новиве 6 и 8 јадрени. 540W се тоа во пик.
CX750 не е некое треторазредно па да не вади декларирана моќ, напротив, вади 750 и згора. NVidia препорачува 750W за 3080, и тоа си остава луфта за лоши PSU-a.
Добар си, не се секирај.

За другпат - Power Supply Calculator - PSU Calculator | OuterVision
Не ме сфаќај грешка имам правено рисрч. Знам дека 750-ка е таман, но специфично за мојот модел сакав мислење или баш такви како тебе што имат слични конфигурации. Бидејќи во такви конфигурации ретко одат со некој value-oriented PSU. Сите имат овер-кил напојувања со титаниум ефикасност :ROFLMAO:
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,369
3,184
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Ефикасност не е мерка за колку може да испорача од декларирани. Да, повисока ефикасност генерално повлекува подобар квалитет, ама тоа не значи дека пониска ефикасност == полош квалитет. Го имам и тоа напојување :) коска е, слободно фучи 3070. Не приметуваш какви напојувања се возат во државава?
 

Thunderous_One

Gaining Experience
22 декември 2020
47
64
Струмица
О да!
Затоа земав Corsair, се друго беше АПСОЛУТЕН треш во нашите продавници. Тогаш имав земано Ryzen 3600 и RX580 8GB од моето работно место, за графичка што ке ја имам моментално и ова напојување ми беше планирано кога ке апгрејдирам на 3000 серијата кога ке излезе. Сите знаеме што се случи подоцна де :D
 

Mr Bean ^.-

Intern
2 октомври 2017
72
27
Имам постар компјутер и по некое време сам автоматски се гаси.Дали може да е до напојувањето или нешто друго?
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,092
1,876
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Имам постар компјутер и по некое време сам автоматски се гаси.Дали може да е до напојувањето или нешто друго?
Почни една по една компонента да тестираш, главни осомничени Напојување и Матична.
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
237
180
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Seagate Momentus 500gb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
исчисто го од прашини, провери паста на процесор...а може и харвер да е како што кажаа погоре
 

Kpakep4e

Intern
18 јули 2020
15
4
Ми експлодира EVGA Supernova 650 GT! Експлозијата се случи откако до ставив detection tool додатокот на 24 пинскиот кабел. Меѓутоа имав приклучено и графичка на pcie 8 pin со цел да видам дали ке работи без да е приклучена матичната.

Прашањето ми е дали причината за експлозија е во тоа што ми беше приклучена графичката или едноставно било фалично напојувањето?Испратено од LYA-L29 преку IT.mk форум апликација
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,988
1,467
Неготино
Дечки, удрив Benchmark на графичка да видам до кај е со температурите. Арно ама, ова го забележав кај волтажата додека се крчкаше бенчмаркот:
1628947318252.png

Треба ли да му се секирам?

ПС: Не е константно волку, туку паѓа и после пак оди на 11.97.
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
804
974
Дечки, удрив Benchmark на графичка да видам до кај е со температурите. Арно ама, ова го забележав кај волтажата додека се крчкаше бенчмаркот:
Погледнете го атачментот 103242

Треба ли да му се секирам?

ПС: Не е константно волку, туку паѓа и после пак оди на 11.97.
На моменти ако паѓа е во ред, дека е во толеранцијата од 5%(11.4-12.6в) за 12в линија. Но ако пречесто седи таму, тогаш има проблем напојувањето.
Види со некој софтвер да логираш напоните при бенчмарк/играње.
 

Вајкинг

Practice makes perfect
9 јуни 2015
1,082
1,310
Скопје
Дечки, удрив Benchmark на графичка да видам до кај е со температурите. Арно ама, ова го забележав кај волтажата додека се крчкаше бенчмаркот:
Погледнете го атачментот 103242

Треба ли да му се секирам?

ПС: Не е константно волку, туку паѓа и после пак оди на 11.97.
многу често има грешки во овие мерења такада.. се додека не измериш со волтметар/унимер, не се потпирај на софтверот.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
630
630
Струга
Дечки, удрив Benchmark на графичка да видам до кај е со температурите. Арно ама, ова го забележав кај волтажата додека се крчкаше бенчмаркот:
Погледнете го атачментот 103242

Треба ли да му се секирам?

ПС: Не е константно волку, туку паѓа и после пак оди на 11.97.
Ако не грешам, доколку падне напонот 11.4 или во случајов 11.3 како што кажува софтверски, компјутерот би требело да се гаси или рестартира. Така да би ти рекол дека дефинитивно ова отчитува грешно.
Кај мене во idle кажува 12.000 рамно, со мало оптеретување паѓа до 11.9, а во игра, или синтетички бенч кажува и 11.6, и пак не го земам здраво за готово.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,713
Мислења
863,123
Членови
30,059
Најнов член
Tihomir82
На врв Дно