1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  777
  360
  10 Април 2011
  ама од темава не бегаш :D
   
  На Brendog, DonFrozex, Avid и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  777
  360
  10 Април 2011
  ноуп

  секоја вечер се случува или еднаш?
   
 3. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,738
  3,882
  1 Септември 2011
  Машко
  За среќа па,на други брендови ова не им се случува,нее ич.
   
 4. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,251
  6,378
  27 Март 2014
  Што има лошо ако споделам искуство со Медиатек на Шаоми телефон? Има нешто лошо ? Или?
   
  Скоти, ARMac и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 5. Astro

  Astro
  Guru

  6,153
  8,530
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  А шо му фали на процесорот поточно? Троши бактерија или не иде?
   
 6. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,124
  7,026
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  И јас не бев задоволен од РМН2 со Хелио медиатек процесорот.

  Перформансите беа ок ама ради процесорот остана на лолипоп, а модемот ма тој SoC јадеше батерија константно. Тргам од Скопје со 100% директно од полнач во Охрид стигам на 70% без зборење или игрици, буквално беше на стендбај.

  Во инфо на батеријата стои cell standby 30%. Затоа што додека сум патувал паѓале цртки и се мучел да остане закачен и како се мењале предавателите така си цицал батерија цел пат.

  Али затоа шаоми+снапдрагон се најдобра комбинација цена\перформанси. И рмн3 про и еве сега 5ка-ва не ме изневериле никогаш.
   
  На itstheigyg и Krk198 им се допаѓа ова.
 7. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,623
  1,397
  27 Јануари 2011
  Машко
  Ништо не му фали на Медиатек. На Редми Про си цепа без проблем (многу стар телефон), секако мора да му се стават закрпи. Нели за гикови не епроблем да се игра со телефонот сетинзи ова она. Не е иПхоне со црвено и зелено копче.
  Го користам телефонот турбо, плус бутут е поврзан со Amazfit Pace и батеријата е цел ден ОК, пред спиење е на 30%. Го полнам од сабајле на 100% и така секој ден.
  Некогаш можеби бил неоптимизиран, тоа веке не е така.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 8. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  965
  998
  2 Март 2011
  Машко
  Некогаш може и да е и некомпатибилност на Xiaomi со мрежата. Пример мојот Xiaomi Mi4 трошеше енормно батерија и прегреваше на VIP 4G кај што има слаба покриеност со 4G. Huawei исто така троши повеќе батерија со 4G каде што има слаб 4G сигнал, но тоа е далеку понеизразено од Xiaomi, кој знаеше да потроши 10-15% на саат. Huawei во споредба троши 5% преку ноќ на 4G или 1-2% на 3G. XIaomi немаше таков проблем со Тмобиле.
   
 9. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,251
  6,378
  27 Март 2014
  Еден од најлошо оптимизираните телефони на Шаоми. Го имав истиот. Главоболка за нормален корисник корисникот што очекува "ready out of box" уред. Без отклучување бутлоадер, флешување европски ром и фикс (кој што деактивира 4G на модемот) е гладна аждер за батерија. Ова за нормален корисник е лудило !

  Троши батерија ! Перформансите се ОК.
   
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 10. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,738
  3,882
  1 Септември 2011
  Машко
  Кој телефон не троши батерија?ај ако има таков да земам 5,таман до крај на живот.
   
 11. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,251
  6,378
  27 Март 2014
  Овој трошеше повеќе од нормално.. 20% фалеше преку ноќ само. Да не правам муабет за други сценарија со Редми Про.. Да не го користев, да вадев муабети од ракав, ама вака..
   
  На Скоти и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 12. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,738
  3,882
  1 Септември 2011
  Машко
  Збориме за телефон 2016 година така?
   
 13. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,204
  1,493
  5 oктомври 2007
  Машко
  И ? Редми Ноте 4 со Медиатек и Снапдрагон, иста година 2016 исто све, разлика у користење и издржливост неспоредлива. Да бе прајме муабет корисничка поддршка од типот ромови, итн.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На DrMTR и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 14. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,738
  3,882
  1 Септември 2011
  Машко
  Мислев да не се зборува за друг телефон,јасно ми е за кој модел сега станува збор.Во право си дека нема споредба со Снапдрагон,но сепак неможе да правиме споредби 2016 и 2019 година,во телефоните на Xiaomi.Напреднати се премногу,премногу модели има да се бираат,за смешни пари што се вика,така да џабе муабетот од 2016 година.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  727
  670
  31 Мај 2011
  секоја вечер, станување и веќе е испразнет. OTA. Немам ништо чепнато, нити пак има нешто многу на него, месинчер редит вибер.

  Abnormal battery drain on Xiaomi Mi 9T (Miui 11.0.2 Global) - Mi 9/SE/T/T Pro/Lite - Mi Community - Xiaomi

  И thread за тоа, 4 страни долг. никој ништо не кажува. најјаки се кинезиве. чекам недела дена за bootloader unlock, и го тргам ѓубрево miui одма.
   
  DrMTR, DelphiUser и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 16. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  777
  360
  10 Април 2011
  ова бета ли е?
  Miui 11.0.2 Global

  кај мене е 11.0.1.0 , нема проблеми
   
 17. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  727
  670
  31 Мај 2011
  Уште од тогаш е почнато па тој е насловот, и ја сум на 0.1.0, тоа ми се случува.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 18. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,251
  6,378
  27 Март 2014
  Значи и ден денешен Шаоми си имаат аматерски проблеми со софтверот.. Комедии !
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 19. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,738
  3,882
  1 Септември 2011
  Машко
  Исто како Apple,па со следни абдејти,ги поправаат грешките.
   
 20. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  777
  360
  10 Април 2011
  S10 Plus BATTERY DRAIN OVERNIGHT - Samsung Community

  Значи и ден денешен Самсунг си имаат аматерски проблеми со софтверот.. Комедии !
   
  На TATA_MATA и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 21. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  965
  998
  2 Март 2011
  Машко
  Наравоучение: ако начекаш стабилна верзија на Miui, не прави upgrade, терај до крај.
   
  Krk198, DrMTR и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 22. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  965
  998
  2 Март 2011
  Машко
  Тие па гревчиња па шо наплаќаат, барем Шаоми е ефтин.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 23. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,738
  3,882
  1 Септември 2011
  Машко
  Како и да гледаме,сите Брендови си имаат по некоја мана во Софтверот,али Ејпл е безобразно да платиш 1200 евра нов телефон,и да те ду*ат на Софтвер,тоа е врв.
   
  zirkach, DrMTR и на DelphiUser им се допаѓа ова.
 24. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,251
  6,378
  27 Март 2014
  На S9+ еве после 2 години користење немам забележано поголеми проблеми од цицање на батеријата. Исклучоци се можни. Еве на Redmi 6A има бизарни проблеми со последниот глобал. Блутут самиот се уклучува на рандом период, ако вклучиш вифи и потоа mobile data не се вклучува без да направиш рестарт на цел телефон. Истотака кога го ставиш да се полни, и некој ти звони неможе да видиш кој ти звони (екранот останува црн). Комедии од софтвер !
   
 25. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,028
  627
  8 Август 2017
  Машко
  Инаку царот vasishath од ХДА форумот има извадено АОСП ром за Андроид 10 за Ми3/Ми4/Ми4 ЛТЕ, ако имате некое телефонче при рака може да го пробате. Билдот е од 16 Септември, па може да има некој баг, јас имам МИ4 Лте на страна го инсталирав за проба и се чини доста ОК и брз за така стар телефон, има по некој статер за разлика од Нитроген ОС кој го возев претходно но не е така страшно. Aosp 10 [10.0.0][3.10][16-Sep][Mi3/Mi4/Mi4 LTE]
   
  На mnikolce и DaVoRkNe им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...