1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

1. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,680
    3,820
    1 Септември 2011
    Машко
    Врска нема ова што го збориш за овој модел,девојка ми,има службен 6А каде што цело време и е вибер пуштен,и 4г+ wifi,и до сеа нема еден проблем,со последниот абдејт си го тера,јас и го средував моб.Има с7 кој го чува како очите,буквално е како изваден од кутија,го користи пазливо,и батеријата е веќе канта,плус почна и тачот да зеза,значи крив е Самсунг а не нејзиниот моб,затоа што му дошло време за крај.

За ми 3,или Mi A3?

2. Mayson

Mayson
    Gaining Experience

756
    326
    10 Април 2011
    и ја немам забелажано проблеми со цицање на батеријата на шаоми, ти добро си поминал не ти екслодирала батеријата хехе
    проблем е што купувате телефони за друг пазар со преинсталиран софтвер, затоа што се поевтини и после вака така.
    и на самсунг, епл и др, има колку сакаш проблеми у софтвер.

На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Happy

Happy
    Gaining Experience

945
    364
    21 Јуни 2010
    Wellness советник
    Доста од проблемите се врзани за фабрички грешки. Рачунајте по 20 милиона телефони 5% (лупам од ракав) ке имаат некоја вон сериска фалинка јбг. Си идеш у фирма и си мењаш.

Смартфоните во однос на старите нокии и сони-ерик-сони се со многу поголем код направени и имаат повеќе компоненти со што се зголемува шансата за грешки.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација

На Sherminator и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
  4. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,288
    6,400
    27 Март 2014
    Беше купен од Хај стор тогашен. Би требало да се за "наш" пазар мислам или не?

5. psyside

psyside
    Rising Star

25,386
    25,819
    4 Септември 2008
    Информација за тебе и другите на темиве за мобилни што ме цитирате, те молам поштеди ме, никој не кажа дека OIS не игра улога, јас реков дека OIS на премиум флагшип и буџет кинези не се исти! дај читај ги постовите, и кога постираш линкови гледај ја датата, си постирал во друга тема линк за најдобри телефони од 2019 од јуни, сега сме скоро декември! у светот ма мобилни за 1 месец чуда се случуваат.

За тебе и за сите останати што мислите дека кинезите кинат во флагшип категории.

1. Купете го уредот кој мислите дека е најдобар од кинеските, било кој сем Mate 30/P30 кои се уреди на место

2. Научете ги добри сите цаки, и функции на камерата за да не се бламирате и да губиме време.

3. Соберете храброст за кладба у телефони

4. Пратете ми пп за споредба на камера, и кладба која сакате да ја направите,
    Пример портрет, темни услови, во затворени простори под вештачко свлето, брзина на фокус, предна камера, видео предна камера, стабилизација (EIS), OIS, OIS при сликање, динамика, детали, шум, брзина на процесирање, и ред други работи.

Се до тогаш не ме замарајте со постови од типот на Xiaomi senaidobri, OP e zver, Samsung i apple se gotovi hh, и слични срања, значи бидејќи сте мангупи кои воедно сте тестирале/имале по 1-2 телефони во задни 2-3 години, а воедно и најмизерните рецензии ги читате - слободно пратете инфо за кладба ако сте мудоњи, ако не, не ме цитирајте не сум заинтересиран за копи-пејст на мислења на имбецили на интернет, ако мислите дека кинезите имаат одлични камери, повелете докажете ми на лице место, истото важи и за дисплеи, и звучници, значи порака или цитат за нешто друго слободно, немојте да ме убевудате што и како работи, и колку биле добри кинезите, значи ако тврдите нешто - порака за кладба и доказ или без цитати, не ме занимаат вашите теории и мислења, доказ на лице место.

Последна промена: 15 ноември 2019
  6. psyside

psyside
    Rising Star

25,386
    25,819
    4 Септември 2008
    Ајде да видиме што викаат дечките на Anandteh, и XDA, воедно дали на моменти размислуваш дека споредуваш чипсет од 2015 со нов од 2019??? дали знаеш дека спроедуваш мизерни Cortex A53 со Cortex A76???

Redmi Note 8 Pro Review: The Mid-Range Performance Champion

Unti11tled.jpg

Untitled.jpg

Следен пат пред да давате препораки, информирајте се малце подобро.

Фала богу еден разумен на темава, fucking чипсет со јадра од 2012 година, го ставаат на муабет во 2019 како релевантен податок!?

Последна промена: 15 ноември 2019
    На GGTT1, gremlin, Маша и уште 2 други им се допаѓа ова.
  7. Misko6000

Misko6000
    On your way to fame

753
    727
    5 Април 2015
    Машко
    На marv и DrMTR им се допаѓа ова.
  8. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,288
    6,400
    27 Март 2014
  9. marv

marv
    Practice makes perfect

2,157
    1,450
    5 oктомври 2007
    Машко
    Јес. Ќе биде шемата како со Редми Ноте 4. И така тој Медиатекот ќе ојде у заборав. Ама ај да не сум злобен, реков ќе му дадам до пролет време да го видиме.

Sent from my TELEFON using Tapatalk

На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Tomekk

Tomekk
    Gaining Experience

103
    76
    4 Декември 2009
    Портиран MIUI 11, стабилна верзија за а2(6x)
    Screenshot_2019-11-15-20-56-16-503_com.android.settings.jpg Screenshot_2019-11-15-20-44-29-456_com.android.settings.jpg

Sent from my Mi A2 using Tapatalk

На mnikolce му/ѝ се допаѓа ова.
  11. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,680
    3,820
    1 Септември 2011
    Машко
  12. Tomekk

Tomekk
    Gaining Experience

103
    76
    4 Декември 2009
    Исто работи, дури и побрзо, јас неколку месеци сум на MIUI. Mi 6X е MiA2 за кинески пазар со MIUI софтвер.

Sent from my Mi A2 using Tapatalk

На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
  13. psyside

psyside
    Rising Star

25,386
    25,819
    4 Септември 2008
    Ај врати се и прочитај уште еднаш, човекот споредуваше real world употреба на уредот, како и користење на веродостојниот бенчмарк за тест на брзина, кој користи апи-ја од програми, јава, вулкан, и слични аспекти кои го приближуваат до real world usage - PC Mark, инсталирај го програмот, и гледај на екран што се тестира пред да го дискредитираш, пробај.

Значи повторно, најреалниот бенчмарк + секојдневна употреба, ист резултат како S730, дали после 1 година Xiaomi ќе ја намали поддршката за овој уред не се знае, јас мислам дека не, но она што го знам е тоа дека овој чипсет е далеку од слаб, а најмалце од се инфериорен, споредбата на него со твојот антички Редми уред е тотално смешна, ова е во моментот најдобриот буџет Redmi уред, Mi9T не го рачунам затоа што со цена е блиску до Mi8 кој го прави салата.

На Banjifiko и GGTT1 им се допаѓа ова.
  14. ТАТА_МАТА

ТАТА_МАТА
    Practice makes perfect

1,477
    1,665
    25 Март 2013
    Машко
    Ме интересира дали некој има пробано Evolution X rom? Дали би имало проблем откако ќе го инсталирам новиот ром да го инсталирам Mi Cloud и да го ресинхронизирам телефонот на како на претходните MIUI поставки?

15. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

1,019
    724
    1 Јуни 2016
    Дечки, чаре некој за ероров?

Треба да е за Windows phone само, ама еве и на Mi A3 се деси (нејќам да ресетирам фабрички):

upload_2019-11-16_0-30-34.png

16. psyside

psyside
    Rising Star

25,386
    25,819
    4 Септември 2008
  17. Happy

Happy
    Gaining Experience

945
    364
    21 Јуни 2010
    Wellness советник
  18. #samurai#

#samurai#
    Gaining Experience

302
    238
    9 oктомври 2010
    Mi-Store или Ledikom?

За кој регион се Xiaomi телефоните од Ledikom? Не се сомневам во Mi-Store, ама Ledikom се малкуцка поефтини и повеќе избор имаат.

19. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,774
    1,884
    8 Мај 2007
    Машко
    Имам проблем со redmi 2.
    Заклучен е на mi акаунт и не сака да се одлогира.
    Со кинески миуи е.
    Чаре?

20. Avid

Avid
    Unbeatable

3,912
    5,819
    21 Јануари 2009
    Па ако ти се пробани најчестите решенија (ставање на последните апдејти, бришење целосно на апликацијата и инсталирање на ново, рефреширање на плејстор...) нема баш некое друго решение освен фабрички ресет.

Патем, дали сум единствен што чувствува презир кон членовите на форумов кои постираат скапaни видеа а некој веднаш пред нив постирал дека има некаков проблем?
    Во моите очи делува како тотален егоизам, изместени вредности и неспосбност за емпатија.

На Gecas12 и mihovkris им се допаѓа ова.
  21. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

1,019
    724
    1 Јуни 2016
    Се среди само по себе.
    Којзнае што му стана.

22. #samurai#

#samurai#
    Gaining Experience

302
    238
    9 oктомври 2010
    Некој што купил RN8P од Ledikom да пушти еден скрин од About phone и да проба со серискиот или IМEI-то на Product Authentication па да информиши ако мојт?

23. Avid

Avid
    Unbeatable

3,912
    5,819
    21 Јануари 2009
    Другар зема пред некој ден и кога го активираше му пиша дека е genuine xiaomi product.

На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
  24. #samurai#

#samurai#
    Gaining Experience

302
    238
    9 oктомври 2010
    Бев до кај нив да видам дал имаат црн на залиха, пошто за 16к со 6/128 наместо 6/64 во Mi Store за истата цена. Немаа црн, ама имаа изложени други два, 6/64 и 6/128. Ги сликнав двата и ги проверив на интернет.

Вика дека се интернационални, 6/64 - За Индонезија, другиов 6/128 - CB (едвај најдов нешто на нет на некој форум као бил за Камбоџа)

Некој да пише повеќе околу ова, пошто повеќе телефони (CB - Камбоџа) вака се распродадени по европа. Претпоставувам се со глобален ROM.

Последна промена: 16 ноември 2019
  25. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,288
    6,400
    27 Март 2014

Сподели

Вчитување...