1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

1. Mayson

Mayson
    Gaining Experience

744
    319
    10 Април 2011
    apply cold water to burned area

2. Potop

Potop
    Gaining Experience

202
    221
    26 Декември 2013
    Машко
    Блекбери подобар од xs и v40, покофон од x и ноут 9. Апсурди колку сакаш. :)

Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација

На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Gecas12

Gecas12
    Intern

11
    7
    27 Септември 2019
    Машко
    Nekoj mislenje za mi mix 3 za 23 000 dali vredit ? Slabo komentari gledam za to telefonce a uste ko izleze mi fati oko

4. gremlin

gremlin
    Practice makes perfect

2,193
    1,627
    18 oктомври 2009
    Машко
    IT
    Супер телефон за тие пари но во зависност што ти треба за тие пари имаш избор и Mi 9T Pro.

Микс-от е по премиум телефон со подобра примарна камера и бежично полнење но Ми9Т има плус и ултра широка камера, хедфон џек, поголема батерија и подобар хардвер, така да (мое мислење) 9Т ти е некако подобар уред. Кој и да го земеш нема да згрешиш.

Compare Xiaomi Mi Mix 3 vs. Xiaomi Mi 9T Pro - GSMArena.com

На DaVoRkNe и Gecas12 им се допаѓа ова.
  5. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,679
    3,818
    1 Септември 2011
    Машко

Незнаеш да рапаш :D

На Potop и ТАТА_МАТА им се допаѓа ова.
  6. Potop

Potop
    Gaining Experience

202
    221
    26 Декември 2013
    Машко
    На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
  7. krema

krema
    Professor

9,480
    9,181
    24 Јуни 2009
    Машко
    Моќно, го скинаа слаткар. :D

На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
  8. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,679
    3,818
    1 Септември 2011
    Машко
    Раперите се во криза :D:D

9. GGTT1

GGTT1
    Gaining Experience

348
    278
    1 Февруари 2017
    Машко
    здраво
    изборот помегу
    редми ноте 8 про(17карти) или самсунг а70(18карти) на рати ке се зема од А1
    на овие цени минус бонус од 4карти
    или дајте некој ваш предлог
    по @psyside 8про е фаворит моментално за цената

10. Avid

Avid
    Unbeatable

3,876
    5,734
    21 Јануари 2009
    Како можеш да цениш луѓе кои велиш дека прават мештаљки и кликбејт?
    Извини ако се навреди за здрав разум. Тоа не е баш навреда, немој директно да го сфаќаш како обратното, болен разум. Едноставно сметам дека не расудуваш правилно и си правиш некои свои теории на заговор.

11. marv

marv
    Practice makes perfect

2,138
    1,435
    5 oктомври 2007
    Машко
    RN8P. Ако ништо друго, побрз процесор мада Медиатек, брз заден фингерпринт наместо ужасно глупиот и непрецизен преден оптички кај А класата на Самсунг, Камера по мене подобра (непрофесионално корисничко мислење). Имаш и инфраред, што за мене е супер, а некој ништо не му значи. Едино при мое користење со константно уклучени 10тина позадински апликации (разни месинџери, сошл апс, тапаток, хроме со 10тина таба, јутуб мјузик и така, без игри посебно захтевни), А70 држеше повеќе батерија за едно 20-25%. Телефоните ги имав секој по 4-5дена. Едино РН8про беше не европска верзија без бенд 20 и слични европски бендови, па можно е да трошеше повеќе батерија и заради тоа.

Sent from my TELEFON using Tapatalk

Speedster, gremlin и на GGTT1 им се допаѓа ова.
  12. psyside

psyside
    Rising Star

25,288
    25,667
    4 Септември 2008
    1. Видеа од разноразни корисници кои тестираат латенции итн, не се споредливи со платени продукти на телефони. Нема што да се манипулира кај 60 vs 120hz, супер очигледно е, и е факт дека има разлика.

2. Ако мислиш поинаку направи сетап со 2 PC-а, еден со 60 друг со 120 и викни ме на слеп тест, може кладба во што сакаш прифаќам, воедно.

3. Не ја разбирам воопшто поентата на цитатот, и демек gotcha момент? што од она што го напишав не се совпаѓа со моите стари тврдења? ако мислиш на платените рецензии, тие не го менуваат фактот за разлика од 60 вс 120 фрема, но од друга страна кај рецензиите - ја менуваат тотално перцепцијата кај корисниците кога се работи за хај енд уред и буџет кинез, објаснив во претходните постови како се прават овие манипулации.
    A70, Софтвер, батерија, дисплеј.

RN8P, Камера, изработка, брзина (дискутабилно дали ќе биде голема разлика)

Одлучи си што ти е поважно.

На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. gremlin

gremlin
    Practice makes perfect

2,193
    1,627
    18 oктомври 2009
    Машко
    IT
    Ок се надевам дека сум во грешка.
    То што ценам кај МКБХД се неговите ривјуа, човекот како карактер и слично, но сега он има продукција и искрено мене не ми е битно дали он прави мештаљки или несакајќи, ова слеп тестот што го победи покото јас не викам дека е лажга напротив си гласааа луѓето и си победи фер и сквер АМА вметнати се некои чудни телефони таму за да се "олесни" (претпоставувам) процесот за некои телефони да идат на втора рунда плус како што кажав во добри услови секоја камера ке извади добра слика, пример имам направено преубави слики со Водафон Смарт2, иако се 2 мегапиксели имаше добро светло и сликите се одлични ама да не се лажеме нема денес да кажам еј тој телефон има добра камера барем не по денешни стандарди.
    3 години користам хуавеи од П9 па навака, сега сум на Ми9Т Про и комотно можам да тврдам дека Мејт 10 про иако 2 години стар телефон генерално вади подобри слики ноќе, нема утка. Ама правиме муабет за камера а како уред мислам дека нема друг што нуди толку многу колку Ми9Т Про за парите и исто ми се допаѓа што постигнаа со Ноут 10-ката за таа цена.

На misko195 и psyside им се допаѓа ова.
  14. psyside

psyside
    Rising Star

25,288
    25,667
    4 Септември 2008

Видете го аматеров, АМАТЕР. Тестира 108mp за да покаже дека иПхоне-те е подобро у темница, а секој нуб знае дека тој мод е само за преку ден, и овој треба да биде репер за тоа кој уред е најдобар? па уште и базирано на слика на нет.

:oh:

На DaVoRkNe и TylerMkD им се допаѓа ова.
  15. marv

marv
    Practice makes perfect

2,138
    1,435
    5 oктомври 2007
    Машко
    Ма дај молимте А серија и софтвер. Основни работи му фалат. Прост, брз, точен и сестран баркод/qr скенер, кроп, скрол, фаст едит на скриншот, едноставна компас апликација, и уште многу работи кои искрено ми фалат а ги има на секој МИУИ. Можеби ствар на лична преференца, ама многу работи ми фалат од МИУИ на овој ОнеУИ на А серијава. Можда е боље на С класа незнам, ама овде сум разочаран.

Побрз е РН8Про и мислам дека и просечен корисник ќе примети. Поготово кога имаш 10+ апликации у позадина. Чисто ради тест, на малиот му дадов да одигра ПУБГ и на А50, А70 и РН8П, и негово мислење е дека најбоље лизга Редмито башка џабе бољи екран на поглед кога и на А50 и на А70 е понереспонзивен. Му утињало шотови и мувови . И мене ми се дешава и ден денес да ми утне тач.

Sent from my TELEFON using Tapatalk

На Happy и GGTT1 им се допаѓа ова.
  16. psyside

psyside
    Rising Star

25,288
    25,667
    4 Септември 2008
    Еве го телефонот што победи на слепо гласање,

Screenshot_17.jpg

Screenshot_15.jpg

:oh:

На DrMTR и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
  17. TylerMkD

TylerMkD
    Unstoppable

2,078
    3,408
    7 ноември 2014
    Машко
    Мислам дека овој е еден од ретките (ако не и единствен) што е платен од Apple. Обично немаат таква политика бидејќи повеќето паѓаат во несвест бесплатно...

Borsa, DaVoRkNe и на psyside им се допаѓа ова.
  18. Avid

Avid
    Unbeatable

3,876
    5,734
    21 Јануари 2009
    Pretty self-explanatory се цитатите и не знам зошто се обидуваш да „излезеш“ од ова, уствари знам, егото.
    Нејсе, како што би рекол Муцкетина, ти си направи self-own.
    Во цитатот од пред 6 години, на ироничен начин се обидуваш да ја доловиш поентата дека нема причина никој да лаже во видео.
    А во новиот цитат викаш дека рецензиите се платени и пристрасни што автоматски значи дека ќе има лажење во видео.
    Gotcha не ти направил никој освен ти самиот.
    Пууу изгледа кремата си ја раздавал на сите страни па не си зачувал за себе...
    Споредба прави на телефон од пред 1.5 година кој е 2 пати поевтин од телефон што излезе сега.
    Дополнително, видео споредува бе :D:oh:
    Кое дно човече...

Последна промена: 20 ноември 2019
    На moongose и ТАТА_МАТА им се допаѓа ова.
  19. Mayson

Mayson
    Gaining Experience

744
    319
    10 Април 2011
    масоните тогаш не правеа лажни рецензии, а сега одлучиле да прават, незнам што не ви е јасно

На marv и Avid им се допаѓа ова.
  20. psyside

psyside
    Rising Star

25,288
    25,667
    4 Септември 2008
    Моите цитати се однесуваа на рандом луѓе на нет, не рецензии. Друго, има ли разлика од 60 до 120 hz? Прилично едноставно да се одговори.

П.С. Не се нервирај xiomose naidobri

21. psyside

psyside
    Rising Star

25,288
    25,667
    4 Септември 2008
    1. Не е видео, слика од видео е

2. Ок ќе споредиме со Note 9 што се секираш

22. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

1,007
    712
    1 Јуни 2016
    Дечки, има ли некаде да се гледа кој е latest софтвер за одреден Xiaomi телефон? Ко самсунг што има на sammobile. Фала

23. Avid

Avid
    Unbeatable

3,876
    5,734
    21 Јануари 2009
    Да, има. Во првите неколку резултати е на Google кога ќе укуцаш latest MIUI.

На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
  24. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

1,007
    712
    1 Јуни 2016
    Ванилка имам :D Ќе разгледам и тоа сепак, фала.

25. ТАТА_МАТА

ТАТА_МАТА
    Practice makes perfect

1,457
    1,631
    25 Март 2013
    Машко
    Момци, препорака за крупен болдиран фонт за MIUI кај кој македонската поддршка не е искасапена?

Сподели

Вчитување...