1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. maki01

  maki01
  Intern

  60
  49
  2 Август 2017
  Машко
  Еве разгледај ја сликава во постот и ќе ти биде се јасно. Иначе од Дубаи имам купено телефон хиаоми глобал или како што ја викаст на souq интернационал верзија и освен полначот што не е за кај нас се си е во ред со телефонот. Последен пат колку што знам на времето имаше копии на Redmi 1S (клонови), а сега да праваат копии тешко.
  [​IMG]

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 2. misko195

  misko195
  Intern

  5
  3
  30 Јули 2018
  Машко
  Dobro be druze, ne se sramis vaka nisko sto komentiras? Bas bi imal zelba da go vidam 'fraerot' koj drugite pored nego gi narekuva 'imbecili'. Sekoj ima svoj vkus, sekoj isto taka odi so svoite moznosti. Dokolku tebe ti se dopagja Samsung, mene mi se dopagja OnePlus i momentalno e No1 telefon. I sto sega, bidejki tebe toa ne ti pravi kejf treba da si gi merime na forumov, treba da te vregjam?
  P.S. Obicno ne davam pet pari na takvite kako tebe, ne znam zosto sega reagirav.
  P.P.S. Moderatorite ozb bi trebalo da se pozabavat so vakvite komentari koi sodrzat navredi i omalovazuvanja.
   
  На Sherminator и Avid им се допаѓа ова.
 3. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,025
  724
  1 Јуни 2016
  Ауу прво мислење пепел. Види муда мајке му.
   
  На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Sly25

  Sly25
  Intern

  5
  3
  18 Април 2016
  Машко
  На Mr Bean ^.- му/ѝ се допаѓа ова.
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,392
  25,830
  4 Септември 2008

  1. Нешто си утнал, lost in translation, дебили мислев на странци кои пишуваат на нет а нашиве ги копираат во ставови.

  2. Ако не примети дискусијата беше за тоа кој телефон каква камера има, не за тоа кој телефон е најдобар.

  3. Секој има право на своја преференца, но нема право да тврди невистини, кинезите сем Хуавеи имаат објективно послаби камери, знам за ценовната разлика, меѓутоа луѓето со кинески телефони тврдат дека дури и така кинезите имаат подобри, или исти камери. Затоа и има предизвик во претходниот пост, кој сака и мисли дека е у право бујрум да видиме на лице место.

  4. Конкретно членов кој го цитирав, 20 пати ме цитира со постови на таа тематика и ми стана напорно, не само он и еден куп други ликови кои се butthurt ако спомнеш било што лошо за нивниот уред.

  5. Знаеш што е најтрагично, јас сум имал и користел повеќе кинези од 90% од луѓево на темава, вклучувајќи и 3 OP телефони, така да не се работи за никакви предрасуди, него реално како стојат работите кога се работи за камери.
   
 6. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,920
  5,827
  21 Јануари 2009
  Да те потсетам кој победи во финалето?
  До душа, кои двајца беа у финалето.
  Spoiler alert: кинези.

  Ова е она што е важно. Колку им се допаѓа на просечните корисници.
  А дали ти си уметник, имаш завршено арт и дизајн, знаеш како ги прават леќите/сензорите вотевр, дали си објективен итн итн ама баш ич не е важно.
   
  На JasSum, ТАТА_МАТА, farkizz и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,392
  25,830
  4 Септември 2008
  Ирелевантно.
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,920
  5,827
  21 Јануари 2009
  Ирелевантно во твојот свет во кој си креираш непотребна дискусија базирана на свои субјективни критериуми.
   
  На kolesk, Скоти, farkizz и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,680
  3,820
  1 Септември 2011
  Машко
 10. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,025
  724
  1 Јуни 2016
  Пишува дека некој ме цитирал а уствари не ме цитирал?
  @psyside? Грешка? :D

  Само што го инсталирав
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 11. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,680
  3,820
  1 Септември 2011
  Машко
  Дали е Pocophone F1 доста подобар од Xiaomi A3?
   
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,392
  25,830
  4 Септември 2008
  YX6ZTJ2.gif
  У камера не, брзина и звучници да.
  Сакав да ти кажам дека не му е прв пост (дупли корисник) ама се предомислив да не идеме офтопик.
   
  На mihovkris и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 13. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,680
  3,820
  1 Септември 2011
  Машко
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,392
  25,830
  4 Септември 2008
  Ако е камерата битна, тогаш пробај со Mi 8, или S9 на старо, со последните апдејти S9 кине со камера. Поко треба да има подобра, ама колку не знам не сум истражувал во тој сегмент да бидам искрен.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 15. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,680
  3,820
  1 Септември 2011
  Машко
  Искрено никој не сум сретнал со pocophone f1 и незнам,дали е подобра од А3 камерата или не,да не се зафркнам да сменам џабе.
   
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,392
  25,830
  4 Септември 2008
  Земи RN8P
   
  На gremlin и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 17. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,680
  3,820
  1 Септември 2011
  Машко
  Абе поково другар ми го дава,затоа иначе не би зимал ништо.

  Испратено од Mi A3 преку IT.mk форум апликација
   
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,392
  25,830
  4 Септември 2008
  Toа е друго. Иначе тоа што контрашиве и butthurt фациве не го разбираат е дека на рецензиите се прават финти кои обични корисници никогаш нема да ги знаат, заради тоа што немаат ЛИЧНО тестирано, а 95% од рецензиите се платени, и пристрасни.

  Пример 1,

  Слика 5 пати со Mi9, а било која слика ја става од S9

  Процесирањето трае видно подолго, кај ефтините уреди него кај скапите.

  Скапите уреди видно побрзо фокусираат

  Скапите уреди дозволуваат далеку помалце стабилна рака од ефтините, со ефтините мааалце да си нестабилен добиваш замаглена фотка, ова не го кажуваат заради тоа што користат триподи, па така иако може да се каже дека тој метод е најдобар заради тоа што резултатот е константен, на тој начин значајно ја намалуваш предноста на поскапиот телефон.

  Потоа имаш дроп на фремови при подолго снимање на ефтини, вс непостоечки (скоро) кај скапи

  Потоа имаш драстично трошење на батерија при снимање, вс сосема умерено

  Потоа имаш многу слаб звук/миркофони при видео, а исто така често недостасуваат нови и напредни кодеци

  Потоа имаш споредби мизерни како онаа кај MKBHD, на фотка од 500x500, компресирана до небо, на екранче од мобилен, и во тие услови "победил Поко" ? WOW секоја чест, исто такви "рецензии" прават кога сакаат да одбранат одреден бренд, т.е. да ја намалат разликата во квалитетот на фотките, затоа што при таква резолуција не можеш да видиш ништо од тоа колку и дали е добра камерата.

  Затоа споредба на лице место е најдобар метод, тоа е причината заради која постојат вакви милитантни ликови, кои ако се спомне нешто лошо за нивниот уред, лично се вреѓаат, па мора да релативизираат и да се обраќаат лично наместо да користат контра-аргументи, кои воедно не постојат, т.е можат да постојат ако сакаш да се тешиш дека твојот кинез од 200е, има иста камера со уреди од 1000.
   
  На Gumirano, Speedster, Gecas12 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 19. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,920
  5,827
  21 Јануари 2009
  [​IMG][​IMG]
   
  Последна промена: 19 ноември 2019
  mihovkris, DaVoRkNe и на farkizz им се допаѓа ова.
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,392
  25,830
  4 Септември 2008
 21. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,680
  3,820
  1 Септември 2011
  Машко
  Во право си,едно е на рецензија се да се гледа,друго е на хартија,трето е на лице место двата телефона еден до друг,да се тестираат.Го земав Покото од другарот,деновиве да го штракам,па ако ми се свиѓа ке го земам,ако не ке му го вратам,ке направам фотки деновиве,и ке ги прикачам на форумов.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 22. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,204
  1,637
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Hydrogen, Palm, Blackberry, значи споредил/ископал телефони кои 0.00000001% од популацијата ги имаат?
  Дополнително во одредени услови и најевтиниот смартфон ќе ти извади килер фото така да тестот е ирелевантен и само колку да добие на кликови ради wow ефектот дека покото е на прво место ...
   
  Potop, psyside и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 23. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,920
  5,827
  21 Јануари 2009
  А сега наеднаш е важно колку биле користени телефоните?
  Хмм, интерестинг.
  16 телефони споредил. Покриено е се што треба да се покрие.
  Фала богу дека ќе има некои што помалку се користат. И сигурно нема да фати да тестира од оние што најмногу се користат low end/mid range Samsung/Xiaomi/Huawei телефоните.
  Еве, ти направи подобар избор на телефони за тестирање и направи ваков натпревар, пошо си ѕвер. И на крај ќе си го наместиш за кликови xDD
  Единствено ДОПОЛНИТЕЛНО што треба да се праша е дали си со здрав разум затоа што имплицираш дека целиов натпревар го наместил MKBHD, за wow ефект и кликови... rofl, особено затоа што беше со гласање преку Твитер.
   
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 24. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,204
  1,637
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Друже Авид не се согласуваш со моето мислење тоа е ок и го почитувам но зошто мораш со лични навреди не разбирам ...
  Ама ок продолжете така со лечење комплекси на ит форум ...
  MKBHD знам кој е и го ценам но има мал милион начини како да се наведе кон некој заклучок, пример зошто е ставен Palm или Blackberry зошто не некој по популарен телефон, мислам ако веќе има покофон кој е ултра популарен бидејќи табелата не ги споредува сите одеднаш но по процес на елиминација два по два.
  Инаку стојам на тоа дека во одредени услови секој телефон може убави слики да извади.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 25. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,952
  2,191
  19 Јули 2013
  Мило ми е што конечно увиде дека се што лета не се јаде :)
   
  mkgunner, Avid, Скоти и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...