1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  314
  270
  9 oктомври 2010
  Што толку не чини кај Mi 9 Lite? Инаку правам скок од RN3P, кој го купив 2016та за 14.5к па не дека немам, ама не ми се даваат така лесно. Од ~16к на 19к па на 20к нигде крај.
   
 2. Viziano

  Viziano
  Intern

  28
  22
  9 Јули 2014
  Машко
  Ако ти се чека месец дена, отвори Aliexpress ќе најдеш Mi 9 Lite, SE за 11-12k и со некој купон може и помалце. Тоа на 11.11
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 3. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,402
  1,860
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Ниту еден не вреди за тие пари ... препорака за шаоми за тој ранг е само Mi 9T или Mi 8 ако ночот не ти е проблем.
   
  На psyside и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 4. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,184
  500
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,397
  4 Септември 2008
  Рече дека не го може ночот, плус out of stock кажа дека е.
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 6. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  796
  314
  9 Август 2018
  Машко
  Брао која глупост. Со Redmi Note 8 Pro, дури и самите викаа дека тој Helio процедор е доста подобар од Snapdragon 730G а сега пак го ставикја на уред кој што кошта 500+ долари??
  И зошто на уред кој што кошта околу 300 долари (9Т Pro) ставија Snapdragon 855, а на овој Mi Note 10 ставаат overkill 108 мегапиксели камера, заоблен екран, и тиња чипсет (730G).
  Не им ја сваќам логиката.
  Истото и минатата година, само со батеријата. Redmi Note 7/ 7 Pro имаа поголема батерија од самиот нивен flaghship Mi Mix 3.
  No comment...
   
  На Tomekk и mdeni им се допаѓа ова.
 7. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  314
  270
  9 oктомври 2010
  Каша попара ако има моќен чипсет, нема профи изглед. Веќе се измести се од колосек, средна класа веќе не постои, па и да купиш нешто поскапичко ќе ти го спопикаат со нареден модел кој, за приближно иста цена, е подобро "избалансиран".
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  831
  395
  10 Април 2011
  чекај да видиш самсунг и остали со 108 мегаапиксели камера колку ке коштаат и каков чипсет ке имаат па после ке можеш да споредиш и да видиш дали ти одговара овој или не...
  вака незнам што да ти предложам, тој е сега за сега со 108 мп други модели нема...
   
  На mdeni и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 9. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  796
  748
  5 Април 2015
  Машко
  Во темата за Xiaomi сте, а тоа е карактеристика и веројатно стратегија само нивна. Секој што купил последен модел од Xiaomi , за неполн месец се покајал , дали заради цена дали заради спецификациите на веќе најавениот наследник на моделот.

  Sent from my Mi using Tapatalk
   
  The Geek Boy, Dave1 и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 10. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  314
  270
  9 oктомври 2010
  Нов модел на есен, ефтин но моќен медијатек, преку зима до рана пролет, одличен. Дојде ли лето на 30+ степени, нервози, пцуење, карање, лажна надеж со апдејти, фрејм дропови, багови, батеријата ко перница подуена.
   
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,397
  4 Септември 2008
  1. Го ставија тој чип заради тоа што Snapdragon чипсетите имаат генерално подобро процесирање од Mediatek

  2. Компромисот со послаб SOC е 10x бољи него s855 и гомце камера

  3. Први на пазарот се со тој сензор, тоа секогаш чини многу повеќе него да си последен.

  4. Луѓето кои зимаат поефтини уреди немаат приоритет брзина него батерија најчесто, затоа има различен фокус и различни опции

  Ако сакаш да видиш лоша стратегија трк кај LG и Sony
   
  dejan_str, The Geek Boy и на gremlin им се допаѓа ова.
 12. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,184
  500
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
 13. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,402
  1,860
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Што му фали на 730G? Кој таск нема да може да го направи? Не разбирам што очекувате од уредот, да не сакаш за 500 евра и 855 и 4к 120 херцен екран? За таква комбинација ќе си го почекаш С11 и ќе добиеш се за супер цена од 1200 евра, тоа е тоа.
  И најди ми Ми 9Т Про за 300 евра одма ќе го купам, уредот е 400 евра кај нас а 450 го платив моделот со 8 гига рам, како и да е да има нај нај чипсет ама камерата му е просечна и нема ни OIS, ноќните слики ми се шкарт, добро осветлени ради ф1.75 но деталите не се на ниво со пример на Мејт 10-ката што ја имав претходно ...
  Ноут 10 е одличен продукт, никогаш до сега немало телефон од 500 евра кој има подобра камера од скоро сите досегашни флегшип модели кои коштаат и над 1000 евра ...
  Ноут 10 е килер продукт и пополни голема дупка кај пазарот за телефони со одлична камера, стратегијата на шаоми со овој продукт според мене е перфектна.
   
  На TATA_MATA и psyside им се допаѓа ова.
 14. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,184
  500
  21 Јуни 2010
  Wellness советник

  Kimovil.com - ASUS ROG II = 477Eвра - 128Gb со 8Гб рам.

  Камерата е истата комбинација од Зенфон6 на ниво Galaxy Note 9 според DXOmark + G-Cam подршка (Еден од најдобрите ако не и најдобар телефон за 4к60FPS со EIS) / 120Hz екран / Звучници + Екран + перформанси + батерија без конкуренција.
   
  Последна промена: 11 ноември 2019
 15. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,402
  1,860
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Ова е гејмерски телефон, и зборуваш за видео не фото, спецификациите на примарната камера се исти ко на ми 9т про 48mpix без OIS дури нема ни телефото камера ... купи си го слободно ама да не се лажеме ако го купуваш ради камера убаво ќе се разочариш.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Arcannia

  Arcannia
  Gaining Experience

  61
  61
  13 Март 2015
  Машко
  Некој со Note 8 Pro импресии? Камера, перформанс/overheating, СОТ?
   
 17. cipiripi

  cipiripi
  Gaining Experience

  293
  317
  7 Септември 2010
  Кај е овде моторот за вибрации? Односно, дали има некој инфо кој тип на мотор е искористен за телефонот? Дали е крш некој како кај скоро сите кинески телефони или е на приближно ниво со Pixel телефоните (LG V30, Note 10, OP 7 Pro)?
   
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,397
  4 Септември 2008
  само да те потсетам, со поледните апдејти, камерата на Note 9 е скоро идентична со S10, а S10 го коле Rog 2
   
 19. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,184
  500
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Со S10 нема шанси да се мери во камерите, ама со Note9 со оглед на тоа што има ултра широка и x2 зум од кроп на 48мегапиксели камера, а ноут 9 немит ултра широчко.

  Под 500 евра јас мислам телефонот е WIN само ради екранот.
   
 20. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,184
  500
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Тој мотор ако е активен за секое типкање рачунај батеријата за подвижен дел ке лети у вода ко да нема утре.
   
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,397
  4 Септември 2008
  Збориме за камери не за уреди како комплет.
   
 22. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,402
  1,860
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Како успеа муабетот да го извртиш од камерата на Ноут 10 во екранот на Рог2 :)))
  Муабетот му дојде од мидрејнџ телефон со премиум камера као остај тоа е шит еве ти гејмерски телефон со супер екран :).
  И двата се супер ама за различни намени, Рог2 не го купуваш ради камерата, секој тука што се разбира ќе ти каже дека IMX 586 сензор без OIS е средна класа камера дури и One plus е подобар со иста камера пошто има OIS ... а кој е филмот за споредбата со ноте9 незнам, концептот за ноут на самсунг и шаоми не е ист и не се споредуваат.
  Дека има алтернативи има ама дека можеш да најдеш таква премиум камера на телефон од 500-600 евра нема да најдеш.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,397
  4 Септември 2008
  Увек такви муабети убацува, дури и да има OIS, OIS -от на пример на OP не е ни блиску до иној во S10, а за иПхоне уште помалце, чудово дозволува помалце стабилни раце у темница од се што сум тестирал досега, секоја чест, извадиле макс од камерата.
   
 24. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,184
  500
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Збориме за камерата на самсунг ноут9 не ноут 10. И незнам дали знаете ама DXO mark кога споредува телефони рецимо 3 камера vs 2 камери, тој телефон со 3 камери добива поени од екстра камера, така да главната камера на ноут9 е најверојатно подобра од главната на РОГ 2 за слики, за видеа не би рекол.


  Муабетот за екранот е телефонот како целина без разлика на гејмерските способности.

  За дневно користење екранот го користиш 99% од времето подолго одколку камерата, таа камера што ја има не е лоша земи си од 10Е октопус трајпод (во мал ранец) и закачи ја на некоја ограда со тајмер ке го добиеш ефектот на OIS.

  За видео снимање електронската стабилизација е поважна од оптичката и асус оваа година се покажаа исклучително добри (по мене во ранк измеѓу One Plus 7 и S10).

  OIS игра улога во ноќни услови.

  Кога ке го видиш телефонот како пакет има 15-20% полоша камера од најакиот телефон а во се друго го мачка на леб освен можда во софтвер што е прашање на вкус и добиваш многу привлечен телефон.

  EDIT: До 500евриќи имаш и топ камера од СС9pro или ROG2 ако сакаш се остало.
  Ако сакаш јаболче, затоа си постои бубрегче..
   
  Последна промена: 11 ноември 2019
 25. Mr Bean ^.-

  Mr Bean ^.-
  Intern

  62
  25
  2 oктомври 2017
  Машко
  Ќе има ли на Редми Ноте 5 МИУИ 11?
   

Сподели

Вчитување...