• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mеханички тастатури

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,131
4,388
SK
Анкетава е целосно невалидна ако се вклучени такви корисници со само една тастатура (механичка) во животот... Општо познат факт е дека најголемиот дел корисници почнуваат со кафеави чери, ваљда пошто на хартија/опис добро изгледаат - тактилност без бука.


И потоа скоро сите менуваат, пошто тактилноста ја нема.
 

kikomir

Gaining Experience
30 јуни 2015
62
68
Анкетава е целосно невалидна ако се вклучени такви корисници со само една тастатура (механичка) во животот... Општо познат факт е дека најголемиот дел корисници почнуваат со кафеави чери, ваљда пошто на хартија/опис добро изгледаат - тактилност без бука.


И потоа скоро сите менуваат, пошто тактилноста ја нема.
Големите брендови (Corsair, Cooler Master, Asus, Steelseries...) нудат скоро исклучиво Cherry и очекувано држат огромен процент од пазарот, ретки се "будалите" што склопуваат custom тастатури. Статистиката не е далеку од реалноста.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,131
4,388
SK
Статистиката не е далеку од реалноста.
Несомнено... Но мене поентата ми беше дека нема поента да прашуваш за сомелиерско мислење човек што во животот пиел само едно пиво. :)

Анкетата нели е „кој ви е омилен свич“. Каква релевантност има истата ако е базирана на одговори од некои што користеле само еден свич?
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,015
461
delicon.mk
Несомнено... Но мене поентата ми беше дека нема поента да прашуваш за сомелиерско мислење човек што во животот пиел само едно пиво. :)

Анкетата нели е „кој ви е омилен свич“. Каква релевантност има истата ако е базирана на одговори од некои што користеле само еден свич?
Тргни ги Cherry MX од листата и имаш пореална листа.
Сите останати не доаѓаат по дефолт со тастатури.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,015
461
delicon.mk
IMG_3957.jpg

Конечно стигнаа денес после месец ипол. :geek:
Поминав доста време подмачкувајќи ги, но се исплатеше етпен. Има огромна разлика.
Мислев дека нема да ми легнат после линеарните гатерон ред, ама си спијат.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,223
1,221
Скопје
Познато му е на некој чудово .


Sent from Poco X3 NFC using Tapatalk
према моделот не ти е за на темава :) вика дека сe rubber dome switches.. не механички.. ѕирна под некое капаче? супер состојба према сликите ретро вајб
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
683
802
orgrimar
Од старите само ибм модел м и тоа да биде оригинална вреди, околу 1985 најдобрите, строго за куцање гејмање на овие е невозможно може да се заврши со тешки повреди 1618172024979.png
 

Ate97

Gaining Experience
29 април 2017
58
160
Скопје
20210417_210103.jpg

И јас се решив да поминам на нешто подобро, старата тастатура со outemu blues почна на живци да ми иде :).
Па после малку research на нет и читање на темава одлучив да ја земам Keychron К6 од Али. Тастатурава ме кошташе 85 евра + 25 евра shipping. Со сите додатоци ја земав (rbg, aluminium sides i hotswapable со Gateron browns). Исто така од Али си земав и пбт капачиња копија на метрополис сетот за 35 евра како и лубрикант krytox g205g0. Сите стигнаа заедно за 35 дена.
Направив foam mod, ги лубрицирав свичевите и стабилизаторите и им ги исеков ножињата. После 6-7 саата средување на тастатурата добив тастатурче кое ми е стварно уживанција.
 

SpiritBond

On your way to fame
21 август 2015
362
787
Aerodrom
Погледнете го атачментот 99894

И јас се решив да поминам на нешто подобро, старата тастатура со outemu blues почна на живци да ми иде :).
Па после малку research на нет и читање на темава одлучив да ја земам Keychron К6 од Али. Тастатурава ме кошташе 85 евра + 25 евра shipping. Со сите додатоци ја земав (rbg, aluminium sides i hotswapable со Gateron browns). Исто така од Али си земав и пбт капачиња копија на метрополис сетот за 35 евра како и лубрикант krytox g205g0. Сите стигнаа заедно за 35 дена.
Направив foam mod, ги лубрицирав свичевите и стабилизаторите и им ги исеков ножињата. После 6-7 саата средување на тастатурата добив тастатурче кое ми е стварно уживанција.
Топ испаднало со здравје да си куцаш, пушти линкче од сетот ако не ти е тешко.
 

Ate97

Gaining Experience
29 април 2017
58
160
Скопје
Топ испаднало со здравје да си куцаш, пушти линкче од сетот ако не ти е тешко.

Повели.

Прв пат користам пбт капачиња и немам многу забелешки. Warping на капачињата нема многу, и двата спејса се рамни не се клатат кога ке ги ставам на маса e само принтингот малце на капачињата со кругчиња е утнат т.е не се подрамнети ако ги ставиш едно до друго и на j и k копчињата кај цртичката има малце bleed на сина боја.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,758
1,776
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
Нарачувал некој од KPrepublic?

Се мислам помеѓу MKB87 (bluetooth) и BM80, делуваат ептен добро за парите за комплетен кит. Case-от секако би го променил во иднина за алуминиумски.

Се мислев исто и за GMMK Pro ама малце ме предомислува фактот што PCB го направиле да е со south-oriented свичеви, да не речам „наопаку“ и LED диодата е доле, што би изгледало многу полошо за осветлување на знаци/букви на копчиња.
 

kikomir

Gaining Experience
30 јуни 2015
62
68
Нарачувал некој од KPrepublic?

Се мислам помеѓу MKB87 (bluetooth) и BM80, делуваат ептен добро за парите за комплетен кит. Case-от секако би го променил во иднина за алуминиумски.

Се мислев исто и за GMMK Pro ама малце ме предомислува фактот што PCB го направиле да е со south-oriented свичеви, да не речам „наопаку“ и LED диодата е доле, што би изгледало многу полошо за осветлување на знаци/букви на копчиња.
Јас имам нарачувано од KPRepublic и сум задоволен. Знаат некогаш само да се спори, имај трпение. И не нарачувај од нивниот вебсајт туку од нивната продавница на Aliexpress, така ја имаш заштитата на Aliexpress на твоја страна за секој случај.
Иначе, south oriented е правилната насока на свичовите, така се дизајнирани од Cherry. Ако сакаш LED диодата да е горе тогаш се наопаку. Јас би избегнал наопаку ориентирани свичеви (north) бидејќи најдобрите капачиња (keycaps) се во Cherry профил и истите имаат проблем кога свичевите се наопаку (north facing), поради ниската висина на капачињата истите удираат во свичевите.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,758
1,776
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
Јас имам нарачувано од KPRepublic и сум задоволен. Знаат некогаш само да се спори, имај трпение. И не нарачувај од нивниот вебсајт туку од нивната продавница на Aliexpress, така ја имаш заштитата на Aliexpress на твоја страна за секој случај.
Иначе, south oriented е правилната насока на свичовите, така се дизајнирани од Cherry. Ако сакаш LED диодата да е горе тогаш се наопаку. Јас би избегнал наопаку ориентирани свичеви (north) бидејќи најдобрите капачиња (keycaps) се во Cherry профил и истите имаат проблем кога свичевите се наопаку (north facing), поради ниската висина на капачињата истите удираат во свичевите.
Тоа со капачињата и јас го знам теоретски ама практично не сум имал ни сличен проблем. А ова со LED што е доле ептен ми делува непрактично (не сум имал таква до сега). Али па ми дава надеж дека овие капачиња конечно ќе можам да ги користам ко што треба <3

1618836350619.png
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,758
1,776
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
Барам некоја hot-swap RGB south faced тастатура, 75-80%, некоја препорака?

Сега за сега ја најдов само оваа Everglide SK87 која во исто време е и Bluetooth Mechanical.
 

SpiritBond

On your way to fame
21 август 2015
362
787
Aerodrom
Барам некоја hot-swap RGB south faced тастатура, 75-80%, некоја препорака?

Сега за сега ја најдов само оваа Everglide SK87 која во исто време е и Bluetooth Mechanical.
Ја има и на други сајтови оваа мислам, и на али ја има исто така.
 

Jose_mkd

Intern
19 април 2021
1
1
Здраво на сите,

Тазе сум во светов на механичкиве тастатури и како почетник си земав Redragon k556 со кафеави свичови. Прилично сум задоволен како за почеток, но приметив дека спејсот почна чудно да ми звучи малку има тап звук. Како што успеав да анализирам, приметив дека е до стабилизаторот.

Дали некој има некоја идеа како може да се корегира овој звук?
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,223
1,221
Скопје
Здраво на сите,

Тазе сум во светов на механичкиве тастатури и како почетник си земав Redragon k556 со кафеави свичови. Прилично сум задоволен како за почеток, но приметив дека спејсот почна чудно да ми звучи малку има тап звук. Како што успеав да анализирам, приметив дека е до стабилизаторот.

Дали некој има некоја идеа како може да се корегира овој звук?
најлесно за старт .. парче изолир или heatshrink на краевите на жиците од стабилизаторот ил ко на видеово сунгерче нешто ..
View: https://www.youtube.com/watch?v=Q7gRnpe7oyw
.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,758
1,776
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,797
Мислења
850,595
Членови
29,481
Најнов член
Hekri
На врв Дно