• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mеханички тастатури

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,433
SK
Кои тивок но истовремено тактилен свич би го препорачале. Ги гледав boba u4t али тие се исто гласни ко clicky swich.
Jaс на времето се интересирав за вакво нешто - за да се откажам од концептот откако прочитав што можев да најдам од искуства.

За жал тактилноста е директно поврзана со гласност. Веројатно прва идеја што ќе ти дојде ќе бидат кафеавите (на Чери, или други), само тие имаат мала тактилност и осетот е повеќе како нешто подзаглавено во линеарен свич. Поблиску до тоа што го сакаш се BOX Burnt Orange од kailh, еве ти како звучат во работа (за втората тастатура во видеото зборувам, првата е со клики бокс нејви).
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,249
2,838
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Предлог за switch.
До сега сум користел outemu blue, прв механички свич, не беше лош дур не пробав друг.
Моментално сум на Kailh white, многу ми се свиѓаат. но тестатурата може да се користи околу други луѓе па би сакал нешто потивко.
Кои тивок но истовремено тактилен свич би го препорачале. Ги гледав boba u4t али тие се исто гласни ко clicky swich.
Kailh Box Silent Brown.
Ама нема никогаш да ја добиеш тактилноста на box whites. Ни со боба, ни со коала, ни со холи пандас.
Така да, фокусирај се или на тивко или на тактилно. Box Silent Brown ти е jack of all trades, master of none. Има дампери за да се стиши и има доволно добра тактилност - слично на box royals. Има и пре-травел, што тебе како некој што работи со kail box whites, би му било познато.

Друго, звукот не е само од свичовите. Ако U4T ти извадиле звук гласен како клики свич, не е до свичевите, и нема да најдеш нешто значително потивко :)
 

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1,185
1,497
Скопје
Да појаснам: четири години користев MX Brown, малку се bumpy ама супер ме служеа, посебно за програмирање. Веќе некое време размислувам да сменам на линерани свичеви, и тргнав во потрага по продавнициве.
Иако не ги сакам Razer, Huntsman-от дава добар прв впечаток, дефинитивно подобра изработка од BlackWidow и сличните на неа. Glorious ми делуваа некако ефтино на допир, но дечките од Анхоч се цареви, ми дозволија да ги вклучам и да ги истестирам. Сепак не ми легна на рака, и затоа дојдов до заклучокот што го пишав погоре. Но, да повторам: тоа е мој субјективен впечаток, со ништо не го оспорувам нивниот квалитет ниту вашите искуства со истата.

Денес отидов до Нексио да ја видам Ducky-то. И веднаш си најде нов дом...:)

Погледнете го атачментот 100558
Со кои свичеви ти е Ducky-то? Инаку според мене, ако сакаш линеарни свичеви добри за сé, Cherry MX Black е врвот. Јас земав Ducky One 2 SF со црни, подобра тастатура overall не сум имал до сега, а сум имал многу :)

Инаку за Glorious прашав бидејќи немам до сега видено во живо, онлајн доста ја фалат тастатурата па ме интересираше што конкретно не ти направило кејф.

Исто, за Разер-от, колку што сум запознаен, Huntsman-от им е онаква серија што ја правеа со фидбек од заедницата и затоа изгледа 'нормално' со обичен долен ред за разлика од другите нивни тастатури (освен фул сајз верзијата). Единствено не сум им ги пробал модерниве свичови што ги нудаѕ, ама ако не се лажам компатибилни се со Cherry keycaps, што е добро.
 
Последна промена:

DAoliHVAR

Gaining Experience
18 јуни 2015
114
74
DAoliHVAR's setup  
Processor & Cooler
i5 4460
Motherboard
asrock b85m pro
Storage
samsung evo 120 gb, 1 tb HDD
PSU
corsair cx550m
RAM
8 gig
Video card
r9 270
Case
deepcool tesseract
OS
windows 10
Kailh Box Silent Brown.
Ама нема никогаш да ја добиеш тактилноста на box whites. Ни со боба, ни со коала, ни со холи пандас.
Така да, фокусирај се или на тивко или на тактилно. Box Silent Brown ти е jack of all trades, master of none. Има дампери за да се стиши и има доволно добра тактилност - слично на box royals. Има и пре-травел, што тебе како некој што работи со kail box whites, би му било познато.

Друго, звукот не е само од свичовите. Ако U4T ти извадиле звук гласен како клики свич, не е до свичевите, и нема да најдеш нешто значително потивко :)
Фала за предлозите. u4t сум ги немал во живо, само гледав на youtube, и не ми се чинеа воопшто тивки. Ако имаш ти искуство, како се споредуваат со box white ?
Од Box royals имам еден switch не е лош, ме поцеќа на мембранска свич, ако има вопшто тоа смисла.
Моментално ми се во Short list:
kailh box silent brown
boba u4t
или ако занемарам тивкост ( пошто можно е никад да не се вратам во канцеларија ) да си зеам box navy или jades
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,249
2,838
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Фала за предлозите. u4t сум ги немал во живо, само гледав на youtube, и не ми се чинеа воопшто тивки. Ако имаш ти искуство, како се споредуваат со box white ?
Од Box royals имам еден switch не е лош, ме поцеќа на мембранска свич, ако има вопшто тоа смисла.
Моментално ми се во Short list:
kailh box silent brown
boba u4t
или ако занемарам тивкост ( пошто можно е никад да не се вратам во канцеларија ) да си зеам box navy или jades
Јас сум малце пристрасен кон whites. За мене се најдобриот MX свич моментално. И мене ако ме прашаш, не би идел на ништо друго. Кликбарот на kailh box клики свичевите е најдоброто нешто што се случило на mx стил свичовите во историјата на MX и е компарабилен по филинг со најдобрите тактилци и клики свичеви на сите времиња. Другото е се варијација на тема боранија.
Јас лично во транспорт имам box pinks што се со кликбар малце подебел од whites и малце потенок од jades, би требало да се таман. Navy се тешки и многу бучни.
Jades се побучни од whites.
Имам и silent box browns нарачано за да правам една silent, онака фор шитс.
Пристрасен сум и општо кон BOX свичевите на каилуа пошто се set it and forget it. Нема потреба од подмачкување, и крепат влакна, вода, солило, сокови, кафе, срања, you name it.

Ако ти се сфиѓаат тактилци како zealios, pandas и слично, види ги и durock koala. Помазни се од box silent browns ама не и потактилни.

Тоа што те потсеќаат на мембрански свичеви ројалсот е by design. Rubber dome тастатурите се тактилни, и тактилните свичеви пробуваат да ги емулираат нив.
 

DAoliHVAR

Gaining Experience
18 јуни 2015
114
74
DAoliHVAR's setup  
Processor & Cooler
i5 4460
Motherboard
asrock b85m pro
Storage
samsung evo 120 gb, 1 tb HDD
PSU
corsair cx550m
RAM
8 gig
Video card
r9 270
Case
deepcool tesseract
OS
windows 10
Јас сум малце пристрасен кон whites. За мене се најдобриот MX свич моментално. И мене ако ме прашаш, не би идел на ништо друго. Кликбарот на kailh box клики свичевите е најдоброто нешто што се случило на mx стил свичовите во историјата на MX и е компарабилен по филинг со најдобрите тактилци и клики свичеви на сите времиња. Другото е се варијација на тема боранија.
Јас лично во транспорт имам box pinks што се со кликбар малце подебел од whites и малце потенок од jades, би требало да се таман. Navy се тешки и многу бучни.
Jades се побучни од whites.
Имам и silent box browns нарачано за да правам една silent, онака фор шитс.
Пристрасен сум и општо кон BOX свичевите на каилуа пошто се set it and forget it. Нема потреба од подмачкување, и крепат влакна, вода, солило, сокови, кафе, срања, you name it.

Ако ти се сфиѓаат тактилци како zealios, pandas и слично, види ги и durock koala. Помазни се од box silent browns ама не и потактилни.

Тоа што те потсеќаат на мембрански свичеви ројалсот е by design. Rubber dome тастатурите се тактилни, и тактилните свичеви пробуваат да ги емулираат нив.
веројатно ќе идам со box silent browns, zealios , pandas само сум слушнал, и гледам дека се тешки за наоѓање и скапи. евентуално овие новиве glorious pandas aли немаат до македонија достава.
Можеби друга дискусија е кој (и дали воопшто има) clicky switch би бил доволно тивок за работа во канцеларија.
Обичниве rubber dome тестатури исто знаат да се гласни , посебно кога луѓе куцаат агресивно
 
Последна промена:

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,249
2,838
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
веројатно ќе идам со box silent browns, zealios , pandas само сум слушнал, и гледам дека се тешки за наоѓање и скапи. евентуално овие новиве glorious pandas aли немаат до македонија достава.
На глориус пандас мислев. Ги има на али мислам, ако не таму, на candykeys, keygem.store и сл.
Холи пандас тешко ќе најдеш.
 

100JKO

Gaining Experience
27 јуни 2018
76
212
Скопје
Со кои свичеви ти е Ducky-то? Инаку според мене, ако сакаш линеарни свичеви добри за сé, Cherry MX Black е врвот. Јас земав Ducky One 2 SF со црни, подобра тастатура overall не сум имал до сега, а сум имал многу :)

Инаку за Glorious прашав бидејќи немам до сега видено во живо, онлајн доста ја фалат тастатурата па ме интересираше што конкретно не ти направило кејф.

Исто, за Разер-от, колку што сум запознаен, Huntsman-от им е онаква серија што ја правеа со фидбек од заедницата и затоа изгледа 'нормално' со обичен долен ред за разлика од другите нивни тастатури (освен фул сајз верзијата). Единствено не сум им ги пробал модерниве свичови што ги нудаѕ, ама ако не се лажам компатибилни се со Cherry keycaps, што е добро.
Ја земав Ducky One 2 Mini со Cherry MX Silver switches. За мене барем до сега овие се најдобрите свичеви. Многу се потивки во споредба со претходните Cherry MX Brown што ги имав (преку затворена врата и преку ѕидови може од дневна да се слушне), имаат одличен feeling и дефинитивно побрзи (1.2mm pre travel мислам имаат) што за мене е еден голем плус.
 
Последна промена:

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1,185
1,497
Скопје
Ја земав Ducky One 2 Mini со Cherry MX Silver switches. За мене барем до сега овие се најдобрите свичеви. Многу се потивки во споредба со претходните Cherry MX Brown што ги имав (преку затворена врата и преку ѕидови може од дневна да се слушне), имаат одличен feeling и дефинитивно побрзи (1.2mm pre travel мислам имаат) што за мене е еден голем плус.
Јас со брзи свичови како Silver или Red правам многу печатни грешки и затоа црниве со голем отпор ми се најпогодени.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,605
8,957
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Оф леле 3 минути гледам слики на нет што се тоа пудинг капс си мислав во глава меки ли се како гумени бомбони или што ли е. Тоа да ти личеле на пудинг хаха.

Кој ли ги нарече така.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,433
SK
Oчобол капс, така јас ги викам. ;)
Премногу светлост пропуштаат, тастатурите со нив се како сијалици. А интензитетот ако се регулира на помалку, тогаш легендите на ознаките не се читливи... Но дефинитивно изгледаат импресивно (од далеку и на фотографии). :p
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,024
472
delicon.mk
Фала за предлозите. u4t сум ги немал во живо, само гледав на youtube, и не ми се чинеа воопшто тивки. Ако имаш ти искуство, како се споредуваат со box white ?
Од Box royals имам еден switch не е лош, ме поцеќа на мембранска свич, ако има вопшто тоа смисла.
Моментално ми се во Short list:
kailh box silent brown
boba u4t
или ако занемарам тивкост ( пошто можно е никад да не се вратам во канцеларија ) да си зеам box navy или jades
А зошто не Boba U4 ако сакаш да се тивки?
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,249
2,838
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

hpetrovski

Gaining Experience
22 октомври 2018
114
311
Скопје
www.instagram.com

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,249
2,838
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Тазе секси тофуче

- DZ65RGB ver2 Hotswap PCB
- Алуминиумски plate
- Tofu65 Purple Алуминиумско куќиште со бронзен тег
- Kailh BOX Pink свичеви
- Durock стабилизатори

Капачињата се Hami Melon, ама се чекаат Domikeys SA Gas attack за комплетирање.
Таа позади е слична, само не е hotswap, е со kailh box whites.

Тотал: 21.000 денари со вклучена достава и царина.

IMG_20210515_143334.jpg IMG_20210515_143436.jpg IMG_20210515_143524.jpg IMG_20210515_151929.jpg IMG_20210515_152418.jpg IMG_20210515_153733.jpg IMG_20210517_132656.jpg IMG_20210517_132701.jpg IMG_20210517_135236.jpg IMG_20210517_135240.jpg
 

Атачменти

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1,185
1,497
Скопје
Bit the bullet, нарачав GMMK Pro

Сега барам свичови, ќе експериментирам и нема да нарачам Cherry, наводно грев било да ставиш Cherry :) Од тоа што видов до сега, ми фаќаат око Gateron Inked (Silent) Black 2mm/4mm activation со 60/70g force. Дали некој ги користел и како е задоволен?

Или дајте препорака за други линеарни свичови со поголем force, барам само да се мазни, не можам да поднесам гребење.
 

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
115
189
Сакам да ги променам свичовите да експериментирам на Redragon K552RGB-1. Какви свичови да барам на алиекспрес?
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
290
186
Skopje
Сакам да ги променам свичовите да експериментирам на Redragon K552RGB-1. Какви свичови да барам на алиекспрес?
Outemu - црни црвени плави кафеави пасуваат без проблем ...Наводно со сила и други може ама нозете треба да се прилагодуваат - стискаат - штознам...
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,657
2,886
Да ја подбоцнам темава малку. Тазе склопена денес после година дена од најавата.

RAMA WORKS KARA
Kailh Box Royals
Durock v2 stabs (205g0, silencing foam)
KBDFans NP Simple keycaps

И фали уште еден бел кабел, ќе биде за брзо се надевам.


20210526_124305.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,975
Мислења
854,070
Членови
29,622
Најнов член
eyeris
На врв Дно