• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mеханички тастатури

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,769
1,781
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro

Nightwalker

Gaining Experience
18 ноември 2007
144
167
Nightwalker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-10700KF & be quiet! Shadow Rock 3
Motherboard
MSI B460M MORTAR
Storage
Kingston A400 Series 240GB & 1TB Western Digital SATA3 64MB Caviar Blue
PSU
Gigabyte P650B
RAM
XPG GAMMIX D10 DDR4 (2x8GB) @ 3000
Video card
GIGABYTE RTX 3060 Ti Gaming OC 8G
Case
Genesis Irid 503 ARGB
Mouse
Glorious Model O
Keyboard
Glorious GMMK PRO
Audio
Onboard
Monitor
BenQ GL2580
OS
Windows 10 Pro x64
GMMK PRO со lubed Glorious Panda switches, GPBT keycaps, Glorious Nebula cable и wooden wrist rest - Onyx.
Естетски неодолива, изненадувачки тешка, со убав аудио-фидбек.... но сепак ми недостасува Numpad-от. :)
1619564024454.png
 
Последна промена:

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,262
2,874
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
GMMK PRO со lubed Glorious Panda switches, GPBT keycaps, Glorious Nebula cable и wooden wrist rest - Onyx.
Естетски неодолива, изненадувачки тешка, со убав аудио-фидбек.... но сепак ми недостасува Numpad-от. :)
Погледнете го атачментот 100358
Решен проблем :)

Бтњ, тастатурчево кине.
 

GreenVlach

Intern
11 мај 2020
83
35
Скопје

дечки мала помош мислење за тастатурава, искуства ја користел некој ?
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
305
199
Skopje

дечки мала помош мислење за тастатурава, искуства ја користел некој ?
Јас прво сакав ваква да купам ама купив Mеханички тастатури

Инаку сличности немаат ама бев и ја видов оваа Вишну - кафеави механички , пластика ...Не изледа воопшто лошо. Твој избор е. Јас одбрав оптички блу (малку штракаат повеќе ) ама поентата е што многу малку работи можат да се расипат овде и нема double keypress - и можеш да ги модификуваш исто како и другите свичеви (само што овие свичеви се празни - без бакарни контакти)
 

DAoliHVAR

Gaining Experience
18 јуни 2015
114
74
DAoliHVAR's setup  
Processor & Cooler
i5 4460
Motherboard
asrock b85m pro
Storage
samsung evo 120 gb, 1 tb HDD
PSU
corsair cx550m
RAM
8 gig
Video card
r9 270
Case
deepcool tesseract
OS
windows 10
Некој да не знае во македонија ( скопје ), Кои се опциите за 3д принтање.
Конкретно ми треба да испринтам Dactyl manuform
Ми кажаа за Future inovative 3d, и им пратив на нив порака, дали можат и колку би било, но ако имате други за препорака не би било лошо.
Тестатурата треба да има ергономични придобивки, но нај искрено сакам да ја направам ради што би било интересно.
 

GreenVlach

Intern
11 мај 2020
83
35
Скопје
Дечки мала помош сакам да ставам pudding keycaps треба нешто посебно да барам како модели, има негде низ мкд или треба да барам по интернет некој предлог
*Конкретно се работи за
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
305
199
Skopje
Дечки мала помош сакам да ставам pudding keycaps треба нешто посебно да барам како модели, има негде низ мкд или треба да барам по интернет некој предлог
*Конкретно се работи за
Си купи? Создравје да си се служиш. Иначе пудинг кикепс во Нексио барај ...
Поздрав..
 

GreenVlach

Intern
11 мај 2020
83
35
Скопје
Си купи? Создравје да си се служиш. Иначе пудинг кикепс во Нексио барај ...
Поздрав..
да да земав се одлучив за оваа дека оваа е TKL (tenkeyless)
прв пат користам механичка и топ е (не знам мене воопшто не ми сметаат плавите switch-еви)
им пишав на Нексио и чекам одговор дека ради празнициве не работат и си викам чек успат да прашам да не има и на други места
 

100JKO

Gaining Experience
27 јуни 2018
76
212
Скопје
Здраво дечки, ако може мала помош во однос на избор на механичка тастатура. Се одлучив за mini (60%) тастатура и од тоа што гледам кај нас има неколку модели но се мислам помеѓу Razer Huntsman Mini (ја има во Анхоч) и Ducky One 2 Mini (ја има во Нексио). Главна намена за тастатурата е гејминг/куцање код. Ваше мислење?
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,365
3,571
Битола
да да земав се одлучив за оваа дека оваа е TKL (tenkeyless)
прв пат користам механичка и топ е (не знам мене воопшто не ми сметаат плавите switch-еви)
им пишав на Нексио и чекам одговор дека ради празнициве не работат и си викам чек успат да прашам да не има и на други места
Ко ќе добиеш одговор, пушти абер. И мене не ми се чека 3 месеци од АлиЕспрес за pudding keycaps.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,143
12,721
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Здраво дечки, ако може мала помош во однос на избор на механичка тастатура. Се одлучив за mini (60%) тастатура и од тоа што гледам кај нас има неколку модели но се мислам помеѓу Razer Huntsman Mini (ја има во Анхоч) и Ducky One 2 Mini (ја има во Нексио). Главна намена за тастатурата е гејминг/куцање код. Ваше мислење?
Сигурен си дека сакаш без навигациски дугмиќи (left, right, up, down)? Ја имам Даки и е одлична, цврста е, убаво склопена, скроз е премиум филингот.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,262
2,874
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Здраво дечки, ако може мала помош во однос на избор на механичка тастатура. Се одлучив за mini (60%) тастатура и од тоа што гледам кај нас има неколку модели но се мислам помеѓу Razer Huntsman Mini (ја има во Анхоч) и Ducky One 2 Mini (ја има во Нексио). Главна намена за тастатурата е гејминг/куцање код. Ваше мислење?
Од овие две, Даки.
 

100JKO

Gaining Experience
27 јуни 2018
76
212
Скопје
Сигурен си дека сакаш без навигациски дугмиќи (left, right, up, down)? Ја имам Даки и е одлична, цврста е, убаво склопена, скроз е премиум филингот.
Се мислев за SF верзијата, ама ако го земам во обѕир мојот OCD мислам дека не би издржал со тоа едно празно место кај стрелките. А покрај тоа, тие дугмиња ретко ги користам, ако направам грешка обично бришам и пак пишувам.

Од овие две, Даки.
А покрај овие две имаш некој друг предлог за 60% тастатура?
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
690
813
orgrimar
[QUOTE="А покрај овие две имаш некој друг предлог за 60% тастатура?
[/QUOTE]
Имам SК64 и Sк61 исто имам и даки и рејзер и ЦМ и уште 5 -6 други. Убедливо без конкуренција за мене се сите оптички со гатерон свичеви, црвени или жути кои мислам и дека се едни од најбрзите за гејмање воопшто направени.
 

100JKO

Gaining Experience
27 јуни 2018
76
212
Скопје
Anhoch PC Market Online - Keyboard Glorious Modular Mechanical RGB Compact

Можеш во Капитол да ја пробаш на лице место.

Sent from my M2007J17G using Tapatalk
Бев во Anhoch Premium и пробав од Glorious модуларна тастатура, искрено, за тие пари има многу други тастатури (дури и поефтини некои) што се многу подобри (барем според мое мислење).
 

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1,185
1,497
Скопје
Бев во Anhoch Premium и пробав од Glorious модуларна тастатура, искрено, за тие пари има многу други тастатури (дури и поефтини некои) што се многу подобри (барем според мое мислење).
Подобри во што?
 

100JKO

Gaining Experience
27 јуни 2018
76
212
Скопје
Да појаснам: четири години користев MX Brown, малку се bumpy ама супер ме служеа, посебно за програмирање. Веќе некое време размислувам да сменам на линерани свичеви, и тргнав во потрага по продавнициве.
Иако не ги сакам Razer, Huntsman-от дава добар прв впечаток, дефинитивно подобра изработка од BlackWidow и сличните на неа. Glorious ми делуваа некако ефтино на допир, но дечките од Анхоч се цареви, ми дозволија да ги вклучам и да ги истестирам. Сепак не ми легна на рака, и затоа дојдов до заклучокот што го пишав погоре. Но, да повторам: тоа е мој субјективен впечаток, со ништо не го оспорувам нивниот квалитет ниту вашите искуства со истата.

Денес отидов до Нексио да ја видам Ducky-то. И веднаш си најде нов дом...:)

даки.jpg
 

DAoliHVAR

Gaining Experience
18 јуни 2015
114
74
DAoliHVAR's setup  
Processor & Cooler
i5 4460
Motherboard
asrock b85m pro
Storage
samsung evo 120 gb, 1 tb HDD
PSU
corsair cx550m
RAM
8 gig
Video card
r9 270
Case
deepcool tesseract
OS
windows 10
Предлог за switch.
До сега сум користел outemu blue, прв механички свич, не беше лош дур не пробав друг.
Моментално сум на Kailh white, многу ми се свиѓаат. но тестатурата може да се користи околу други луѓе па би сакал нешто потивко.
Кои тивок но истовремено тактилен свич би го препорачале. Ги гледав boba u4t али тие се исто гласни ко clicky swich.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,882
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно