1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Компресори за чистење на компјутер

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од The Geek Boy, 2 Декември 2019.

 1. smole

  smole
  Unstoppable

  3,073
  3,539
  18 Април 2007
  Еднаш @Astro и @borcep ако не грешам со такво куферче дуваа компјутери ама брзо се трошеше воздухот па воведовме 50L компресор.

  Јас компресор и додатоци имам, ама не сум стигнал да ги отворам и да си поиграм :S


  [​IMG][​IMG]
   
  На krashot, FLEGMA, gOJDO и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. CBB_6

  CBB_6
  Gaining Experience

  133
  490
  9 Декември 2016
  Машко
  Деее бре, ти цело Лидл си го кренал..
   
  На krashot, artweb, Krkac и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,590
  3,589
  12 Јануари 2016
  Машко
  Мене летово ми се десија BSOD-ови после дување РС. Се утепав од губење време со тестирање компоненти, преинсталација на OS (повеќе на број). Дури и друг Xeon сменив. На крај ми текна дека на секое ресетирање CMOS (школски, со вадење батерија, стискање power копче за да се испразнат кондензаторите во напојувањето, па после спајање clear CMOS џампер) - дека по инерција прва работа после ресетирање CMOS вчитувам BIOS profile... Doh!

  Биос профајлот се коруптирал од статички електрицитет. o_O
   
  DelphiUser, masterwu, Astro и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  604
  620
  15 Септември 2012
  Машко
  Ете, тоа е тоа. Ниту да се мачиш да го тегнеш во двор, ниту вода да му пушташ, ниту да го подмачкуваш, нити свеќици, карики. Остај ги овие што се заебале и купиле компресор, па сакаат со тебе да си ја намалат маката. Ем башка ова додатоците што се сликани во претходните пораки ич не зафаќаат простор.
  Ем башка 1500 денари е четири пати поевтино од 6000, а за волумен колку зафаќа по дома - да не ти зборам... (неможеш да го зипуваш и да го ставиш во фајлови и директориуми). Ама ти си паметен и ќе си ги ставиш информациите на вага и ќе си одлучиш по сопствена воља.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Astro

  Astro
  Guru

  6,254
  8,652
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Каде има таква пумпа брат?
   
 6. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  604
  620
  15 Септември 2012
  Машко
  Ги има на разни места, ама во зимски период ги исклучуваат компресорите за да не им замрзнат резервоарите... оти ги мрзи да испуштаат од тоа водата...
   
 7. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  630
  258
  9 Август 2018
  Машко
  Размислував, и најверојатно со ова ќе одам.
  Едно што е поевтино, туку и е по практично и полесно.
  Е сега нормално, нема во соба да го чистам. Бидејки живеам во стан, или у влез, или на паркинг, друго место нема.
  Од кога го видов ова, одма заеби компресори.
  Сега за сега нема да ми треба, но за понатаму ќе гледам да си земам компресорче.
  Иначе, немам нешто којзнае што прашина, туку ми беше да зачистам, и да престане да не ми бучи така.

  Него, овакви само таму имаат или има и во Бриколаж и Меркур??
   
 8. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,259
  300
  1 Мај 2008
  Знам за една бензинска што има таков компресор (со рачка), во Ново Село, таа новата бензинска што е на долгата, права улица, што има КАМ маркет позади неа.

  Ама да знаете издувува вода по малку, после некоја минута работа престанува да дува вода.

  Чистете си ги компјутерите на ваш ризик таму. Јас таму понекогаш чистам електричен алат од прашина, ама компјутер никогаш не сум чистел.
   
 9. Peceto

  Peceto
  Gaining Experience

  62
  65
  24 Јули 2012
  Машко
  За домашна потреба па и за на работа за издувување ова ми е решението:

  [​IMG]


  Gross weight 7.5000
  Max. pressure 8.0 bar
  IP Class IP 20
  Power input 1.100W
  No load speed 3.550/min
  Mains voltage 230V~
  Frequency 50Hz
  Includes Tyre inflator with manometer - Blow gun nozzle - 3 Adapters

  Земено од:
  КОМПРЕСОР 8 БАР FERM - CRM1049 - Баумаркет
  Барав уште еден ама немаа на лагер. Немам проверено година дена дали имаат донесено.
   
  На itstheigyg му/ѝ се допаѓа ова.
 10. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  542
  664
  21 ноември 2010
  Машко
 11. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,981
  4,217
  28 oктомври 2008
  Тоа е дувалка за лисја:D
   
 12. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  542
  664
  21 ноември 2010
  Машко
  Нема гајле, ќе го напунам со лисја компјутерот чисто да ја збунам дувалката да почне да работи, па узпат и прашината ќе ја издува :)
   
  На Avid, smole, The Geek Boy и уште 2 други им се допаѓа ова.
 13. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,816
  1,654
  22 oктомври 2012
  Машко
  Не ве разбирам, сто пати се спомна дека дувалките прават електрицитет, и не треба да се користат, а вие упорно тоа па тоа, али ок, вие си знаете, големи сте...
   
  На gOJDO, flashgordon007, Маша и уште 2 други им се допаѓа ова.
 14. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  542
  664
  21 ноември 2010
  Машко
  Да не претерам едно 15 години Rainbow правосмукалка со издув користам и не сум имал проблем. Мука ми е више да ја склапам па ми се виде како добра алтернатива.
  Може не сум прочитал убаво, ова со електрицитетот се однесува чисто на овие дувалкиве за лисја ?
   
  На toplel и artweb им се допаѓа ова.
 15. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,389
  3,714
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  300 Mining rigovi i 1800 karti imam izduvano so ovoa. Bar dosea ne riknalo od nejze nesto.
   
 16. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,464
  12,641
  2 Август 2012
  Машко
  Со пумпа за душеци?
   
 17. BESKO

  BESKO
  Gaining Experience

  183
  238
  9 Јуни 2015
  Машко
  Дечки ако на некој му треба таков Дувач исто како на @Pane24 , слободно нека ме контактира ПП.

  INGCO 400W - 1000 Денари.
  INGCO 600W - 1640 Денари.
  INGCO 800W - 2400 Денари.

  Исто така има и со Батерија
  INGCO 20V - 4100 Денари.

  Сите се со Година дена Гаранција
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 18. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,059
  2,304
  19 Јули 2013
  Чекајте сега, еден прегорел две графички со пумпа, еден го заебал биосот со компресор, а други двајца цел живот користат правосмукалка без последици?!
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 19. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,246
  574
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Moже да го зезне PC-то со компресор ако не знае што прави, ништо чудно.
   
 20. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,410
  2,029
  12 Август 2009
  Машко
  не ми е јасно како со правосмукалка се ствра електрицитет а со дувлка не.
  ако е од струењето на воздухот, двете ќе имаат ист ефект.
  а да не зборам за кулерите во куќиште...
  30 години со правосмукалка.. ниту еден проблем до сега..
   
  На Astraion и moongose им се допаѓа ова.
 21. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,059
  2,304
  19 Јули 2013
  Ама не си гик затоа што не го чистиш компјутерот со компресор од 100+ евра.
   
  imperial, Astraion и на CBB_6 им се допаѓа ова.
 22. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,816
  1,654
  22 oктомври 2012
  Машко
  Да...
  @masterwu & @Lokvan: Со што ги чистевте компјутерите, кога ви се десиле зезанциите...?
   
 23. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,257
  1,545
  5 oктомври 2007
  Машко
  Колку притисок дава едрн ваков да речам 400ка на издув одприлика. @Pane24 да речав чисти ли запушен кулер без проблем као стандарден компресор.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 24. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,389
  3,714
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Ја имам истата , одлична е . Чисти и запушени кулери . Само да напоменам до сите :
  Кога Чистите со дувалката по вентилаторите низ пц откачете ги нивните жици од матична за да не ствараат повратна струја .
   
  На toshex и alkibijad01 им се допаѓа ова.
 25. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,816
  1,654
  22 oктомври 2012
  Машко
  Зошто нема цени на сајтот...? Не ме сфаќај погрешно, ништо лично, ама ми се гади од вакви безвезни сајтови без цени, не знам која ви е логиката, ама во денешно време да се јавувам за да прашам за цена, ми е крајно пореметена работа...
   
  FLEGMA, artweb и на Gucci им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...