Компресори за чистење на компјутер

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,124
458
Епаа, можеби има вакви теми веќе али ајде.
Неодамна компјутерот почна да ми прави чудни звуци при пуштање, а сумљам у предните вентилатори.
Последна пат кога го носев на сервис од кај што го земав ми рекоа никако со усисивач бидејки тоа создавало статички електрицитет. Така и најверојатно ми се сјебаа LED диодите на предните вентилатори (ми трепкаа).
Дали знаете овде каде има и каде може да се земе компресор, некој што не е тежок, компактен, да не прави никакви проблеми, за оваква намена?
Гледав јас ама се ми искачаат над 6 бона, и тоа такви професионални, со нафта и нетизнам што, но мене такви не ми требаат.
Доволно ми е у штеќер да го брцнам, ќе го отворам куќиштето и ќе го издувам убаво. Така најверојатно ќе се среди проблемот
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,035
11,485
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Прекрасно, фала многу за помошта :eek:
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,078
807
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Поголем дел од усивачите имаат од позади мал отвор каде можеш да го приклучиш цревото каде место да усисава ќе дува!
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,224
4,490
SK
Гледав јас ама се ми искачаат над 6 бона, и тоа такви професионални, со нафта и нетизнам што, но мене такви не ми требаат.
Доволно ми е у штеќер да го брцнам, ќе го отворам куќиштето и ќе го издувам убаво.
Почетна цена на компресори од евтина класа, на струја не на нафта, е толку - окулу 6 илјади денари. Компресор се наоѓа и за куп други работи, не само за дување прашина.

Друга опција, се оние апаратите за дување лисја по дворови. Ни тие сигурно не се под 4-5 илјади, а ограничени се само за дување лисја (и прашина од компјутери/итн).

Трето, има мали едни за пумпање гуми ама направени се за приклучување во кола и работат на 12 волти права струја... Не се скапи, ама пред да се израдуваш - влечат накај 30 ампери. Такво напојување не се наоѓа лесно.


Јас лично си купив компресор, окулу 6К од Електроелемент. Корисна направа, побарај на нет што се можеш да правиш со компресор.

едит: И пази со статички електрицитет, евентуално и со кондезирани капки вода од компресорот. Се чека барем пола час после внесување РС-то дома, а додека се дува најдобро е напојувањето да биде заземјено.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,356
16,442
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Поголем дел од усивачите имаат од позади мал отвор каде можеш да го приклучиш цревото каде место да усисава ќе дува!
Ефектот од правосмукалката е мачкина кашлица во однос на компресор.

Јас користам мал 20L компресор, не ми текнува што марка, некој германски со сув мотор(без уље) од 1.5HP(1.1kW) што дурка притисок до 10 бари(наместен е на 8 да се гаси). За повремена употреба мислам дека е одличен. За секојдневна експлоатација би препорачал посериозен компресор со поголем резервоар и помоќен мотор.
На времето го купив од хубо на понижење за околу 10К денари.
 

Alucard

Practice makes perfect
22 октомври 2012
1,964
1,873
Скопје

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,800
14,990
Колку ми притребува компресор тоа чудо едно.
На пример вчера чистев филтри на климата па да имаше компресор да штрцнам во тоа перката и горе каде што не збира правосмукалка..
Никад нема да затести.

А не "мамо што прави тато со пумпата за душеци?"
"ништо сине, го чисти компјутерот од прашина. Бетер од дете е"

Тажен е гиковскиот живот.
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,124
458
Вака сега.
Компресор оној за у кола имам, ама тоа нема да заврши работа. Зимав и адаптер за да го продужам ама тоа за друго беше.
Е сега, имам јас Samsung правосмукалка, што за среќа има таков отвор но реков дека ми беше кажано дека тоа создавало статички електрицитет.
Најверојатно ќе земам од тие големите компресори (од 6 бона), пошто ќе ми треба за у дуќан за чистење на печки, а таман и за компјутерот ќе го искористам.
@fuzzjaw убава работа тоа, ама тие не се трошат брзо??? А и плус ќе ми треба за повеќекратна употреба.
Евентуално ќе земам таков, од тие големите.
Значи само во Електроелемент имаат, или има и во бриколаж/меркур??? Имаат сајт?
@Lokvan последниот дел не ти го сватив. Какви капки од компресорот? Тој нели испушта компресиран воздух?
Како што знам, се пушта и се чисти прашината. Тоа би можел и дома да го направам.
Може да ми појасниш како точно, и што мислиш.
Немам никад работено со компресори, претходно само со усисивач. Ми завршувало тоа работа, ама не сум знаел дека имало ефект врз компонентите.
 

itstheigyg

On your way to fame
21 мај 2017
566
593
Скопје
Има едни малечки како куферчиња се специјални за електроника, не знам колку пари се и кај ги има еден колега зема такво.
Дома има голем компресор со две глави од оние за фарбање коли и тој го користам не сум имал проблеми со вода или нешто слично.
 

marto

Баниран/a
25 јули 2013
166
170
Skopje
јас батиња го отварам пц то од двете страни двата капаци лев и десен го ставам во кола и го носам до најблиска бензинска пумпа кај што има за пумпање гуми, го вадам комјутерот и го дувам 5 минути најмалку и летаат насекаде прашини и од матична и од напојување и од вентилатори и од кулери и го правам речиси како нов, а дали е штетно по мое мислење не затоа што на бензинските компресорот е доста јак и дува воздух, цена за услугата 0 денари, еве ти еден тип како да ја издуваш прашината додека да купиш компресор
 

itstheigyg

On your way to fame
21 мај 2017
566
593
Скопје
јас батиња го отварам пц то од двете страни двата капаци лев и десен го ставам во кола и го носам до најблиска бензинска пумпа кај што има за пумпање гуми, го вадам комјутерот и го дувам 5 минути најмалку и летаат насекаде прашини и од матична и од напојување и од вентилатори и од кулери и го правам речиси како нов, а дали е штетно по мое мислење не затоа што на бензинските компресорот е доста јак и дува воздух, цена за услугата 0 денари, еве ти еден тип како да ја издуваш прашината додека да купиш компресор
Да не влагаш внатре да се прснеш со парфем
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,800
14,990
Со сток кулер и он борд графилка би го лансирал и на марс.
Со мрцина кулер и графика од 100 кила не го мрдам ни милиметар камо ли да го молкнам со кола.

btw
Компресорите кондензираат вода па не е препирачливо да се користат без филтер за вода илу пак најпаметно е да се испушри водата од шрипна пред да се употребува за електроника. Ако има можност за ова.
 

CBB_6

On your way to fame
9 декември 2016
204
624
Какви капки од компресорот?
Гику, тоа е вода од кондензатот шо се собира внатре во резервоарот за воздух. Зато сите компресори, односно нивните резервоари долу на дното имаат штопна за повремено испуштање на кондензатот, водата шо со тек на време се создава внатре (од влагата на воздухот, промена на температура и тн.) Најверојатно Локван сакаше да ти кажи дека некогаш е можно во млазот компримиран воздух да џвркни и вода, шо за ПЦ-то би било лошо, нели.
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,124
458
Гику, тоа е вода од кондензатот шо се собира внатре во резервоарот за воздух. Зато сите компресори, односно нивните резервоари долу на дното имаат штопна за повремено испуштање на кондензатот, водата шо со тек на време се создава внатре (од влагата на воздухот, промена на температура и тн.) Најверојатно Локван сакаше да ти кажи дека некогаш е можно во млазот компримиран воздух да џвркни и вода, шо за ПЦ-то би било лошо, нели.
И како да не влегува вода? Ќе треба да ставам некој филтер?

Иначе, не го носам никаде, компјутерот е со вредност 50 бона, едини ми е, го пазам доста. Само сакам да земам да го издувам убаво, да го очистам да работи како што треба.

Edit:
Прочитав убаво.
Значи ќе мора да го испуштам повремено баш кога ќе го чистам така? Нема да може од еднаш да го исчистам цел?
 

marto

Баниран/a
25 јули 2013
166
170
Skopje
haf.jpg
кога јас можам да го одшлепам хаф 942 тежок со нокшуа нх д 14 и графичка gtx 1070 во лифт и до кола, или јас сум многу јак или многу ве мрзи, а плус и малку физички ке се размрдате, а јас во стан не би го дувал ова со ништо па дури ни на балкон зошто ке видите какви се нешта искачаат, али секој си знае него како му одговара
 

CBB_6

On your way to fame
9 декември 2016
204
624
И како да не влегува вода? Ќе треба да ставам некој филтер?
За филтер не знам, ваљда поголемите имаат вградено такво нешто.
А најпаметно пред да го вклучиш да компримира, прво одврти ја штопната која е на дното и нека се исцеди добро водата (која ако е компресорот стар е уствари гнасна рѓосана вода) и после пали, компримирај и дувај бркај работа. Така ќе си сигурен дека на старт а и некое време нема да има вода во млазот компримиран воздух.
 

Alucard

Practice makes perfect
22 октомври 2012
1,964
1,873
Скопје
А не "мамо што прави тато со пумпата за душеци?"
"ништо сине, го чисти компјутерот од прашина. Бетер од дете е"
Јас со таква изрикав две интегрирани графички на два различни компјутери во ист ден...
Батали компресор. Таа алатка бара одржување. Ова ти треба: ДУВАЧ 400W – INGCO Tools
Па не баш, од истите причини од погоре...
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,078
807
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Начинот со правосмукалка да дува
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,224
4,490
SK
Гик, РС-то или ќе го вадиш надвор, или ќе ти се разлетува прашина по дома. Плус компресорот не баш ни мал ни лесен за да го влечкаш по соби. Јас го вадам во двор, и компјутери дувам максимално еднаш-два пати годишно, освен ако не работам нешто друго со компресорот па веќе сум го извадил надвор.


Најверојатно Локван сакаше да ти кажи дека некогаш е можно во млазот компримиран воздух да џвркни и вода, шо за ПЦ-то би било лошо, нели.
Не знам колку е можно да се деси повеќе вода да летне, но не е невозможно да има понекоја капка вода во издувот. Тука опасноста не е толку од корозија колку од краток спој при вклучување. Затоа препорачав пола час до час невклучување на свежо издуван хардвер, да испари некоја капка ако летнала (или зимно време може да кондензира вода кога ладен хардвер се внесува во топла соба). И заземјување е препорачливо, пошто и млазот воздух прави статички електрицитет кога удира во хардверот и тоа може да направи проблем. Верувал или не се дешава и тоа.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
715
613
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Пред две години ми се заеба Windows 10 инсталацијата после годишното чистење. Почна да оди во BSOD и ни систем ристор ни бутур не сакаше да го врати назад (ОС-от беше инсталиран на ССД). За беља немав бекап, па мораше да го приклучам ССД-то на друг пц да тргнам некои фајлови, па го вратив за да го форматирам. После форматот си функционираше како што треба. Сеуште не ми е јасно што всушност се деси, бидејќи ПЦ-то си беше уклучено и си беше во ред истиот ден пред да оди на чистење во дворот...
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
44,029
Мислења
870,509
Членови
30,365
Најнов член
Meri2310
На врв Дно