• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Која игра ја плешаш во моментов?

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,096
3,093
Битола
Јако парче си ти брат, така како натпросечен конзумер кој ја креирал играта. Штета што тие конзумери со ПС4, Xbox, и ПЦ-а без RTX картици, нема да ја впијат уметноста од креаторот и нема да може да ја изиграат прописно. Ај ќе му пишат на Линкдин на креаторот, може ќе падне у депресија.
Кажи шо ќе ти врати.
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
164
163
Кажи шо ќе ти врати.
Ми врати веќе, Rikimaru е поставен за главен менаџер на вирови, на 43ти спрат во канцеларија рендерирана на 3Д принтер со РТ и ДЛСС 4.0 (бета). Едно фала мислам заслужив за приликава што ја доби.
 

Ukyo83

Баниран/a
3 октомври 2020
27
14
И 15 денари да те чини, 1GB простор на DVD чини 3.20 денари.

На 4TB HDD (5.000 денари), 1GB чини 1.25 денари.

Да не правиме муабет за време за снимање, жонглирање на DVD, изгребани DVD-ја...

Ај може да беше BluRay, 60 денари за 25GB, 2.4 денари за 1GB, ама пак е двојно поскапо од HDD.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
Ti izgleda nemas uceno smetkovodstvo
za postojanite sredstva kako prenesuvaat od svojata vrednost na proizvodite koi gi sozdava
postepeno se knizi , amortizacija duri e vo raborna sostojba so imanje predvid deka ima odredeno vreme se dodeka na pr se rasipe, a togas vekje ima sredstva da se zameni i da se kupi novo postojano sredstvo , ods koi staroto dodavalo od svojata vrednost na proizvodite

E sega ima dva nacini na zastareno postojano sredstvo , fizicka i ekonomska zastarenost
koi ovaj tekstm vazi i za kompjuteri koi se postojani sredstva ....
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,522
3,642
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Значи темава ја следиме за да гледаме и споделуваме што играме, не да читаме рандом муабети.

Нормално е коментар-два па и три околу игрите што ги играме моментално, ама дробите недела дена уназад со триста неповрзани теми, сега и до сметководство стигнавме. Ако ви се прави муабет за нешто друго цитирајте го мислењето на кое сакате да реплицирате во некоја соодветна тема, или отворете си нова.
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
142
198
Watch Dogs 2 ја почнувам. Сега за сега согледувам дека треба доста трпение у играва а ја сум познат по тоа што ко протагонист у игра иам краток фитиљ :LOL:
 

Ukyo83

Баниран/a
3 октомври 2020
27
14
Значи темава ја следиме за да гледаме и споделуваме што играме, не да читаме рандом муабети.

Нормално е коментар-два па и три околу игрите што ги играме моментално, ама дробите недела дена уназад со триста неповрзани теми, сега и до сметководство стигнавме. Ако ви се прави муабет за нешто друго цитирајте го мислењето на кое сакате да реплицирате во некоја соодветна тема, или отворете си нова.
Nisto ovae primenlivo za samo po firmite
molimte mi go vregjas fakultetot ekonomski marketing menagment
ni pravea brainwash, taka pocnav i da mislam :)
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,522
3,642
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Watch Dogs 2 ја почнувам. Сега за сега согледувам дека треба доста трпение у играва а ја сум познат по тоа што ко протагонист у игра иам краток фитиљ :LOL:
Сега ме потсети дека ги имам и кецот и двојката бесплатно добиени а никогаш не сум ги изиграл, ја ставив сега првата да се симнува. Таман додека успеам да ги изиграм и двете ќе ја дадат и Legion за беспари :LOL:
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,368
2,881
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
ADM Ryzen 3700X & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 2+1 TB HDDs
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
Sapphire RX5700 XT Pulse
Case
CoolerMaster Storm Trooper
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Plantronics .audio 365
Monitor
AOC Q3279VWF
OS
Windows 10 x64 Pro
Ti izgleda nemas uceno smetkovodstvo
za postojanite sredstva kako prenesuvaat od svojata vrednost na proizvodite koi gi sozdava
postepeno se knizi , amortizacija duri e vo raborna sostojba so imanje predvid deka ima odredeno vreme se dodeka na pr se rasipe, a togas vekje ima sredstva da se zameni i da se kupi novo postojano sredstvo , ods koi staroto dodavalo od svojata vrednost na proizvodite

E sega ima dva nacini na zastareno postojano sredstvo , fizicka i ekonomska zastarenost
koi ovaj tekstm vazi i za kompjuteri koi se postojani sredstva ....
Ништо не те разбирам. Проста споредба на цена за GB простор, каква врска има сметководство, додавање на вредност на основни средства и амортизација? Или ова чисто да се направиме паметни и учени?

DVD-то со игра е повредно отколку хард диск со игра? Играта е повредна затоа што е снимена на 10-20 DVD-ја наместо на хард диск со десетици или стотици други игри? 200 DVD-ја во нивната основна функција, носачи на податоци во случајов инсталации за игри, се повредни од 1 хард диск со ист капацитет? Инвестиција се? Во губење време на снимање и заебанции со архивирање и делење и бекапи?

Снимај си и понатаму DVD-ја, кој го е*е цел нормален свет што премина на хард дискови или SSD-а.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,269
1,481
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
RX 580 GTS XXX Edition 8GB
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
Сега ме потсети дека ги имам и кецот и двојката бесплатно добиени а никогаш не сум ги изиграл, ја ставив сега првата да се симнува. Таман додека успеам да ги изиграм и двете ќе ја дадат и Legion за беспари :LOL:
Доста underrated игрици според мене се и двете, со интересни механики и малку поразличен начин на играње за разлика од тоа што сме навикнати (читај GTA). Баш едвај чекам Legion да ја изиграм, се надевам само дека ќе биде добро оптимизирана.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,181
8,386
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Цел месец се мислам дали да стиснам чекаут на Fall Guys. Многу интересно изгледа ама мислам дека брзо ќе ми здосади.

Од друга страна Far Cry 5 и Dragon Age Inquisition се по 10 евра на стим денес. Мада мислам DA:I некаде ја имав. Треба да побарам и на xbox и на origin да не купам дупло (нема да ми е првпат).
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,522
3,642
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Цел месец се мислам дали да стиснам чекаут на Fall Guys. Многу интересно изгледа ама мислам дека брзо ќе ми здосади.

Од друга страна Far Cry 5 и Dragon Age Inquisition се по 10 евра на стим денес. Мада мислам DA:I некаде ја имав. Треба да побарам и на xbox и на origin да не купам дупло (нема да ми е првпат).
Инсталирај GOG Galaxy и поврзи си ги сите клиенти, добиваш една библиотека и секогаш знаеш што имаш што немаш :)
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,181
8,386
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Инсталирај GOG Galaxy и поврзи си ги сите клиенти, добиваш една библиотека и секогаш знаеш што имаш што немаш :)
Многу е добро ова јас мислев дека е само за гог игрици. Прегледно, да не се логирам да барам на сите лаунчери. Сепак сум ја немал DA:I изгледа на гејмпас била пошто знам почнав 5-6 мин. да ја играм

1603898258181.png
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,383
10,434
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

GreenVlach

Intern
11 мај 2020
17
2
Дечки дали ќе може за предлог за од кај да симнувам (побезбедно) игри (пиратерија) покрај Zamunda и The Pirate Bay
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,361
8,407
Скопје
Дечки дали ќе може за предлог за од кај да симнувам (побезбедно) игри (пиратерија) покрај Zamunda и The Pirate Bay
Приватни тракери. Побарај ја темата за torrent invites нешо така прашај таму и ќе ти даде некој.
 

Jovan2389

On your way to fame
22 април 2013
711
700
Штип
Jovan2389's setup  
Processor & Cooler
I5 6300 HQ
Storage
1TB ; M.2 SSD Kingston 120GB
RAM
8 GB
Video card
NVIDIA Gtx 950m Gddr5 4GB
Case
Lenovo Ideapad 700-15isk
Mouse
SteelSeries Rival 300
Monitor
Lenovo Ideapad 700-15isk
OS
Windows 10
Deus ex/PS4, во исчекување на Cyberpunk 2077.
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
142
198
Сега ме потсети дека ги имам и кецот и двојката бесплатно добиени а никогаш не сум ги изиграл, ја ставив сега првата да се симнува. Таман додека успеам да ги изиграм и двете ќе ја дадат и Legion за беспари :LOL:
Едно нешто што ме бендиса ептен и општо ми се свиѓа по игри е кога ќе смислат collectibles систем што има смисла, се вклопува во играта и е интересен за извршување.
Во Watch dogs 2 има апликација на виртуелниот смартфон кај што треба да се сликаш на трендинг локации у Сан Франциско и демек ги постираш сликите на социјална мрежа. Ептен кул.
Ко споредба на GTA оние Stunt Jumps ми се ептен без врска collectible. Она пример да ги пребришеш графитите од спротивниот клан на GTA San Andreas беше подобра варијанта пошто се вклопи во приказната.
Assassin’s Creed ми биле отсекогаш катастрофа на ова поле... некои пердуви, знаменца ставаат да собираш што ми се скроз оф топик и досадни.
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга
Едно нешто што ме бендиса ептен и општо ми се свиѓа по игри е кога ќе смислат collectibles систем што има смисла, се вклопува во играта и е интересен за извршување.
Во Watch dogs 2 има апликација на виртуелниот смартфон кај што треба да се сликаш на трендинг локации у Сан Франциско и демек ги постираш сликите на социјална мрежа. Ептен кул.
Ко споредба на GTA оние Stunt Jumps ми се ептен без врска collectible. Она пример да ги пребришеш графитите од спротивниот клан на GTA San Andreas беше подобра варијанта пошто се вклопи во приказната.
Assassin’s Creed ми биле отсекогаш катастрофа на ова поле... некои пердуви, знаменца ставаат да собираш што ми се скроз оф топик и досадни.
Да надоврзам нешто на овој коментар, можеби и надвор од конектс. Но, не е најлошо да собираш неотсмислени collectibles, пердуви. ма аку треба и буба шваби ќе збирам. Но кога ќе дојдат тие completionist checks на мисии, како за пример Assassin's Creed поранешните игри, направиго X за да имаш full синхронизација, GTA V направи го X за да добиеш злато или последно RDR2 кога видов дека треба да имаш 80 % прецизност на првата мисија, или волците да не те нападнат воопшто а пукаш со шат ган, па ми се лоши, а јас на 1060 едвај играм со 40 FPS на пристојни сетинзи. Зошто ограничуваат гејмплеј како оние што сакаат?
Јас по природа кога ќе ми се свидни играта сакам 100 % да е завршам, макар и писма да збирам по островот од Far Cry 3.
Ама ваквите ограничувања на гејмплеј апсолутно не ми се свиѓаат, а можеби се отсмислени за second playthrough ама ретко кога имам време да изиграм игра од 50 саати уште еднаш.

За игри Замунда и ПиратеБеј ми задоволуваат сите потреби од век и веков.
Да, но многу е тешко да симнеш игра кога е тазе излезена од јавен тракер. Има илјадници што ја спуштаат во моментот и треба до недела дена за да се стабилизира, односно да биде 2 до 3:1 ратиото на seeders:leechers.
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
164
163
Да, но многу е тешко да симнеш игра кога е тазе излезена од јавен тракер. Има илјадници што ја спуштаат во моментот и треба до недела дена за да се стабилизира, односно да биде 2 до 3:1 ратиото на seeders:leechers.
Замунда ме нема разочарано до сеа.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,096
3,093
Битола
Watch Dogs 1 конечно почната со намера да се изиграат двете бидејќи Legion е импресивна.

Изгледа свежо со Watch_Dogs Remastered модот којшто вклучува еден тон ефекти, нови текстури, музика, UI, итн:

79-1589369067-1294936150.png
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,715
Мислења
831,193
Членови
28,707
Најнов член
Cranium167
На врв Дно