• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Која игра ја плешаш во моментов?

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
959
2,412
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Вчера излезе. Да не ја купува некој? Прескапа ми е лично мене а стар енџин добивам (истиот од Origins и Odyssey). 100 евра за Gold Edition (нема што основната да ја купувам кога сакам сите DLC-а да ги играм).

View: https://www.youtube.com/watch?v=nGviI90U7-Q
Ја од замунда ќе ја купам коа ќе ја понудат

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,192
3,272
Битола
Ја од замунда ќе ја купам коа ќе ја понудат

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Година и пол ќе чекаш за таа привилегија (ако ги сакаш сите DLC-а). Одисеј дури во Април 2020та излезе со сите DLC-а кракната а release date имаше October 5, 2018. Исто долго и за Origins се чекаше.

chrome_rjhJBntXJs.jpg
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
495
465
Струга
Вчера излезе. Да не ја купува некој? Прескапа ми е лично мене а стар енџин добивам (истиот од Origins и Odyssey). 100 евра за Gold Edition (нема што основната да ја купувам кога сакам сите DLC-а да ги играм).
Не е сеуште излезена. Само стримерите добија ексклузивни клучови за да играат 3 дена пред release.
Први импресии од играва ми беа негативни, но гледам доста работи имаат среденo како анимациите, имаат вратено многу assassin работи како social stealth итн.
Иначе исто, чекам Assassins.Creed.Valhalla-CPY или Assassins.Creed.Valhalla-EMPRESS.
 
Последна промена:

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
959
2,412
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Скоро 2 години ќе чекаш за таа привилегија (ако ги сакаш сите DLC-а). Одисеј дури во Април 2020та излезе со сите DLC-а кракната а release date имаше October 5, 2018. Исто долго и за Origins се чекаше.
Незнам за кои dlc-ња збориш ама јас ја играв во ноември месец 2018 одисеја.
Слепиот крал и не ми текнува уште кое dlc беше во играта.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,192
3,272
Битола
Незнам за кои dlc-ња збориш ама јас ја играв во ноември месец 2018 одисеја.
Слепиот крал и не ми текнува уште кое dlc беше во играта.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Последната епизода од 2рата експанзија (Fate of Atlantis) излезе јули 2019та. Од тогаш се чекаше скоро година дена да ја кракнат и во април конечно ја тргнав комплетна Odyssey. Fate of Atlantis предобро искуство беше.

Тоа The Blind King беше серија мисии коишто излегоја веднаш кога излезе играта. Има еден тон content што излезе после тоа како 2 експанзии со по три chapters, The Lost Tales of Greece мисии, евенти, Discovery турата, итн. Oвде ги пишува сите:


Јас намерно чекав се да извадат за целосното искуство да го добијам.
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
959
2,412
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Последната епизода од 2рата експанзија (Fate of Atlantis) излезе јули 2019та. Од тогаш се чекаше скоро година дена да ја кракнат и во април конечно ја тргнав комплетна Odyssey. Fate of Atlantis предобро искуство беше.

Тоа The Blind King беше серија мисии коишто излегоја веднаш кога излезе играта.
Оваа ja немам играно,впрочем незнаев ни дека постои.
Како и да е,срамота е да бараме и експанзии гага уште на старт.
Преку леб,погача ќе биде ептен.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,192
3,272
Битола
Оваа ja немам играно,впрочем незнаев ни дека постои.
Како и да е,срамота е да бараме и експанзии гага уште на старт.
Преку леб,погача ќе биде ептен.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Fate of Atlantis најдобра AC експанзија досега. Прекрасно изгледаше AfterLife-от замислен од артистите (рајот и пеколот), плус Атлантида. Секогаш вадат еден тон контент after release за да земаат пари. Барем квалитетен е контентот. И за Origins последната експанзија беше предобра. Инаку Fate of Atlantis имаше 25 часа игра (што е и 3 пати повеќе од некои standalone игри). image_assassin_s_creed_odyssey-40236-4079_0006.jpg
Мислењето е автоматски споено:

Инаку за Valhalla ќе вадат две големи експанзии:


1. Wrath of the Druids -- со келтските друиди во Ирска
2. Тhe Siege of Paris -- сте гледале што се дешава во серијата Vikings тука се надевам.


Исто така ќе има голем број други додатоци
- The Legend of Beowulf мисии, козметички срања, евенти, модови, итн.
 
Последна промена:

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,270
1,499
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
RX 580 GTS XXX Edition 8GB
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
Вчера излезе. Да не ја купува некој? Прескапа ми е лично мене а стар енџин добивам (истиот од Origins и Odyssey). 100 евра за Gold Edition (нема што основната да ја купувам кога сакам сите DLC-а да ги играм).

View: https://www.youtube.com/watch?v=nGviI90U7-Q
Јас ќе си ја земам оваа од plati.ru недела дена од кога ќе излезе и ќе паднат цените и таму, исто како што направив за W_D: Legion.

Btw Legion ми е тотален miss сега за сега, до ниво каде што палам, играм мисија-две и ја гасам играта. Може треба да отстои малце па да и дадеме втора шанса.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,192
3,272
Битола
Јас ќе си ја земам оваа од plati.ru недела дена од кога ќе излезе и ќе паднат цените и таму, исто како што направив за W_D: Legion.

Btw Legion ми е тотален miss сега за сега, до ниво каде што палам, играм мисија-две и ја гасам играта. Може треба да отстои малце па да и дадеме втора шанса.
Колку ќе кошта на plati.ru? Steam верзија е?
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,270
1,499
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
RX 580 GTS XXX Edition 8GB
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
Колку ќе кошта на plati.ru? Steam верзија е?
Не сум сигурен, Legion после недела-две е околу 5$, но работи на shared account принцип, така да во суштина не ја поседуваш играта, туку само имаш пристап до акаунт на кој што е купена играта и немаш online features. Најверојатно на UPlay ќе биде.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,508
912
Assassin's Creed odyssey ја дадоа беспари кога излезе, имаше понуда да ја тестираш Стадиа и ако играш еден саат ти ја даваат бесплатно играта на УПлеј.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,241
1,336
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Утре ќе излезе Валхала. После изгледани неколку долги видеа од гејмплејот мислам дека вреди играта. Сепак ќе почекам да земам PS5 па да ја купам.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,323
4,413
Ако можеш со волан и меЊач да пробаш. Перфекција е играта така.
Можам да претпоставам... Само многу пари ми се давам за добар волан.
Башка, ако земам ке се заклучам у соба и толку ке биде...

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

Allen

Intern
27 февруари 2015
39
37
Јас си ја дочекав Red Dead Redemption 2 кракната после толку долго време, закачен сум и 100%, после неа би ја пробал Death Stranding, ми делува дека е исто така добра. Уште неа да ја извозам на HD7950-ката :) после ке мора апгрејд.
 

Chaeld10_8

On your way to fame
29 март 2011
946
779
Јас си ја дочекав Red Dead Redemption 2 кракната после толку долго време, закачен сум и 100%, после неа би ја пробал Death Stranding, ми делува дека е исто така добра. Уште неа да ја извозам на HD7950-ката :) после ке мора апгрејд.
Кажи ко ќе ја продаваш ја купувам


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,244
1,032
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,246
8,485
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ќе ја има, не одма ама ќе ја има. Кој го пишувал текстот треба да си ги преиспита изворите Steam is shrinking.... како не бе тоа електронците се вратија на стим, па убисофт ќе се кур*и.

Едноставно си имаат договор со Epic да искочи таму прво (најверојатно 6 месеци), па да ја пуштат и на стим.
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,244
1,032
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Ќе ја има, не одма ама ќе ја има. Кој го пишувал текстот треба да си ги преиспита изворите Steam is shrinking.... како не бе тоа електронците се вратија на стим, па убисофт ќе се кур*и.

Едноставно си имаат договор со Epic да искочи таму прво (најверојатно 6 месеци), па да ја пуштат и на стим.
Тамам додека да набавиме од новите графички :)
 

alexandar23

Intern
29 јули 2017
48
22
Да не беше пренатрупана играва, дефинитивно ќе беше на ниво со Assassin's Creed II и Black Flag. Valhalla не сум ја играл сеуште.
Изиграв некои ~15 саати на Valhalla. Конечно го средиле тој дел со пренатрупаност. Не налетав на ниту еден сајд квест од типот на: однеси го писмото до точка А и врати се назад..
Сајд квестови има малку и скоро сите се уникатни. Исто е и со Lootot сите икони на мапата со loot содржат потребни ствари за апгрејд на gear и слично.
Мене лично ми се свиѓаа многу и Origins i Odyssey , ама Valhallla од ова што изиграв до сега е ниво над нив.
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
495
465
Струга
Изиграв некои ~15 саати на Valhalla. Конечно го средиле тој дел со пренатрупаност. Не налетав на ниту еден сајд квест од типот на: однеси го писмото до точка А и врати се назад..
Сајд квестови има малку и скоро сите се уникатни. Исто е и со Lootot сите икони на мапата со loot содржат потребни ствари за апгрејд на gear и слично.
Мене лично ми се свиѓаа многу и Origins i Odyssey , ама Valhallla од ова што изиграв до сега е ниво над нив.
Искуство од прва рака да кажеш, гледам на Редит се жалат од премногу багови дури има и луѓе што губат по 30 часа изиграни од корумпирани сејвови?
 

alexandar23

Intern
29 јули 2017
48
22
Искуство од прва рака да кажеш, гледам на Редит се жалат од премногу багови дури има и луѓе што губат по 30 часа изиграни од корумпирани сејвови?
Ниту еден краш немав до сега. Играм на лаптоп со 16гб рам, ртх 2060, и7-9750H. И јас читав најголем проблем е што ако ти крашне ти ги пребришува ауто-сејвовите и можеш да изгубиш многу прогрес ако не си сејвнал мануелно долго време. Јас не играм подолго од 2 часа во една сесија може и затоа немам ниеден краш досега.

Оние класични багови при паркур ги има пак, често се дешава да гличне при качување / слагање од карпи ама навикнат сум од ориџинс, одисеј :D. Еднаш ми се деси и непријател да се багне се вртеше во круг без престан.
Засега сум немал гејмбрејкинг баг да не можам да завршам мисија или такво нешто слично.

Најголема глупост е што на мапата има некои икони со Treasures кои се дел од маин квест а играта не ти го кажува тоа и ми се деси да изгубам 20 минути да барам начин да отворам врата и на крај испадна дека мора да го изиграш квестот за да се отвори автоматски вратата...BULLSHIT.

И плус има exploit за фармање голд. Има неколку багнати минигејмс каде што се обложуваш во пиенје и можеш бесконечно пати да ги повторуваш и да имаш бесконечно голд. Ова ќе го средат сигурно со пач.

Тоа е од негативни ствари. Мене лично gear и loot системот ми е дупло подобар од претходно. Има стварно малку оружја (15ина вкупно) и сите се уникатни. Skill tree системот е подобрен исто така.

Сетингот е супер направен, музиката е топ и плус нема naval battles (на многу им беше досаден тој дел во одисеј). Овде само пловиш по реки и рејдаш цркви со бродот.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,054
Мислења
837,674
Членови
28,983
Најнов член
НикииНена
На врв Дно