• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Која игра ја плешаш во моментов?

mrmarko4fun

Gaining Experience
26 јули 2017
139
100
Куманово
Дечки, абе Red Dead Redemtption 2 Fitgirl, 48 саата пецето не изгасен, неќе да се4 распакува до крај. 3 пати доваѓа до 80 и кусур % и застане. 170 GB слободно има на SSD-to ама јок. Некој да ја инсталирал истата? До шо ќе да е?
Лимитирај го рамот на 3гб и ке ти заврши за 7-8 часа, јас 19 часа чекав направив cancel, re-hash и стартував со лимитиран рам, исто така користи доста од процесорот 90-95% беше искористеност на некои моменти.
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,237
913
Неврленд
Лимитирај го рамот на 3гб и ке ти заврши за 7-8 часа, јас 19 часа чекав направив cancel, re-hash и стартував со лимитиран рам, исто така користи доста од процесорот 90-95% беше искористеност на некои моменти.
Друже , не читаш погоре дека веќе си симнав друг торент 116GB готова инсталирана, копи пејст на ССД и сум ја пробал веќе!
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,180
8,386
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,090
3,088
Битола
Јас се мислев, со оглед на тоа дека ја одлагаа неколку пати па не направив преднарачка.
Баш кога ја прогласија Gone Gold ја купив. Тоа им значи дека ready for release е и нема да има повеќе одлагања. Истото се случи со Valhalla но таа ќе ја чекам кракната бидејќи немам некоја почит кон Ubisoft а ни пари за игра што еднаш само ќе ја свртам и ќе ја фрлам. Cyberpunk ќе ја играм минимум година дена.
 

Maxtor

Gaining Experience
22 април 2012
84
162
Late to the party ја изиграв GTA V од почеток до крај, многу ми се свиѓа приказната. Инаку сакав да ја довршам Fallout New Vegas ама не сум го зачувал savefile-от од пиратските денови и сеа ме мрзи се од почеток.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,017
1,550
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Од каде ги спуштате новиве кракнати игри?
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
946
2,367
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + SSD Samsung 850 pro 256gb + HDD 1TB WD Blue
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Ќе почека RTX картата да стигне, да се игра прописно.
Дечко мислам дека претеруваш со мочаната карта,најискрено ти кажувам.
Ни ги поду мадињата 6 месеци уназад,ова со "прописново играње" е само капак.
Немам ништо лично против тебе (и картата),да не ме сфатиш погрешно.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,090
3,088
Битола
Дечко мислам дека претеруваш со мочаната карта,најискрено ти кажувам.
Ни ги поду мадињата 6 месеци уназад,ова со "прописново играње" е само капак.
Немам ништо лично против тебе (и картата),да не ме сфатиш погрешно.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Ам така избрав да ја играм лично јас, се разбира кој како сака може да ја игра, нели?
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
946
2,367
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + SSD Samsung 850 pro 256gb + HDD 1TB WD Blue
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Ам така избрав да ја играм лично јас, се разбира кој како сака може да ја игра, нели?
Ти значи си избрал да ја играш по твој терк,а не прописно

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
164
163
Не господине, таа игра е правена grounds up со RTX и DLSS поддршка. Ти кажи ми како е прописно.
Ја играш или ја гледаш? Прописно играње што збориш спаѓа под начинот на кој ќе ја играш играта, а не на тоа како ќе ја гледаш. Вирот без РТ нема да ти го смени начинот на играње.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,090
3,088
Битола
Ја играш или ја гледаш? Прописно играње што збориш спаѓа под начинот на кој ќе ја играш играта, а не на тоа како ќе ја гледаш. Вирот без РТ нема да ти го смени начинот на играње.
Ти играш не гледаш? Јас прво се восхитувам на уметноста па потоа играм бидејќи видеото игрите се денешната сестрана модерна уметност каде најголем дел од креативците се насочуваат. Работам како 3д артист и знам што се вклучува процесот на развивање игри и дека илјадници саати се трошат на имплементирање на нови технологии и доближување на смислата за имерзија до реалноста.

Од почетокот на конципирање на идејата со класично скицирање на асетите на хартија и на екран, преку storyboard развивање на приказната, па моделирање, текстурирање и рендерирање до финалните сцени, тимот што ја развива играта се стреми да ја оствари оригиналната замисла што може поумешно. Луѓе ако трошеле илјадници саати да ми претстават уметничко дело коешто вклучува ваква или онаква технологија за да се искристализира идејата, ќе им оддадам почит такашто ќе ја восприемам какошто ја замислиле и мастерирале.

Не мора да ја гледаш. Но, остави ме да ја гледам какошто луѓето што ја направиле очекуваат да се гледа.
 
Последна промена:

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
164
163
Ти играш не гледаш? Јас прво се восхитувам на уметноста па потоа играм бидејќи видеото игрите се денешната сестрана модерна уметност каде најголем дел од креативците се насочуваат. Работам како 3д артист и знам што се вклучува процесот на развивање игри и дека илјадници саати се трошат на имплементирање на нови технологии и доближување на смислата за имерзија до реалноста. Од почетокот на конципирање на идејата со класично скицирање на асетите на хартија и на екран, преку storyboard развивање на приказната, па моделирање, текстурирање и рендерирање до финалните сцени, тимот што ја развива играта се стреми да ја оствари оригиналната замисла што може поумешно. Луѓе ако трошеле илјадници саати да ми претстават уметничко дело коешто вклучува ваква или онаква технологија за да се искристализира идејата, ќе им оддадам почит такашто ќе ја восприемам какошто ја замислиле и мастерирале.

Не мора да ја гледаш. Но, остави ме да ја гледам какошто луѓето што ја направиле очекуваат да се гледа.
Мешаш баби и жаби што немаат врска со уметност во конкретниов случај со твоето тупење од прописно играње. Врска нема уметноста со РТ ефектот кој само води до тоа што го гледам низ прозор. Ако збориме уметност, игри како Оками на ПС2 и Wind Waker на Гејмкјуб ги газат денешниве. Постарите конзоли, со катастрофална моќ во денешно време, имаат игри кои беа милион пати по креативни од денешниве реални пуцачини. Ќе ми кажеш дека Ghostrunner без РТ и ДЛСС е уметнички другачија и не ја доловува визијата на креаторот?

Како и да е, твој избор да фрлаш пари за RTX карта, за се разбира прописно играње, која твојата 1070 очигледно е неспособна да ја долови уметноста само поради мањакот на РТ и ДЛСС ефектот во вировите. Врска си немаш со тоа што го збориш, ама размазеност е невидена работа.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,090
3,088
Битола
Ќе ми кажеш дека Ghostrunner без РТ и ДЛСС е уметнички другачија и не ја доловува визијата на креаторот?
Да. Aко се сомневаш, отвори ги кредитите, прочитај кој е креативен директор и пиши му на LinkedIN. Јас знам дека е така.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,090
3,088
Битола
А не, ќе го земам твоето мислење за валидно како просечен конзумер што нема врска со индустријата. Восприемај како сакаш, тоа не значи дека така се работите. Маската под нос ја носиш?
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
164
163
А не, ќе го земам твоето мислење за валидно како просечен конзумер што нема врска со индустријата. Восприемај како сакаш, тоа не значи дека така се работите. Маската под нос ја носиш?
Јако парче си ти брат, така како натпросечен конзумер кој ја креирал играта. Штета што тие конзумери со ПС4, Xbox, и ПЦ-а без RTX картици, нема да ја впијат уметноста од креаторот и нема да може да ја изиграат прописно. Ај ќе му пишат на Линкдин на креаторот, може ќе падне у депресија.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,710
Мислења
831,025
Членови
28,700
Најнов член
Ahil123
На врв Дно