• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Која Denuvo игра чекате да биде кракната?

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,182
8,387
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ова се невозможни fps кај мене.
А во бенчмарци и други игри ок е? Ништо особено немам подесено, најнови АМД драјвери и апдејти на вин 10.

Кракфикс2 од замунда го симнав. Јас па имам проблеми со AC Origins ама како што гледам на нет сите имаат. Не само што нервираат фрејм дропови на 40-50 фпс него има страшен статер.

Оригиналната, па пробав и со денуво кракот исто е.
 

Arabian

Gaining Experience
5 ноември 2013
685
412
Со сетинзите на @ARMac имам подобрување али не е како со АМД картите. 40-55фпс се движи (освен во филмовите кога ги дава каде што има 80-100+). Ќе пробам да снимам и да споделам. Али со овие сетинзи повеќето се на медиум, јас претходно играв на ултра/високи(high). По се изгледа АМД имаат испеглано подобро драјверите за оваа игра. Останува уште да ја клокнам картата да пробам и така како ќе се понаша во играта.
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга
Со сетинзите на @ARMac имам подобрување али не е како со АМД картите. 40-55фпс се движи (освен во филмовите кога ги дава каде што има 80-100+). Ќе пробам да снимам и да споделам. Али со овие сетинзи повеќето се на медиум, јас претходно играв на ултра/високи(high). По се изгледа АМД имаат испеглано подобро драјверите за оваа игра. Останува уште да ја клокнам картата да пробам и така како ќе се понаша во играта.
Проблемот е до самата игра. DX12 отпимизацијата е за никаде а фалат дури и графички ефекти, од друга страна, Vulkan (кое што е базирано на Mantle технологијата на AMD) е логично далеку подобро оптимизирано за AMD картици.
 

Arkturus

Gaining Experience
17 јануари 2013
327
261
Со rx5700 i 3600, на ултра, просек ми вади 41 фпс а на нет со иста конфигурација вадат околу 60 фпс. Кај лежи зајакот?
 

windows8

Practice makes perfect
12 февруари 2012
781
1,011
Скопје
windows8's setup  
Motherboard
MSI B350 PC MATE
Keyboard
CANYON
Monitor
DELL P2416D
OS
Windows 10 x64
crysis remastered на замунда
 
Последна промена:

windows8

Practice makes perfect
12 февруари 2012
781
1,011
Скопје
windows8's setup  
Motherboard
MSI B350 PC MATE
Keyboard
CANYON
Monitor
DELL P2416D
OS
Windows 10 x64
Low vs ultra :ROFLMAO: разлика - 60 фрејма, какво срање значи гледав доста видеа ама мораше да го инсталирам за да се уверам.
CrysisRemastered_2020_11_22_01_54_58_740.jpg лллл.jpg
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,182
8,387
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Повелете guide за оптимизирани сетинзи. Нема да изгубите на квалитет, ама ќе добиете на fps. Два дела се, погледнете ги и двата.
Мене доста ми помогнаа ко ја играв пред скоро година дена.
View: https://youtu.be/385eG1IEZMU

View: https://youtu.be/C3xQ33Cq4CE
Е што guide е ова, намали сетинзи за повеќе фпс. Е фала многу хаха.
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга
Е што guide е ова, намали сетинзи за повеќе фпс. Е фала многу хаха.
Не, намали безврска сетинзи, што имаат огромен удар на перформанси, а немаат визуелно оправдување и разлиика.
Еве земи за пример членот над тебе.
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,745
2,409
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
Asrock B450 Pro4
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 2933Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G102 | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Low vs ultra :ROFLMAO: разлика - 60 фрејма, какво срање значи гледав доста видеа ама мораше да го инсталирам за да се уверам.
Проблемот е што е базирана на Xbox 360/PS3 верзијата, контролите се ѓубре, различна сензитивност при ADS, мора да уклучиш classic nanosuit mode иначе менуваш модови како во 2 и 3, фали цела мисија - претпоследната. А да и нема веќе custom save/load во било кој дел од мисијата, мора да продолжиш од последниот checkpoint...
Голем дел од физиката/движењата на објектите и ефектите се ограничени на 30 fps како во 2 и 3 што ако во 2011 беше неопходно за тогашните конзоли, делува многу лошо во 2020. Eдноставно PC верзијата е afterthought.

Подобро да не прават ништо веќе врзано со Crysis, доволно ја укопаа со продолженијата.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,182
8,387
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Не, намали безврска сетинзи, што имаат огромен удар на перформанси, а немаат визуелно оправдување и разлиика.
Еве земи за пример членот над тебе.
Ги проба? Јас доста добив на фпс

Кога ќе видам вакво видео очекувам ini tweaks, подесувања во nvidia inspector, работи што ГИ НЕМА во опциите на играта. Не треба да гледам 20+18 минути видеа да си ги најдам сетинзите кои се најдобри за мене.

Ова е guide за нубари.
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
164
163
Кога ќе видам вакво видео очекувам ini tweaks, подесувања во nvidia inspector, работи што ГИ НЕМА во опциите на играта. Не треба да гледам 20+18 минути видеа да си ги најдам сетинзите кои се најдобри за мене.

Ова е guide за нубари.
Ти како тежок про, дури ја репрограмира играта да цеди максимално 5950х и да е базирана на оригиналната ПЦ верзија.
 

erhanj

Gaining Experience
4 август 2019
64
134
Па за нубари како мене за да не губат време на сетинзи. ;) Иначе имаш на крај од секое видео што смени, не мора да ги гледаш целосно :ROFLMAO:
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга
Кога ќе видам вакво видео очекувам ini tweaks, подесувања во nvidia inspector, работи што ГИ НЕМА во опциите на играта. Не треба да гледам 20+18 минути видеа да си ги најдам сетинзите кои се најдобри за мене.

Ова е guide за нубари.
Во овој случај пожелно е да го гледаш кога се е сервирано на тацна. RDR2 има 40 сетинзи. Јас искрено не би се замарал да тестирам со статистика и чуда 40 сетинзи за тоа дали и колку би имало удар во перформанси кога имам side by side компарација и на крај на видеата сумаризација за тоа кои сетинзи да ги твикнам, кои да ги избегнам.
ini tweaks најчесто има во игри од Bethesda, каде што енџинот е отворен за кустомизирање.
Во RDR2 најдов само еден tweak во system.xml во Documents, кој што подобрува? перформанси за оние кои користат Vulkan, а тоа е asyncComputeEnabled кој што по default е "false". Промени во "true" и тестирај, можеби ќе добиеш нешто плус.
А со NVIDIA Inspector, од мое искуство е се плацебо.
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
164
163
Во овој случај пожелно е да го гледаш кога се е сервирано на тацна. RDR2 има 40 сетинзи. Јас искрено не би се замарал да тестирам со статистика и чуда 40 сетинзи за тоа дали и колку би имало удар во перформанси кога имам side by side компарација и на крај на видеата сумаризација за тоа кои сетинзи да ги твикнам, кои да ги избегнам.
ini tweaks најчесто има во игри од Bethesda, каде што енџинот е отворен за кустомизирање.
Во RDR2 најдов само еден tweak во system.xml во Documents, кој што подобрува? перформанси за оние кои користат Vulkan, а тоа е asyncComputeEnabled кој што по default е "false". Промени во "true" и тестирај, можеби ќе добиеш нешто плус.
А со NVIDIA Inspector, од мое искуство е се плацебо.
Брат, абе нуб си сеа чим ги глеаш оптимизациите на хардвер анбоксд, тоа е тоа :)
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
947
2,372
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + SSD Samsung 850 pro 256gb + HDD 1TB WD Blue
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Cyberpunk 2077 - CODEX
Size - 55.79gb


Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга
Требаше да почекаат да ја испеглаат пред да ја кракнат.

Испратено од ONEPLUS A5010 преку IT.mk форум апликација
Не ни има заштита за да се кракни :p

On: има две верзии, една 55 GB од CODEX (само со Англиски јазик) и 109 GB од GOG, со сите јазици.

Оваа е прва игра од новокомпонираните што ќе мора да е скипнам, на 1060 не ми вади задоволителни перформанси, ~30 FPS на Low-Medium...
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,594
1,181
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Значи да не ја пробувам на RX 580, м?
 

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
168
151

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,722
Мислења
831,332
Членови
28,718
Најнов член
K-909
На врв Дно