• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Која Denuvo игра чекате да биде кракната?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,096
3,093
Битола
Насловот се си кажува. Која игра нетрпеливо ја чекате да биде кракната. Позз.
 

Nightingale

On your way to fame
28 јануари 2014
618
526
Би сакал Mirror's Edge Catalyst да е пробам ако е подржи кантава, исто и Need for Speed 2015. А и Primal би ја пробал :)
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,361
8,407
Скопје
Koj sleden virus cekate da go zakacite.
Мајнери се популарни во кракнативе игри. Што и не е многу лошо во однос на keylogger и ransomware.
Сепак, ROTTR беше кракната од scene release група, така што очекувам и другиве игри da бидат кракнати од scene release група.
Scene release групите не смеат да си дозволат да стават злонамерен софтвер во своите изаднија и мислам дека никогаш во историјата не се случило вакво нешто.

Иначе, со оглед на старава конфигурација секако дека сакам Inside да биде кракната.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
891
824
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Игри се купуваат, како што кажа членот погоре. Барем во денешно време на страни како г2а некои игри лесно се дозволуваат.
 

kjosmofon

Баниран/a
7 октомври 2011
3,740
5,629
skopje
k2laptop.mk
Кој може да си дозволи да купи оригинал слободно, кој не може нека игра кракнати. Во држава со 200 еур плата не се правете енглези ве моља.
Замислете 2 деца во фамилија од кои едното е студент, тато и мама се убиваат од работа а цел месец со 30-40к треба да се помине.
Кој нема пари цепајте кракнати, како сите ние што сме играле долго време.
 

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
929
871
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
Кој може да си дозволи да купи оригинал слободно, кој не може нека игра кракнати. Во држава со 200 еур плата не се правете енглези ве моља.
Замислете 2 деца во фамилија од кои едното е студент, тато и мама се убиваат од работа а цел месец со 30-40к треба да се помине.
Кој нема пари цепајте кракнати, како сите ние што сме играле долго време.
Точно, се сложувам ама има едно големо НО. Тоа но се однесува на тиа што склопуваат гејминг конфигурација од 1000+ евра, а после се жалат како игрите им биле скапи. Фер е кој може да си дозволи таква конфигурација да може да си дозволи да плати и за игра.

Он топик: Не чекам ниту една игра да биде кракната пошо нема да можам да ја играм на лаптопов, а и многу малце игри играм последно време.
 

esquimaux

On your way to fame
16 јануари 2016
608
990
Скопје
Игри се купуваат, како што кажа членот погоре. Барем во денешно време на страни како г2а некои игри лесно се дозволуваат.
Дали знаеш дека g2a е сива зона и повеќето кодови од таму се добиени на илегален начин (украдени кредитни картички и сл.)? Со самото тоа што ти нудат да доплатиш за екстра протекција треба да те замисли што се случува. На повеќе наврати читам како девелопери јавно кажуваат дека преферираат нивните игри да бидат пиратски играни него преку маркети како g2a и слични на нив. Онлајн игрите се проблематични тука, али ипак..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

STEALTH

Баниран/a
22 февруари 2015
474
558
Точно, се сложувам ама има едно големо НО. Тоа но се однесува на тиа што склопуваат гејминг конфигурација од 1000+ евра, а после се жалат како игрите им биле скапи. Фер е кој може да си дозволи таква конфигурација да може да си дозволи да плати и за игра.

Он топик: Не чекам ниту една игра да биде кракната пошо нема да можам да ја играм на лаптопов, а и многу малце игри играм последно време.
А што ако тие што склопуваат конфигурација од 1000 евра имаат плата 200 евра, а собирале денарчиња со месеци да си склопат од ќеф нешто такво? Пошто се гикови. И тие ли да плаќаат оригинал?

Не глумете многу џек-ови, Виндоусите ни се кракнати бе ало. Нелегални оперативни користиме, игри ќе се купувале. Па кое лицемерие е тоа, овој погоре од г2а не советува да купуваме, а он 100% има нелегален ОС. Тоа е дното, да советуваш легални игри, а оперативниот ти е фалш.
 
Последна промена:

kjosmofon

Баниран/a
7 октомври 2011
3,740
5,629
skopje
k2laptop.mk
леле, мене сите игри ми се оригинали, неколку ммо претплати имам, имам и 4-5 лиценци за ОС ама оперативниов на ком ми е малце кракнат
 

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
929
871
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
А што ако тие што склопуваат конфигурација од 1000 евра имаат плата 200 евра, а собирале денарчиња со месеци да си склопат од ќеф нешто такво? Пошто се гикови. И тие ли да плаќаат оригинал?

Не глумете многу џек-ови, Виндоусите ни се кракнати бе ало. Нелегални оперативни користиме, игри ќе се купувале. Па кое лицемерие е тоа, овој погоре од г2а не советува да купуваме, а он 100% има нелегален ОС. Тоа е дното, да советуваш легални игри, а оперативниот ти е фалш.
Стелт, спомна некаде дека работиш како графички дизајнер, така? Ако тоа е вистина, како би се осејкал некој да ти ги краде твоите темплејти и бесплатно да си ги користи за негови цели, или уште полошо да ги продава и да заработува од нив?

Ако некој со 200 евра плата успее да купи конфигурација од 1000 евра, во тој случај сигурно нема никакви трошоци за живот или зел кредит. Со други зборови никој со здрав ум не го прави тоа.

20-30 Евра месечно не се ништо за никој кој може да си дозволи одлична конфигурација.
 

STEALTH

Баниран/a
22 февруари 2015
474
558
Стелт, спомна некаде дека работиш како графички дизајнер, така? Ако тоа е вистина, како би се осејкал некој да ти ги краде твоите темплејти и бесплатно да си ги користи за негови цели, или уште полошо да ги продава и да заработува од нив?

Ако некој со 200 евра плата успее да купи конфигурација од 1000 евра, во тој случај сигурно нема никакви трошоци за живот или зел кредит. Со други зборови никој со здрав ум не го прави тоа.

20-30 Евра месечно не се ништо за никој кој може да си дозволи одлична конфигурација.
Не зезај и ти, сериозно ги правдаш издавачките куќи? Сериозно? Со стандардот во Македонија?? Дај барем ние се знаеме на Балканот какви сме, какви ни се стандардите и слично. Стварно не мора да се глуми лудило. Кој има пари нека си купува игри сосе сите in app purchases (ако ги имаат), само немојте да хејтате некој што не може да си дозволи, превише е глупо. Сакаш да кажеш дека 20 евра месечно за некој со 200/250 евра плата е ОК сума за да дава за игри???

Пак ќе повторам - смешно е да зборите за оригинални игри, а софтверот по дома ни е пиратски. Користиме хакнати Офис-и, куцаме семинарски и ДИПЛОМСКИ на хакнат софтвер, користиме хакнати Виндоуси, попувате за оригинални игри. Од тоа поглуп парадокс нема. Бидете курнази и платете и за тоа, игрите се боранија. Па дома да ни влезе инспекција нема да проверува дали ДООМ ни е платен или кракнат кога Виндоусот ни е фејк. Основниот дел на едно ПЦ.

Фраер си ако имаш сопствен купено Виндоус, Офис, нешто од Адоб пакетот и слично, ама НЕ СИ фраер ако купуваш игри, барем тука на Балканот.

На нас животот ни пројде со пиратски игри и софтвер, па не гледам да пропадна индустријата поради тоа што тука во овој дел на Европа е така.
 
Последна промена:

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
929
871
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
Не зезај и ти, сериозно ги правдаш издавачките куќи? Сериозно? Со стандардот во Македонија?? Дај барем ние се знаеме на Балканот какви сме, какви ни се стандардите и слично. Стварно не мора да се глуми лудило. Кој има пари нека си купува игри сосе сите in app purchases (ако ги имаат), само немојте да хејтате некој што не може да си дозволи, превише е глупо. Сакаш да кажеш дека 20 евра месечно за некој со 200/250 евра плата е ОК сума за да дава за игри???

Пак ќе повторам - смешно е да зборите за оригинални игри, а софтверот по дома ни е пиратски. Користиме хакнати Офис-и, куцаме семинарски и ДИПЛОМСКИ на хакнат софтвер, користиме хакнати Виндоуси, попувате за оригинални игри. Од тоа поглуп парадокс нема. Бидете курнази и платете и за тоа, игрите се боранија.

Фраер си ако имаш сопствен купено Виндоус, Офис, нешто од Адоб пакетот и слично, ама НЕ СИ фраер ако купуваш игри, барем тука на Балканот.
Фраер си ако прочиташ и реплицираш за цел пост, а не само за делот кој ти одговара за да изедеш боранија.
Не реков дека имам против користење на кракнат софтвер, и јас го користам. Реков дека имам против мрчење како игрите се скапи а куцаш од машина од 1000 евра. За тоа нема оправдување, а примерот со кејфот и платата од 200 евра ти е смешен.
 

STEALTH

Баниран/a
22 февруари 2015
474
558
Не ми е смешен, туку реален. За какви се глупости се даваат пари и со тие плати, ако некој стварно е гик ќе уштеди. Многу е полесно да уштедиш пари за конфигурација, него да лупаш по 50 евра за една игра. Сфаќаш дека 20 игри по толку пари е 1000 евра? 20...
 

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
929
871
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
Не ми е смешен, туку реален. За какви се глупости се даваат пари и со тие плати, ако некој стварно е гик ќе уштеди. Многу е полесно да уштедиш пари за конфигурација, него да лупаш по 50 евра за една игра. Сфаќаш дека 20 игри по толку пари е 1000 евра? 20...
Не е реален бидеќи човек кој не е издржуван или подпомогнат од друг не може да скрпи крај со крај месецот со 200 евра плата, а не пак да штеди за гејминг конфигурација.
 

Nightingale

On your way to fame
28 јануари 2014
618
526
Малку офтопик заминавме али неможев да се воздржам да не се приклучам на дискусијава. Значи реално конфигурација од 1000 евра ќе се склопи еднаш за 4-5 години, не се склопува конфигурација од 1000 евра секој месец, а игри цело време испаѓаат по цена од 50-60 еврулиња. Аку купвиме игри во Македонија по full price, што сме направиле? Тогаш поарно се исплаќа да гејмаш на конзоли него на компјутер а реално сите гледаме што и како повеќе се исплаќа. Во ред е на попусти да купиме игри, сите може да си дозволиме по 10-20 евра али џабе се токмите со европскиот стандард, за игра 50 евра и згора премногу е за нас. Од друга страна на Steam за Русија има посебна валута и кај нив поефтини се игрите а кај нас зошто нема за денари? Голема дискусија е ова, али во мое мало ако купиш игра будала ќе те направет а небаре за оперативен систем или некој софтвер да бапнеш 100 евра.
 
Последна промена:

EnableSTAT97

Gaining Experience
4 јули 2011
350
143
EnableSTAT97's setup  
Processor & Cooler
[email protected] 4.5 GHz Hyper 412S
Motherboard
Gigabyte Z68XP-UD3
Storage
1TB WD EZEX, 500GB Hitachi
PSU
"K"antol "900w"
RAM
HyperX Genesis 2x4GB 1600MHz
Video card
Radeon HD 6850
Monitor
BenQ G2225HDA
OS
Windows 7 64bit SP1
20-30 Евра месечно не се ништо за никој кој може да си дозволи одлична конфигурација.
Овде е целиот проблем. Кажи еден ААА наслов (заедно со DLC-комплет) што е 20еур ?! Еве јас ќе ти кажам за ROTR (за неа чекав крак повеќе од 7 месеци) - 50еур моментално на steam за base верзијата (78 еур комплет). 80еур за 20-30 сати gameplay после 7 месеци (3-4 ААА наслови месечно да изиграш се далеку над 20еур (250-300 еур)). И покрај тоа секоја година игриве одат нагоре и нагоре со цена (настрана тоа што неможам да видам за што фрлам пари (многу пати разочарале AAA наслови да не зборувам за други игри)

Еве уште еден пример (не играм COD само за пример):
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
891
824
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
А што ако тие што склопуваат конфигурација од 1000 евра имаат плата 200 евра, а собирале денарчиња со месеци да си склопат од ќеф нешто такво? Пошто се гикови. И тие ли да плаќаат оригинал?

Не глумете многу џек-ови, Виндоусите ни се кракнати бе ало. Нелегални оперативни користиме, игри ќе се купувале. Па кое лицемерие е тоа, овој погоре од г2а не советува да купуваме, а он 100% има нелегален ОС. Тоа е дното, да советуваш легални игри, а оперативниот ти е фалш.
Поентата не ми беше кој колку земал плата и каков ОС има, мојот е лиценциран последниве 5-6 години. Поентата ми беше дека игрите што ги имаш купено нудат многу повеќе од тие што се кракнати едноставен пример е мултиплејер само заради тоа сум купил игра инаку воопшто не играм.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: voah

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,407
3,924
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Еден едноставен факт тука, без да навлегувате во дебати понатаму - цените на игрите се правени за стандардот во САД, каде што 50-60 долари за 3-4 игри месечно ги фрлаат од шала.

Кога за Македонија, Steam, Origin и останатите ќе ни дадат цени како во Русија или Индија (на пример, во Индија ROTR беше 12 евра на release date), тогаш ќе биде оправдано да вложуваме во сите игри. Дотогаш, ако сте фан на серијал или сакате мултиплеер, се знае што треба да направите.
 

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
929
871
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
Океј значи штедење 4-5 години за конфигурација е океј, а чекање неколку месеци да падне цената или да се начека sale не е океј?

Е па дечки јас се исклучувам од оваа дискусија, очигледно никој на никого нема да му го промени мислењето :)

Sent from my LG-D850 using Tapatalk
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,361
8,407
Скопје
Океј значи штедење 4-5 години за конфигурација е океј, а чекање неколку месеци да падне цената или да се начека sale не е океј?
За AAA игрите не се чека неколку месеци, туку се чека пола година и попустот е МАКСИМУМ 20%. Наместо 60 евра, 48. lol. А и онака ретко има сејл.
Еве ти ја Tomb Raider, 7-8 месеци поминати па си клечи на 50 евра.
 

Jovan2389

On your way to fame
22 април 2013
711
700
Штип
Jovan2389's setup  
Processor & Cooler
I5 6300 HQ
Storage
1TB ; M.2 SSD Kingston 120GB
RAM
8 GB
Video card
NVIDIA Gtx 950m Gddr5 4GB
Case
Lenovo Ideapad 700-15isk
Mouse
SteelSeries Rival 300
Monitor
Lenovo Ideapad 700-15isk
OS
Windows 10
Купувам наслов кој има мултиплеер понуда и што знам дека би ја играл, игри со сингл плеер кампања - пиратите од карибите :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,715
Мислења
831,193
Членови
28,707
Најнов член
Cranium167
На врв Дно