1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Кои се вашите први игри и дали уште ги чувате CD-ињата?

Дискусија во форумот 'Игри' започната од l1d0v1c, 17 Април 2015.

1. ekonomist

ekonomist
    Gaining Experience

948
    382
    17 Јуни 2008
    Првите игри за PC ми беа NBA Inside Drive 2000 и FIfa 2000. Оваа вторава се инсталираше со crack, ми требаа неколку месеци за да ја инсталирам. Све фрлив кога чистев низ дома пред некое време.

2. Маша

Маша
    Gaining Experience

140
    253
    24 Април 2007
    Женско
    Не знам дали беа со него купени или преснимени, ама јас ги памтам Arkanoid, Foodball Manager и Friday 13th :)

3. the_unpredictable

the_unpredictable
    Intern

120
    12
    18 Август 2008
  4. beret

beret
    Intern

14
    20
    28 Септември 2008
    Таа збори за касети ти за Medal of Honor,хехе
    Веројатно не си роден во средината на 70-тите како мене па да знаеш како се учитува игра на касета на компјутер со 64 килобајти(не е печатна грешка)меморија,хаха
    Мојот прв компјутер беше легендарниот Комодоре 64,гејмерска макина од 80-тите,една од првите игри кои сум ги играл на тој компјутер беше Fire Ant(види на Youtube-Commodore 64 Fire Ant),тоа беше одлична логичко акциона игра(за тоа време секако),а еден од првите даунлоади(општо во Македонија и на Балканот воопшто) ги имам правено и јас(на радио МРТВ ни пушти сигнал ТИИИИТ кој си го снимив(со мојот Philips радио-касетофон) на касета и после го учитав на Комодорето)...Така да тоа беа времиња кога децата чекаа на автобуска(со недели) да им стигне на касета игра како Commando(1985) од Capcom...Легендарни и неповторливи времиња ако мене ме прашувате

Маша, zipi123, Balanar и на уште 1 им се допаѓа ова.
  5. DelphiUser

DelphiUser
    On your way to fame

858
    907
    2 Март 2011
    Машко
    Една касета по 20-30 игри. Со 20 касети ја имавме целата библиотека. Само кој кошмар беше вчитувањето од касети :)

На beret и Маша им се допаѓа ова.
  6. zipi123

zipi123
    Gaining Experience

416
    382
    14 Јануари 2016
    Машко
    Ееее интересни времиња беа барем за мене почеток и средниа на 2000та, првите игри ми беа cs 1.6 warcraft 3 (сеуште го чувам цд-то) маме32 и мн др не памтам..Али една игра секогаш ке има посебно место кај мене, ДОТА, сеуште ги чувам цедињата со пачовите 1.23,1.24

На Sludge.Factory му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

728
    768
    9 Декември 2015
    Машко
    Со оглед на тоа дека мојот прв компјутер беше 286-ка, тогаш немаше ЦД-иња туку големи дискети (5.25"). Криво ми е што не зачував ни една голема или мала дискета.
    Инаку најпрва игра што ја имам играно беше Blockout (нешто како 3Д Тетрис). После ми ги дадоа Prince of Persia и Digger.

beret, b.a и на DelphiUser им се допаѓа ова.
  8. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,016
    12,387
    23 Јануари 2008
    Манга
    Pac Man, 1943, Wizzard of War, 007 Licence to Kill

не ги чувам дискетите ниту Commodore 64-ката, 30 години има од тогаш.

9. filipkir

filipkir
    Practice makes perfect

1,063
    1,340
    17 Јуни 2009
    Машко
    Carmageddon: Carpocalipse now. Прва игра што сум играл на мојот прв компјутер во 2002 година. Сеуште го чувам ЦД-то, но не и омотот.

10. PC_GAMER

PC_GAMER
    Gaining Experience

125
    52
    16 Јуни 2017
    Машко
    Counter Strike (во истава инсталација, а некои и посебно инсталирани ги имав и следните: Half Life, Deathmatch Classic, Team Fortress Classic, BlueShift, Opposing Force)
    Max Payne
    Delta Force 2
    Down Town
    Stronghold
    Return to Castle Wolfenstein

11. Anungunrama

Anungunrama
    Intern

34
    23
    5 Февруари 2019
    Машко
    Delta Force
    Hitman
    Project IGI
    Half Life
    NBA Live 2000 - скапуев на ова со денови :D

12. DelphiUser

DelphiUser
    On your way to fame

858
    907
    2 Март 2011
    Машко
  13. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

255
    191
    13 Март 2017
    Машко
    Need For Speed - Sony 1
    PES - Sony 1/2
    А на пц:
    Lord of the Rings: Battle for Middle Earth;
    Counter-Strike.. До денешен ден, единствена игра што ја играм :)

14. ARMac

ARMac
    Орган

5,922
    6,615
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Касетите од комодорето уште ги чував ама кога ги однесов кај другар за поклон испадна дека сунѓерчињата скапале па кога мрдна лентата лом му направи во касетарот :)

После мењаше куќишта мислам и поголемиот дел уште работеа.

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  15. b.a

b.a
    Gaining Experience

129
    366
    9 Август 2010
    Првите на ЦД за мене: SpeedBoat Attack на Criterion Games, LucasArts Grim Fandango, EA Nuclear Strike, MiG-29 Fulcrum на Novalogic, NFS II SE, Half Life. Користев XGlide или XGL-200 за да работи SpeedBoat Attack на SiS 6326 AGP. Уште ги имам на ЦД: Half Life, Delta Force, Streets of SimCity, NFS II & III и NBA '99.

SpeedboatAttack.jpg GrimFandango.jpg
    MiG29FulcrumNovalogic1998.jpg nba-live-99.png

16. beret

beret
    Intern

14
    20
    28 Септември 2008
    Имаш слушнато за Atari 800XL домашниот персонален "компјутер"? Комодорето беше измислено за овој џиновски дигитрон(затоа го ставив во наводници),на тоа Атари за една посрана игра на ниво тетрис со коцкици графгика се чекаше учитување од касета и по пола саат,замисли ситуација,идеме кај другарот,го вклучуваме Атарито,јадеме,цепеме дрва,палиме ќумбе и оп,се учитала играта,кои времиња беа тоа човече и која стрплива младина сме биле,хехе

На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
  17. DelphiUser

DelphiUser
    On your way to fame

858
    907
    2 Март 2011
    Машко
    Проблемот кај нив беше што немаа рам, процесорот беше исти. Вчитувањето било споро најверојатно затоа што немале 'Turbo 250' компресија.

Сподели

Вчитување...