1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Кои се вашите први игри и дали уште ги чувате CD-ињата?

Дискусија во форумот 'Игри' започната од l1d0v1c, 17 Април 2015.

 1. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  948
  382
  17 Јуни 2008
  Првите игри за PC ми беа NBA Inside Drive 2000 и FIfa 2000. Оваа вторава се инсталираше со crack, ми требаа неколку месеци за да ја инсталирам. Све фрлив кога чистев низ дома пред некое време.
   
 2. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  140
  253
  24 Април 2007
  Женско
  Не знам дали беа со него купени или преснимени, ама јас ги памтам Arkanoid, Foodball Manager и Friday 13th :)
   
 3. the_unpredictable

  the_unpredictable
  Intern

  120
  12
  18 Август 2008
 4. beret

  beret
  Intern

  14
  20
  28 Септември 2008
  Таа збори за касети ти за Medal of Honor,хехе
  Веројатно не си роден во средината на 70-тите како мене па да знаеш како се учитува игра на касета на компјутер со 64 килобајти(не е печатна грешка)меморија,хаха
  Мојот прв компјутер беше легендарниот Комодоре 64,гејмерска макина од 80-тите,една од првите игри кои сум ги играл на тој компјутер беше Fire Ant(види на Youtube-Commodore 64 Fire Ant),тоа беше одлична логичко акциона игра(за тоа време секако),а еден од првите даунлоади(општо во Македонија и на Балканот воопшто) ги имам правено и јас(на радио МРТВ ни пушти сигнал ТИИИИТ кој си го снимив(со мојот Philips радио-касетофон) на касета и после го учитав на Комодорето)...Така да тоа беа времиња кога децата чекаа на автобуска(со недели) да им стигне на касета игра како Commando(1985) од Capcom...Легендарни и неповторливи времиња ако мене ме прашувате
   
  Маша, zipi123, Balanar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  858
  907
  2 Март 2011
  Машко
  Една касета по 20-30 игри. Со 20 касети ја имавме целата библиотека. Само кој кошмар беше вчитувањето од касети :)
   
  На beret и Маша им се допаѓа ова.
 6. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  416
  382
  14 Јануари 2016
  Машко
  Ееее интересни времиња беа барем за мене почеток и средниа на 2000та, првите игри ми беа cs 1.6 warcraft 3 (сеуште го чувам цд-то) маме32 и мн др не памтам..Али една игра секогаш ке има посебно место кај мене, ДОТА, сеуште ги чувам цедињата со пачовите 1.23,1.24
   
  На Sludge.Factory му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  728
  768
  9 Декември 2015
  Машко
  Со оглед на тоа дека мојот прв компјутер беше 286-ка, тогаш немаше ЦД-иња туку големи дискети (5.25"). Криво ми е што не зачував ни една голема или мала дискета.
  Инаку најпрва игра што ја имам играно беше Blockout (нешто како 3Д Тетрис). После ми ги дадоа Prince of Persia и Digger.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  beret, b.a и на DelphiUser им се допаѓа ова.
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,016
  12,387
  23 Јануари 2008
  Манга
  Pac Man, 1943, Wizzard of War, 007 Licence to Kill

  не ги чувам дискетите ниту Commodore 64-ката, 30 години има од тогаш.
   
 9. filipkir

  filipkir
  Practice makes perfect

  1,063
  1,340
  17 Јуни 2009
  Машко
  Carmageddon: Carpocalipse now. Прва игра што сум играл на мојот прв компјутер во 2002 година. Сеуште го чувам ЦД-то, но не и омотот.
   
 10. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  125
  52
  16 Јуни 2017
  Машко
  Counter Strike (во истава инсталација, а некои и посебно инсталирани ги имав и следните: Half Life, Deathmatch Classic, Team Fortress Classic, BlueShift, Opposing Force)
  Max Payne
  Delta Force 2
  Down Town
  Stronghold
  Return to Castle Wolfenstein
   
 11. Anungunrama

  Anungunrama
  Intern

  34
  23
  5 Февруари 2019
  Машко
  Delta Force
  Hitman
  Project IGI
  Half Life
  NBA Live 2000 - скапуев на ова со денови :D
   
 12. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  858
  907
  2 Март 2011
  Машко
 13. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  255
  191
  13 Март 2017
  Машко
  Need For Speed - Sony 1
  PES - Sony 1/2
  А на пц:
  Lord of the Rings: Battle for Middle Earth;
  Counter-Strike.. До денешен ден, единствена игра што ја играм :)
   
 14. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,922
  6,615
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Касетите од комодорето уште ги чував ама кога ги однесов кај другар за поклон испадна дека сунѓерчињата скапале па кога мрдна лентата лом му направи во касетарот :)

  После мењаше куќишта мислам и поголемиот дел уште работеа.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 15. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  129
  366
  9 Август 2010
  Првите на ЦД за мене: SpeedBoat Attack на Criterion Games, LucasArts Grim Fandango, EA Nuclear Strike, MiG-29 Fulcrum на Novalogic, NFS II SE, Half Life. Користев XGlide или XGL-200 за да работи SpeedBoat Attack на SiS 6326 AGP. Уште ги имам на ЦД: Half Life, Delta Force, Streets of SimCity, NFS II & III и NBA '99.

  SpeedboatAttack.jpg GrimFandango.jpg
  MiG29FulcrumNovalogic1998.jpg nba-live-99.png
   
 16. beret

  beret
  Intern

  14
  20
  28 Септември 2008
  Имаш слушнато за Atari 800XL домашниот персонален "компјутер"? Комодорето беше измислено за овој џиновски дигитрон(затоа го ставив во наводници),на тоа Атари за една посрана игра на ниво тетрис со коцкици графгика се чекаше учитување од касета и по пола саат,замисли ситуација,идеме кај другарот,го вклучуваме Атарито,јадеме,цепеме дрва,палиме ќумбе и оп,се учитала играта,кои времиња беа тоа човече и која стрплива младина сме биле,хехе
   
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 17. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  858
  907
  2 Март 2011
  Машко
  Проблемот кај нив беше што немаа рам, процесорот беше исти. Вчитувањето било споро најверојатно затоа што немале 'Turbo 250' компресија.
   

Сподели

Вчитување...