• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Каква фирма е Сеавус?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

mubama

Intern
8 јули 2008
2
0
Од прва рака имам чуено многу лоши работи за Сеавус, каков е вашиот став?
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
@mubama па сподели ги тие работи да ги знаат и другите кога веќе се отвори тема за таа фирма. Иначе да, приватна ИТ фирма.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Многу луѓе плукаат по неа, а не биле дел од неа... многу луѓе се палат. Искрено, познавам и такви, и такви. Неколку мои колеги од факултет работат таму и се задоволни. Редовна плата, секогаш на време и одлично место за да се стекне почетно искуство и да се научи. Се жалат за работното време - од 8 до 17 со саат време пауза од 12-13 часот и на местоположбата - надвор од цивилизација, но сепак мислам дека е океј фирма која многу допринесува за општеството.
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Во еден друг пост јас пишав што имам слушнато (од колега на кој му имаат понудено WEB апликација).

Една од многуте фирми кои прават нешто, не квалитетно, туку само да работи.

Ретко која од тие такви фирми имаат познавање од WEB стандарди, WEB технологии.

Директорот знае „да се продаде“, програмерите знаат да наредат компоненти и се функционира (ама како).
 

PBaller

Intern
6 март 2008
76
0
Ako si ok so toa da te smetaat za kinez ili indiec togash go imash pravoto mesto :p Ako si zadovolen od toa samo da rabotish bidejki morash i so motiv deka mozhebi nekogash posle kojznae kolku vreme ke dobiesh nekoe unapreduvanje, togash ok. Spored mene za taa plata smetam deka mozhe da se najde rabota so pomal stres i poniski kvalifikacii.
 

Gonzich

Intern
28 март 2008
4
1
Abe PBaller, nema nisto loso u toa da si Indiec... ke te stavat na billboard posle nekoe vreme i ke pisat " Se gordeam sto sum Makedonec" :p ...
Sala na strana, glupo e da jademe burek za nekoja firma koja kako taka vraboti eden kup programercinja.. i dava praksa na mnogu studenti... Pa i da ne se pronajdes tamu mozes da ja iskoristis kako odskocna daska za nataka...

Stvarno mislam deka preteruvate so komentarive..
:ua:
 

Alek24

Intern
18 април 2007
83
0
Супер фирма е Сеавус. Јас сум бил дел од фирмата и можам да кажам дека е најдобра кај нас, а можи и пошироко. Плата на време, одлични услови за работа. Е сега малце е проблем шо е далеку од цивилизацијата и работното време со паузата. Исто така ако си почетник, шибај во Сеавус:LOL:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
PBaller и Gonzich престанете

фирмата е ок комш работи некое време таму
е сеа работно време не им е баш
но сепак е ок за апсолвенти :)
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Многу луѓе плукаат по неа, а не биле дел од неа... многу луѓе се палат. Искрено, познавам и такви, и такви. Неколку мои колеги од факултет работат таму и се задоволни. Редовна плата, секогаш на време и одлично место за да се стекне почетно искуство и да се научи. Се жалат за работното време - од 8 до 17 со саат време пауза од 12-13 часот и на местоположбата - надвор од цивилизација, но сепак мислам дека е океј фирма која многу допринесува за општеството.
Bas me interesira koja e taa DOBRA firma sto doprinesuva za opstestvoto so vrabotuvanje pocetnici i neiskusen kadar:LOL::LOL::LOL: Jas kolku sto znam(a znam) dobrite firmi go sobiraat kremot od kadarot.
Zamisli vo Microsoft da vrabotuvaa lugje sto se pocetnici i tek po vrabotuvanjeto treba da ucat za toa sto treba da go rabotat:D:D:D
Toa moze samo u nekoi maalski piljari i propali kafani:D
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Bas me interesira koja e taa DOBRA firma sto doprinesuva za opstestvoto so vrabotuvanje pocetnici i neiskusen kadar:LOL::LOL::LOL: Jas kolku sto znam(a znam) dobrite firmi go sobiraat kremot od kadarot.
Zamisli vo Microsoft da vrabotuvaa lugje sto se pocetnici i tek po vrabotuvanjeto treba da ucat za toa sto treba da go rabotat:D:D:D
Toa moze samo u nekoi maalski piljari i propali kafani:D

Друже, ај размисли убаво пред да плукаш по нешто за кое знаеш малце.
Вработувањето на почетници од страна на Сивус е во прилог на нашето информатичко општество затоа што тие почетници кои ги прима се здобиваат со солидно искуство кое понатаму ќе им користи многу. Значи, да ти дообјаснам, за да не ме сфатиш погрешно, Сивус прима луѓе и со без ниеден ден пракса и со минимално знаење, а кога ќе излезат луѓето од таму сепак добиваат какво-такво знаење и искуство. Тоа Е од корист на нашето општество. Која друга фирма има постојано отворен конкурс за млади информатичари и економисти?
Друго, како допринесува за развој на општеството? Па делењето редовна плата е еден дел од допринесувањето. Како што кажав погоре, платата во Сивус е редовна и секогаш точна.


А кога веќе го спомна Мајкрософт еве ти неколку кои треба да ги знаеш:
1. Не можеш да очекуваш работа на почетници во најдобрите светски компании. Можно е да има, но нивниот прееемногу мал. За разлика од нив, Сивус ЕДУЦИРА кадар, што е многу битно и кој кадар понатаму може да работи во многу реномирани компании кај нас и странство.
2. Мајкрософт е монополска компанија, а по дефиниција монополот го уназадува општеството.

Прекинете со македонштината и со муабетите од типот - „Да му умре козата на комшијата“.
 

PBaller

Intern
6 март 2008
76
0
Ako seavus e tolku solidarna kompanija zashto ustvari ne se osnova kako edukativen centar a ne da izrabotuva produkti od minimalen kvalitet? Zashto davanjeto redovna plata se smeta kako tolku golema prednost? Zarem drugite it kompanii ne plakjaat? Osven it lugjeto so minimalno iskustvo vo seavus ima i lugje koi se fakultetski obrazovani chija plata ne se razlikuva mnogu od pochetnichkata. Sepak smetam deka seavus bi bila pouspeshna i mozhe povekje da pridonese vo nashata ekonomija so podobruvanje na uslovite za rabota i davanje po realistichna plata za IT standardite (Seavus ne e firma pod stechaj, tuku izrabotuva softver za vo stranstvo koj se prodava mnogu skapo) koj ke go zgolemi motivot za rabota kaj mladite IT lugje.
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
StenmarC: Значи, ти гледаш „обратно“ на случајот. Еве ке гледаме вака:

Вработува неискусни кадри (тоа е за поздрав, меѓутоа, колку квалитетно решение ќе биде изработено од почетници)? Тие почетници се „експлоатираат“ за да изработат решение, без да се стекнат со знаење „како навистина треба да се изработи“.

Не се работи „да му умре козата на компијата“ него се работи „комшијата прави сирење од покварено млеко“.
 

markomake

Intern
17 декември 2007
51
0
Ok. Mozam da gi svatam site sto pisuvaat za seavus, ima sto ja kritikuvaat , ima i sto ja branat, sekade e taka , i telekom nekoi go sakaat nekoi go mrazat ama toa e . No mene me interesira nesto drugo. Koga veke vrabotuvaat, imaat dobri uslovi , se toa , me interesira so sto go izrabotuvaat software-ot , so koj programski jazik , sto treba da se znae za da se raboti tamu i da se ucestvuva pri izravbotka na software-ot, cekam nekoj da mi pise sto veke bil vo seavus ili e seuste vo taa firma
 

Alek24

Intern
18 април 2007
83
0
Ok. Mozam da gi svatam site sto pisuvaat za seavus, ima sto ja kritikuvaat , ima i sto ja branat, sekade e taka , i telekom nekoi go sakaat nekoi go mrazat ama toa e . No mene me interesira nesto drugo. Koga veke vrabotuvaat, imaat dobri uslovi , se toa , me interesira so sto go izrabotuvaat software-ot , so koj programski jazik , sto treba da se znae za da se raboti tamu i da se ucestvuva pri izravbotka na software-ot, cekam nekoj da mi pise sto veke bil vo seavus ili e seuste vo taa firma

Во Сеавус работат C, C#, Java највеќе. Нормално работат и друго али во глобала овие 3. Јас работев таму некој месец и бев на одржување на Billing системи и се работеше во Perl, скрипти.
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Вработувањето на почетници од страна на Сивус е во прилог на нашето информатичко општество затоа што тие почетници кои ги прима се здобиваат со солидно искуство кое понатаму ќе им користи многу. Значи, да ти дообјаснам, за да не ме сфатиш погрешно, Сивус прима луѓе и со без ниеден ден пракса и со минимално знаење, а кога ќе излезат луѓето од таму сепак добиваат какво-такво знаење и искуство. Тоа Е од корист на нашето општество.
Апсолутно се согласувам!:bravo:
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
StenmarC: Значи, ти гледаш „обратно“ на случајот. Еве ке гледаме вака:

Вработува неискусни кадри (тоа е за поздрав, меѓутоа, колку квалитетно решение ќе биде изработено од почетници)? Тие почетници се „експлоатираат“ за да изработат решение, без да се стекнат со знаење „како навистина треба да се изработи“.

Не се работи „да му умре козата на компијата“ него се работи „комшијата прави сирење од покварено млеко“.
Не се фаќајте за неискусните одма. Во Сивус има и искусни и многу добри програмери кои знаат да направат добра апликација. Што е so SPV (Seavus Project Viewer) ?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #18

mubama

Intern
8 јули 2008
2
0
Фала за одговорите

Тоа што го имам чуено за фирмата веќе го има во повеќе од одговорите. И се сложувам дека не е се само до редовноста на платата, туку и во други услови кои треба да ги пружи една „сериозна„ фирма.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Друже, ај размисли убаво пред да плукаш по нешто за кое знаеш малце.
Вработувањето на почетници од страна на Сивус е во прилог на нашето информатичко општество затоа што тие почетници кои ги прима се здобиваат со солидно искуство кое понатаму ќе им користи многу. Значи, да ти дообјаснам, за да не ме сфатиш погрешно, Сивус прима луѓе и со без ниеден ден пракса и со минимално знаење, а кога ќе излезат луѓето од таму сепак добиваат какво-такво знаење и искуство. Тоа Е од корист на нашето општество. Која друга фирма има постојано отворен конкурс за млади информатичари и економисти?
Друго, како допринесува за развој на општеството? Па делењето редовна плата е еден дел од допринесувањето. Како што кажав погоре, платата во Сивус е редовна и секогаш точна.


А кога веќе го спомна Мајкрософт еве ти неколку кои треба да ги знаеш:
1. Не можеш да очекуваш работа на почетници во најдобрите светски компании. Можно е да има, но нивниот прееемногу мал. За разлика од нив, Сивус ЕДУЦИРА кадар, што е многу битно и кој кадар понатаму може да работи во многу реномирани компании кај нас и странство.
2. Мајкрософт е монополска компанија, а по дефиниција монополот го уназадува општеството.

Прекинете со македонштината и со муабетите од типот - „Да му умре козата на комшијата“.
1. Znaci gorespomenatata firma prima pocetnici.......za koga ke izlezat da bidat profesionalci. Zasto da izlezat? Dobrite kompanii se trudat so razni benificii i nagradi da go zacuvaat dobriot kadar. Ovde znaci se raboti za koristenje na dupki vo zakonot....kade sto firmite imaat pravo na odreden period da primat(ne da vrabotat) poedinci koi ke rabotat na proben period. Za vreme na toj proben period rabotodavecot ne e dolzen da gi plakja nivnite pridonesi i nema obvrska po istekuvanje na istiot period da gi zadrzi istite na rabota. I otkako istite ke bidat iskoristeni vika......"jebi ga daj drugo dete"..........i sve od ponovo isto, i cel zivot ke pravi pari na nivni grb a niv ke gi menja ko corapi.:ua::ua::ua:
2. Od toa ne gledam kakva korist ima opstestvoto....ama zatoa pak ja gledam korista na gazdata i negovoto se podebelo konto vo nekoja banka.:ua: Da bese taka ko sto kazuvas nemase toa da bide firma tuku ke bese humanitarna organizacija......nekoja vrsta na Crven Krst.:)
3. Normalno e takvi prevaranti da najmuvaat za bespari neiskusni lugje......zatoa sto se taze vo svetot na realnosta, i nemaat pojma kako ke bidat izdriblani. A iskusnite gi znaat tie finti i ne pagjaat na istite.:D
Jas licno imam skoro 10 godini rabotno iskustvo i sum pominal mnogu takvi prevaranti (ne mora da se odnesuva za konkretnata firma ova). Sum pominal tolku intervjua kolku sto nemaat nekoi lugje vlakna na glavata, i imam raboteno vo povekje od 20 firmi i zatoa sum gi naucil na svoj grb takvite "benificii" za opstestvoto.
4. Firmata vo koja jas momentalno rabotam e mnogu podobra od Sivus....i isto taka se dava redovna plata, nagrada i drugi stimulativni sredstva.....ama vo nea rabotat provereni i dokazani profesionalci(ne me prasuvaj koja firma , nema da kazam...delovna tajna)
A od istata ne profitira ostestvoto tuku nie kako firma i kako tim. Vprocem neli toa e pazarna ekonomija......sekoj ima pravo da se stremi da zaraboti kolku sto moze povekje. I na krajot na kraistata ne moze edna firma da postoi ako ne raboti profitabilno odnosno da ostvaruva profit. A takvi razmisluvanja za toa deka rabotime za dobroto na opstestvoto a ne za nase licno dobro ni e poznato od predhodniot sistem koj se raspadna.:)
5. Za Microsoft. Pa lugje....nikoj so noz pod grlo ne ve tera da koristite Windows.......imate i drugi operativni sistemi i softveri.
A za cie opstestvo unazadeno od Microsoft kako monopol zborime? Za Makedonija? Pa Microsoft relativno skoro vleze na nasiot pazar........otkako se bese unazadeno i upropasteno.
E sega tie lugje zaedno so Bill Gates imaat nesto genijalno napraveno i imaat so istoto napraveno mnogu pari, i uste mnogu ke pravat. I nivnata genijalnost se pokaza kako vo pravenje softver taka i vo teranje biznis. Znaci imaat ubistven instinkt za pravenje pari. Toa e darba.
E sega dodeka site nesto zborat za monopol od nivna strana.....za nesto sto go napravile i izmislile samite tie..........nikoj ne zbori za monopol na dobrata i bogatstvata dadeni od prirodata za celoto covestvo....a koi gi imaat prisvoeno mal broj na sarlatani. Na primer svetskiot monopol na naftata , vodata ....... i mnogu drugi raboti. Pa pogolem monopol od toa nema.....a kako sto gledam zemjite kade sto e monopolot ne se bas nesto unazadeni.......bas naprotiv.:)
6. E sega za makedonstinata.:D Nie site ovde na nekoj nacin(barem jas taka cuvstvuvam) sme nekoja vrsta prijateli megju sebe. Pa na forumov pravime muabet i diskutirame mozebi povekje otkolku vo zivot so nekoi nasi prijateli. Zatoa ne e kozata da mu umre na komsijata.....tuku nie ukazuvame na sopstvenite iskustva i greski koi sme gi pominale vo zivotot. I toa e eden vid doblest ...da mu pomognes i da mu ukazes na nekoj da ne ja pravi greskata sto samiot ja napravil nekogas vo zivotot.:bravo:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
.....a kako sto gledam zemjite kade sto e monopolot ne se bas nesto unazadeni.......bas naprotiv.:)
да монопол е добар но на меѓународен одност
но тоа е во специјален случај

во поголем дел е добар само за фирмата но не и за луѓето кои користат негови производи

не сакам да наведувам примери сите добро ги знаете

6. E sega za makedonstinata.:D Nie site ovde na nekoj nacin(barem jas taka cuvstvuvam) sme nekoja vrsta prijateli megju sebe. Pa na forumov pravime muabet i diskutirame mozebi povekje otkolku vo zivot so nekoi nasi prijateli. Zatoa ne e kozata da mu umre na komsijata.....tuku nie ukazuvame na sopstvenite iskustva i greski koi sme gi pominale vo zivotot. I toa e eden vid doblest ...da mu pomognes i da mu ukazes na nekoj da ne ja pravi greskata sto samiot ja napravil nekogas vo zivotot.:bravo:
токму така :bravo:
 

VS007

Intern
6 јануари 2009
1
0
Не е убаво да се зборува лошо за никого, но јас овде ке го раскажам сопственото искуство, бидејќи примерите се важни, а не празни реченици и тужакања.
Да се нарече тоа што го прави Сеавус едукација е малце претерано. Во ред многу луѓе ќе научат да работат во Сеавус, али на сметка на скапо платени апликации кои требало да ги работат кавалитетни кадри, а не било кој ојле дојле. (Треба да забележам дека не ги делам луѓето на почетници и искусни, туку на способни или не)

Јас сум програмер, со Сеавус имав искуство како нарачувач на една не многу сложена апликација. Одговорно тврдам дека тоа што го добивме беше изработено од неодговорни деца кои ја имаат направено за многу кратко време од готов производ симнат од интернет. Има и деца кои се одговорни и знаат да работат, но такви немаше во изработката на апликација која ние ја порачаната .

А да не зборувам за девојката која дојде да ја претстави апликацијата. Истата освен што ја немаше ни искликано апликацијата, немаше основни познавања од програмирање, едноставно не знаеше да се снајде. Не знаеше што е тоа што го гледа. Хаос. Немаше одговор на ниедно прашање. Брука за дипломата. о истовремено брука и за Сеавус.

Обуката за користење на апликацијата исто беше несоодветна. По жалбата за претставувањето на презентацијата, ни дадоа еден супер програмер за обучувач. Дечкото беше топ, но за програмер, а не за обучувач. Беше срамежлив, со тивок глас, без ниедна вештина за обучување. Место тој човек да решава сложени проблеми тие денови, него го ставија да биде обучувач. Хаос.

Заклучокот е дека има секакви луѓе, и кои знаат и такви кои не знаат. Но слабо се познава кадарот и можеби не е соодветно распореден.

Несериозноста на фирмата во доделување на скапи проекти на неспособни тешко дека ќе се одрази на работењето на фирмата. Бидејќи има многу мали деца кои ги плаќаат многу малце.

Штета е што Сеавус највеќе вработува само деца. Некои од тие деца сигурно се топ, но сигурно поголемиот дел од нив не се. А за некои работи треба време да се научат, никој не созреал преку ноќ.
 

D

Администратор
31 март 2007
3,298
2,018
www.iwmnetwork.com
VS007 или некој друг кој е поупатен, стварно ме интересира дали Seavus организираат редовни обуки и тренинзи за своите вработени? Дали често ги праќаат на семинари, конференции и итн.?
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
43,741
Мислења
856,550
Членови
29,747
Најнов член
Mitra1987
На врв Дно