• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Каква фирма е Сеавус?

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,217
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Во Seavus имам бидено 2 недели. Не смеам детали да зборувам бидејќи при самиот влез потпишав договор за чување на деловни тајни.

Од тоа што го видов одвнатре, за кратко време, можам да кажам дека има висококвалитетни кадри но исто така и голем проблем за да ги задржи истите. Многу бегаат заради Х причини.

За тие 2 недели, можам да кажам дека доста научив, и покрај тоа што немав пристап до нивната библиотека (која била огромна). Обука и тренинзи знам дека имаше за маркетинг службите. Но од аспект на дизајнер и програмер, можам да кажам дека многу добро се учи и усовршува од работната средина.

Имаат многу лоша координација помеѓу различните служби, тоа е нешто што најмногу ми пречеше.

Но сепак, би сакал да бидам дел од таа фирма, сепак искуството кое би се добило од неа не е ни малку за потценување.
 

NoLander

Intern
11 ноември 2007
216
15
Работното време нормално е во европа
9-17 пауза пола час и тук некоја само за кафе.

Тоа е дечки таму си да рботиш не да лежеш

Локацијата незнам каде ви е
Првите 3 месеци не треба да очекувате некоја голема плата.

Некој спомна за библиотеки според стажот ти се отварат и ресурсите.
Во секој случај Севус е убаво што постои , а да ја немаше?

Барем од мое искуство слободно можеш да му кажеш на шефот што не му чини во фирмата ако е заинтерсиран брзо ќе се поправат грешките.

Е сега коментарот на клеинтот е многу загрижувачки сериозна фирма не смеа да го дозволи тоа.

Добро сите се жалите каква е просечната плата во Севус?
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Ако одите во Сеавус (или како што они ја викаат Сивус :LOL:) за работа, незнам како е.
Но ако одите волонтерски нешто да научите, тогаш не да ќе се изначекате....
Вака, летово сакав да аплицирам за волонтерска работа, да видам нешто ново. Па затоа во средина на Мај им пратив писмо, и добив брз одовор за процедурата. После тоа месец и пол ги немаше. Откако се појавија, ми пратија тестови да видат што до кај сум.
По праќањето на одговорите, ништо. 2 месеци ништо.
Ми пукна филмот, и им ги пратив на сите таму, пак ништо.
На крај отидов на лице место и со УСБ им ги дадов. Нивно оправдание беше дека СПАМ филтрите ми ги блокирале мејловите бидејќи сум имал .zip архиви во нив. :zbunet3:
И после тоа ни трага ни глас пак.
По 3 месеци (во ДЕКЕМВРИ) се откажав од сетата работа, и решив да ги гонам у....:muahaha:
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Ако одите во Сеавус (или како што они ја викаат Сивус :LOL:) за работа, незнам како е.
Но ако одите волонтерски нешто да научите, тогаш не да ќе се изначекате....
Вака, летово сакав да аплицирам за волонтерска работа, да видам нешто ново. Па затоа во средина на Мај им пратив писмо, и добив брз одовор за процедурата. После тоа месец и пол ги немаше. Откако се појавија, ми пратија тестови да видат што до кај сум.
По праќањето на одговорите, ништо. 2 месеци ништо.
Ми пукна филмот, и им ги пратив на сите таму, пак ништо.
На крај отидов на лице место и со УСБ им ги дадов. Нивно оправдание беше дека СПАМ филтрите ми ги блокирале мејловите бидејќи сум имал .zip архиви во нив. :zbunet3:
И после тоа ни трага ни глас пак.
По 3 месеци (во ДЕКЕМВРИ) се откажав од сетата работа, и решив да ги гонам у....:muahaha:
Сивус се изговара. Барем газдата така си ја вика, за другите не е ни важно.:D
 

Megatron

Intern
18 април 2007
146
4
jas vo juni zavrsiv fax, vo avgust aplicirav vo Seavus, za edna nedela na inteview me viknaja (so znam kako znam ti rekov mi rece) i za 3 dena me prasaja koga sakam da pocnam. Od septemvri sum tamu i mi e top...
tolku od mene
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1,064
74
Нас еднаш преку средното не однесоа на “екскурзија“ во Сивус, тие што бевме запишани на смерот “Математичко-А“. Имаше еден културен господин што не спроведе по канцелариите. Според мене, (бар мене така ми изгледаше од око) атмосферата за работа беше на многу добро ниво. Баш ние кога бевме имаше една обука во една канцеларија за нешто, а предавањата ги држеше еден Индијец. На крајот ни рекоа дали имаме прашања, а ние прво прашање што го поставивме беше: “Колку е просечната плата?“. Човекот мислам дека ни кажа дека е од 300-400 евра почетната плата, а потоа дека нарастува со текот на времето (нормално, ако се покажеш како солиден работник).

Нека кажат тие што работат (доколку е дозволено, нели) дали е тоа така :)
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1,064
74
А знаеш ли дека се потпишува договор и ако ти каже дека ќе го испадат од работа?
Појма неам човече, кога сум работел па да знам :D За плата ај, ама за тоа што работиш дека треба да криеш, малце ми е чудно :)
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,046
722
dobro de,sto raboti firmata,so koi uslugi se zanimava...veke zavrseni proekti i slicno,mislam ne e nekoja drzavna tajna :)
 

_BurneR_

Intern
26 април 2007
114
3
www.baltazar.com.mk
луѓе многу сте ми чудни www.seavus.com ги има сите информации што ги барате иначе за плата - просечна плата на програмер во Македонија е од 400 до 500 евра, секако има некој што плаќаат и по 12000 а и некој по 60000 зависи од квалитетот на програмерот но просек е 400-500 евра.
 

windows8

Practice makes perfect
12 февруари 2012
788
1,028
Скопје
windows8's setup  
Motherboard
MSI B350 PC MATE
Keyboard
CANYON
Monitor
DELL P2416D
OS
Windows 10 x64
Дали некој може да ми каже колку е плата за вработен во маркетинг сектор за позиција sales representative and account manager за почетник?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,386
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно