1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Како изгледа внатрешноста на вашето куќиште

Дискусија во форумот 'Overclock & Modding' започната од vane44, 4 Април 2012.

 1. cgfreak

  cgfreak
  Gaining Experience

  273
  280
  1 oктомври 2010
  CG Artist
  Го делам истото мислење, гласам за Trooper-от
   
 2. gokica

  gokica
  Модератор

  8,552
  10,649
  13 Јуни 2009
  Труперот е убаво на изглед.

  Хафот едноставно е на врвот во поглед на проток на воздух и сеуште после толку време на пазарот е едно од најпродаваните за таа намена. Може слободно да се каже дека е легендарно куќиште. Само малку да беа поефтини односно подостапни кај нас ќе беше супер.
   
 3. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
  tocno jas mislev da pravam micro atx konfiguracija so elite 343 ali e mnogu office type na izgled ali kosta okolu 1.800 maloprodazna, a za trooper/haf/level 10 gt ke me fati uste 10-15k poveke denari :(

  [​IMG]
  e sega nema ventilacija i kabli sreduvanje ali malo malo ama zilavo :)
   
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,838
  26,073
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Остајте го бе psy на раат он за ваше добро не става слика,ќе го напуштите форумот. ;)
   
  На deki1, cgfreak, igor_xxxx и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. gokica

  gokica
  Модератор

  8,552
  10,649
  13 Јуни 2009
  И мене ми е подобро вака зашто ми ојдоја парите за црне дане ако псај стави фотки.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 6. vane44

  vane44
  Баниран/a

  1,417
  776
  26 ноември 2010
  Ај брат толку кога знаеш кажи колку е разликата од 912 до 932 во степени па после јас ке ти дадам аргументи дека не е така баш голема;)
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,774
  27,490
  4 Септември 2008
  922 го нема страничниот 230мм фeн, кој диреткно ја лади графичката и матичната, истиот тој воздух се распределува и на мемориите, како и на VRM делот од матичната и самиот чипсет...така да немојте со муабети дека нема разлика...значи и без да мери човек разлика во температура јасно е.

  Со исклучен страничен фен, на тест, OCCT GPU test, дојдов до 82 степена на мојата графичка...(6970) со уклучен на 77....на матичната исто така сензорот отчита цели 4 степени пониска температура...

  Ако на ова се додаде дека и горниот и предниот фен се 200мм наместо 230, јасно е дека не вреди заштедата од некои си 1100 денари за 922 кога е достапен 932 за мала премиум цена...

  Е сега на изглед подобро куќиште е 922, ова го признавам.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 8. vane44

  vane44
  Баниран/a

  1,417
  776
  26 ноември 2010
  А дали има врска што вентилатори ке ставиш еве јас на пример имам 912 и имам помали температури на истиот процесор него некој со 932 куќиште и истиот процесор
  Сега знам дека ке кажете амбиент температура но треба да се јави некој па да пробаме ако има некој тука на форумот 912 и феном 955 ке правиме споредба ајде
   
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,774
  27,490
  4 Септември 2008
  Зависи од милион работи...

  Дали е правилно нанесена термапната паста и каква е истата?
  Колку е дифолт волтажата која ја користи процесорот и која е користена во моментот на мерење, во споредба со твојот?
  Каква матична има корисникот, какво ладење на VRM делот од неа?
  Колкава е амбиент температурата, каков кулер се користи и ред други работи....

  Нема логика никаква 912 да доведе до пониска температура, доколку се користат 2 идентични компјутери-компоненти на него и 932.
   
  На vane44 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,157
  1,713
  30 Мај 2010
  И што е финтата ако се сликам со Xeon или било што ? :D
  Форумот дели награди за тоа ? :D
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,463
  7,452
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Треба модератор да ги сејвне сликите од оваа тема и да отвори една нова како галерија само со слики од компјутерите на членовите, а оваа да си остане ваква за бабури.

  Тоа им е ахилова пета особено на Cooler Master кулерите. Имам еден шарен (се гледа на сликите горе е над процесорот) тој свети нон стоп од 2004-та кога го земав Atrix куќиштето (од него е), а тој до него што свети плаво е Cooler Master земен во Сет пред 6-7 месеци и платен 450 денари (со регулатор на вртежи) и првата диода откажа втората недела, а после 4 месеци само една свети. Срамота.
   
  На em11613 и StalkeR им се допаѓа ова.
 12. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,461
  11,729
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Јас намерно ги сецнав за да не ме деконцентрираат. :devil:
   
 13. KireAMD

  KireAMD
  On your way to fame

  244
  879
  29 Август 2011
  Машко
  ajde malku da ja osvezime temava so svezi boi :) eve go mojot mod
  IMG_7508.JPG IMG_7516.JPG IMG_7497.JPG IMG_7496.JPG
   
  На gamer-eddie, Kamiku, Grimriper и уште 29 други им се допаѓа ова.
 14. Phenomen

  Phenomen
  Баниран/a

  898
  411
  6 Декември 2011
  Машко
  Прекрасно, со што ги обои вентилаторите ? (или такви си беа) ?
  И од каде ги најде тие цевките што треба да бидат за water-cooling а ти си ставил кабли :D ?
   
 15. KireAMD

  KireAMD
  On your way to fame

  244
  879
  29 Август 2011
  Машко
  Lol me iznasmea so cevkive :) +1 , inace vents se Sickleflow od coolermaster gi ofarbav so sprej Orange,mn lesno se vadat i stavaat perkite i gi spricnav niv samo, a za " cevkite " :) , obicno prozirno crevo za voda ( dvor ) mi e samo ofarbano so istiot sprej , isto taka i kukisteto liniite sto gi napraviv pomarangesti se so hartien salotejp ofarban so istiot sprej :D , isto i na grafickata hartien salotejp e staveno da gi pokrie crvenite linii :D ... se na se kostase sprejot 150 denari, salotejpot 80 denari, i sto znam kolku e crevo da zemes 1 metro jas ova go imav zs imam akvarium :D .
  Photo0153.jpg Photo0159.jpg
   
  На RagingDemon, Tonino, psyside и уште 4 други им се допаѓа ова.
 16. Phenomen

  Phenomen
  Баниран/a

  898
  411
  6 Декември 2011
  Машко
  ептен ти е ЈАКО (стилски) направено...
   
  На KireAMD му/ѝ се допаѓа ова.
 17. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
  Kire, prekrasno, sekoja cest :)
   
 18. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,724
  2,355
  14 Декември 2010
  Машко
 19. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,291
  20 Февруари 2011
  Машко
  Povelete :) Denska iscisten deneska gi srediv kablite namestiv nekoi Blue LED diodii :)

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  I da...AMD HD6950 All in BLACK :)
   
  На gamer-eddie, MasteR_#0, Sukhoi и уште 3 други им се допаѓа ова.
 20. Phenomen

  Phenomen
  Баниран/a

  898
  411
  6 Декември 2011
  Машко
  Ме разочара со stock кулеров..
   
  На IgorB и Bozter им се допаѓа ова.
 21. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  665
  24 oктомври 2011
  Машко
  и со куќиштето ;/
   
 22. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Реално ако не занимава со оверклокување нема потреба повеќе од фабрички кулер.
  Намената на кулерот е да излади процесорот, а не да покаже колку е голем.
   
 23. ivsss

  ivsss
  V.I.P

  325
  623
  16 Февруари 2012
  Машко
  Respect за KireAMD за куќиштето и целата внатрешност, уште бирото да го средеше сега и ќе биде супер :)
   
 24. Phenomen

  Phenomen
  Баниран/a

  898
  411
  6 Декември 2011
  Машко
  реално, ако не се занимава со оверклокување може да си земе H61 плоча или H67 ако му треба CrossFire, а не Z68.. Такада брат, Your argument is invalid.
   
  IgorB, zorandesign и на Bozter им се допаѓа ова.
 25. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Може му ја поклониле плочата или пак сака квалитет... и сега аргументот? :)
   

Сподели

Вчитување...