1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Како изгледа внатрешноста на вашето куќиште

Дискусија во форумот 'Overclock & Modding' започната од vane44, 4 Април 2012.

 1. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  674
  6 Јуни 2007
  не е возможно вентилаторот да го пушта воздухот топлиот воздух во куќиштето. Грешно си го заклучил тоа( аман не се вреѓај не велам дека сум глупав...стално така испаѓа ако некому речеш дека греши ). Тоа значи дека вентилаторот го повлекува воздухот од куќиштето и го изнесува загреан назад( логично ). Тоа што ти го кажува феноменот е донекаде точно, но со оглед на тоа дека куќиштето има доволно влезови за воздух( читај-ослободувања) тоа значи дека нема да има никаков проблем. Колку за проверка, после неколку-часовна работа провери со допир од задната страна дали напојувањето е загреано( тоа ќе значи дека низ решетката за излез на возух минува загреан воздух). Напојувањата(читај-компонентите што се користат во него) се проектирани да работат на одредена температура, т.е. имаат толеранција и до таа температура работат нормално и нема да им биде скратен работниот век.
  ( заборавив да пишувам на латиница, а дадов чесен пионерски збор... :) )
   
 2. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,871
  4,060
  1 Септември 2011
  Машко
  сепак јас сум погрешил се извинувам но не сум знаел дека напојањето го испушта воздухот надвор од куќиштето,таман работа нема потреба за вреѓање секоја критика е добронамерна прифатена од моја страна(не сум од оние кој знаат све признавам)и ради тоа прифаќам све.компјутерот ми работи по 1месец без исклучување со тоа што играм цело време и од време на време го пипам и си стандарт ладно никогаш не сум го осетил топло.фала на ифнорамции и советите :)
   
  На zorandesign му/ѝ се допаѓа ова.
 3. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,288
  20 Февруари 2011
  Машко
  Interesno... Napojuvanje da pusta vozduh vnatre vo kukisteto :)

  p.s nemaj gajle imas kolku sakas protok na vozduh...i za napojuvanje i za procesor... :) isto i mene mi e namesteno pa nema gajle :)
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 4. vane44

  vane44
  Баниран/a

  1,417
  775
  26 ноември 2010
  deki1, Ace Lud и на dragonV им се допаѓа ова.
 5. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  662
  24 oктомври 2011
  Машко
 6. tomi

  tomi
  Guru

  9,827
  9,077
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  My PC
   

  Прикачени датотеки:

  На gamer-eddie, DaVoRkNe, Revan и уште 9 други им се допаѓа ова.
 7. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,729
  1,194
  16 Јуни 2010
  Машко
  Чисто, средено. Уште 2 вентилатора што светат плаво да си ставиш и топ :D
   
 8. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  556
  268
  14 Април 2012
  Машко
  Сакам да прашам која од фирмиве кај нас за пц вградува водено ладење само .
  Видов на сет имаше h100 ама не од тој тип како на сликите горе што имаше и цена ако знае некој фала. : )
   
 9. tomi

  tomi
  Guru

  9,827
  9,077
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Само што го склопив ми стоеште расклопен 2 недели. Додатни кулери не става од проста причина шти ке буцат. Мене ми треба ултра тифко компјутерче пошто спијам до него, а скоро секогаш е упален
   
 10. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,729
  1,194
  16 Јуни 2010
  Машко
  Мојот брчи много, ама има лек и за тоа. Одпнам музика најако што може и не се слуша :D Утре ке ставам некоја слика да видите, не е ништо посебно :D
   
 11. KireAMD

  KireAMD
  On your way to fame

  244
  877
  29 Август 2011
  Машко
  vnatresnosta na mojot pc : IMG_9703.JPG IMG_9705.JPG Photo0131.jpg
   
  На gamer-eddie, ^SaFt^, psyside и уште 10 други им се допаѓа ова.
 12. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,729
  1,194
  16 Јуни 2010
  Машко
  102_1003.JPG 102_0985.JPG 102_0993.JPG 232d.jpg
  Оваа последната слика е завртена наопаку.
  Инаку имам TX3 Cooler за процесор, ме мрзи да го местам уште не е топло. Да дојде Јуни :D
   
  На DaVoRkNe, psyside, gokica и уште 2 други им се допаѓа ова.
 13. pocttopus

  pocttopus
  Gaining Experience

  458
  100
  21 Мај 2010
  абе не се зафркавај, земи и почни да го чистиш. погледни на другите како се чисти куќиштата од внатре.
   
 14. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,155
  3,298
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
 15. DJAMBAZ

  DJAMBAZ
  Gaining Experience

  191
  144
  15 Февруари 2011
 16. Phenomen

  Phenomen
  Баниран/a

  898
  411
  6 Декември 2011
  Машко
  налепницата е наопаку. Патем, имаш малку време за на Скајп ?
   
 17. KireAMD

  KireAMD
  On your way to fame

  244
  877
  29 Август 2011
  Машко

  mhm ne go sakam na zemja koga mi stoi od dole da zima vozduh , i pokraj dust filtrite se sobira mn prasina od zemja .... , zatoa mi e " obratno " :D ali ima baagi protok na vozduh vo kukisteto ne smeta voopost sto stoi taka edino kablite malku poveke se gleadat nego sto treba :) , a za nalepnicata i nagore i nadole ako stoi isto se gleda napravena e od drugata strana obratno za i koga stoi nadole pak da se cita :) , vo 3tiot atachment stoi " pravilno " od dole zima vozduh
   
 18. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,450
  916
  1 Април 2012
  Машко
  Брееееее што пари има овој? Туку мониторите не ми се свиѓаат. Да ставел како овој би било подобро :D (би требало да го знаат човеков сите што играат WoW)
  Има 3 монитори од по 46 инчи... Камо да сум на негово место...
   
 19. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  Да не беше темава отворена, немаше да ги средам каблите...
  еве некоја слика
  [​IMG][​IMG]
   
  На Revan, psyside, Sukhoi и уште 2 други им се допаѓа ова.
 20. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,450
  916
  1 Април 2012
  Машко
  Конечно да се најде некој со послаб компјутер :D Да не бидам единствениот :D
   
 21. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,450
  916
  1 Април 2012
  Машко
  Овде сум заборавил да ставам линк од видеото на кој човек мислам
   
 22. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,457
  7,438
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ја ви го и моето. И мене ми беа сите кабли од позади, ама полудев крајно е непрактично ако сакаш нешто да смениш. Си го направив со црева и добро ми е вака.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Еве и една со блиц да се види прашината малце :)

  [​IMG]
   
  На The Geek Boy, gamer-eddie, igor_bef и уште 18 други им се допаѓа ова.
 23. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,729
  1,194
  16 Јуни 2010
  Машко
  @tomi види го напојувањето кај ARMac :D
   
  На Phenomen му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Revan

  Revan
  Gaining Experience

  660
  310
  25 Мај 2008
  Swifty малце го претерал со телевизорите, ако е големо, резолуцијата е тапа за таа големина, 3х30 инчни 2560х1600 монитори ќе беа друга прича.

  ARMac, топ ти изгледа брат, со цефките делува ко водено ладење да имаш. Него решетките за вентилаторите од кај ги имаш земено?
   
 25. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,450
  916
  1 Април 2012
  Машко
  Е дека претерал претерал ама морам да признаам дека играњето на SWTOR на 3 монитори е перфектно (го нема тоа на видеото што го постнав) инаку средниот телевизор го заменува со 24 инчен Viewsonic монитор.
  Инаку еве едно видео како го склопува компјутерот (во стилот на Epic Meal Time)
   
  На zorandesign му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...