• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како изгледа внатрешноста на вашето куќиште

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,235
4,451
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Единствено што малку ме живцира е ATX кабелот краток е малку или конекторот на плочата е на погрешно место...:)

 

JunkieMKD

Retro King
3 декември 2008
2,375
1,149
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
Кога ќе видам што зверови од компјутери има тука ако го ставам моето ќе изгледа како амига500 :D
 

Steff_Maja

Practice makes perfect
30 мај 2010
4,174
1,746
Уа Калчо нубара! Со зелен диск! :D
Хахах, ме насмеа.

@banjifiko кабелот а планиран за куќиште со дупки за Cable Managment и е таман кога оди од задната страна. Еве како е поставен кај мене.

 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,235
4,451
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
@banjifiko кабелот а планиран за куќиште со дупки за Cable Managment и е таман кога оди од задната страна. Еве како е поставен кај мене.
Претпоставувам овој зарез е предвиден за тоа, но со тажен заклучок дека не можеш накнадно да го протнеш кабелот, без да ја одштрафиш плочата. Ќе почека некоја наредно реконфигурирање. :)

 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,721
11,154
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10

deki1

Gaining Experience
20 јули 2011
168
65
Еве и јас се подновив денес со HAF 922 сега ќе постирам некоја слика, прашање до вас дали може хард дискот да е свртен однаопаку, затоа што не ми стига кабелот од напојувањето, дур земам ново напојување да брка работа инаку хардот ми е сеуште под гаранција.;)
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,243
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
@deki1

Razmisluvas upgrade na kompjuterot sigurno stom si zemal olkavo cudoviste :)

p.s dolgo da te sluzi :)
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,243
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit

tomi

Guru
16 април 2007
9,832
9,003
Скопје
Добро што толку ви прави мерак овој HAF 922 ме интересира некој да ми каже, во план сум да земам некое солидно кукиште и се мислам што да земам дали нешто од Cooler Master или да си зема нешто проверено што одамна го имав Spire SwordFin, Која единствена мана е во тоа што не е Cable Managment
 

DJAMBAZ

Gaining Experience
15 февруари 2011
191
150
Добро што толку ви прави мерак овој HAF 922 ме интересира некој да ми каже, во план сум да земам некое солидно кукиште и се мислам што да земам дали нешто од Cooler Master или да си зема нешто проверено што одамна го имав Spire SwordFin, Која единствена мана е во тоа што не е Cable Managment
http://www.thermaltakeusa.com/Product.aspx?S=1321&ID=1876#Tab2 sto ima da se mislis:)za 5 bona najdobar izbor
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,024
29,023
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
во план сум да земам некое солидно кукиште и се мислам што да земам дали нешто од Cooler Master или да си зема нешто проверено што одамна го имав Spire SwordFin
Cooler Master ако не е проверено (барем кога се работи за куќишта) тогаш незнам што е колега :D

Иначе разликата од 922 до 932 во пари не е многу голема, а во перформанси е.
 

tomi

Guru
16 април 2007
9,832
9,003
Скопје
Знам дека се проверени и дека се доста добри во перформанси проток на воздух и слично, но мене лично не ми прават мерак на дизајн. Тука е проблемот колега
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,024
29,023
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Знам дека се проверени и дека се доста добри во перформанси проток на воздух и слично, но мене лично не ми прават мерак на дизајн. Тука е проблемот колега
Тоа е друго веќе, fair enough.
 

KireAMD

On your way to fame
29 август 2011
244
885
Skopje
jas bi ti preporacal coolermaster 690 II Advanced ... mn opcii ima ova kukiste , moze da se odi i so 2 240mm radijatori za vodeno ladenje interno, mn prostor za cable managmement, mn dobra izrabotka , prekrasen air flow http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=6638 , doaga so 3 ventilatori 2 14ki i 1na 12ka ( ima podrska za 11 fans :) , jas vo moeto sega za sega imam 7 ) , imas docker na nego i najdobrata rabota e sto gore mu se USB i Headphone jeckovite . mislam deka maloprodazna mu bese okolu 5400-500 denari.
 

tomi

Guru
16 април 2007
9,832
9,003
Скопје
Го видов многу просто ми изгледа на дизајн од надворешна страна како и да е да не ја уништуваме темава ке отвориме нова тема за High-End кукишта па ке си муабетиме таму.
 

deki1

Gaining Experience
20 јули 2011
168
65
Токму така треба нова тема за куќишта, а како што гледам во хардвер нема за куќишта секција, незнам дали има за напојувања, ако не може да биде во едно.
фала uwemi ако немаш да си купиш поубаво, ги чекам иви да пристигнат кај нас и да им легнат цените, имам нов хард од 1 тера, графичка и куќиште, за 4-5 месеци ќе го комплетирам целосно системот со добри компоненти, а за куќиштето тоа е личен избор мене од сите што ги гледав coolermaster(за мене најдобра фирма за куќишта) ова некако ми беше најскладно по големина и сакав да биде транспарент, а за перформанси да не зборам скоро е без шумно, пред да го земам читав многу по ревии многу е блиску до 932 кое е закон за воздушно ладење.
 

Phenomen

Баниран/a
6 декември 2011
898
411
Кисела Вода
hardwarehazard.com
еве и нешто од мене,да не биде без ич :)


Погледнете го атачментот 3652
Запази ја сликава братче, ти ќе го цркнеш напајањето ако продолжиш вака, тој вентилаторот што ти е стаен над Rear IO од плочата, зема многу воздух и верувам дека нема доволно за напојувањето. Се надевам дека ќе најдеш некоја подобра локација за тој вентилатор. Поздрав.
 

DaVoRkNe

Unbeatable
1 септември 2011
4,082
4,353
Скопје
Запази ја сликава братче, ти ќе го цркнеш напајањето ако продолжиш вака, тој вентилаторот што ти е стаен над Rear IO од плочата, зема многу воздух и верувам дека нема доволно за напојувањето. Се надевам дека ќе најдеш некоја подобра локација за тој вентилатор. Поздрав.
како може да го цркне?како може да нема доволно проток за воздух?за што се тие вентилатори ставени?значи напојањето дува надолу накај кулер од процесорот,а кулерот што е на кукиштето го вади целиот воздух надвор.нема причина за паника :) барем до сега сум немал никакви проблеми.поздрав
 

Phenomen

Баниран/a
6 декември 2011
898
411
Кисела Вода
hardwarehazard.com
како може да го цркне?како може да нема доволно проток за воздух?за што се тие вентилатори ставени?значи напојањето дува надолу накај кулер од процесорот,а кулерот што е на кукиштето го вади целиот воздух надвор.нема причина за паника :) барем до сега сум немал никакви проблеми.поздрав
аааааааа тоа е веќе друго, сепак мислам дека напајњето го влече воздухот од куќиштето
 

DaVoRkNe

Unbeatable
1 септември 2011
4,082
4,353
Скопје
аааааааа тоа е веќе друго, сепак мислам дека напајњето го влече воздухот од куќиштето
не не напојањето си го пушта воздухот накај кулерите и кулерите си го вадат надвор,а кулерот на решетката што е закачен е фабриќки иначе.
 

Phenomen

Баниран/a
6 декември 2011
898
411
Кисела Вода
hardwarehazard.com
не не напојањето си го пушта воздухот накај кулерите и кулерите си го вадат надвор,а кулерот на решетката што е закачен е фабриќки иначе.
Да не замараме на темава, еве последно што ќе ти кажам е дека досега немам видено bottom-mounted fan на напојување да го пушта воздухот внатре во куќиште, а да влече од внатрешност, тоа е нелогично.
Друго, земи малечок лист хартија, од оние коцкастите (незнам како се вика форматот) и доближи го до решетката на напојувањето, така ќе видиш дека е обратно (со исклучен rear fan)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
848,925
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно