1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Како изгледа внатрешноста на вашето куќиште

Дискусија во форумот 'Overclock & Modding' започната од vane44, 4 Април 2012.

 1. Phenomen

  Phenomen
  Баниран/a

  898
  411
  6 Декември 2011
  Машко
  Ако сака квалитет ќе си земе квалитетен кулер со кој процесорот нема да грее до лимитот при играње игрици.
  А за поклон... нема логика некој да троши пари за јака плоча кога нема јак кулер.. и после аргументот :D ?
   
 2. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,724
  2,355
  14 Декември 2010
  Машко
  Аман де што паднавте во дискусија за кулерот и матичната, човекот има 2600K, е сега јес да штета е да го чуваш на сток или само да му направиш оверклок од стотина Mhz, ама е многу јак процесор и на сток, може вака му е доволно сега за сега, па подоцна ќе купи асален кулер и ќе клока кога ќе има потреба за тоа, можда и ново куќиште.
   
 3. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  662
  24 oктомври 2011
  Машко
  абе коа ќе ти поклонат z68ца да ми се јавиш може? тоа ни за на свадба поклон некој не би му дал
   
  На RagingDemon и Phenomen им се допаѓа ова.
 4. dstojanov98

  dstojanov98
  Intern

  14
  4
  30 Јануари 2011
  Машко
  Делфи
  какви компјутери постирате срам ми е више да си го погледнам мојот xD
   
  На em11613 и Kajsibebraat им се допаѓа ова.
 5. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,450
  916
  1 Април 2012
  Машко
  стави слика и од твојот па да видиме што имаш чим ти е срам.
   
 6. dstojanov98

  dstojanov98
  Intern

  14
  4
  30 Јануари 2011
  Машко
  Делфи
  треба прво на хемиско да го однесам xD
   
 7. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,288
  20 Февруари 2011
  Машко
  @Phenom

  Da te prasam nesto ???
  Po dobro da imam 2600K so stock kuler ili pak
  Phenom II x6 1055T + Hyper 212+ +

  A veruj mi procesorot sum go zemal po cena po mala od tvojot Phenom x6

  @botzer.

  Koga ja vklopiv konfiguraciata. ne mi ostana nitu eden skrsen denar za + kukiste ili nesto drugo.

  Prvi pari sto ki mi padnat + na raka...odma TT Doker i SSD 64GB

  @lynx @ Master

  Vo pravo ste. sega za sega sum prezadovolen od procesorot i celiot kompjuter. vo bliska idnina dokolku ke treba za nesto povekje. ke frlam 5.000 denari samo na nekoj kvaliteten kuler, i ke go klokam do 4.5ghz.
   
  На StalkeR, olikomerc, MasteR_#0 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 8. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  662
  24 oктомври 2011
  Машко

  ок ај , да ти поверуваме :D чекаме нови фотки од пц-то и да не тагнеш сите на фејзбук да ти ги лајкнеме xD (се зезам) xD
   
 9. Phenomen

  Phenomen
  Баниран/a

  898
  411
  6 Декември 2011
  Машко
  Јас мојот х6 го земав со компензации и ми испадна дека сум го зел 7500... Не претерувај и ти..
   
 10. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,288
  20 Февруари 2011
  Машко
  Veruvas ili ne jas mojot go zemav 12.000 denari koga cenata mu bese 16.000 denari i toa samo mesec dena koristen. znaci uste 35 meseci garancia ostanati... :)

  A znaes mnogu dobro deka 2600K moze podot da go iscisti so tvojot AMD...
   
 11. Phenomen

  Phenomen
  Баниран/a

  898
  411
  6 Декември 2011
  Машко
  Епа брат 4500 денари не се баш мала разлика, а кога станува збор за гаранција, раат сум до Април 2014.
   
  На Bozter му/ѝ се допаѓа ова.
 12. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,871
  4,060
  1 Септември 2011
  Машко
  а што ке добиеш со клокањето?јас ич не ве сваќам ке добиете највише една до две минути побрз пц?и?горење трошење нерви и глупости за што?за играње к**ташак ужас.и ја да имам и7 како и увени сток кулер стандар и фурај си премногу е и стаднарт јак и7 нема потреба од клокање.
   
 13. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,288
  20 Февруари 2011
  Машко

  Tokmu zaradi toa ne go klokam procesorot. ne mi e potrebno a koga ke mi bide potrebno ke go klokam...( no vo 3-4 godini sigurno nema da mi e potrebno )
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 14. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,871
  4,060
  1 Септември 2011
  Машко
  незнам јас како што казав не ја свакам поентата на клокањето ај да работат нешто кое стварно тие 3-4 минути ке му значат на работата па да го клока ама за кејф?е тоа не свакам ама баш ич.
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,393
  4 Септември 2008
  Мислењево ти е невидена генерализација и дефиниција за релативизам.....само да те потсетам, дека не си на Greenmachines.com него на It.com.mk...

  Зошто ти е тебе 2600K кога за 1/3 од парите имаш Phenom II 945, кој во реалност е само некои 40% поспор од 2600K? толку ти се битни тие 2-3 минути?
   
 16. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,871
  4,060
  1 Септември 2011
  Машко
  не ни мислам дека сум на greenmachines.com да те потсетам.мое мислење е тоа а останатите нека се палат на тој оверклок.
   
 17. Phenomen

  Phenomen
  Баниран/a

  898
  411
  6 Декември 2011
  Машко
  Јас не зборам дека треба да го клокаш, туку само дека треба да земеш подобар кулер од причини што:
  1. Појако ќе ти изгледа.
  2. Ќе му го продолжи животниот век.
  3. Помала бучава и подобар airflow во целото куќиште (доколку имаш tower тип)
   
  На Bozter му/ѝ се допаѓа ова.
 18. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,871
  4,060
  1 Септември 2011
  Машко
  мене воопшто не ми се битини тие минути,немам потреба да земам кога некогаш би зимал би си земал и5 што ке ми биде доволно не се палам и др*ам на оверклок за среќа пошто сето тоа кошта.
   
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,393
  4 Септември 2008
  Ок другар, ако е твое мислење, барем наведи во постот дека е твое мислење, јас тоа не го видов во првиот пост, него прочитав зборови од типот на ужас и кој *ур...што не ми личи на израз кој некој би го употребил ако смета дека одреден субјект од поглед на размислување е само негов став, напротив би сфатил дека се работи за некој кој што се обидува да наметне нешто, или да посочи дека ставот на другите на таа тема е погрешен...
   
 20. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,871
  4,060
  1 Септември 2011
  Машко
  се извинувам ако погрешно сте ме сватиле моја грешка признавам.значи вака тоа е мое мислење и како што реков не го сваќам јас лично кејфот на оверклокувањето бидеќи кошта све тоа.јас не наметнувам на никој ништ нели секој си прави по свое размислување како он сака ни па сакам на некој да му го сменам размислувањето.
   
  На caki му/ѝ се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,393
  4 Септември 2008
  Ок тоа е веќе друго, ама пак забораваш на еден момент, дали кошта или не иако е битно, не е за сите толку битно.

  Некој троши пари у кладилница, некој иде на третмани за "разубавување" некој се коцка, некој се пијанчи, некој троши пари на коли (бандаши и спојлери) некој е колекционер на парички, некој дава пари на мобилни...некој на гардероба, значи постојат различни типови на карактери на луѓе, секој со свој мерак и хоби...за мене на пример оверклокот т.е. постигнување на одредна ферквенција на одредена волтажа, е интересен и возбудлив процес, како и самото твикање нели, има голем дел на корисници на форумов кои го делат моето мислење сигурен сум бидејќи ова е ентузијастички форум, поготово кога се работи за корисниците на оваа тема кои имаат моќни машини и сигурно не ги купил само за да ги користат само на сток...

  Друго, викаш дека кошта? па сигурно дека кошта, другар...но цената која се плаќа за солиден оверклок 4.6Ghz, е далеку помала од цената која треба да ја платиш за да ja добиеш таа разлика во перформанси ако веќе да речемe сакаш да земеш појак процесор од твојата i5 2500ка, пример "асален" абгрејд од тој процесор е Ivy Bridge i7 3770K, но чини цели 140 долари плус, е сега за да го прегазиш Ivy Bridge, од поглед на перформанси све што ти треба е да купиш Hyper 212 кој чини само 30-на долари, значи добиваш за 35 долари+ процесор кој е побрз од оној којшто е цели 100 долари поскап, (ако ја одземеме цената за кулерот) како е тоа можно? све тоа е можно со помош на оверклокот кој според тебе е скап и е глупост? не би рекол другар, напротив би рекол дека е ефтин со оглед на тоа колку скапо се плаќа малата разлика во перформанси на пазарот (кога се работи за произоводите кои се продаваат во било која свера од хардверот) која треба да ја платиш ако идеш од 2500K на Ivy Bridge...

  2500K @ 4.6 + Hyper 212+ е далеку подобар + избор/процесор од ivy на сток...за 100 долари плус...

  Тоа е тоа, и извинување за офтопик :)
   
  На brasica, caki, uwemi и уште 6 други им се допаѓа ова.
 22. KireAMD

  KireAMD
  On your way to fame

  244
  877
  29 Август 2011
  Машко
  podobro da sakase nekoj da go objasni nemase da moze +1 psy, + celoto iskustvo sto se steknuva na lice mesto ( ne od google read ) i postignuvanjata na klokovite za mene licno predstavuva pogolema ispolnetost nego brzinata koja ja iskoristuvam od PCto. Overclocking i Moding za mene e najdobroto hobi sto sum go imal :), sekako kosta po dzeb no kako sto kaza psy nekoj tie pari gi dava za 1no , drug za drugo ... Parite ne se tolku bitni i golemi za overclock i za moding kolku sto e strasta i zelbata , i samite vidovte pogore vo postovite na site clenovi deka so nepolni 300 denari kukisteto se pravi da izgleda po vas vkus i stil.
   
  На MasteR_#0 и psyside им се допаѓа ова.
 23. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
  Bravo bre psy, da bese moma za zena ke te zemev :D :D :D
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,393
  4 Септември 2008
  lol :D
   
 25. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  662
  24 oктомври 2011
  Машко
  океј , ај се враќаме сеа на компјутерите :)
  E8300 @ 3.5Ghz - само fsb-то е зголемено, ништо друго не чепкав :)

  [​IMG]

  малце има прашина, али нема везе :)
  Cable Management - FTW - во куќиште од Anhoch GoliathXD
  сликано е додека работи, ама изгледа како да не работи xD

  [​IMG]
  еве и една ноќна :)
   
  На Revan, MasteR_#0, Sukhoi и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...