1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

 1. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,535
  12,784
  2 Август 2012
  Машко
  Привремена препорака која нема врска со темава но доста помага (во врска со темава и други работи)

  Sweet Home 3D знае да пресмета квадратура на тлоцрт (за цела куќа), квадратура по соби и квадратура на ѕидови (ова со плагин)
  Нема таков избор на прозори и врати како SketchUp но со малку акробација може да се експортираат прозори и врати. Ова во друга тема :)
   
  На sisko му/ѝ се допаѓа ова.
 2. kooks

  kooks
  Баниран/a

  95
  54
  5 Март 2016
  Машко
  Дада, дуваат и одоздола...a се наоѓаат тестови и за конзолни иако неразбирам така "добро"норвешки како Влаот :)
  Зависи што преферираш повеќе, ефикасност или цена ;)
  Перформанси
  Цена
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  403
  311
  1 Февруари 2017
  Машко
  Оваа Wilffata е всушност Грее 1В до -15степени а кај нас се продава подобрата верзија 1C до-20 степени со даикин свинг компресор.
  GREE GEH12AA-K3DNA1C по супер цена од 41.990 ден.
   
 4. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,113
  2,371
  19 Јули 2013
  Одлучи се веќе еднаш, затоа што @JasSum e Петко.


  Ај ако може да заклучиме: мерењата што се потврдени од еуровент се прават според пропишани стандарди кои се исти за било кој уред. Тие се користат само за рамноправна споредба на капацитетот и потрошувачката на уредите помеѓу различни модели од ист или различен производител. Не значи ако има еуровент, дека тој уред е подобар од друг што нема еуровент. Ниту дека ако има еуровент нема да се расипе, да замрзне, да протече или било што друго. Не значи дека уредите што немаат еуровент нема да греат или не можат да се подобри од тие што имаат.

  Единствено не може да се споредуваат едни со други (тие со и тие без еуровент), затоа што не знаеме под какви услови се извршени мерењата (ако воошто се извршени) кај овие што немаат.

  А дали некој ќе успее да се згрее, повторно не зависи од еуровент, туку од тоа колку капацитетот на уредот е доволен да ги надокнади топлинските загуби на просторот што се грее.
  Да не заборавиме, со опаѓање на надворешната температура топлинските загуби растат, а капацитетот на уредите (базирани на топлотни пупми) опаѓа, за разлика од останатите видови на греење каде што капацитетот не зависи од надворешните услови.
   
  На vlavot и mdeni им се допаѓа ова.
 5. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,781
  1,905
  8 Мај 2007
  Машко
  JasNeSum Петко
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 6. tdejan

  tdejan
  Intern

  4
  0
  23 Април 2014
  Машко
  Здраво на сите.

  нов стан 2016, барем на хартија добра топлотна изолација и дограма, ориентација север, голема дневна со ходник 30м2, планирам да грејам со инвертер. Ценовниот ранг ми е до 40к макс. Прашањето ми е, дали да земам 5.5КВ ама од поефтините брендови (Грее или Вивакс, за таа цена се добиваат релативно подобри модели, со А+/++, Wifi), или да земам 3.5КВ од подобар бренд (Даикин и останати јапонци)?

  поздрав
   
 7. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,126
  740
  8 Април 2007
  Машко
  за макс 40к јапонец не земај, тоа се нивни entry level модели кои кај другите бреднови не чинат повеќе од 25К, ако земаш јапонец гледај подбри модели кои нормално се над 40К.
  За твојата ситуација 5,5kW ке биде мислам премногу, немаш потреба од толку.
  Подобар 3.5kW модел би завршил одлично работа. Пример:

  VIVAX ACP-12CH35AERI ~28К
  GREE LOMO GWH12QC-K3DNB4G ~30К
  Carrier iPlus 42QHC012DSA / 38QHC012DSA ~34K
  VIVAX ACP-12CH35AEVI ~34K
  Panasonic CS/CU-RE12RKE ~35K
  Toshiba MIRAI RAS-13BKV-E/RAS-13BAV-E ~40K
   
 8. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,468
  3,187
  24 Септември 2012
  За 40к нема подобар бренд. Најефтин од подобар бренд е 60000+монтажа.

  Ама имаш опции ти кажаа погоре. Евентуално хансол некако ако може да се уклопи...
   
  Последна промена: 1 Јуни 2017
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. alexandar11

  alexandar11
  Gaining Experience

  355
  177
  11 Јануари 2010
  Мислење за VIVAX COOL 12000BTU ACP-12CH35AEMI
  Ја има некој?
   
 10. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,126
  740
  8 Април 2007
  Машко
  Ја немам лично но сум бил неколку пати во контакт со нејзе.
  Спрема парите климата е многу добра, нормално неможе да се споредува со клими од повисоките класи сепак е некој основен но добар модел на инвертер клима уред. Прилично нов модел ( 2 месеци на пазарот го има ) така да нема да имаш многу голем feedback со информации за него.
   
  На alexandar11 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. alexandar11

  alexandar11
  Gaining Experience

  355
  177
  11 Јануари 2010
  Знам дека е нов модел па затоа прашав некој случајно да не ја земал или стапил во контакт со таков модел, по што за цената е ок плус wifi. Единствено во тој ценовен ранг со wifi беше ломо еко. Не може да се очекува да е како оние од повисоките класи и онака ми е само за греење во меѓусезона, ама ќе споделам искуство.

  Иначе ме интересира зошто на некои продажни места оди со гратис wifi адаптер, а на некои не?
   
 12. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,126
  740
  8 Април 2007
  Машко
  Да освен LOMO ECO не ни има друга во тој ценовен ранг и со слични спецификации.
  Зошто некој го даваат гратис а некој не WiFi стикот повеќе е од бизнис модел, климата е таа ако некаде не го даваат гратис купи го од продажно место што го даваат гратис :)
   
 13. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  403
  311
  1 Февруари 2017
  Машко
  Vo vrska so sporedbata na specifikacii LomoECO deka e "slicno po specifikacija" so AEMI.
  AEMI e mnogu poslabo na greenje zaradi Pdesing=2,3....klasicna 9ka....a samo na ladenje e 3,5ka.
  SCOPot e mozebi e ist no za mnogu pomalku isporacan toplina kaj Vivaxot.
  Spored energetskite nalepnici 2,3KW e maximumot na AEMI sto ke SE dobie na -7C(tbivalentana temp), dodeka kaj Lomo ECO maximumot e 3,2Kw ili cel kilovat povekje.
  Znaci godisno Lomo ECO ke proizvede 1400x3,2=4480 KWtoplina nasprema 1400x2,3=3220 ili Vivaxot ke proizvede 1260Kw toplina pomalku.
  1283571.jpeg LomoEco energy label.jpg
   
  MitkoI, moongose, GREEMAK GROUP и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. kooks

  kooks
  Баниран/a

  95
  54
  5 Март 2016
  Машко
  Исто ме чуди што сите кај скоро сите Vivaksi е наведено дека имаат 12 брзини на вентилаторот што го нема ни кај Митсубиши климите, може ли некој да потврди дека имаат 12 брзини или и ова е пак само реклама?
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,248
  1,394
  10 Септември 2010
  Може има на претходниве страни, ама да си прашам.... Ми треба да земам една клима докај 30000ден за догревање во преодните месеци, не за примарно греење.Можеби и за наутро кога е минус за пред работа, локација Битола.

  Хансол, Мицу не се во игра, сметам дека нема потреба за ова што го барам.

  Се мислев да ја земам Gree Lomo 12ka LCLH, дали е доволна да брка работа или некој друг модел има што би бил подобар избор?

  Поголема клима не ми треба.
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 16. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,948
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Ломото би било доволно и ок да брка работа, зимај го и барај попуст ваљда ќе ти дадат.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На igor_xxxx му/ѝ се допаѓа ова.
 17. alexandar11

  alexandar11
  Gaining Experience

  355
  177
  11 Јануари 2010
  Земав Вивакс и ме интересира за wifi како го средам. Онаа апликација што е во упатството ја инсталирав ама не го скенира кодот.

  Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
   
 18. Skorp

  Skorp
  Gaining Experience

  349
  261
  25 Август 2016
  Машко
  Да препорача некој добар сервисер за клима? (Редовен сервис)
   
 19. antikmkd

  antikmkd
  Intern

  16
  0
  3 Јули 2016
  Машко
  Здраво,
  Ќе Ве замолам за совет за чистење и дезинфекција на Вивакс АЕРИ 18ка или препорачајте некој добар сервисер.
  btw од каде можам да купам wifi модул за истата клима и која цена се.
   
 20. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,827
  1,660
  22 oктомври 2012
  Машко
  Ping @DJAMBAZ :)
   
  На DJAMBAZ и Skorp им се допаѓа ова.
 21. darencee

  darencee
  Intern

  61
  38
  8 Јуни 2017
  Машко
  Што е целта со вифи кај климиве. Која улога ја врши ?
   
 22. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,659
  2,511
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Исто како и кај другите ВиФи уреди, далечинско управување со помош на мобилна апликација.
   
  На LeRade и darencee им се допаѓа ова.
 23. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,468
  3,187
  24 Септември 2012
  Да палиш гасиш клима додека си во Грчка за кога ќе дојдеш од секој викенд да ри е разладено.

  За греење исто чат пат е функционално ако знаеш однапред дека ќе дојдеш таму. Рецимо викендица имаш си палиш 2 дена унапред клима и си крева од -1, на 22 степена и фала пријатно.

  Или летно време си доаѓаш од Грчка и си ставаш ден порано од 37 степена да ти симне на 24 степена климата и доаѓаш наместо во сауна во цивилизиран простор кој се трпи.

  Е сега тоа е све фино, иако неделен тајмер е исто важно ако не и поважно за да ја наместиш климата и да ја заборавиш дека постои.
   
  На darencee и GGTT1 им се допаѓа ова.
 24. darencee

  darencee
  Intern

  61
  38
  8 Јуни 2017
  Машко

  Хмм во ред. Ова не ми е и толку важно мене. Напротив мислам дека повеќе и ќе ми смета вифи. Од 40С надвор да влезам во 27 степени соба наеднаш беља си правам на себе. Подобро ќе ми биде да си влезам и интервално да си ја намалувам температурата за да сми се прилагоди телото.

  Какво мислење имате за мобилниве клима уреди. Кој е нивниот Минус сметајќи ги со sидниве клима уреди.
  Знам дека плус е тоа што лесно се монтира. Но ме интересира дали имаат негативности во споредба со sидниве.
   
 25. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  884
  946
  9 Декември 2015
  Машко
  Океј си земав Gree Eco Lomo 22.000 денари инвертер (P.S. ја земав демек 3.5 kW а сега гледам во тоа спецификациите 3.2/3.2/4.5? wtf...). Е сега во врска со ви-фи-то ако има некој искуство. Треба нешто специјално да направам да за го активирам во самата клима? Втора работа - вика имало апликација Gree+ го скенирав кодот и нема ништо одам на плеј стор нема таква апликација?
   
  На MitkoI му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...