• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Igordobro

Intern
14 октомври 2018
32
5
Здраво друштво,

Дали знае некој како може да проверам дали климата е инвертер?


HYUNDAI ac120 eco m pisuva na nea.
Na nekoi mesta online stoi inverter, ama na poveketo ne.

Inace dosta dobro raboti6dc38f29fa4070c0c4f218377945ddc2.jpgSent from my iPhone using Tapatalk
 

alkibijad01

Gaining Experience
8 октомври 2016
290
310
Здраво имав претходно пишано овде но за погрешна квадратура
Се работи за 50 м2 - дневна и кујна. Изолација стиропор 10ка + пвц прозори.
Се решив да земам една од овие
Ке ве молам за ваше мислење
Потребна ми е за греење
Однапред ви благодарам.

Стан или куќа? Ако е куќа првиот Даикин. Море првиот Даикин и за стан, поарно да има сила во резерва.

Sent from my moto g(9) play using Tapatalk
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
803
1.335
Здраво друштво,

Дали знае некој како може да проверам дали климата е инвертер?


HYUNDAI ac120 eco m pisuva na nea.
Na nekoi mesta online stoi inverter, ama na poveketo ne.

Inace dosta dobro raboti6dc38f29fa4070c0c4f218377945ddc2.jpgSent from my iPhone using Tapatalk
Мислам дека не е. Иста ваква има другар и кога ја земаше ми рече дека не е инвертер и дека му била наменета само за ладење.
 

petkotrajko

On your way to fame
16 јуни 2017
546
549
Здраво имав претходно пишано овде но за погрешна квадратура
Се работи за 50 м2 - дневна и кујна. Изолација стиропор 10ка + пвц прозори.
Се решив да земам една од овие
Ке ве молам за ваше мислење
Потребна ми е за греење
Однапред ви благодарам.

Мене ми се чини дека оваа ќе ти биди најтаман за кај тебе: Toshiba SHORAI EDGE RAS-B16J2KVSG-E / RAS-16J2AVSG-E ЗА САМО 69990 ден
 

Marjan0919

Intern
14 јули 2022
3
0
Стан или куќа? Ако е куќа првиот Даикин. Море првиот Даикин и за стан, поарно да има сила во резерва.

Sent from my moto
Стан или куќа? Ако е куќа првиот Даикин. Море првиот Даикин и за стан, поарно да има сила во резерва.

Sent from my moto g(9) play using Tapatalk
Куќа. И јас се мислев за таа на Даикин. Нај скапа е но мислам ке брка работа. Во однос на потрошувачка како се Даикин?
 

fis1976

Practice makes perfect
15 март 2016
561
1.100
Скопје
Денеска ја монтираа и втората клима (исто HR25-ка), постапката исто како и за првата, со една разлика само, за првата беше ептен топло па ја пробавме само на ладење, вторава и на ладење и на греење преде :).

Пишете некој совет, како да се тера од кога ќе почне грејната сезона? На ауто или ...? Од кога ќе се вклучат не планирам да ги гасам додека не заврши сезоната, ќе има мерачи и на двете така да ќе споделам и потрошувачка.

Фала ви уште еднаш што помогнавте при изборот, ви посакувам топла зима, со оглед на се ќе ни треба!


Едната HР25-ка ја донесоа и монтираа, мислам дека (скоро) се направија по PS, единствено што не ставија е буфер гуми на надврешната единица ама мора да кажам дека сум мирен, армирани бетонски блокови е зградата и надворешната стварно е многу тивка и не се слуша внатре и не се пренесуваат вибрации.

Три метри инсталација (може малку помалку :) ), бандажирана и на крај вакумирање, супер работа завршија! Внатрешната преде на ладење, за греење ќе видиме :)
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
803
1.335
Денеска ја монтираа и втората клима (исто HR25-ка), постапката исто како и за првата, со една разлика само, за првата беше ептен топло па ја пробавме само на ладење, вторава и на ладење и на греење преде :).

Пишете некој совет, како да се тера од кога ќе почне грејната сезона? На ауто или ...? Од кога ќе се вклучат не планирам да ги гасам додека не заврши сезоната, ќе има мерачи и на двете така да ќе споделам и потрошувачка.

Фала ви уште еднаш што помогнавте при изборот, ви посакувам топла зима, со оглед на се ќе ни треба!
Не на ауто. HR25/35 има преслаб аутофан( 1 брзина). 2 брзина најмалце или 3-та па ќе си видиш според потреби.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
894
988
127.0.0.1
На таа што тебе и на женски битија низ дома ќе им биде убаво.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk

Најоптимално спрема потрошња/комфорт. Мене супер ми е на 26, ама дали на сметка ќе е супер?
Нормално не прашвам да ми кажиш на која температура ми е најубо.

Едит: изначитав прирачници и дел пишуваат 21-22, дел највисоката што можеш да е поднесиш.
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1.933
2.890
Струмица
25Ц ладење/греење е оптималната пријатна температура на климата за парите, преку цела година. Сѐ зависи до изолацијата, барем 5цм стиропор и пвц. Камена волна е далеку подобра и поскапа опција.
Фан ако е на три брзини го ставаш на двојка, ако е пет на тројка.
Ги чистиш филтрите на секои 4 седмици, можеш да си креираш и потсетник на Google Keep и тоа е.
Пред почеток на грејна сезона се прави генералка, вадење на перката и под туш, пребришување пластиките околу неа со одмастувач и после прскање Дезинтал додека не се исуши на климата. Ладењето преку лето генерира бактерии, мувли и мирис на чорапи, така да не е убаво да го дишеш сето ова преку зима додека се грееш.

Вчера конечно (2016 монтирана) успеав да ја извадам перката оти го реновирав спратот и ја преместив на друго место, пред тоа немав 15цм над неа и не можеше да се дигне радијаторот за да се извади перката. Околу неа на пластиките имаше толку црнило шо ако не ја извадев перката немаше шанси да знам, и покрај генералките кои ги правев секоја година, само со вртење на перката и чистење со четка, и околу неа колку можев да дофатам. Каналите од внатре под радијаторот беа ќумур црни.

Така да ако треба да инсталирате нова клима секогаш да си барате барем 15цм простор од плафонот, без разлика колку ниско ќе падне климата.
 

Riku

Gaining Experience
27 ноември 2021
172
62
Што да постелам на плочата, ставив 10цм стиропор на ѕидовите и сега ме занима со што да ја изолирам плочата тоест што да постелам на неа зошто го користам таванскиот простор значи нешто што ќе може да се гази на него, стаклена волна ми е единствено нешто што ми паѓа на памет има друѓи опции?
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.564
4.052
Најоптимално спрема потрошња/комфорт. Мене супер ми е на 26, ама дали на сметка ќе е супер?
Нормално не прашвам да ми кажиш на која температура ми е најубо.

Едит: изначитав прирачници и дел пишуваат 21-22, дел највисоката што можеш да е поднесиш.
Со 21-22 наместена клима на друдиот крај од собата ќе биде 19 макс, и тоа е далеку од комфор по мене иако е доста штедливо. Комфор е многу индивидуална работа така да ваљда отпимално т.е. економично би било онолку каде тебе сѐ уште ти е комфорно а она работи што помалку, т.е. работи на ниски модулации. Само тестирање лично од тебе во твојата просторија.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

Buzuki

Gaining Experience
16 јули 2013
180
50
Во спалната 20тина квадрати монтирав клима haier 3.5kw.

Е сега климата ја подесувам на 23 степени, автоматски вентилатор и оди до 25 степени па исклучува скроз, после 5/10 минути температурата паѓа на 22 па пак се вклучува оди до 25..

Дали така треба да работи и е нормално со оглед на тоа што е мала собата, одма затоплува па исклучува ?
Исто така дали ако ја вклучам на 2ра брзина треба да работи нонстоп или пак ќе исклучува ?
 

stavrov69

Gaining Experience
26 ноември 2008
475
295
Во спалната 20тина квадрати монтирав клима haier 3.5kw.

Е сега климата ја подесувам на 23 степени, автоматски вентилатор и оди до 25 степени па исклучува скроз, после 5/10 минути температурата паѓа на 22 па пак се вклучува оди до 25..

Дали така треба да работи и е нормално со оглед на тоа што е мала собата, одма затоплува па исклучува ?
Исто така дали ако ја вклучам на 2ра брзина треба да работи нонстоп или пак ќе исклучува ?
Нормално е, мал е присторот и времето уште е топло за греење.

Sent from my SM-G998U1 using Tapatalk
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.020
4.859
Дајте предлог за „микро“ клима. Треба да лади дваесетина квадрати и да работи на фотоволтаици.
FTXF20 DAIKIN SENSIRA - ICS GROUP - Environment friendly climate solutions

Мислам дека е ова најслаба опција. А ако мислиш дека фотоволтаиците би можеле да поднесат 25ка или 35ка може и таква.
 

Riku

Gaining Experience
27 ноември 2021
172
62
25Ц ладење/греење е оптималната пријатна температура на климата за парите, преку цела година. Сѐ зависи до изолацијата, барем 5цм стиропор и пвц. Камена волна е далеку подобра и поскапа опција.
Фан ако е на три брзини го ставаш на двојка, ако е пет на тројка.
Ги чистиш филтрите на секои 4 седмици, можеш да си креираш и потсетник на Google Keep и тоа е.
Пред почеток на грејна сезона се прави генералка, вадење на перката и под туш, пребришување пластиките околу неа со одмастувач и после прскање Дезинтал додека не се исуши на климата. Ладењето преку лето генерира бактерии, мувли и мирис на чорапи, така да не е убаво да го дишеш сето ова преку зима додека се грееш.

Вчера конечно (2016 монтирана) успеав да ја извадам перката оти го реновирав спратот и ја преместив на друго место, пред тоа немав 15цм над неа и не можеше да се дигне радијаторот за да се извади перката. Околу неа на пластиките имаше толку црнило шо ако не ја извадев перката немаше шанси да знам, и покрај генералките кои ги правев секоја година, само со вртење на перката и чистење со четка, и околу неа колку можев да дофатам. Каналите од внатре под радијаторот беа ќумур црни.

Така да ако треба да инсталирате нова клима секогаш да си барате барем 15цм простор од плафонот, без разлика колку ниско ќе падне климата.
Kako go vadis celiot vnatresen ventilator daj pojasni, za filtrite lesna rabota ama za toa vnatre malce komplicirano da go iscistis?
 

Riku

Gaining Experience
27 ноември 2021
172
62
Имам еден проблем, после поставувањето на изолација на надворешните ѕидови и по повторно монтирање на климата (аери) и кога ја пуштам на грење 23степени кога климата ги достигнува тие 23 степени и компресорот намалува со работата почнува истиот да вибрира и тие вибраци да се пренесуват низ цел ѕид па и пола куќа да се осејќат тие вибрации. После повторното монтирање на надворешните држачи има поставено профил кој со 2х2 штрафа е заштрафен и плус 2х2 буфери е плус заштрафена климата на профилот. 20220514_182925.jpg
Е сега ме занимат совети дали вибраците се од двата профила кои се еден врз друг зошто компресорот секако има вибраци и само да напоменам дека лани кога немаше изолација и првично климата додека беше монтирана со буфери на самите L држачи тие вибраци кога компресорот ја намалува работата траеа само 30 секунди и ги снемуваше сега си траат цело време се додека климата не изгаси по постигната темп. Некои идеи од каде идат вибраците и како истите да се одстранат?
 

noc32

Gaining Experience
21 март 2016
150
93
Имам еден проблем, после поставувањето на изолација на надворешните ѕидови и по повторно монтирање на климата (аери) и кога ја пуштам на грење 23степени кога климата ги достигнува тие 23 степени и компресорот намалува со работата почнува истиот да вибрира и тие вибраци да се пренесуват низ цел ѕид па и пола куќа да се осејќат тие вибрации. После повторното монтирање на надворешните држачи има поставено профил кој со 2х2 штрафа е заштрафен и плус 2х2 буфери е плус заштрафена климата на профилот.
Е сега ме занимат совети дали вибраците се од двата профила кои се еден врз друг зошто компресорот секако има вибраци и само да напоменам дека лани кога немаше изолација и првично климата додека беше монтирана со буфери на самите L држачи тие вибраци кога компресорот ја намалува работата траеа само 30 секунди и ги снемуваше сега си траат цело време се додека климата не изгаси по постигната темп. Некои идеи од каде идат вибраците и како истите да се одстранат?
Истиов проблем го имам моментално со Аери клима. Сега се случи, прв пат во петокот кога прв пат ја уклучив на топло. Комшите под мене ми се јавија да ме прашаат дали е се во ред. Значи надворешната единица брмчи и тресе како старо тамче. Кај тебе гледам гумени додатоци на држачите, додека тие ги нема кај мене.
Е сега, кај мене почнува да работи и после десетина минути почнува да тресе и да брмчи.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.404
16.512
Пред почеток на грејна сезона се прави генералка, вадење на перката и под туш, пребришување пластиките околу неа со одмастувач и после прскање Дезинтал додека не се исуши на климата.
Вадење на перката на секои 6 месеци е непотребно ризикување. Климата е под 40 Bar притисок. Што помалку молкнење на испарителот толку подобро.

Одмастувач никако. Многу е агресивен на лимовите. Настрана што ќе ги поцрни на долг рок ќе ги разлабави од цевките.

Сакам да кажам, Арис и слично многу ретко и тоа под услов да се работи за пушачка просторија и да биде растворен.

Најдобра работа што човек може да ја има по дома е парочистач кој исфрла пареа под притисок.

Мој совет исто така е да внимавате со концентрациите на Дизентал. Тешко се плакни и е леплив.
 

Faktorium

Gaining Experience
19 јули 2013
82
69
Имам еден проблем, после поставувањето на изолација на надворешните ѕидови и по повторно монтирање на климата (аери) и кога ја пуштам на грење 23степени кога климата ги достигнува тие 23 степени и компресорот намалува со работата почнува истиот да вибрира и тие вибраци да се пренесуват низ цел ѕид па и пола куќа да се осејќат тие вибрации. После повторното монтирање на надворешните држачи има поставено профил кој со 2х2 штрафа е заштрафен и плус 2х2 буфери е плус заштрафена климата на профилот.Погледнете го атачментот 117182
Е сега ме занимат совети дали вибраците се од двата профила кои се еден врз друг зошто компресорот секако има вибраци и само да напоменам дека лани кога немаше изолација и првично климата додека беше монтирана со буфери на самите L држачи тие вибраци кога компресорот ја намалува работата траеа само 30 секунди и ги снемуваше сега си траат цело време се додека климата не изгаси по постигната темп. Некои идеи од каде идат вибраците и како истите да се одстранат?
За ова брмчењето можам да потврдам за Аери. трета сезона ќе е греам со неа и едноставно така работи. Имам гумени буфери и тоа ги ублажува вибрациите да не се пренесат на држачите. Единство што ми паѓа на памет е да не се доволно прицврстени држачите па тие да вибрираат и да се пренесуваат вибрациите на ѕид.
Мојата 5.5кw внатре многу малку се слуша кога ги има тие вибрации на "мали обратаи".
 

klima fan

Gaining Experience
14 јуни 2021
121
71
Имам еден проблем, после поставувањето на изолација на надворешните ѕидови и по повторно монтирање на климата (аери) и кога ја пуштам на грење 23степени кога климата ги достигнува тие 23 степени и компресорот намалува со работата почнува истиот да вибрира и тие вибраци да се пренесуват низ цел ѕид па и пола куќа да се осејќат тие вибрации. После повторното монтирање на надворешните држачи има поставено профил кој со 2х2 штрафа е заштрафен и плус 2х2 буфери е плус заштрафена климата на профилот.Погледнете го атачментот 117182
Е сега ме занимат совети дали вибраците се од двата профила кои се еден врз друг зошто компресорот секако има вибраци и само да напоменам дека лани кога немаше изолација и првично климата додека беше монтирана со буфери на самите L држачи тие вибраци кога компресорот ја намалува работата траеа само 30 секунди и ги снемуваше сега си траат цело време се додека климата не изгаси по постигната темп. Некои идеи од каде идат вибраците и како истите да се одстранат?

Климaтa ги пренесувa вибрациите преку дуплите држaчи штo ти се стaвени нa дoдaтните држaчи зa надворешната единица се гледa нa фoтoгрaфијaтa пoрaди тoa се тие вибрации две железa еднo врз другo пa пoтoa имaш бaфери ( гумици ) и мoнтирaнa е Нaдвoрешнaтa Единицa

Истиов проблем го имам моментално со Аери клима. Сега се случи, прв пат во петокот кога прв пат ја уклучив на топло. Комшите под мене ми се јавија да ме прашаат дали е се во ред. Значи надворешната единица брмчи и тресе како старо тамче. Кај тебе гледам гумени додатоци на држачите, додека тие ги нема кај мене.
Е сега, кај мене почнува да работи и после десетина минути почнува да тресе и да брмчи.
Мoнтирaј гумици ( бaфери )


ЗА НАМАЛЕН ЗВУК OД НАДВOРЕШНАТА ЕДИНИЦА ПOКРАЈ БАФЕРИ ( гумици ) ТРЕБА И МИНИМУМ 3 МЕТРИ БАКАРНИ ЦЕВКИ ПOМЕЃУ ВНАТРЕШНАТА И НАДВОРЕШНАТА ЕДИНИЦА
 

noc32

Gaining Experience
21 март 2016
150
93
Мoнтирaј гумици ( бaфери )
ЗА НАМАЛЕН ЗВУК OД НАДВOРЕШНАТА ЕДИНИЦА ПOКРАЈ БАФЕРИ ( гумици ) ТРЕБА И МИНИМУМ 3 МЕТРИ БАКАРНИ ЦЕВКИ ПOМЕЃУ ВНАТРЕШНАТА И НАДВОРЕШНАТА ЕДИНИЦА
Во мојот случај, не е до гумици. Беа монтерите затоа што таква е процедурата на Контакт2000 (сервисот) и видоа дека има абнормални вибрации и звук и заклучија дека нешто не е во ред со перката или /и моторот така што ми отворија налог во сервисот. Сега е играта на чекање.
Монтерите рекоа сигурно ќе ја демонтираат надворешната единица и ќе ја земат на сервис.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.020
4.859
Во мојот случај, не е до гумици. Беа монтерите затоа што таква е процедурата на Контакт2000 (сервисот) и видоа дека има абнормални вибрации и звук и заклучија дека нешто не е во ред со перката или /и моторот така што ми отворија налог во сервисот. Сега е играта на чекање.
Монтерите рекоа сигурно ќе ја демонтираат надворешната единица и ќе ја земат на сервис.
Ај баш кажи што биднало
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.838
Мислења
911.418
Членови
32.575
Огласи
803
Најнов член
albpunker
На врв Дно