• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.590
Марко Бислимоски вчера на шител кажал дека САМО БОГАТИТЕ СЕ ГРЕАТ НА СТРУЈА. И дека ќе има скалесто поскапување за богатите што се греат на струја, затоа што нормалниот народ не се греел на струја (веројатно на дрва треба да се грее). 5 години даваа народни пари за субвенции за ефтини кинески клими за сега викаат ако се грееш на клима богат си треба да те дериме.

Ајде сега кампања 'фрли ја климата и земи си ќумбе, доби народни пари во вид на субвенции'
Па сега и не рече баш така. Еве кој му се гледа нека слуша
View: https://youtu.be/L7DuDREwdJ8
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.630
1.574
Drachevo
Па сега и не рече баш така. Еве кој му се гледа нека слуша
View: https://youtu.be/L7DuDREwdJ8

Што не е така: На струја се греат граѓани кои имаат повеќе пари 11:40, тие немаат проблем да си ги платат сметките...

Иначе брзо си го смени ставот
Муабет,, ништо конкретно, нема цифри, шпекулации, ...

Sent from Телефон using Tapatalk
brao.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.514
4.359
Тотален офтопик. Греење на струја се мисли на греење на котли на струја, панели, и слично кои се 1:1 искористливи. И во ред е муабетот дека богатите се греат на струја.

ИНВЕРТЕРИ НЕ СПАЃААТ ВО ОВОЈ МУАБЕТ. Иако многу би сакале вие да си ширите рекла-казала муабети, ама реалноста е друга. Инвертерите како најекономични греење ќе претрпат многу мало покачување на цената на греење. За разлика од погоре споменатите грејни тела.

И ако сакаш да се отруеш со дрвата слободно и тие можеш да ги грееш во густо населено подрачје. Но реалноста е друга. Ефикасноста од 500% на климите во една грејна сезона не е ни СЛИЧНА со другите грејни тела на струја.

Како да нацртаме за просечниот човек да може да восприми:
1. Греење на панели/котел на струја/подморници за една грејна сезона која земаме дека има потреба од загревање од 10000KWh чини 55000 денари.
-10% поскапување е 5500 денари во сезоната плус. Тоа се 60500 денари по нова цена.

2. Греење на инвертери за една грејна сезона која земаме дека има потреба од загревање од 10000KWh чини 11000 денари (со 5COP).
-10% поскапување е 1100 денари. Новата цена е 12100 денари.

Затоа „богатите“ сака да каже тие „што се расфрлаат со пари“ се греат со точка 1. А тие што се рационални со трошоците се греат со точка 2.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.590
Што не е така: На струја се греат граѓани кои имаат повеќе пари 11:40, тие немаат проблем да си ги платат сметките...

Иначе брзо си го смени ставот

brao.
Ај пак прегледај го дали само тоа рече. Нот. Ама не ти одговара, а и нема врска тој што сака без биас да слушне ќе слушне, кој несака немора.

И не не го сменив ставот. Сеуште се само шпекулации. Кога ќе излезат со бројки и начин на тарифирање, како и сам тој вели, тогаш ќе муабетиме дали ќе е 1МВч, помалце повеќе. Инаку искометира и тој како и јас погоре. Ќе се иде на некоја пресметка од просечна потрошувачка на ниво на држава. И пошто они ги имаат бројките убаво рече дека само околу 2% се над тој некој просек моментално. Се знае најекономично греење е или парно или гас. Насекаде. И не само економски оправдано туку и технички иначе ако отидеме сите на струја отиде електро мрежа. Тоа што ние каскаме не е ОК, а и он истото го кажа.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

ROBERTOO

Intern
5 октомври 2016
32
8
Богатите се греат на клима и струја, а сиромашните на дрва и оваа и на малите деца им е јасно,но незнам како на вака паметни и мудри членови не им е јасно,изгледа оти сосема одлепиле од реалноста
И еве го доказот
-Нека се направи една статистика колку домаќинства се греат на клима во градот а колку во приградските населби ..-
-Ќе се дојде до закључок оти во градот многу човеќе се греат на клими..
-Кој живее е во градот (Богатите)
-Кој живее во селата(Сиримашните)
Цена на една печка на дрва за 30-40м -5000-10000
-Цена на добра и економична клима од 30000-60000 денари
Прикаската е завршена
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.112
15.940
Иако многу би сакале вие да си ширите рекла-казала муабети, ама реалноста е друга.

Но реалноста е друга.
Реалноста вели дека минимум 80% од оние кои имаат инвертери ги користат во лошо изолирано објекти (или во никако изолирани објекти)

И на крајот тие истите не треба да бидат вундеркиндови да укапираат дека греењето со инвертери не им се исплаќа со поскапена струја туку масовно и повторно ќе се вратат на греење на дрва.

Ако се прави математика со две-три и повеќе климатизери (повторно во неизолиран објект) цената е еднаква како да се грееш на дрва.
А дрвата имаат повеќе „киловати“ од клима.

Под греење на дрва подразбирам парно на дрва. Греење на една просторија со ќумбе секако дека е фрлање на пари и загадување.

Крај краева овие муабети се милион пати правени и мачно е веќе да се објаснуваме. За сите овие силни клиатизери работат потребно е (замисли) струја која ја немаме или треба да се произведе од лигнит и мазут кој повторно загадува ама, хеј, лигнитот е подалеку од Скопје.

Со овие политики заслужуваме сите до еден да се вратат на дрва. Ама баш сите до еден.


Држава без гасификација, без електрани односно со една на која и работи едниот блок а другата е на мазут како резерва, без субвенции за фасади, со нерегулирани правила за електроволтаици заслужува само на дрва па да се отруеме во висок стил.

Зошто мојот покрив да зјае празен и да нема фотоволтаици заради шака на моќници на кои не им одговара да ти ја купуваат струјата?

Со вакви ултра глупи политики враќањето на дрва е неизбежно.
Студот не прашува за екологија.
 

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
267
320
Здраво, живеам во стан каде уште кога го купив имаше наместен мулти сплит систем за ладење и греање од GREE, ме интересира дали може да се направи вакумирање на веќе наместена единица? Или како може да се провери дали е при монтажа вакумирана? Благодарам
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.514
4.359
Здраво, живеам во стан каде уште кога го купив имаше наместен мулти сплит систем за ладење и греање од GREE, ме интересира дали може да се направи вакумирање на веќе наместена единица? Или како може да се провери дали е при монтажа вакумирана? Благодарам
Не може. Дали имаш некој проблем со системот? Ако не уживај и користи го, не се замарај за другото.
 

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
267
320
Не може. Дали имаш некој проблем со системот? Ако не уживај и користи го, не се замарај за другото.
Благодарам, немам проблем сега за сега, се надевам и натака нема да имам. Него читав во темата дека вакумирањето е всушност многу битно, па затоа прашав.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.112
15.940
Здраво, живеам во стан каде уште кога го купив имаше наместен мулти сплит систем за ладење и греање од GREE, ме интересира дали може да се направи вакумирање на веќе наместена единица? Или како може да се провери дали е при монтажа вакумирана? Благодарам
Само со испуштање на стариот односно со негова евакуација и ставање на нов и повторно вакумирање.
Ако не била вакумирана тогаш фреонот и воздухот се измешани и нема начин тоа да се поправи.

Невакумирана клима е помалку ефикасна, помалку грее и лади од иста таква. Почесто влегува во дефрости исто така
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1.630
1.574
Drachevo
Ај пак прегледај го дали само тоа рече. Нот. Ама не ти одговара, а и нема врска тој што сака без биас да слушне ќе слушне, кој несака немора.

И не не го сменив ставот. Сеуште се само шпекулации. Кога ќе излезат со бројки и начин на тарифирање, како и сам тој вели, тогаш ќе муабетиме дали ќе е 1МВч, помалце повеќе. Инаку искометира и тој како и јас погоре. Ќе се иде на некоја пресметка од просечна потрошувачка на ниво на држава. И пошто они ги имаат бројките убаво рече дека само околу 2% се над тој некој просек моментално. Се знае најекономично греење е или парно или гас. Насекаде. И не само економски оправдано туку и технички иначе ако отидеме сите на струја отиде електро мрежа. Тоа што ние каскаме не е ОК, а и он истото го кажа.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
'Имаат повеќе пари и не им е проблем трошокот за електрична енергија.'
Сеуште мислиш дека скалестото е шпекулација иако слушна од директорот.
Другар те ставам јас тебе на 'do not argue with this guy' листа. Очигледно си инаетчија.
Мислењето е автоматски споено:

@mdeni градското парно е милијарда пати подобро од било каква клима или друг тип на греење. 1500 денари за цел стан да биде на 27 степени, нит лук јак ни клима поправал, нит дрва цепел, нит оџак чистел. Треба сите села да имаат селски парна. Климата иначе има COP5 во септември, октомври, април, мај. ВО другите месеци COP3, во ладните денови 2, паркетот ладен и кријај се од промајата наречена клима. Секако дека е 3x поевтино од друг тип на греење на струја, но е голем компромис, дај ми градско парно 360 дена во годината.
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.590
'Имаат повеќе пари и не им е проблем трошокот за електрична енергија.'
Сеуште мислиш дека скалестото е шпекулација иако слушна од директорот.
Другар те ставам јас тебе на 'do not argue with this guy' листа. Очигледно си инаетчија.

И само тоа го слушна од цело интервју. Браво. Ете класичен пример на слушам она што сакам да слушнам.
Инаку не мислам дека е шпекулација. Дури и тогаш велев дека треба така нешто, прочитај погоре. Шпекулација беше и сѐ уште е, твоите 1МВч. Шпекулација и муабет која никогаш не ни проба да ја поткрепиш со линк. Шпекулација беше тогаш, дел е шпекулација и денес. Се нешто муабетите ти се кажал, рекол, слушнав некаде, имаше нешто некаде.
Слободно стај ме и на игнор листа, тоа нема да смени дека читаш, слушаш и примаш она што одговара на твојот светоглед. Има и име за тој бабл, ама доста е за во еден пост.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.590
@mdeni градското парно е милијарда пати подобро од било каква клима или друг тип на греење. 1500 денари за цел стан да биде на 27 степени, нит лук јак ни клима поправал, нит дрва цепел, нит оџак чистел. Треба сите села да имаат селски парна. Климата иначе има COP5 во септември, октомври, април, мај. ВО другите месеци COP3, во ладните денови 2, паркетот ладен и кријај се од промајата наречена клима. Секако дека е 3x поевтино од друг тип на греење на струја, но е голем компромис, дај ми градско парно 360 дена во годината.
Се тоа убаво, ама иди кај нас убеди ги. Тие не можат за 2 чешми да се договорат а камо ли за парно. Ќе биде интересно кога ќе дојде за плин да се плаќа инсталација.
Него друго. Каде тоа 1500 ден за цел стан? Дај да се жалам јас, или да барам да купам таму. Или станов 30м2? Одамна немам видено сметка од 1500ден за парно во Скопје.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

Riku

Intern
27 ноември 2021
86
17
Znaci dobro sto ne go prodadov kaminot naredna godina na drva more ke kupam iverka tolko smrdi nadvor a mnogu topli vnatre pa koj go eba ovoj glup narod sto ne se buni. I taka gradot e zagaden top1 u mk za izminatite 3 dena pa sto go ebam.
 

krema

Epic
24 јуни 2009
13.296
12.893
youtu.be
Се е на место, него кажи од кај да набавам и јас од таа иверката што смрди и многу што грее!
 

nikola_bb

Gaining Experience
14 август 2009
401
126
Decki imam stara lg klima koja sakam da ja zamenam so nekoj inverter 3.5kw dobar odnos cena kvalite t.s. ne mn skap. Sto da gledam kaj nas vo taa klasa? Namena prvicno za ladenje i nekogas za dogrevanje/greenje(samo koga ima problem so parno)

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
655
1.163
mitsu1.jpg mitsu2.jpg

Монтирана денес Mitsubishi HR35. Вратена старата клима Мидеа мултисплит, монтажерите си го собраа фреонот и си ја земма климата.
Знам дека е влезен модел на мицу, меѓутоа се користи во спална и мораше да биде многу тивка, бидејќи во дневната имам друг модел на мицу, единствен логичен избор беше ова.
Си вакумираа, си направија круг позади надворешната, ставија 3 метри цевки.
 

stavrov69

Gaining Experience
26 ноември 2008
461
275
Погледнете го атачментот 108720Погледнете го атачментот 108721

Монтирана денес Mitsubishi HR35. Вратена старата клима Мидеа мултисплит, монтажерите си го собраа фреонот и си ја земма климата.
Знам дека е влезен модел на мицу, меѓутоа се користи во спална и мораше да биде многу тивка, бидејќи во дневната имам друг модел на мицу, единствен логичен избор беше ова.
Си вакумираа, си направија круг позади надворешната, ставија 3 метри цевки.
Не ти смета дувањето за во спална? На која страна од креветот ти е позиционирана? Јас се мислам да ставам клима во спална и затоа те прашувам.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
655
1.163
Не ти смета дувањето за во спална? На која страна од креветот ти е позиционирана? Јас се мислам да ставам клима во спална и затоа те прашувам.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Со мидеата ми сметаше, најмногу ради бука. Ставена е од десна страна на креветот, да дува напрема стапалата( долниот дел од креветот). Спалната е на север, досеа ја пуштав преку ден мидеата и навечер ја гасев кон 12 на полноќ ( температурата не паѓаше под 17 степени утредента) и следниот ден кај 9 сабајле ја уклучував.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.271
Членови
31.481
Огласи
19
Најнов член
Dan1el
На врв Дно