• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

jovanovmk

Intern
24 ноември 2008
21
6
Да не има некој кој користи топлотна пумпа од типот на Митсу Зубадан, Даикин Алтерма , Гри Версати ? Ако има некој нека пише пп да се посоветувам :D

Фала однапред.
Јас имам. Од пред една година е монтирана. Ferroli воздух-вода со фенкојлери. Во куќа на 3 спрата. Прашај што те интересира.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,607
14,615
Да не има некој кој користи топлотна пумпа од типот на Митсу Зубадан, Даикин Алтерма , Гри Версати ? Ако има некој нека пише пп да се посоветувам :D

Фала однапред.
Моментално има акција на Valiant во Енергосистеми
 

StefanК1

Intern
11 јануари 2021
5
0


Мислење за овие 3 клими која би била најдобра? Се работи за 25 m2 просторија ќе се користи за греење и ладење со добра изолација и пвц прозори ( подетално имам објаснето на предходната страна ).

За мидеата и хаиер најдов еуровент и ми стојат доста слични, за вивакс не успеав да најфам но има доста позитивни коментари по интернет. Битно ми е која би греела подобро? Ваши мислења и искуства.
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,483
4,139
Скопје
Со исти перформанси? Предложи некој те молам.
Јас земав MSZ-AP35VGK за 55.000 ден (без монтажа), и MSZ-AP25VGK за 45.000 ден. Моделите VGK се со вграден вифи уред и треба тие да се бараат зашто некогаш сакаат да увалат VG. WiFi модулот е плус 60-65 евра.
Монтажа за двете беше 10к.

Потрошувачка смешна, многу тивки. Наместени на 25 и вентилатор 1 или 2. Еве за минатата недела.
1626539704821.png

@mdeni можеш и овие модели да ги ставаш во препораки бидејќи LN-то е доста поскапо :D.
 

klima fan

Gaining Experience
14 јуни 2021
84
56


Мислење за овие 3 клими која би била најдобра? Се работи за 25 m2 просторија ќе се користи за греење и ладење со добра изолација и пвц прозори ( подетално имам објаснето на предходната страна ).

За мидеата и хаиер најдов еуровент и ми стојат доста слични, за вивакс не успеав да најфам но има доста позитивни коментари по интернет. Битно ми е која би греела подобро? Ваши мислења и искуства.
Мoј сoвет ти е Вивaкс Аери сo Тoшибa кoмпресoр ( GMCC )
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
224
182
Мoј сoвет ти е Вивaкс Аери сo Тoшибa кoмпресoр ( GMCC )
@klima fan
Без намера да тролам, вреѓам или слично, ама ако вивакс аери има тошиба компресор, на скала од 1 до 10 колку сне се заебале ние шо сне купиле инвертер тошиба сузуми плус?

Испратено од телефоно.
 

klima fan

Gaining Experience
14 јуни 2021
84
56
@klima fan
Без намера да тролам, вреѓам или слично, ама ако вивакс аери има тошиба компресор, на скала од 1 до 10 колку сне се заебале ние шо сне купиле инвертер тошиба сузуми плус?

Испратено од телефоно.
Вo мнoгу клими имa ГМЦЦ Тoшибa кoмпресoр тaкa дa тoa е oдлличнo

Кoј имa будџет секaкo некa купи Тoшибa сузуми oдличен мoдел нo кoј немa будџет зa Тoшибa требa дa е зaдoвoлен и сo кинескa климa сo ГМЦЦ Тoшибa кoмпресoр вo сличaјoв Вивaкс Аери и oпштo сите Вивaкс и Мидеa клими се сo ГМЦЦ Тoшибa кoмпресoр

А и нoвиoт Тoшибa хaoри мoдел е сo ГМЦЦ Тoшибa кoмпресoр

16:14 минути oд видеoтo мoтaјте Кoмпресoрoт е ГМЦЦ Тoшибa кoмпресoр

Oф тoпик кoј услoви требa дa ги испoлнaм нa фoрумoв зa дa мoзжaм дa лaјкувaм пoстoви не ми е јaснo искренo нo сеуште немoжaм дa лaјкувaм пoстoви.
 

filipinec

Intern
5 февруари 2018
17
4
Вo мнoгу клими имa ГМЦЦ Тoшибa кoмпресoр тaкa дa тoa е oдлличнo

Кoј имa будџет секaкo некa купи Тoшибa сузуми oдличен мoдел нo кoј немa будџет зa Тoшибa требa дa е зaдoвoлен и сo кинескa климa сo ГМЦЦ Тoшибa кoмпресoр вo сличaјoв Вивaкс Аери и oпштo сите Вивaкс и Мидеa клими се сo ГМЦЦ Тoшибa кoмпресoр

А и нoвиoт Тoшибa хaoри мoдел е сo ГМЦЦ Тoшибa кoмпресoр

16:14 минути oд видеoтo мoтaјте Кoмпресoрoт е ГМЦЦ Тoшибa кoмпресoр

Oф тoпик кoј услoви требa дa ги испoлнaм нa фoрумoв зa дa мoзжaм дa лaјкувaм пoстoви не ми е јaснo искренo нo сеуште немoжaм дa лaјкувaм пoстoви.
Postovi ke lajkuvas koga ke dokazis deka istiot model na kompresor so sifra od nekoja klima na Toshiba ,go ima vo Vivaks AERI.
Bas me interesira koj e toj kompresor sto e vo nekoja klima na Vivaks,a go ima so istata sifra i vo nekoj model na Toshiba,a ne samo da pishuva GMCC,nego i modelot.
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
224
182
16:14 минути oд видеoтo мoтaјте Кoмпресoрoт е ГМЦЦ Тoшибa кoмпресoр

Oф тoпик кoј услoви требa дa ги испoлнaм нa фoрумoв зa дa мoзжaм дa лaјкувaм пoстoви не ми е јaснo искренo нo сеуште немoжaм дa лaјкувaм пoстoви.
Мислам дека условите се поврзани со постигнување на одреден број постови, веројатно и добивање лајк на истите (не на сите де), а со тоа на некој начин добиваш и бодови, со кои што се квалификуваш како елиџибл (или ако сакаш во случајот „полнолетен“) за да мојш да лајкаш.
Правилата беа полабави, ама од пред неколку месеци (можда и подолго) беа преправени во порестриктивни, поради злоупотребување на истите од одредени членови, претежно новокреирани (форумот почна да се заситува од несуштински постови, тролања и лажно дигање рејтинг преку меѓусебно лајкање, само и само за побрзо да истите нови членови побрзо стигнат до можноста да огласуваат и продаваат).
Мислам дека ова беше причината.
Извинете за офтопико, ама ете, мислев дека е од корист појаснувањето и овдеки.

„Ако грешам, нека изгорам!“
(Пепи Бафтировски -RIP)

Испратено од телефоно.
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
256
100
За комшијата прашувам и сака он да го прочита вашето мислење.
Сака да земе една од овие две клими, па која би му ја препорачале?
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,464
4,649
Благодарам на сугестиите до сите, сепак како што пишав изборот падна на Midea AG Nordic 18ка од Сетек. Добив добра цена за нејзе, па бидна таа. Климата за 5/10 мин дневната ја прави грч. Ке чекаме зимо да видиме како ке се покаже, мада мислам дека нема да има утка. Бивша колешка ја има истата клима само 3.5ка и е задоовлна доста. :)

20210722_131839.jpg

Вифи то се врза без никакви проблеми, само гледам дека во новата верзија на апликацијата е исклучена можноста за следење на потрошувачка (се надевам ке го вратат тоа). Во споредба со претходната "Max" оваа е многу многу потивка на работа, како внатрешна така и надворешна единица.
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
256
100
Благодарам на сугестиите до сите, сепак како што пишав изборот падна на Midea AG Nordic 18ка од Сетек. Добив добра цена за нејзе, па бидна таа. Климата за 5/10 мин дневната ја прави грч. Ке чекаме зимо да видиме како ке се покаже, мада мислам дека нема да има утка. Бивша колешка ја има истата клима само 3.5ка и е задоовлна доста. :)

Погледнете го атачментот 102729

Вифи то се врза без никакви проблеми, само гледам дека во новата верзија на апликацијата е исклучена можноста за следење на потрошувачка (се надевам ке го вратат тоа). Во споредба со претходната "Max" оваа е многу многу потивка на работа, како внатрешна така и надворешна единица.
Со среќа да си ја користиш
 

klima fan

Gaining Experience
14 јуни 2021
84
56
За комшијата прашувам и сака он да го прочита вашето мислење.
Сака да земе една од овие две клими, па која би му ја препорачале?
Хaиер Тундрa oдличнa климa мoј предлoг oд oвие 2 клими е Хаиер Тиндрa
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
797
563
Dali e bitno ako nadvoresnata edinica ne e pod vaser vaga, t.e. gorniot del da e malku navalen nadolu vo odnos na dolniot, otprilika 1.5cm?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,607
14,615
Dali e bitno ako nadvoresnata edinica ne e pod vaser vaga, t.e. gorniot del da e malku navalen nadolu vo odnos na dolniot, otprilika 1.5cm?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Битно е. Прво и основно водата при дефрост нема да истекува целосно и ќе трупа мраз во коритото.

Друго, компресорот со тек на време ќе ги смачка гумиците на кои е поставен и климата ќе стане бучна.

Направи корекција со шајбни и (или) мутери.
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
797
563
Битно е. Прво и основно водата при дефрост нема да истекува целосно и ќе трупа мраз во коритото.

Друго, компресорот со тек на време ќе ги смачка гумиците на кои е поставен и климата ќе стане бучна.

Направи корекција со шајбни и (или) мутери.
Mrzite rekoa deka bilo super nemalo gajle I izbegaa.... klasika makedonce majstor....
A za pari zinat gzot.
Jbg sam ke popravam

A da I spomna nekoj da se polni freon min 15 min, a ovie ne polnea nisto, gi prasav, fabricki bila polna.

Nesto ne sum razbral dobro za polnenjeto ili?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,505
11,787
youtu.be
@Deksa
Со оваков или сличен компресор се вакумира барем 10-15 минути, но подобро е подолго вакумирање.

 
Последна промена:

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,464
4,649
Ниту кај мене, ниту кај некој друг сум видел кај нас да вакумираат. :)

Sent from my SM-G780F using Tapatalk
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
797
563
Koj vakumira od ovie nasi voshki takanareceni majstori....

Bolje sam ke si ja namestev....

3 klimi do sega mi mestele, prv pat gledam vakva masina I deka toa treba da se napravi.

Toa e.... vecer ke gi pijat u kafana 4000 denari za teskata rabota kaj mene :)
Kojznae kolku drugi zakrpile denes so polovicna rabota....

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,124
4,525
Ethermine
www.facebook.com
Dali e bitno ako nadvoresnata edinica ne e pod vaser vaga, t.e. gorniot del da e malku navalen nadolu vo odnos na dolniot, otprilika 1.5cm?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
На таквите што не го средиле убаво му барам пари да ми платат а не да му платам :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,339
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно