1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

 1. Deleted member 42102

  Deleted member 42102
  Гостин

  visika standardni tavani, iyolacija stiropol, proyori cela strane klizaci vrati sto znaci 8 meri i prozori drugi 5, tolku ne bidete tersene ako znaete pomognete :)
   
 2. zozone

  zozone
  Intern

  22
  5
  22 Јануари 2020
  Машко
  На твое место, јас би земал малку појака. Тоа е моето искуство, се имам изгорено еднаш со клима што не била доволна за просторот. Сегашната што ја имам можеби е и преголема, ама важно мене ми е топло. А тоа е многу битно, какви се твоите очекувања за температурата што сакаш да ја имаш. Она што го имаш пишано дека горе на спрат ти се спални соби (кои претпоставувам не се грејат) е исто така битно, бидејќи топлиот воздух самиот оди нагоре.
   
 3. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,591
  3,335
  24 Септември 2012
  Одговорот што треба да го добиеш е дека треба да се стават неколку клими бидејќи се работи за комплексен простор.

  Имено потребно би било една FTXF50 долу, една FTXF35 од другата страна на куќата и две FTXF20ки горе во собите. Секако зависи од просторот, неможе да се знае распоредот куќа е страшно комплексна работа.

  Ама грубо објаснето:

  Тундрата 5.5 ќе покрие 80м2 празен простор без прегради, ама многу зависи од загубите. Сепак од другата страна на просторот ако може да и помогне некоја би било многу потивко и со помала промаја. Башка поотпорно на прегради. Ако е тооолку голем просторот и долу јас можеби би рекол и две 3.5 дека се доволни. 2.4KW секоја ќе даде на греење, што е повеќе од една 5.5 која дава 4.2Kw. Ем ќе има диструбуирани дефрости. Ама пак треба да се размисли убаво, неможе 5.5ката да бутка 10 метри топлина.

  Јас би одел на 2 до 4 единици зависно од просторот И ОД ОЧЕКУВАЊАТА. Ако ви е океј да се живее како што треба на 24 дневна, кујни-трпезарии 22, спални 20ц тогаш може да се среди некако и со 1-2 клими ако се позиционира добро. Ако сте типични ќумбаши балканци што сакаат 27,5 степени дневна, 31 кујна, спални 26 степени тогаш треба мултисплит со 5 единици и една индивидуална 7кв единица. Тоа е реалниот муабет. И тоа е целата разлика меѓу дискусиите и кој е задоволен и незадоволен. Неможе да ставиш 5,5 и да филозофираш дека сакаш балканското да го тераш и ако падне 22ц дома готово паника измрзнавме. А реално препорачана температура за дом е 20,5 степени. За бебиња максимум до 23 степени, не повеќе! Ама оди објасни. Затоа треба да си реален во барањата и очекувањата.

  [​IMG]
   
  angelkoski, zozone и на CBB_6 им се допаѓа ова.
 4. Stojan Gocev

  Stojan Gocev
  Intern

  10
  1
  11 Декември 2019
  Машко
  Идеа за греење: Дали мултисплит систем или за секоја соба посебен инвертер?
   

  Прикачени датотеки:

  • stan.jpg
   stan.jpg
   Големина:
   213.3 KB
   Прегледи:
   61
 5. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,591
  3,335
  24 Септември 2012
  Имаше некои муабети за контрола на ефтина струја со греалка. Па еве гледам сме имале кај нас во mi store таков уред.

  Mi Smart Power Plug (ZigBee) spec. – Mi Store


  Вели 16A односно 3620W што може да е доволно за 2-2,5KW греалка. Гледам дека има Schedule што е најважното за греалки за да се намести да работи само на ефтина струја.
   
 6. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  820
  933
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Јас барем, после читање ревјуа, и многу други на интернет, го тестирав соноф и на повеке од рејтингот, немаше гајле, кај мене го држев 10мин на 2.5kw, рејтнато на 2 (10а) и не се ни загреа. Повеќе би им верувал на соноф од што имам читано на интернет искуства него на xiaomi.
   
  На zelenko и mdeni им се допаѓа ова.
 7. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,244
  2,474
  19 Јули 2013
  Не се ни соноф нешто за верување. Им верувам до пола од декларираните вредности.

  [​IMG]
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Stojan Gocev

  Stojan Gocev
  Intern

  10
  1
  11 Декември 2019
  Машко
 9. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
 10. zozone

  zozone
  Intern

  22
  5
  22 Јануари 2020
  Машко
  Резулати од први 4 дена мерење на потрошувачка на струја. Capture1.PNG
  Првиот ден климата работеше само 14,5 часа, т.е. во период од 23 до 08:30 беше исклучена.
   
  Последна промена: 12 Февруари 2020
 11. MitkoI

  MitkoI
  Gaining Experience

  197
  62
  11 Јуни 2017
  Машко
  Некој искуство или мислење за оваа клима по цена од 22400,00 денари

  FINLUX FDCI-12LK46GFH
   
 12. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  627
  806
  25 Февруари 2016
  Машко
  upload_2020-2-14_21-48-51.png
  Конечно избрав клима за канцеларијата, чекам монтерите да ја наместат па да видиме како ќе се покаже. Штета што неможе маестро Кодус да ја монтира, тоа ќе беше полн погодок.
  Земена од Сетек и за да важи гаранцијата мора нивни монтери да ја монтираат.
   
  Последна промена: 14 Февруари 2020
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 13. z_u_l_u

  z_u_l_u
  Intern

  10
  10
  30 Септември 2017
  Машко
  Мислења? Што да се земе за најмеродавен резултат?[​IMG]

  Sent from my SM-A520F using Tapatalk
   
 14. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,591
  3,335
  24 Септември 2012
  Новчаникот.
   
  На z_u_l_u му/ѝ се допаѓа ова.
 15. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,639
  12,996
  2 Август 2012
  Машко
  Јас би ги игнорирал Сетековци и лагано би го викнал Кодус (кој не го знам ама еве го фалите)
  Особено ако има една година гаранција.

  Гаранциите од Сет гледаме како се остваруваат.
   
 16. zozone

  zozone
  Intern

  22
  5
  22 Јануари 2020
  Машко
  Интересно. Посебно од аспект што? те натера да проверуваш вака со толку многу инструменти во исто време? Особено разликата на даљинско 24 во однос на најголемата измерена 27,9, а тоа не е малце. Гледаш овие малите сите ти покажуваат малце повисока температура, а колку што можам да приметам живиниот термометар од прилика е ист со даљинското, така?
  Јас лично имам проверувано кај мене дома со 3 различни, даљинското, живин термометар и рачен часовник со сензор за температура (единствено он има на децимала). Сите 3 покажуваа исто (разлика 0,1 степен на часовникот).
   
 17. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  627
  806
  25 Февруари 2016
  Машко
  Да продискутиравме со ''Кодус'' за таа варијанта, неговата препорака беше да не се избегне гаранцијата заради случаен дефект го цитирам: '' една електроника да цркне 200 евра чини минимум''.
  Само заради тој факт ги чекав, дечките кои се овластени монтери на Сетек.

  Гаранцијата е 2 години.
   
 18. z_u_l_u

  z_u_l_u
  Intern

  10
  10
  30 Септември 2017
  Машко
  Едноставно ме интересираше колку треба да им се верува на сите овие АлиЕкспрес гаџети. Секој еден е нарачан од различен продавач и во различни временски интервали. Сите се декларирани со можност за грешка од + - 1°C. На сликава се поставени во потполно спротивна насока на дување на климата, на оддалеченост од околу 4 метри од климата и на висина од 1,5 метри од подот. Климата е на зададени 24°C и ауто фан.

  Sent from my SM-A520F using Tapatalk
   
 19. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,720
  3,801
  12 Јануари 2016
  Машко
  Треба споредба на измерана температура со проверен/доверлив термометар, и потоа ќе знаеш колку отприлика бегаат евтините кинези. Барем конзистентно бега офсетот, рачунај два степени пониска температура и не се замарај... За тие пари пак даваат некаква информација, ете само треба да ги „баждариш“ малку. :p
   
 20. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,591
  3,335
  24 Септември 2012
  Мене одлично ми мерат кинезиве низ дома.
   
 21. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,639
  12,996
  2 Август 2012
  Машко
  Стално има решение
  Јас би ги мољакал монтажата да ја изврши Кодус паралелно со тоа да ти ја заверата гаранцијата.

  Електрониката не би требало да биде проблем. Најголем проблем кај Панасониците (не би да кобам) се моторите на внатрешната единица.
  Некои се со керамички лагери и тераат со години а некои паѓаат за многу брзо време.
  Промената е pain in the ass. И скапи се (70/80 и нагоре)
   
 22. z_u_l_u

  z_u_l_u
  Intern

  10
  10
  30 Септември 2017
  Машко
  Link да имаш од твоите??

  Sent from my SM-A520F using Tapatalk
   
 23. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,591
  3,335
  24 Септември 2012
  Јок 2016та се
   
 24. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  627
  806
  25 Февруари 2016
  Машко
  Утринава беа дечките од овластен сервис на Сетек, сакав се да завршиме па да дадам едно кратко сиже.
  Вчера се јавив во Сетек за рандом контакт број од овластен сервис кој врши монтажа (претходно беше испратено барање по линија-врска да се испратат поквалитетни монтери, ама премногу чекање излезе), добив контакт број и веднаш се јавив. Добив одговор дека може за денес да добијам веднаш термин. По еден час се јави мајсторот и ми остави можност да бирам термин со можност да бидам прв пошто сум блиску до магацинот од каде товараат роба.
  Така и договоривме прва монтажа во 08.00часот, дечките беа точни ко швјацарци остварен контакт во 07.49 часот, во 08.00 беа на лице место. Одлично уигран тим внатрешната и потребните отвори, како и држачи за надворешната средени експресно. Побарав цевки по препорака од овде на форумот минимум 3 метри, без збор извршено, побарав дали имаат буфери за надворешната и тоа веднаш го исполнија. Извршија поврзување и вакумирање на системот, поврзаа кабли, ја пуштија во работа, се исплативме и во 09.30 часот заминаа на друга монтажа.
  Досега не најдов мана во процесот на монтажа се е под либела и доста културно изведено. Останува во годините нанапред да видиме како ќе се покаже климата.
   
  На FLEGMA, dLt-Ed, orce66624 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 25. Stojan Gocev

  Stojan Gocev
  Intern

  10
  1
  11 Декември 2019
  Машко
  Можно ли е да има толку COP кај овој Кариер, пример последната 24 -ка има cop 6,3 на -7 и 5,7 на -15?
   

  Прикачени датотеки:

Сподели

Вчитување...