1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

 1. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,646
  13,002
  2 Август 2012
  Машко
  За овој буџет се зема јапонска клима.
  Има сериозно добри јапонски клими за тие пари.

  На јајчарскион форум има случаи кои тврдат дека им влечела од 16 до 22А што е рамно на катастрофа и на граница на издржливост за 3x2,5 mm кабел.
  Или во превод, за тие што не знаат, од 3500W до 4400W.

  Слободно купете си Тајфун од 3kW. И он има термостат.
   
  На mdeni и DelphiUser им се допаѓа ова.
 2. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,610
  3,356
  24 Септември 2012
  Штом буџетот дозволува Daikin FTXF50 тука завршува секој муабет за кинески клими. Тоа е јасниот избор.
   
  На alfred му/ѝ се допаѓа ова.
 3. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  Да не беше и ова некоја од грее сериите. Нелу буџет Даикин беа Грее.
   
 4. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,610
  3,356
  24 Септември 2012
  1. Фтхф не е буџет верзија
  2. Даикин не се грее
  3. И да се, муабетот не е соодветен за напоменатата клима.
  4. Убаво е да не се шират дезинформации.
  5. ТСТ е грее, Вивакс е Мидеа, ако веќе е важно.
   
 5. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,646
  13,002
  2 Август 2012
  Машко
  Ова се спинови на оние Gree фанатици од кајгана.
  Демек имале joint venture со Gree па аналогно на тоа овие се Gree.
  Има мал милион работи кои не се само до компресорот.
  Каков испарителот со колку дебели цевки и колку лимчиња густина на сантиметар, дали има инвертер надворешна перка или само 2-3 фиксни брзини, логика, квалитет на пластика, опции (тајмер кај кинеска клима е мисловна именка), заштити..

  Не им наседнувајте. Таму (кајгана) имаш случаи каде што, цитирам, "собата ми мириса на продавница Се за 1 евро" (U-Crown), најпресно "Имам грешка E8" што е или внатрешен вентилатор или губење на фреон (зависи на кој модел е оваа грешка)
  Потоа имаш случаи кога му се уклучил греач на тацна на +20 степени, лабава перка на надворешен вентилатор (U-Crown)

  Јапонските клими не се без причина поскапи.
  Ако додадеш на ова дека најчесто имаат неточни технички податоци изборот е јасен.
  Ваков луксуз јапонец не си дозволувс
   
  На alfred, Astraion, Necromancer и уште 3 други им се допаѓа ова.
 6. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  @mdeni Па не е нешто многу скапа и фтхф, само 6к поскапа од ftxb.
   
 7. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,610
  3,356
  24 Септември 2012
  Незнам каква врска има тоа.

  Не гледам потреба од шпекулации или лажни вести. За Даикин се гледа од ФТХФ50 па нагоре модели. Многу едноставно. Ни Грее ни Вивакс има врска со моделите, ни Мидеа. Даикин се климите.

  А тоа што не е скапа, напротив јас би рекол дека е многу ефтина, е показател колку е безвезе да се земе "поефтино" и да се добие инфериорен производ. На промоција беше 56 или 58000 сосе монтажа, што е безобразно добро во цена/перформанси.
   
 8. zlate_mkd

  zlate_mkd
  Intern

  18
  11
  17 Декември 2019
  Машко
  Братучед мој ја има 5 пати сервисери доаѓаа да му ја средуваат а нова ја зема
   
  На wezzy му/ѝ се допаѓа ова.
 9. zlate_mkd

  zlate_mkd
  Intern

  18
  11
  17 Декември 2019
  Машко
  Спрема Досегашно искусвтво и од пријатели вивах тие моментално во сооднос цена и квалитет нај добро и добро грее и добро лади
   
  На wezzy му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,739
  3,827
  12 Јануари 2016
  Машко
  ^ ^
  Пфф... Според никакво „искусвтво“ Вивакс немаат ни добар однос, а каму ли па НАЈ добар однос цена/квалитет. Евентуално ако ги најде човек по дилерски цени, пошто процентот за дилерите им е најголем и многу поголем во однос на други брендови.

  Вивакс се Мидеа клими со хрватски налепници и надуена цена. Ако некој сака Мидеа нека купи директно Мидеа (чинам во Сет ги носеа, или клими.мк), глупаво е да се плаќа Вивакс лепенка на Мидеа клима. Мидеа сами по себе се солидни евтини клими во нискиот ценовен дел од пазарот, со голема задршка дека за не многу повеќе пари има и подобри клими во тој ценовен сегмент.


  Што се тиче дилемата на прашувачот поназад, штом се има буџет - обавезно јапонска клима да се земе.
   
  Последна промена: 27 Февруари 2020
 11. MitkoI

  MitkoI
  Gaining Experience

  197
  62
  11 Јуни 2017
  Машко
  Никој не објасни како и што се споредува да би се видело која клима има најдобри перфоманси...
  Цената остајте ја на страна...
  Еве Стојан се измачил и ги навел сите податоци од Еуровент...
   
  На DarkDeFnx му/ѝ се допаѓа ова.
 12. DarkDeFnx

  DarkDeFnx
  Gaining Experience

  66
  104
  20 Јули 2016
  Машко
  Ја прочитав целосно оваа тема и последните 30-ина страни од матканите јајца (каде веќе се откажав поради исклучително тешкото екстрахирање употребливи податоци и информации од тамошната тема), така што ќе гледам што помалку да се повторувам во однос на веќе напишаното. Сепак досега не сум бил корисник на клима уреди во континуитет и се уште се сметам за лаик, па ме интересираат мислењата на поискусните и постручните.

  Информации за станот: На приложената скица на станот прецизни се вредностите за димензииите мерено по ѕидовите. Kвадратурите се заокружени вредности и исцртаната скица не е по одреден размер во однос на реално измерените димензии т.е. цртано е што се вика, на трчање.
  stan-skica.png
  40-ина години стара зграда со 40 центиметри дебели надворешни ѕидови од редени полни печени цигли-тули и неколку центиметри обичен малтер, пвц дограма со 6 комори и 2 дихтунг гумици со 4-сезонско трислојно стакло. Димензии на дограмата се дадени на втората скица со забелешка дека во дневната се по 2 двокрилни прозори, скицата е правена при промена на старата дрвена дограма кога прозорите беа трокрилни.
  dograma-skica.png
  Станот е на 2 кат од вкупно 5, према народните преданија плочите меѓу становите би требало да бидат полн бетон со ферт решеткаст систем. Станот на 1 кат го грејат со дрва, станот на 3 кат на струја со клима, ТА печка и греалка за помалите соби. Локацијата е Прилеп.

  Главната цел: загревање на дневната соба од 21 квадрат до 23-25 степени, за трпезаријата од околу 8 квадрати доволни се 21-22 степени и за кујната од околу 8 квадрати доволни се 20-ина степени, со што е можно поголем комфор во просторот и што поефикасно користење на струјата.
  Буџетот е со некој горен лимит од 90-100к денари, но ако увидам дека добивам вредност за тие пари. Долна граница нема, ако е доволно би зел 3.5ка од најефтините на пример.


  Дилемите се:
  1. Јачина на клима уредот, 3.5kW или повеќе? Конкретно ги гледав DAIKIN SENSIRA FTXF-A од 3.5kW за 45000 денари и од 5kW за 67000 денари со монтажа. Друго размислување, дали со FH50 на пример, би можело да се постигне загревање и на целиот стан со отворени врати (за спалната и детската соба се доволни и 18-ина степени) или да не пребарувам?

  2. Марка и модел на клима уред? ГРЕЕ амбери хансоли украуни ломовци ВИВАКС-и ТЕСЛ-и МИДЕ-и ТАРДИАН-и итн итн итн до „јапонските брендови произведени во европа/индонезија/малезија“ МИТС СФ ЛН ФХ Тошиби Панасоници Фуџитсу-а Даикин-и. Ја разбирам идеата за јапонско пред кинеско особено за поскапи технички производи и генерално ја поддржувам, ама и шубе ми е купување скап даикин склопен во Чешка Република. Пример споредба ГРЕЕ ВИВАКС-и 5,5ки со ДАИКИН 5ки МИТСУ 5,5ки. Постот на @FLEGMA малку погоре е дел од одговорот, но поконректно што сите тие финеси на изработка ќе значат од корисничка страна?

  3. Не се снаоѓам со Еуровент податоците, дали ги барам на вистинско место тука?

  4. Монтажа на клима уредот? Тука сум малку ограничен и со електричната инсталација, од таа причина како и фактот што дневната соба е приоритет за греење, идејата е внатрешната единица да биде во дневната соба на ѕидот со отворот од поранешна врата хармоника а надворешната на терасата од другата страна на тој ѕид. Сепак би ценел мислења и по ова прашање.

  5. Гаранција на уредот? Лично сум на мислење дека не ми е пресудна особено со „обврската за „сервис“ со доплата“ за да важи истата, поважно ми е да е што попрактична за чистење внатрешната единица да можам сам да ја чистам особено во помал град каде што тешко се обезбедуваат квалитетни монтери и сервисери. Ме интересира мислење и за тоа, можеби јас грешам.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 13. cooler

  cooler
  Intern

  1
  0
  2 Септември 2019
  Искрено не сум многу информиран за клима уреди, пошо никад ме сме користеле и ми треба мала помош. Сакам да земам клима докај 30-40 000 денари, да биде инвертер. Би се користела 3 недели лето и макс 3 недели зима, станот е средна големина 60квадрати со се спалната.
   
 14. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  За 3 недели било која ќе заврши работа.
   
 15. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,610
  3,356
  24 Септември 2012
  PH na -7 значи колку може да испорача на -7 што е важно за да ти ги надополни загубите на објектот. Ова е важно за да те згрее. Значи прво е ова важно да е се испорача за да згрее. Ако на објектот на -7 му треба рецимо 3KW, треба да се гледаат само клими кои нудат над 3KW. Потоа треба да се гледа да има што повеќе SCOP за да е поефикасна таа клима во текот на сезоната.
   
 16. MitkoI

  MitkoI
  Gaining Experience

  197
  62
  11 Јуни 2017
  Машко
  Daikin FTXF50A– cop na -7 = 2.29, na 2 = 4.21 na 7= 5.06 cena 66000 denari
  ph na -7 = 4.07, na 2 = 2.48 na 7= 1.59 pdesignh = 4.6
  Мдени ова беше објавено, дали е точно незнам, да речеме дека е, е сега јас баш добро не те разбрав, па те молам да ми објасниш на конкретниот пример.
  Pdesignh=4,6
  Значи дизајнирана за 4,6 kw
  Ph na - 7=4,07
  Значи на - 7 вади 4,06 кw, така те разбрав.
  Е понатаму
  Ph na 2=2,48
  Ph na 7=1,59
  E тука не ми јасно како на повисоки температури вади помала снага kw?
   
 17. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,646
  13,002
  2 Август 2012
  Машко
  Од сликата подолу самиот ќе заклучиш дека ниедна клима нема да ти го стопли станот сама. Освен ако живееш во пасивна куќа па тогаш да кажеме дека ќе се стопли цел. Прашање е колку ќе се топлат трпезаријата и куњата со оглед дека има препреки.
  Но, со 90% сигурност би кажал дека ќе се загреат затоа што имаш PVC прозори и полна тула + имаш комшии кои греат.
  Финесите се гледаат во следното:
  (преку мој пример)
  Јас имам Mitsubishi FH50 кој ако го спредам со кинеските клими кои ги имам (VIVAX AERI) во поглед на ергономија го има следното:
  - Тајмер - Неделен и дневен. Дневниот може да се подесува за секој саат посебно со температура, насока и брзина на вентилатор. Одозгора на ова има и сезонски тајмер (пролет/лето...)наспроти ова Виваксот има скоро па непостоечки тајмер (после зададено време да сеуклучи или да се икслучи)
  - 5 брзини на вентилатор наспрема 3 кај VIVAX (добро, кај Gree има и повеќе)
  - Јонизатор кој кај кинезот е назначено дека го има ама не е вграден(!)
  - Дефрост кој трае 5 минути точно. И тоа од престанување со дување до дување на жежок воздух. Кај кинезите трае 10 минути + 1-2 минути да фати залет
  Поставувањето над хармоника значи дека топлиот воздух нема да продира зад неа па која сакаш клима стави. Прво ќе натрупа жежок воздух пред неа па ќе исклучи па од другата соба ќе продре поладен воздух и така во крг. На сликата ти прикажав идеална позиција. Пак ќе речам. Те вади дограмата.
  Гаранцијата ти е пресудна. Верувај ми
  Едно непишано правило вели дека ако уредот не се расипе во првата година нема да се расипе никогаш :) (во мојот пример се расипа во првата година)
  Друга приказна се оние фолиранти од Gree кои рекламираат 10 години. Во суштина кај нив се работи за 1 година гаранција.
  Митсубиши дава 3 години гаранција без доплати. За Даикин не сум сигурен ама мислам дека се 2 години.
  Кај Mitsubishi не си обврзан да користиш нивни монтери. Си најдуваш свои монтери (со фирма), ти монтираат и гаранцијата ти се заверува. На тебе е да најдеш добри монтери. За ова покасно и во приватна порака (кога ќе дојде ред)

  Untitled.png
   
 18. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,610
  3,356
  24 Септември 2012
  Бидејќи и загубите на објектот се намалуваат нема реална потреба повеќе да грее на повисоки температури. Во тие случаи инвертерот намалува моќност и качува ефикасност. Затоа гледаш дека цоп на 2 степени му е над 4. На +7 не е ни битно зошто тогаш и онака на минимум работи скоро секоја клима зошто е топло надвор и минимално се бара од неа за да надополни загуби.

  Значи не дека климата вади помалку сила, туку поентата е да се види реално колку би требало да вади ако на -7 се потребни 4.07кв.
   
  На Stojan Gocev му/ѝ се допаѓа ова.
 19. MitkoI

  MitkoI
  Gaining Experience

  197
  62
  11 Јуни 2017
  Машко
  Може ли некој да ми прати Еуровент за овие две клими а и мислење ме интересира. Ова на рати ми отвара пат за набавка на уште една клима.
  Инаку за првата понудата е во Нептун на 24 рати без камата 24 х 1950 = 46800
  KLIMA LG P 18 EN.NSK / P 18 EN.UL2
  Втората е во Сетек на 24 рати има камата 24 х 1759 =42216
  Midea MB-18N8D0-I / MB-18N8D0-O, MISSION FullDC QUATTRO ИНВЕРТЕР
   
  Последна промена: 29 Февруари 2020
 20. zlate_mkd

  zlate_mkd
  Intern

  18
  11
  17 Декември 2019
  Машко
  Кажувам од искуства и од луѓе што монтираат така да и мидеата е топ во дуќан ја имам растура топло дува како лудо (сакам да кажам дека најприфатливи се спрема цената вивах и мидеа само шо мидеата кај нас помалку е застапена и тука владее стереотипот на луѓето веќе аа којзнае шо бренд ти е тоа дрн дрн .. итн..
   
 21. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,646
  13,002
  2 Август 2012
  Машко
  Ликот што ти го напиша тоа е Gree фанатик. Не се вознемирувај.
  Midea е гигант во рангот на Gree, Carrier..

  И за цената се сјајни клими.
   
  На zlate_mkd му/ѝ се допаѓа ова.
 22. zlate_mkd

  zlate_mkd
  Intern

  18
  11
  17 Декември 2019
  Машко
  midea еве види шо убаво си дува хехе IMG_20200229_112849.jpeg

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 23. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,646
  13,002
  2 Август 2012
  Машко
  На вакво време сите дуваат без проблем.
  Зортот е на минус или магла. Или и двете како оваа зима (во Прилеп конкретно)
   
 24. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,739
  3,827
  12 Јануари 2016
  Машко
  Прочитај подобро, не биди флегмастичен и ти како некои на темава.
  Никој не вели дека Мидеа имаат само лоши клими, се обидувам да објаснам дека пониските/поевтини модели од Мидеа се препродаваат од препродавачи со лепенки од други брендови и со солидно поголема маржа.

  Немам ништо против Мидеа - кога се работи за Мидеа со ниски цени како кога се на акција во Сетек. Препродавачи (Вивакс е еден таков) заработуваат на потпросечни модели на Мидеа, продавајќи ги со свои налепници. Паметен купувач ако одбере Мидеа ќе си купи Мидеа без Вивакс налепница. И Мидеа има и подобри и полоши модели, впрочем како и секој произведувач/бренд.

  Инаку да, секако дека за парите има подобри клими од Мидеа. Нема потреба да спомнувам брендови, не затоа што ќе фрштат атрибути како „фанатицизам“ (ионака цело време фрштат) туку едноставно којзнае колку е повторуван истиов муабет.

  За мене лично најдобар избор е јапонски модел на клима од средна класа (не ниска класа јапонец, а ни висока пошто високата класа јапонци се неисплатливо прескапи). Но не сите имаат буџет за тоа, па затоа најмногу клими се продаваат во нискиот ценовен ранг.

  Секој со својот памет. Се додека луѓето успешно се греат со клима уред - ма и Нео Квадро и Фуего нека се користат... Задршката е само да не испадне како некои овде, покрај такви „врвни“ клими како Вивакс примарно се греат на ќумбиња со котли за вода (самите се знаат кои се). Зборуваме за модели на клими со кои може примарно да се грее САМО со климите.


  А ти @zlate_mkd ете пренеси искуства што си задоволен. Да знаеме кои модели од Мидеа се добри... Температура на издув е најнеинтересниот податок - дај напиши поконкретни податици: кој модел на Мидеа е тој, колкав простор грееш и како е изолиран, колку киловати месечно трошиш, итн, такви работи.
   
  На mnikolce му/ѝ се допаѓа ова.
 25. DarkDeFnx

  DarkDeFnx
  Gaining Experience

  66
  104
  20 Јули 2016
  Машко
  Значи веднаш ја отфрлам опцијата еден уред за цел стан.
  Тогаш за главната цел: греење на дневната соба со нешто поладни трпезарија и кујна, доволна би била 3.5kW или сепак 5kW?
  За другите две соби ќе ги имам во предвид локациите за клима уреди, во спалната 99% нема да се монтира клима ама за другата соба ќе се размисли.

  На тоа место каде што предлагаш да се монтира внатрешна единица во дневната соба, од таванот до прозорот има 50цм со тоа што 25цм е ѕидот со вар и 25цм е делот полнет со пурпена, стиропор, кнауфни плочки и абрип за крпење после промена на дограмата.
  За да има 15ина цм од таванот до внатрешната единица како климата би работела како што треба, внатрешната единица би дошла скоро залепена по ивицата над дограмата дури и да се одбере клима со висина на внатрешна единица под 300мм како даикин сенсирите особено ако се оди со 5kW клима.
  Не би била проблем таква монтажа, клима на ивица на ѕид како и пола од климата на ѕид а пола на стиропор/пурпена/кнауф/абрип?

  Хармониката е одамна демонтирана, отворот има основна квадратна форма од 1.8х1.8 метри со свод над горната страна кон таванот до кој има околу 30 сантиметри од сводот и тука нема место за внатрешна единица на клима уред.
  Идејата ми е да се монтира на истиот ѕид лево од отворот гледано на цртежот на некои 50цм под таванот т.е. околу 2 метри висина од подот. Како доцртаново на скицата:
  IMG_20200229_135942366_HDR.jpg
  И со внатрешна единица на оваа локација движењето на воздухот би било неповолно како што опиша?

  Целта е климата да е спремна за следната зима, ако се монтира пред летото е плус ама не е неопходно, гледам совреме да ги направам математиките и физиките без брзање. Досега разгледував во салоните на Техномаркет, Сетек и Нептун во Прилеп од каде забележав некои панасоници во Техномаркет ама не сум убеден да се вратам таму ниту за нив. Следни ми се локалните дистрибутери (помали бакалници за бела техника) и ваљда на ГРЕЕ претставништвото да им дадам шанса.
  Моментално Сенсирата ми е фаворит, ги гледам и Митсубиши-те ама за ЊН ХЈ СФ не ми изгледаат како подобри од Сенсирата (а СФ е и поскапа), а ЛН и ФХ ми изгледаат неисплатливо поскапи.
  Проблем ми е што каде и да се свртам низ околината, се е ВИВАКСи, ГРЕЕиња, ХАИЕРи, НЕОа итн, тешко наоѓам искуства со поскапите брендови и модели на клими за да направам споредба од кориснички искуства и за монтажата и за работата на уредот. Досега најдов корисници на една сенсира и една СФ50 и од тие поединечни искуства, уште сенсирата има предност СФ. Тоа е засега, ќе видам тековно што и како, секое искуство и насока плус се добредојдени. :)
   

Сподели

Вчитување...