1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

 1. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,263
  2,493
  19 Јули 2013
  Тоа е капацитетот, не е COP.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 2. petkotrajko

  petkotrajko
  Gaining Experience

  96
  73
  16 Јуни 2017
  moongose убоо ти пишал, на погрешно место во табелата си го гледал бројчето за SCOP.
  Конкретно за најсилниот модел, SCOP се движи во границите (од најтопол кон најладен просек на климатски појас): 6.4 / 5.1 / 4.0.
  И заради секој случај, за пореално да изгледа, секогаш одземи си по минус еден од SCOP, за да ти изгледа пореално во пресметките....барем за кериер.
   
  На Stojan Gocev му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Stojan Gocev

  Stojan Gocev
  Intern

  12
  1
  11 Декември 2019
  Машко
  Za site li brendovi se odzema po minus eden ili zaradi toa sto kerier e poslab brend..?
   
 4. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,610
  3,356
  24 Септември 2012
  За тие што имаат еуровент, не. Зошто имаме точни бројки.
   
 5. Stojan Gocev

  Stojan Gocev
  Intern

  12
  1
  11 Декември 2019
  Машко
  Podatoci od eurovent:

  Panasonic cu/cs-z35tke – cop na -7 = 3.27, na 2 = 5.17 na 7= 6.44 cena 53000 denari
  Mitsubishi MSZ-AP35VG(K)– cop na -7 = 3, na 2 = 4.5 na 7= 6.3 cena 61000 denari
  Mitsubishi MSZ-EF35VG – cop na -7 = 2.70, na 2 = 4.70 na 7= 6.2 cena 60000 denari
  Daikin FTXF35A– cop na -7 = 2.78, na 2 = 4.01 na 7= 5.1 cena 43300 denari
  Daikin FTXF50A– cop na -7 = 2.29, na 2 = 4.21 na 7= 5.06 cena 66000 denari
  Fujitsu ASYG18KLCA - cop na -7 = 2.78, na 2 = 4.2 na 7= 5.84 cena 64500 denari
  Toshiba RAS-16PAVSG-E cop na -7 = 2.50, na 2 = 4.20 na 7= 5.6 cena 59990 denari
  Carrier 42qhb018d8sw - cop na -7 = 2.70, na 2 = 4 na 7= 4.9 cena 53000 denari
  Carrier 42qhc018d8sw - cop na -7 = 2.70, na 2 = 3.95 na 7= 5.06 cena 48000 denari

  Barav okolu 1000 evra inverteri za povrsina od 30m2 do 60m2 dobro izoliran prostor...pomalite do 40m2, pogolemite okolu 60m2...
  Cenite se od Klimi.mk + - 1000 denari
  Bi trebalo da se podredeni po efikasnost...
  Vasi mislenja ili predlozi ???....

  Gree i Haier nema na eurovent ???????????
   
 6. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,610
  3,356
  24 Септември 2012
  Си пишал цоп без пдизајнх, што значи дека џабе си се мачел зошто тоа ништо не значи.

  Клима може да има
  4 цоп и 2.6кв н а-7
  4 цоп и 3кв на -7
  4 цоп и 3.6кв на -7

  Што ВООПШТО не е исто, ниту слично.
   
 7. petkotrajko

  petkotrajko
  Gaining Experience

  96
  73
  16 Јуни 2017
  Не, Кериер не е од послабите брендој, баш напротив, Кериер имаат традиција на ова поле (инвертери) уште додека другите појма немаа шо е то. Сега дури не се ни сами, дојде тука Тошиба и ги купе (сега корпорацијата им е Тошиба-Кериер).
  Да не биди дека незнам шо зборвам, дома имам инвертери Тошиба Сузуми+ и Кериер Инфинити Ултимејт, и си работат, ама тошибата поубоо работи. И е многу економична (SCOP тука е навистина како шо е декларирано, преку 4).

  А одземањето минус еден е чисто ради секоја сигурност, поради конзервативно/песимистички пристап и неверување од прва на се шо ќе прочитаме.
   
 8. petkotrajko

  petkotrajko
  Gaining Experience

  96
  73
  16 Јуни 2017
  Ако можиш да си ги дозволиш овие од Фуџицу, земај од ним. Или Тошибава.
  Од грее провери дали сеуште го имаат овај модел, велат бил ТОП: GREE U-CROWN GWH12UB-K3DNA4F по супер цена од 39.990 ден.
   
 9. Stojan Gocev

  Stojan Gocev
  Intern

  12
  1
  11 Декември 2019
  Машко
  ke go najdeme i pdesignh samo da mi objasnis sto znaci?
   
 10. PINCHLOVER

  PINCHLOVER
  Intern

  4
  5
  12 Јануари 2018
  Машко
  Јас го имам U-crown 12-ka и сум презадоволен...

  Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
   
 11. Stojan Gocev

  Stojan Gocev
  Intern

  12
  1
  11 Декември 2019
  Машко
  колку простор грееш?
   
 12. Stojan Gocev

  Stojan Gocev
  Intern

  12
  1
  11 Декември 2019
  Машко
  Panasonic cu/cs-z35tke – cop na -7 = 3.17, na 2 = 5.17 na 7= 6.44 cena 53000 denari

  ph na -7 = 2.96, na 2 = 1.76 na 7= 1.16 pdesignh = 3.2

  Mitsubishi MSZ-AP35VG(K)– cop na -7 = 3.2, na 2 = 4.5 na 7= 6.3 cena 61000 denari

  ph na -7 = 2.60, na 2 = 1.60 na 7= 1 pdesignh = 2.9

  Mitsubishi MSZ-EF35VG – cop na -7 = 2.70, na 2 = 4.70 na 7= 6.2 cena 60000 denari

  ph na -7 = 2.60, na 2 = 1.60 na 7= 1.7 pdesignh = 2.9

  Daikin FTXF35A– cop na -7 = 2.78, na 2 = 4.01 na 7= 5.1 cena 43300 denari

  ph na -7 = 2.48, na 2 = 1.51 na 7= 0.97 pdesignh = 2.8

  Daikin FTXF50A– cop na -7 = 2.29, na 2 = 4.21 na 7= 5.06 cena 66000 denari

  ph na -7 = 4.07, na 2 = 2.48 na 7= 1.59 pdesignh = 4.6

  Fujitsu ASYG18KLCA - cop na -7 = 2.78, na 2 = 4.2 na 7= 5.84 cena 64500 denari

  ph na -7 = 4.25, na 2 = 2.58 na 7= 1.66 pdesignh = 4.8

  Toshiba RAS-16PAVSG-E cop na -7 = 2.50, na 2 = 4.20 na 7= 5.6 cena 59990 denari

  ph na -7 = 3.54, na 2 = 2.15 na 7= 1.38 pdesignh = 4.0

  Carrier 42qhb018d8sw - cop na -7 = 2.70, na 2 = 4 na 7= 4.9 cena 53000 denari

  ph na -7 = 3.45, na 2 = 2.10 na 7= 1.35 pdesignh = 3.9

  Carrier 42qhc018d8sw - cop na -7 = 2.70, na 2 = 3.95 na 7= 5.06 cena 48000 denari

  ph na -7 = 3.80, na 2 = 2.32 na 7= 1.49 pdesignh = 4.3

  сега да објасниме кое што значи?
   
 13. Stojan Gocev

  Stojan Gocev
  Intern

  12
  1
  11 Декември 2019
  Машко
  Dali znaci ako inverter na -7 ima ph 2,96 kw a cop 3,17 ke gree so 9.3832 kw toplina..???
   
 14. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  420
  339
  1 Февруари 2017
  Машко
  Ке троши 938w
   
 15. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,610
  3,356
  24 Септември 2012
  Не. Ќе грее со 3.17кв а ќе троши 920в.
   
 16. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,263
  2,493
  19 Јули 2013
  Не, ќе дава 2,96 kW а ќе троши 934 W.
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. dzonipp

  dzonipp
  Intern

  2
  0
  16 ноември 2015
  Машко
  Се работи за дневна соба од 35м2 на 2 спрат. Таваните изолирани со тервол, ПВЦ дограма, и со план за стиропор изочлација на ѕидовите.
  Одлично ја греев со камон од А.Плам, но сакам да ја избегнам сета несреденост и нечистотија што ја дава дрвото како огрев.
  Која препорака ја имате за соба како на сликата каде со 1 клима уррд би добил нешто слична топлина која до сега ја имав.
  Буџет 60-70000.
  Разгледував Грее Амбер3.5 ИЛИ 5 , фери 5.5 или Даикин ФТХФ 50А или некој ваш друг предлог.
  Однапред благодарам!!!
   

  Прикачени датотеки:

 18. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  838
  1,778
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Ќе споделам корисничко искуство од Gree Amber 3.5.
  Од октомври 2019 ја користи другар ми, во куќа, на приземје, дневна соба со кујна, околу 42 квадрати, пвц дограма и надворешна изолација. Битолска околија :)
  Воодушевен е од инвертерот, за октомври, ноември, декември... според неговите пресметки потрошувачката просечно се движела 30-40 денари дневно. За јануари не знам, веќе не беше битно, целта беше исполнета, загреани, весели, едно дугме стискаш и не се замараш, така се смее другар ми. Во периодот со маглите, според неговото кажување, немало чести дефрости, а и да имало или не бил дома или не ги приметил... за разлика од истовремено наместената Грее Фери 3.5 на горниот спрат во соба од околу 30 квадрати, која ја приметил дека често прави дефрости.
  Во глобала Амбер е моќен инвертер, со моќен компресор и одлична модулација. 3.5 инвертер по потреба со перформанси на 5.5.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 19. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,648
  13,007
  2 Август 2012
  Машко
  Да го вметнел и септември уште помал просек ќе извадел. Оваа зима октомври и ноември не беа вредни за спомен (во поглед на дневни и вечерни температури)

  Дај нека го каже просекот за декември. Тоа е она што не интересира. Особено од 20 декември до 10 јануари.
   
 20. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  635
  815
  25 Февруари 2016
  Машко
  Голема грешка е поставување на влезна врата, топлината сама си излегува надвор ако има често отварање на вратата а другите делови од објектот потешко ќе се греат.

  Иако ја имам само неколку денови климата Панасоник од погорните постови, можам само да речам ѕвер со невидена моќност, завчера вечер или речено сабјлето во 4.30 во кола ми покажа -2 степени мерачот.
  Климата цела вечер додека работев беше ставена на аутофан на 21.0 степени, канцеларијата е со никаква изолација со дограма од пред 60 години( од комшијата кивито пробило ластар внатре) сам објект од 36м квадратни, под неа подрум во кој нема ништо само е затворен со дограма. Таванот е од гипс картон и има 10 сантиметри стаклена волна и над неа дрвена кровна конструкција покриена со керамиди, надворешно отворена нема затворени симсови.

  Можам само да речам бесшумна моќна, купена од Сетек за 53.000 денари.
  Препорака за климава има Еуровент и е А+++ за греење и А+++ за ладење.
  Има вифи и апликација која ориентационо дава колку потрошила климата, ако е за верување на апликацијата на:
  23.02 - 13 киловати
  24.02 - 9 киловати
  25.02 - 7 киловати
  Климата е ставена аутофан на 21.0 степен не се гаси воопшто, преку ден е врвулица од луѓе, вратите ги има две нонстоп се отвараат затвараат.
  Се на се досега презадоволен.
   
 21. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  838
  1,778
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Не цепидлачи тој толку, не се траска од земја, доволно му е и таа пресметка за тие месеци, за кои трошеше неколку кубици дрва :)
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 22. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,648
  13,007
  2 Август 2012
  Машко
  Греењето на дрва во превод значи дека купуваш по една солидна кинеска клима годишно или една врвна јапонска на две години.

  Лошо во цела прича е ако се ложи само едно ќумбе а не парно. Во тој случај тоа претставува фрлање на пари во ветер.
  Годинава беше измислена за греење на клима.
   
 23. Kriste

  Kriste
  Intern

  5
  0
  10 Февруари 2020
  Машко
  Здраво!!! Ми треба совет... Сакам да се греам и ладам со инвертер па ако може да ми помогнете или упатите на правилен избор! Во прашање е салон од 40м2 + 8м2 кујна...салонот на среде по потреба може да се затвори со четири крилна врата, која е пожелно да е нонстоп отворена. Куќата е без изолација ѕидана со цигла и има пвц дограма...Прашањето е дали две по 3,5кв или една "појака" клима??? До околу 60000ден. received_273199856999824.jpeg received_273199856999824.jpeg received_273199856999824.jpeg
   
 24. bakigvg

  bakigvg
  Intern

  90
  33
  28 Јуни 2016
  Машко
  Го имам буквлано истиов простор, се размислував и јас за две клими, но ставив една 5кв Даикин Сенсира на средина кај што ти е четирикрилната врата и не згрешив. Мислам дека 2 клими би било ок за некој поголем простор, овдека е сосем доволна една 5ка . Единствена разлика е што јас имам изолација 8цм стиропор.
   
  На Kriste и mdeni им се допаѓа ова.
 25. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,187
  1,187
  2 Март 2011
  Машко
  За Amber ни продавачи ни сервисери не зборуваат добро. Работи на максимум па гаси на 5 минути. И цело време така. Никој не ја препорачува. Исто така сметките биле многу високи, цитат од продавач со фидбек од корисници.
   

Сподели

Вчитување...