1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

1. krale

krale
    Practice makes perfect

2,300
    1,360
    6 Февруари 2009
    Кој е поквалитетен и поекономичен не те разбрав. Хансолот?

2. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,667
    3,391
    24 Септември 2012
    Дап.

Хансол е повисока класа од Ломо.

На krale му/ѝ се допаѓа ова.
  3. DelphiUser

DelphiUser
    Practice makes perfect

1,193
    1,190
    2 Март 2011
    Машко
    Кажи му за да те разбере:

Mitsubishi-Apple
    Gree-Xiaomi

Gree Lomo - Redmi
    Gree Hansol - Poco F1

На vlavot, Lokvan, krale и уште 2 други им се допаѓа ова.
  4. krale

krale
    Practice makes perfect

2,300
    1,360
    6 Февруари 2009
    Во што би се истакнале квалитетите на мицибуши наспроти другиот модел?

Век на траење, економичност, ефикасност во работата?

Sent from my iPhone using Tapatalk

5. DelphiUser

DelphiUser
    Practice makes perfect

1,193
    1,190
    2 Март 2011
    Машко
    СЕ од набројаното, се однесуваше за FHXXVE серијата.

На krale му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,783
    3,883
    12 Јануари 2016
    Машко
    Правеше демонтажа на целата клима за чистење?
    Со откачување цевки, внатрешна, со вадење фреон?

Заради чистење?? :eek:

едит:
    За 24+6 м2 доволно е Ломо, но јас би размислил и за Хансол посебно ако спалната е мала па воопшто да не се замараш со клима во спалната. Клима за во спална е најтежок избор на клима што може да постои, и убедливо најскап (гледано од аспект на цена по м2 што треба да се грее). Пошто освен ако не земеш исклучително тивка клима со најниска можна модулација (читај квалитетна и скапа јапонска клима), во таа спална нема да спиеш на раат.

Последна промена: 2 oктомври 2018
    На 223-305 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,667
    3,391
    24 Септември 2012
    Модулацијата нема врска за спална. Напротив.

Вентилаторот во внатрешната има многу врска за спална. И дали надворешната е монтирана доволно далеку од спалната. Поготово што за спална се земаат биџет клими.

8. 223-305

223-305
    Intern

24
    8
    2 Август 2017
    Машко
    Мене ми е планот климата од спална да помага на Ломото за ходникот во текот на денот за да не ми биде на јак издув ломото во дневната, а за навечер само ломото да биде барем 20 во спалната а 24~5 подесена, мислам дека нема да биде неизводливо. Со клима не би спиел секако.

9. vlavot

vlavot
    Medicus

2,974
    2,925
    29 oктомври 2009
    Машко
    Medical Doctor
    Еве ти искуство од Шведска за mitsubishi electric FH.
    Преведено е на гугл транслејт.
    Човекот се жали на тоа што климата не сака да умре.
    5 години без гасење max speed fan, и сеуште тера без проблем.
    Не верувам дека некој има вакво искуство споделено за некоја клима.
    Кажува дека дури и да се расипе неколку дена пред 5 годишниот гарантен рок не би ја активирал гаранцијата бидејќи сака да ја остави да умре на раат, и дека има одработено колку што би нормална клима одработила за 12-17 години.

Можам да потврдам дека после 6 месеци старост на GREE Amber на најнечујен фан, фанот крцка, се слуша како дробење.
    Ако сакате можам и видео запис да направам.

Сите FH кај мене дома работат како првиот ден.

Бидејќи не може Грее Амбер со моќност на Toahiba daiseikai 9 да се продава за 600 еур, А daiseikai 9 кошта 3000 еур.

Мислете за џабе е таа ценовна разлика.

Sent from my iPhone X using Tapatalk

Последна промена: 2 oктомври 2018
    На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,783
    3,883
    12 Јануари 2016
    Машко
    ^ истата клима што правеше т.н. суви дефрости?
    Можеби има проблем климата, рекламирај ја. Или ако нема што да се рекламира, а мислиш дека наскоро ќе има проблем - доплаќај ја годишната гаранција и покриен си.

Јас имам дома 3 Гри клими, и немам проблеми со ниедна од нив (чукам во глава дрво да не се заречам). Други луѓе имаат Гри клими, повеќето од нив немаат такви проблеми со крцкање, дробење, дефрости... И да, кој може да си дозволи Мицибуши или други јапонски клими, дефинитвно нека си пазари таква, препорачувам и јас. Но да не го правиме сега филмот дека друг бренд не го бива затоа што е кинески. Многу луѓе не можат да си дозволат јапонска клима, а многу не сакаат да потрошат повеќе од тоа што е потребно за да се заврши работата.

Јас имам слична ситуација. Со тоа што кај мене дневната е ~36м2. Навечер само Тошибата работи, Гри-то во спалната го гасам пошто е прејако за просторијата и повремено се исклучува што прави звук кој ми смета во спиење. Ионака сакам малку поладно кога спијам.
    Но муабетот ми е дека од дневната до спалната нема повеќе од 3-4с разлика, иако ходникот кој ги поврзува е едно 3-4 метри долг.

Ти изгледа дека имаш помал стан. Јас дефинитивно во твојот случај би видел дали може само со една клима да се функционира. Со една клима и со отворени врати ќе имаш повеќе простор (за маневрирање и подесување) за да ја наместиш климата на сетинг каде ќе работи на ниска модулација без воопшто никогаш да не престанува, што значи дека ќе работи поекономично, и ќе биде подолготрајна затоа што нема работи на максимум моќност. Ова би требало да го можеш и со Ломо, но за тие пари (10к?) разлика јас би размислил и за Хансол.

Од мое искуство, а и од други, близината надворешната единица е важна - но никако не гарантира тишина во просторијата. Не се работи за буката од вентилаторот, туку за буката што климата ја прави со застанување и почнување со работа некое време подоцна. И за дефростите, кои софтверот на повеќето клими одлучува да ги прави што климата ионака се исклучува заради постигнување на температура.

Затоа е важно модулацијата да може да оди што пониско. За климата да не запира во работата, и наместо тоа постојано без престан да работи со што пониска моќност. И баш заради ова за спална е лоша одлука да се ставаат евтини клими - барем за тие што имаат намера да спијат во спалните соби. :)

223-305, Chicco69 и на vlavot им се допаѓа ова.
  11. Konec

Konec
    Intern

15
    1
    4 Јули 2018
    Dali ima nekoj specifikacii da mi posochi za Hansolot, me interesira kolku troshi?

12. Alekso1981

Alekso1981
    Gaining Experience

61
    54
    4 Декември 2017
    Машко
    Ko sto zmijata nozete gi krie taka i Gree specifikaciite gi krie.Ako dobies sto e toa,za na koja t,nominalna ili maksimalna potrosuvacka,samo nekoi grafikoni i toa ako se tocni .
    Go falat ama pempele crno na belo tesko da najdes.

На Konec му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Konec

Konec
    Intern

15
    1
    4 Јули 2018
    Tochno, bez crno na belo nema standard.
    A i deka ima greachi na nadvoreshata, mozhno e povekje da troshi

14. krema

krema
    Professor

11,016
    10,535
    24 Јуни 2009
    Машко
    Не знам само како не ви е тешко да пишувате на латиница!

Ping @Simo_Bickijata кај си!? :)

На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
  15. GGTT1

GGTT1
    Gaining Experience

433
    343
    1 Февруари 2017
    Машко
    Земиси Хансол на оваа цена што е сега нема.подобро да најдеш за таа цена.

Минумум на греење има 107w a максимум 1975w на -25 предмината зима

16. k3b

k3b
    Gaining Experience

151
    87
    12 Декември 2017
    Машко
    Денес нарачав SF50VE 66 500 ми ја оставија последна цена од клими.мк. Се надевам ќе ги задоволи потребите

Sent from my iPhone using Tapatalk

На mdeni и Stefan.Taz им се допаѓа ова.
  17. Stefan.Taz

Stefan.Taz
    Intern

285
    31
    30 Април 2008
    Со здравје да си ја користиш.

Мене ми фати око CARRIER Ventus Supreme inverter (R32) (мислам дека е 42QHC012D8SW / 38QHC012D8SW).

Климата е за во дневна 25 квадратиа цел стан 50, југоисточна страна, трети спрат од 5 спрата со изолација. Прашањето е дали вреди за тие пари (тошиба компресор оно ово) и во спротивно што би препорачале.

На k3b му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,667
    3,391
    24 Септември 2012
    За кои пари дали вреди?

На Stefan.Taz му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Stefan.Taz

Stefan.Taz
    Intern

285
    31
    30 Април 2008
    36000 + монтажа со 3 години гаранција.

Последна промена: 4 oктомври 2018
  20. matelu

matelu
    Intern

1
    0
    3 oктомври 2018
    Машко
    Барам и сеуште сум неодлучен што да купам. Ми треба 3,5 ка за 30м2 салон и сега сто е подобро просечна моќност 3500/3700 потрошувачка 1000W или просечна моќност 3600/4000 потрошувачка 1200W.Се мислам за Хансолот или малце поскапи ама класа Mitsubishi sf35ve цена 37к/45к а може да ми заврши работа и Ломо или Mitsubishi wn35ve цена 27к/34к а ми го фалат и York 12 од Хидросет цена 32к

21. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,783
    3,883
    12 Јануари 2016
    Машко
    Не си прави Бајрам (ништо религиозно, датумски погрешно е де), ако имаш пари земи си Мици. Само немој SF туку обавезно FX (фх беше добрата серија, така?). Ако не можеш да си дозволиш Мици FX, тогаш Хансол, или следно Ломо лцлх. Следно надолу освен ако некој не ти понуди ама баш одлична цена за Аери од Вивакс, испод тоа не иди за да не не пцуеш после дека „клими не греат“.

На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
  22. Antonio Vasilevski

Antonio Vasilevski
    Gaining Experience

241
    90
    3 Јануари 2016
    Машко
  23. Konec

Konec
    Intern

15
    1
    4 Јули 2018
  24. Konec

Konec
    Intern

15
    1
    4 Јули 2018
    Nekoj so iskustvo?

25. DelphiUser

DelphiUser
    Practice makes perfect

1,193
    1,190
    2 Март 2011
    Машко
    Mногу тешко да добиеш искуство за клима на форумов. Единствено за еден модел на Mitsubishi постои согласност дека е добра клима и тој модел веќе не се произведува. Сите останати се големото непознато. Види спецификации, бирај некој модел што има добри спецификации за парите, прекрсти се и земај. Или барај искуства по странски форуми.
    ВО Македонија иначе, 70% од климите се Нео и ВИвакс.

Сподели

Вчитување...