1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

 1. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  Кој е поквалитетен и поекономичен не те разбрав. Хансолот?
   
 2. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,667
  3,391
  24 Септември 2012
  Дап.

  Хансол е повисока класа од Ломо.
   
  На krale му/ѝ се допаѓа ова.
 3. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,193
  1,190
  2 Март 2011
  Машко
  Кажи му за да те разбере:

  Mitsubishi-Apple
  Gree-Xiaomi

  Gree Lomo - Redmi
  Gree Hansol - Poco F1
   
  На vlavot, Lokvan, krale и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  Во што би се истакнале квалитетите на мицибуши наспроти другиот модел?

  Век на траење, економичност, ефикасност во работата?


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 5. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,193
  1,190
  2 Март 2011
  Машко
  СЕ од набројаното, се однесуваше за FHXXVE серијата.
   
  На krale му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,783
  3,883
  12 Јануари 2016
  Машко
  Правеше демонтажа на целата клима за чистење?
  Со откачување цевки, внатрешна, со вадење фреон?

  Заради чистење?? :eek:


  едит:
  За 24+6 м2 доволно е Ломо, но јас би размислил и за Хансол посебно ако спалната е мала па воопшто да не се замараш со клима во спалната. Клима за во спална е најтежок избор на клима што може да постои, и убедливо најскап (гледано од аспект на цена по м2 што треба да се грее). Пошто освен ако не земеш исклучително тивка клима со најниска можна модулација (читај квалитетна и скапа јапонска клима), во таа спална нема да спиеш на раат.
   
  Последна промена: 2 oктомври 2018
  На 223-305 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,667
  3,391
  24 Септември 2012
  Модулацијата нема врска за спална. Напротив.

  Вентилаторот во внатрешната има многу врска за спална. И дали надворешната е монтирана доволно далеку од спалната. Поготово што за спална се земаат биџет клими.
   
 8. 223-305

  223-305
  Intern

  24
  8
  2 Август 2017
  Машко
  Мене ми е планот климата од спална да помага на Ломото за ходникот во текот на денот за да не ми биде на јак издув ломото во дневната, а за навечер само ломото да биде барем 20 во спалната а 24~5 подесена, мислам дека нема да биде неизводливо. Со клима не би спиел секако.
   
 9. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,925
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Еве ти искуство од Шведска за mitsubishi electric FH.
  Преведено е на гугл транслејт.
  Човекот се жали на тоа што климата не сака да умре.
  5 години без гасење max speed fan, и сеуште тера без проблем.
  Не верувам дека некој има вакво искуство споделено за некоја клима.
  Кажува дека дури и да се расипе неколку дена пред 5 годишниот гарантен рок не би ја активирал гаранцијата бидејќи сака да ја остави да умре на раат, и дека има одработено колку што би нормална клима одработила за 12-17 години.

  Можам да потврдам дека после 6 месеци старост на GREE Amber на најнечујен фан, фанот крцка, се слуша како дробење.
  Ако сакате можам и видео запис да направам.

  Сите FH кај мене дома работат како првиот ден.

  Бидејќи не може Грее Амбер со моќност на Toahiba daiseikai 9 да се продава за 600 еур, А daiseikai 9 кошта 3000 еур.

  Мислете за џабе е таа ценовна разлика.


  [​IMG]
  [​IMG]


  Sent from my iPhone X using Tapatalk
   
  Последна промена: 2 oктомври 2018
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,783
  3,883
  12 Јануари 2016
  Машко
  ^ истата клима што правеше т.н. суви дефрости?
  Можеби има проблем климата, рекламирај ја. Или ако нема што да се рекламира, а мислиш дека наскоро ќе има проблем - доплаќај ја годишната гаранција и покриен си.

  Јас имам дома 3 Гри клими, и немам проблеми со ниедна од нив (чукам во глава дрво да не се заречам). Други луѓе имаат Гри клими, повеќето од нив немаат такви проблеми со крцкање, дробење, дефрости... И да, кој може да си дозволи Мицибуши или други јапонски клими, дефинитвно нека си пазари таква, препорачувам и јас. Но да не го правиме сега филмот дека друг бренд не го бива затоа што е кинески. Многу луѓе не можат да си дозволат јапонска клима, а многу не сакаат да потрошат повеќе од тоа што е потребно за да се заврши работата.


  Јас имам слична ситуација. Со тоа што кај мене дневната е ~36м2. Навечер само Тошибата работи, Гри-то во спалната го гасам пошто е прејако за просторијата и повремено се исклучува што прави звук кој ми смета во спиење. Ионака сакам малку поладно кога спијам.
  Но муабетот ми е дека од дневната до спалната нема повеќе од 3-4с разлика, иако ходникот кој ги поврзува е едно 3-4 метри долг.

  Ти изгледа дека имаш помал стан. Јас дефинитивно во твојот случај би видел дали може само со една клима да се функционира. Со една клима и со отворени врати ќе имаш повеќе простор (за маневрирање и подесување) за да ја наместиш климата на сетинг каде ќе работи на ниска модулација без воопшто никогаш да не престанува, што значи дека ќе работи поекономично, и ќе биде подолготрајна затоа што нема работи на максимум моќност. Ова би требало да го можеш и со Ломо, но за тие пари (10к?) разлика јас би размислил и за Хансол.


  Од мое искуство, а и од други, близината надворешната единица е важна - но никако не гарантира тишина во просторијата. Не се работи за буката од вентилаторот, туку за буката што климата ја прави со застанување и почнување со работа некое време подоцна. И за дефростите, кои софтверот на повеќето клими одлучува да ги прави што климата ионака се исклучува заради постигнување на температура.

  Затоа е важно модулацијата да може да оди што пониско. За климата да не запира во работата, и наместо тоа постојано без престан да работи со што пониска моќност. И баш заради ова за спална е лоша одлука да се ставаат евтини клими - барем за тие што имаат намера да спијат во спалните соби. :)
   
  223-305, Chicco69 и на vlavot им се допаѓа ова.
 11. Konec

  Konec
  Intern

  15
  1
  4 Јули 2018
  Dali ima nekoj specifikacii da mi posochi za Hansolot, me interesira kolku troshi?
   
 12. Alekso1981

  Alekso1981
  Gaining Experience

  61
  54
  4 Декември 2017
  Машко
  Ko sto zmijata nozete gi krie taka i Gree specifikaciite gi krie.Ako dobies sto e toa,za na koja t,nominalna ili maksimalna potrosuvacka,samo nekoi grafikoni i toa ako se tocni .
  Go falat ama pempele crno na belo tesko da najdes.
   
  На Konec му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Konec

  Konec
  Intern

  15
  1
  4 Јули 2018
  Tochno, bez crno na belo nema standard.
  A i deka ima greachi na nadvoreshata, mozhno e povekje da troshi
   
 14. krema

  krema
  Professor

  11,016
  10,535
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не знам само како не ви е тешко да пишувате на латиница!

  Ping @Simo_Bickijata кај си!? :)
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 15. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  433
  343
  1 Февруари 2017
  Машко
  Земиси Хансол на оваа цена што е сега нема.подобро да најдеш за таа цена.

  Минумум на греење има 107w a максимум 1975w на -25 предмината зима
   
 16. k3b

  k3b
  Gaining Experience

  151
  87
  12 Декември 2017
  Машко
  Денес нарачав SF50VE 66 500 ми ја оставија последна цена од клими.мк. Се надевам ќе ги задоволи потребите


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На mdeni и Stefan.Taz им се допаѓа ова.
 17. Stefan.Taz

  Stefan.Taz
  Intern

  285
  31
  30 Април 2008
  Со здравје да си ја користиш.

  Мене ми фати око CARRIER Ventus Supreme inverter (R32) (мислам дека е 42QHC012D8SW / 38QHC012D8SW).

  Климата е за во дневна 25 квадратиа цел стан 50, југоисточна страна, трети спрат од 5 спрата со изолација. Прашањето е дали вреди за тие пари (тошиба компресор оно ово) и во спротивно што би препорачале.
   
  На k3b му/ѝ се допаѓа ова.
 18. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,667
  3,391
  24 Септември 2012
  За кои пари дали вреди?
   
  На Stefan.Taz му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Stefan.Taz

  Stefan.Taz
  Intern

  285
  31
  30 Април 2008
  36000 + монтажа со 3 години гаранција.
   
  Последна промена: 4 oктомври 2018
 20. matelu

  matelu
  Intern

  1
  0
  3 oктомври 2018
  Машко
  Барам и сеуште сум неодлучен што да купам. Ми треба 3,5 ка за 30м2 салон и сега сто е подобро просечна моќност 3500/3700 потрошувачка 1000W или просечна моќност 3600/4000 потрошувачка 1200W.Се мислам за Хансолот или малце поскапи ама класа Mitsubishi sf35ve цена 37к/45к а може да ми заврши работа и Ломо или Mitsubishi wn35ve цена 27к/34к а ми го фалат и York 12 од Хидросет цена 32к
   
 21. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,783
  3,883
  12 Јануари 2016
  Машко
  Не си прави Бајрам (ништо религиозно, датумски погрешно е де), ако имаш пари земи си Мици. Само немој SF туку обавезно FX (фх беше добрата серија, така?). Ако не можеш да си дозволиш Мици FX, тогаш Хансол, или следно Ломо лцлх. Следно надолу освен ако некој не ти понуди ама баш одлична цена за Аери од Вивакс, испод тоа не иди за да не не пцуеш после дека „клими не греат“.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Antonio Vasilevski

  Antonio Vasilevski
  Gaining Experience

  241
  90
  3 Јануари 2016
  Машко
 23. Konec

  Konec
  Intern

  15
  1
  4 Јули 2018
 24. Konec

  Konec
  Intern

  15
  1
  4 Јули 2018
  Nekoj so iskustvo?
   
 25. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,193
  1,190
  2 Март 2011
  Машко
  Mногу тешко да добиеш искуство за клима на форумов. Единствено за еден модел на Mitsubishi постои согласност дека е добра клима и тој модел веќе не се произведува. Сите останати се големото непознато. Види спецификации, бирај некој модел што има добри спецификации за парите, прекрсти се и земај. Или барај искуства по странски форуми.
  ВО Македонија иначе, 70% од климите се Нео и ВИвакс.
   

Сподели

Вчитување...