1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. Chicco69

  Chicco69
  Practice makes perfect

  494
  1,917
  21 Април 2016
  Машко
  ГОЛЕМА шарена лага.
  (Премногу добро за да биде реално).

  Колку што пратев, процесорите со ИГПУ ќе бидат симболично подобрени 2200/2400Г во 12+ нм технологија (иста архитектура)...
  Табелата личи на Рајзен 4/5, тоа е реално. :innocent:

  П.С.: Дај боже да грешам. :(
   
 2. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Gaining Experience

  141
  125
  7 Февруари 2014
  Машко
  ако се подобри на 7нм, нема ништо да ги кошта од 8 да стават 12 ЦУ
   
 3. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  7,421
  8,784
  23 Јануари 2008
  Манга
  9900K e подобар во сите апликации и игри од 2700X. Пребарај ги сите можни тестови од сите ривјуа кои постојат и најди едно нешто каде процесорот 2700X е подобар во било што од 9900K. Во просек 9900K во апликации е за 20% побрз од 2700X.
  [​IMG]
  Intel Core i9-9900K Review

  Да се поврторам, AMD е конкурентен само до одредено ниво на перформанси и за одредена намена. После тоа ниво на перформанси AMD нема што да понуди.
   
 4. Mario.Bog

  Mario.Bog
  Gaining Experience

  467
  212
  15 Декември 2013
  Машко
 5. DelphiUser

  DelphiUser
  Gaining Experience

  333
  374
  2 Март 2011
  Машко
  9900 e 2x поскап и 20% побрз. Но да видиме што ќе понуди 3800x 7nm 16core за некој месец. A потоа и 3950X.
   
  На gamer-eddie, esquimaux, MasteR_#0 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 6. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  7,421
  8,784
  23 Јануари 2008
  Манга
  Ова не е точно. Ако ги гледаш само процесорите, разлика во цена е 60-65%, т.е. 36k vs 22k. Но ако земеш цена на цел систем оваа разлика се намалува. Најнапред мемориите за Ryzen се за 50-80% поскапи отколку за Core процесорите, на пример 32GB G.Skill Flarex DDR4-3200 се 32k, додека "обични" DDR4-3200 RipJaws V/Sniper се 22k. И тука веќе се губи предноста во цена напроцесорот. Понатаму, ако е за работа и нема потреба од графичка карта за играње, кај Ryzen 7 2700X треба дополнително да се купи графичка картичка, која дури и да е најслабата нема да е под 3000 денари. И на крај кога ќе се земе во предвид севкупната цена на чинење на системите(матична, процесор, рам, графичка, ссд, куќиште, напојување, монитор и периферија) разликата во цена ќе се сведе на помалку од 10% во најлош случај кај топ моделите.
  И оваа математика е релевантна во моментов, до пред 2 месеци работите стоеа малку поинаку. Поточно цените на Intel процесорите беа за 25-30% пониски. 8700K беше иста цена колку и 2700X, а денес е за 25% поскап.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 7. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  466
  670
  16 Јануари 2016
  Машко
  Кои ментални гимнастики хахаха
   
 8. FreakyDroid

  FreakyDroid
  Gaining Experience

  381
  342
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Зборевме за Epyc и Xeon нели, моето мислење беше дадено во тој контекст ...

  И да правиме десктоп/меинстрим компарации, АМД пак има TR процесори кои во некои програми/операции се подобри од било кои други Интелови десктоп процесори, не мора баш овие 2 што си ги земал да се спорадуваат.

  Се согласувам дека споредување само на процесори а да не се гледа целосниот трошок по компјутер не е релеватна споредба. Да РАМ-от ќе крене цена кај Ryzen но разликата во цена не е толку голема, еве ти Samsung B-die кој е одличен за Ryzen и кошта 25,000 денари

  RAM DDR4 32GB (2x16GB) 3200MHz G.SKILL RipjawsV F4-3200C15D-32GVK black

  Дури може да се оди со оваа варијанта од 19.650 денари, исто Samsung B-die.

  RAM DDR4 32GB (2x16GB) 3000MHz G.SKILL Trident Z F4-3000C15D-32GTZ

  Тоа дека е 200Mhz поспор и не е толку битно зошто реално ќе даде ~1% подобри преформанси одколку 3200ката а кошта 100 евра плус. Овој РАМ кит на асални матични луѓето го колкаат на 3400 во просек, некои дури успеваат да постигнат 3600 во зависност од лотаријата.
   
  Последна промена: 5 Декември 2018
 9. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  7,421
  8,784
  23 Јануари 2008
  Манга
  @FreakyDroid Извини, во муабертот се уфрли @ChemicalAngel и ме прешалта на десктоп. Па наместо дел од неговиот пост сум те цитирал дел од твојот и сум одговорил. Што се однесува до TR не е во категорија на Coffe Lake туку во категорија на SkyLake-X.
  Инаку токму споменатиот Trident-Z кит го користам во моментов и не е стабилен на повеќе од 3200MHz CL16 16-16-36.
   
  На FreakyDroid му/ѝ се допаѓа ова.
 10. DelphiUser

  DelphiUser
  Gaining Experience

  333
  374
  2 Март 2011
  Машко
 11. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  777
  1,247
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 12. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,649
  2,196
  14 Декември 2010
  Машко
  Intel's Architecture Day 2018: The Future of Core, Intel GPUs, 10nm, and Hybrid x86

  Од настанот вчера, прво Sunny Cove на 10nm (конечно раскрстија со езерата), подобрувања во микроархитектурата кои место параграфи текст најдобро е да се прикажат со по некој дијаграм:

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Не е прикажано се до детаљ, во главно back end ама подобро ова отколку ништо. Покрај подобрувањата во микроархитектурата има и нови инструкции: AVX-512 (досега го немаше на mainstream consumer продукти), Vector-AES, SHA и SHA-NI итн.

  Понатаму нешто за GPU сегментот, наредната година не очекува 1TFLOP+ Gen11 IGP кој со помош на tile based rendering (конечно), подобра lossless мемориска комресија и Coarse pixel shading (нивна имплементација на multi rate shading, слична на онаа на Nvidia) ќе има перформанси барем колку GT1030/RX550. Покрај тоа ќе донесе поддршка за Аdaptive Sync и HDR. Треба да дојде во пакет со Sunny Cove.

  Веќе наредната 2020 ќе биде многу поинтересна бидејќи се очекуваат првите графички продуткти насочени кон повеќе сегменти (IGP + entry, mid/enthusiast discrete и data center/AI) базирани на архитектура со ново кодно име "Xe" (демек експоненцијалент раст на перформанси?) наместо досегашните Gen"x".

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  gOJDO, Necromancer и на esquimaux им се допаѓа ова.
 13. Mario.Bog

  Mario.Bog
  Gaining Experience

  467
  212
  15 Декември 2013
  Машко
  Братот Adoredtv со ново видео, да ти е мерак да го слушаш човеков, дефинитивно најдобар techtuber. :)
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 14. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Gaining Experience

  612
  487
  2 Јануари 2012
  Машко
  Се супер ама видеава се подолги му стануваат и премногу се долги и преспоро збори, дури и на 1.25 брзина се напорни за слушање цели.
   
  На incontempt и Mario.Bog им се допаѓа ова.
 15. Mario.Bog

  Mario.Bog
  Gaining Experience

  467
  212
  15 Декември 2013
  Машко
  Во право си, човеков толку многу се внесува во темава, што се заборава :D
   
 16. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  777
  1,247
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  видцата му се супер и топ си збори, што е до мене подугачки =
  поасални
  подетални
  поиниформативни
  поубава гледна точка објаснета од страна на некој со искуство и љубител на технологија
  и најбитната работа некој што СЕ РАЗБИРА од целата компјутерска индустриа
  уште еден пример Level1Tech луѓето таму се кој од кој по гуру
  а не како некои ..ај ке бидам културен "пациенти" со 2 минути видео од кој 3 минути рекламира некоја ретадирана работа што нема ни везе со технологија , пример изфуранион продаден пациент лајноус или timmy joe pc tech нешо..понеспособен тубер неам видено нема ни да имаа, "талентот" има subs колку AdoredTV ako не и повеќе ..што кажува колку уште "поталентирани" гледачи има
   
  Последна промена: 12 Декември 2018 at 23:52
  На StevoB26 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  7,421
  8,784
  23 Јануари 2008
  Манга
  Intel се спрема да го брише патосот со Zen 2...Согласно слајдовите таргет на Sunny Cove е 25+% поголем IPC од Coffe-Lake, спакуван на водечки 7nm производствен процес кој ќе донесе двојно јадра на повисоки фрекфенции од досегашните.
  Intel Sunny Cove CPU Architecture and Next Generation Roadmap Revealed
   
 18. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  777
  1,247
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  да, ама по која цена
  и сеа intel го тепа amd ама цените се превисоки и залихите се скоро непостоечки и флексибилност скоро и да нема
  на пример се уште ми нема налетано 9900к и цената би му била х2 од 2700
  што е до мене би било смешно intel да е втор во било кој случај бидејки не знаат колку пари имаат
  а во пракса разликите во "доминација" треба да бидат мнооогу повисоки а не минималистички
  Важно нека има конкуренција бидејки последниве 2 години мрднаа работиве најмалце х2 , а минативе години дур intel доминираше работиве не мрдаа добри 5 години
   
  Последна промена: 13 Декември 2018 at 10:05
  Necromancer, Sharlovski, gOJDO и на уште 1 им се допаѓа ова.
 19. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  7,421
  8,784
  23 Јануари 2008
  Манга
  Цените секако ќе бидат конкурентни, т.е. дефинирани од пазарот и законите. Поточно, доколку не постоеше закон во Америка со кој се гарантира дуополот на X86, AMD одамна ќе беше замината во аналите на историјата. Intel може да си дозволи да го купи AMD со се парталите од вработените и нивните блиски до 7-мо колено. Може да си дозволи и да ги дели гратис процесорите некое време дур AMD не банкротира и слично. Но тоа му е забрането со закон...
  Разликите во доминација нема да се минималистички, ниту максималистички, но ќе бидат доволни за Intel и понатаму да остане премиум, а AMD само ефтина мид-рејнџ варијанта. Сепак и ова е многу подобро одошто да нема алтернатива на Intel како што беше речиси цела деценија, т.е. како што беше дур не излезе Zen.
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 20. DelphiUser

  DelphiUser
  Gaining Experience

  333
  374
  2 Март 2011
  Машко
 21. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  777
  1,247
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  се согласувам
  како купци бараме само пофер игра од сите на пример 50% разлика во перформанси = 50% разлика во цена
   
  На goce03 и gremlin им се допаѓа ова.
 22. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  1,918
  1,285
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Мислам дека стигнавме до ниво каде што баш така бираш цена перформанси според колку имаш да потрошиш, порано со булдожер беше проблем пошто навистина во гејминг имаа далеку пониски перформанси а сега со Ризен не е така, добро освен ако не сакаш да гејмаш на 1080p со GTX 1080Ti :p ...
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 23. FreakyDroid

  FreakyDroid
  Gaining Experience

  381
  342
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Изненаден сум дека ќе видиме 10nm од Интел во 2019, тоа е добра вест. Очекував Q120 во најмала рака, ова веќе станува интересно.

  Точно ова и ја би сакал да го видам, но не само во однос на АМД процесорите туку и во однос на нивните сопствени процесори. АМД горе долу линеарно ги зголемува/намалува цените во однос на преформансите, што не е случај со Интел. Многу јасно очекувам во сегментот кај што ќе нема конкуренција да си наплаќаат премиум и тоа е во ред.
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 24. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  777
  1,247
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  искрено не ме изненадува бидејки intel има ненормално многу пари и во вакви случаи може комотно ако сака дури да ги аутсорсира во TSMC наместо Global Foundries
   
 25. DelphiUser

  DelphiUser
  Gaining Experience

  333
  374
  2 Март 2011
  Машко

Сподели

Вчитување...