1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. Vlatchey

  Vlatchey
  Intern

  7
  5
  11 oктомври 2019
  Машко
 2. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,460
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Што имаш за продавање (✷‿✷)
   
  На itstheigyg, Fredy, Gaston и уште 3 други им се допаѓа ова.
 3. Avid

  Avid
  Guru

  4,499
  6,778
  21 Јануари 2009
  Не мора да значи бе па ти, одма на „лошото“ мислите... може има 16 години и досадно му е :D
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  546
  386
  9 Февруари 2012
  Машко
  Nuff said :)[​IMG]

  Sent from my SM-G965F using Tapatalk
   
  На toshex, Astro, DelphiUser и уште 5 други им се допаѓа ова.
 5. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,471
  4,795
  18 Септември 2013
  Машко
 6. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,471
  4,795
  18 Септември 2013
  Машко
 7. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,801
  1,171
  28 ноември 2015
  Машко
  Со вакви цени и конкуренција интел е поскапиот избор за луѓе што се хејтери на конкуренција.
  Од кога излезе 1600аф се друго од интел е прескап избор.
   
  На DelphiUser и toshex им се допаѓа ова.
 8. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,471
  4,795
  18 Септември 2013
  Машко
  На mkgunner, Astro, DelphiUser и уште 4 други им се допаѓа ова.
 9. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,801
  1,171
  28 ноември 2015
  Машко
  35 ватен лаптоп процесор е подобар од 2ра генерација флегшип и користи 1/3 од потрошувачка ако тоа не е вин не знам што е...
   
  The Geek Boy, Astro и на ChemicalAngel им се допаѓа ова.
 10. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,801
  1,171
  28 ноември 2015
  Машко
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 11. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,801
  1,171
  28 ноември 2015
  Машко
  Ете што прави конкуренција.
  Тоа кажува дека без конкуренција од двете страни ќе има високи цени.

  View: https://youtu.be/Kfq-hWajeH4
   
  На The Geek Boy и Rikimaru им се допаѓа ова.
 12. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,094
  1,364
  26 Март 2016
  Даскал
  Не е ова price cut, бидејќи мора нова матична да земаш секако. Да не мораше матична да земаш да речиш се исплаќа, а вака исто ти доаѓа. Zen3 на пример нема да бара нова матична.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 13. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,801
  1,171
  28 ноември 2015
  Машко
  Така е се согласувам, но нема повеќе 350 евра за 4 јадрен процесор.
   
 14. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,862
  3,288
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  "нова" генерација, 14+++++++++++++++++++++ нод... Жими повисок клок шо има. Исто и тдп од 125w ќе го направи одлична зимска фурна
   
 15. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,471
  4,795
  18 Септември 2013
  Машко
  125 при нормална работа, ова ќе иде 200+ при boost гарант.

  Како и да е, тоа шо сеа ефективно имаш 9900К за помалце пари со новите и7 е стварно топ ствар за сите шо неќат АМД ради било која причина.

  Некој шо и онака планирал да земе 9900К со нова плоча, сеа ќе си земе 10700К со нова плоча и ќе плати помалце пари.

  Конкуренција е секако добра ствар.

  ЕДИТ: со фразата „сеа имаш“ не сум баш најкоректен пошо ќе треба бар малце време дури да видиме достапност и секако шо цена ќе бидат самите плочи.
   
  На TheMarshal и StefAngel им се допаѓа ова.
 16. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,801
  1,171
  28 ноември 2015
  Машко
  Тоа значи плус доплата за кулер, бидејќи 3950 работи поладно него 9900к
   
 17. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,094
  1,364
  26 Март 2016
  Даскал
  Се собравме сите против Интел. Баш напротив, јас не сум за ниеден бренд, туку за добивка кај конзумерот. Интел користев 10 години па се префрлив на АМД пред некој месец, бидејќи започна да нема логика во она што го прават. Јас искрено се надевам за брзо Интел ќе спреми и ќе извади ѕвер бидејќи само ние конзумерите ќе имаме бенефит од тоа. Ама ете сѐ уште се маткаат со 14нм и БЕЗ PcieGen4 поддршка. Не знам што е застојот. Губат време и пари во RD цело време. Ама валјда имаат пари за губење после долгата доминација пред Ryzen да се појави. Бидејќи ова се случува моментално за јачење е-пениси без реален бенефит во игри па да не споменувам мултитрединг операции:

  EW3UAOwWAAAPHtu.jpg
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 18. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,471
  4,795
  18 Септември 2013
  Машко
  Тоа гарант! Мене ова ми е најголемо прашање у моментов - кои и какви кулери ќе треба да се користат за да се извади максимум од процесориве.

  Ко шо ми изгледа од и7 па нагоре нема да доаѓаат со кулер воопшто у бокс.
  --- Споени мислења, 1 Мај 2020 ---

  View: https://www.youtube.com/watch?v=DA6pq4vj4lI


  нов сокет за интел само ради power delivery :)))

  125 вати ако троши 10900К ќе бидат среќни корисниците

  Едит: Официјални податоци од Интел се дека Power Limit 1 е 125 вати, а Power Limit 2 е 250 вати. Шо и да значи ова.
   
 19. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,610
  3,356
  24 Септември 2012
  Што е ова 4900 покољ што напраил? Нетбук прави пуздер најјак процесор на лаптоп на интел со гејминг ладење?

  Легално е волку ќутек да јадат?
   
  На MadBuldog, The Geek Boy, boro1 и уште 6 други им се допаѓа ова.
 20. Astro

  Astro
  Guru

  6,656
  9,343
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  [​IMG]
   
  На MadBuldog, Ticklah, The Geek Boy и уште 2 други им се допаѓа ова.
 21. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,725
  2,043
  25 Март 2013
  Машко
  На The Geek Boy и Sharlovski им се допаѓа ова.
 22. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,111
  655
  8 Август 2017
  Машко
 23. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  892
  1,443
  12 Септември 2013
  Машко
  Во Cinebench да.
  [​IMG]
   
  На MadBuldog и gOJDO им се допаѓа ова.
 24. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,111
  655
  8 Август 2017
  Машко
  Може ова некако да влијае на пазарот на старо сакам да правам една надградба на 7700 но некако многу скапо ги продаваат.
   
 25. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  892
  1,443
  12 Септември 2013
  Машко
  Скапо купени, очекуваш за 1/4 да ги продадат од цената? Купи си цела нова конфигурација и свиркај си.
   
  На MadBuldog, thinking_in_binary, Enquito и уште 3 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...